godište XIII, broj 10(634) − 5. ožujka 2017. godine

►►►ŽUPNI-LISTIĆ-634.PDF

I. KORIZMENA NEDJELJA – ČISTA (Mt 4,1-11)

U ono vrijeme. Duh odvede Isusa u pustinju da ga đavao iskuša. I propostivši četrdeset dana i četrdeset noći, napokon ogladnje. Tada mu pristupi napasnik i reče: “Ako si Sin Božji, reci da ovo kamenje postane kruhom.” A on odgovori: “Pisano je: ‘Ne živi čovjek samo o kruhu nego o svakoj riječi što izlazi iz Božjih usta.’ Đavao ga tada povede u Sveti grad, postavi ga na vrh Hrama i reče mu. “Ako si Sin božji, baci se dolje! Ta pisano je: ‘Anđelima će svojim zapovjediti za tebe i na rukama će te nositi da se gdje nogom ne spotakneš o kamen’”. Isus mu kaza: “Pisano je također: ‘Ne iskušavaj Gospodina, Boga svojega!’” Đavao ga onda povede na goru vrlo visoku i pokaza mu sva kraljevstva svijeta i slavu njihovu pa mu reče: “Sve ću ti to dati ako mi se ničice pokloniš.” Tada mu reče Isus: “Odlazi, Sotono! Ta pisano je: ‘Gospodinu Bogu svom se klanjaj i njemu jedinomu služi!’” Tada ga pusti đavao. I gle, anđeli pristupili i služili mu.

Isus iskušavan u pustinji

Komentar

Gospodine, molim Te da mi pretvoriš tvrdi kamen života u mekani kruh, da me oslobodiš od svake muke, Ti to možeš ako hoćeš. No Ti mi odgovaraš da “ne živi čovjek samo o kruhu”, i “tražite najprije Božje kraljevstvo”, i “tko želi život svoj spasiti, izgubit će ga”.
Molim Te da me oslobodiš od svake nevolje i teškoće, jer Ti možeš ispuniti svaku želju. A Ti mi odgovaraš “ne iskušavaj Gospodina Boga svojega”, i “nema veće ljubavi od ove: dati život svoj za prijatelje”.

Još bih želio da mi podariš dobar položaj i novac da si tako pružim užitke života. A na to kažeš “ne možete služiti dvojici gospodara: Bogu i bogatstvu”, i “tko želi biti prvi neka bude posljednji”…