godište XIII, broj 27(703) − 8. srpnja 2018. godine

►►►ŽUPNI-LISTIĆ-703.PDF

XIV. NEDJELJA KROZ CRKVENU GODINU (Mk 6,1-6)

U ono vrijeme: Isus dođe u svoj zavičaj. A doprate ga učenici. I kada dođe subota, poče učiti u sinagogi. I mnogi što su ga slušali preneraženi govorahu: “Odakle to ovome? Kakva li mu je mudrost dana? I kakva se to silna djela događaju po njegovim rukama? Nije li ovo drvodjelja, sin Marijin, i brat Jakovljev, i Josipov, i Judin, i Šimunov? I nisu li mu sestre ovdje među nama?” I sablažnjavahu se o njega. A Isus im govoraše: “Nije prorok bez časti doli u svom zavičaju i među rodbinom i u svom domu.” I ne mogaše ondje učiniti ni jedno čudo, osim što ozdravi nekoliko nemoćnika stavivši ruke na njih. I čudio se njihovoj nevjeri.

Isus u sinagogi

Komentar

Isus je u Nazaretu, zavičaju u kojem je odrastao. Poznaju ga kao drvodjelju te ne dopuštaju mogućnost da bi bio što drugo. Kanili su ga svesti na vlastite mjere, “vratiti ga kući”.
No, prorok je: tko jasno govori o nečemu što nije predvidljivo i što nije po naručenim željama. Božje kraljevstvo je potpuna novost. Traži novu spoznaju, oslobođenu staroga “poznavanja”.
Možda mi Isusa toliko “poznajemo” da nam više nema što reći? Možda nam je uhodanost i površnost vjere postala “preprjekom zavičaja”? Isus je uvijek poput “stranca”, uvijek nov i “drugi”, noseći svježinu i novost Riječi.

KAKVE SU TI OČI, TAKAV SI

Sjedeći ili klečeći usmjeri pogled na Boga. Dugo tako ostani usredotočen na Boga, dokle god ne osjetiš da te to čisti. Zatim takvim čistim pogledom pođi od jednog do drugog čovjeka koga poznaš i u svakome gledaj samo svjetlo i dobrotu.

Sva negativna iskustva s njima odbaci s njih kao masku i gledaj ispod toga ono djetinje, nevino, Božje, čisto. Prepoznaj u svakome svoga brata koji vapi za tvojom ljubavlju, koji te moli da ga ne osudiš. Budi odlučan i ne daj da i sjenka zlih misli uđe u tebe dok u mašti promatraš ljude. Na kraju zahvaljuj Isusu za nove oči.

Ako ti je oko zdravo, cijelo ti je tijelo u svjetlu – govorio je Isus. Ako ti je pak oko tamno, kakva će tek biti tama u tebi? Dobro i zlo su izmiješani. Nitko nije potpuno zao i nitko nije potpuno dobar. Ako gledaš samo zlo u čovjeku, i sam postaješ zao, ulaziš u prostore zla i druge sudiš i osuđuješ. Ako pak gledaš dobru stranu u ljudima, sam postaješ dobar, optimist, i u drugima potičeš razvoj dobrote.

Bog je samo dobar. U njemu nema ni sjenke zla. On je stvorio čovjeka dobrog. On ga je i nakon grijeha ponovno “stvorio” čistoga. Zli je zao, zavodi ljude, laže im, vara ih, i usmjeruje ih jedne protiv drugih. On je zato posredno ubojica ljudi. Želi samo zlo, laž, prijevaru, smrt. Tko čovjeka gleda negativno taj gleda njegovim očima. Zlo je kao tama. Dobrota je svjetlost. Tama se tjera samo tako da unosimo svjetlo.

Želimo li, dakle, popraviti čovjeka, ne treba i ne smije se upozoravati na zlo, nego u njega unositi dobro. Ljubiti neprijatelja jedini je način da se trajno oslobodimo njegove opasnosti.

Tko u čovjeku ne gleda zlo nego dobro, taj je na Božjoj strani, ima Božje oko. Tko gleda zlo, a ne dobrotu, taj je na strani zloga i ima njegov pogled. Ne suditi i ne osuđivati, gledati dobro – to znači biti na Božjoj strani i biti jak kao Bog – imati zdrave oči.

Tomislav Ivančić

1. Obitelj POPOVIĆ Vugrovečka 111, Dobrodol   500 Kn
  2. Obitelj GRUBOR Domjanićeva 2, Vugrovec 300 Kn

Sakramenat svetog krštenja primio je:

LUKA BEJIĆ prvo dijete Mate i Ane r. Grubor iz Vugrovca

Roditeljima želim obilje Božjega blagoslova u odgoju djece!

Ovih dana napustio nas je:

SLAVKO ŽUGČIĆ iz Vurnovca u 85. godini.

Dobri Bože uvedi ga u svoje vječne stanove!

KAKO JE NAJUREDNIJI ČOVJEK NA SVIJETU IZGUBIO SEBE

Bio jedan čovjek uvjeren da je najuredniji na svijetu i da je kod njega sve uvijek na svome mjestu.

Jutrom kad bi se probudio najveća mu je muka bila tražiti odjeću koju je pažljivo pospremio, a uvečer ga je mučila pomisao da svaku stvar treba staviti na njezino mjesto, kako je ujutro ne bi morao dugo tražiti.

Jedne večeri ipak se odvažio, uzeo papir i olovku te zabilježio gdje će staviti koji odjevni predmet.

Sljedećeg se jutra probudio, uzeo popis i pročitao: Kapa se nalazi tu, hlače su ondje. Tako je pronašao sve stvari, no toga časa spopala ga je misao: “Dobro, ali gdje sam ja?”

Tražio je posvuda, ali sebe nigdje nije pronašao.

To je pouka mnogima. Znaju gdje stavljaju odjeću, kamo trebaju ići, kako se drugima valja obraćati, ali sebe osobno ne poznaju, sebe nisu svjesni. Tako im prolazi život a da nisu svjesni gdje žive, tko su zapravo oni sami, a tko su drugi. Njima se život jednostavno događa.

Bruno Ferrero

RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 9. VII. – 15. VII. 2018.

PON. – – – – – – – – – –
UTO. u 18.00 sati + SLAVKO ŽUGČIĆ sprovodna IVAN Kerep I OBIT. Džopar, ZVONKO Povrženić, BRANKO i MIRA Pukšec, PAVAO, i RUŽA Samec, MARIJAN Stojanov, RUŽA god. i IVAN Dumić, obit. Fulir, JOSIP Facković, IVAN Blažinović
SRI. u 17.00 sati – nakana
ČET. u 18.00 sati + IVAN god., BARA, ALOJZ, FRANJO i STJEPAN Facković, ELIZABETA i IVAN Ciković, VID Hrenović
PET. u 18.00 sati – nakana
SUB. – – – – – – – – – –
NED. u 9.15 sati – Župna

OBAVIJESTI:

Kroz SRPANJ i KOLOVOZ svete mise nedjeljom su samo u 9.15 sati.

Misno ruho Župe Vugrovec

U utorak 3. srpnja u 19.00 sati pomoćni biskup Zagrebačke nadbiskupije dr. IVAN ŠAŠKO otvorio je izložbu „Misno ruho Župe sv. Franjo Ksaverski u Vugrovcu“, Domitrovićeva kula – Katedrala.
Izložba će biti otvorena do devetog mjeseca pa kad god ste kod Katedrale – navratite.

Misno ruho Župe Vugrovec

Na našoj crkvi, nakon što je restaurator obrađivao okvire prozora i vrata, sada se pomalo žbuka.

Utorkom nakon svete mise TREĆE SRCE moli za Nerođene.
Imate najnoviji broj: GLAS KONCILA, župni listić…