Britanski dnevnici promijenili mišljenje o papi Benediktu XVI.

Britanski satirički časopis ‘Private Eye’ često objavljuje tobožnje isprike tiska kada činjenice poreknu objavljeno mišljenje o nekoj osobi. To bi se moglo primijeniti na državnički posjet Benedikta XVI. – ustvrdio je Dominic Lawson, uvodničar dnevnika The Independent, u rubrici pod naslovom ‘Papa Benedikt … i apologija’.

„Papa, oprostite! Molimo oproštenje jer smo vas prikazivali kao tiranina s vojničkim čizmama jedne pokvarene ustanove umiješane u nasilje nad djecom i u uništavanje cijelog afričkog kontinenta. Sada priznajemo da ste čovjek u poodmakloj dobi vrlo drag, najsretniji kada ljubite djecu, a ova zemlja ima mnogo naučiti od vaše poniznosti i skrbi za najranjivije u društvu.“ S tim ironičnim tonom Lawson oslikava promjenu stajališta engleskog tiska nakon Papina posjeta. Čak je i Independent, primijetio je Lawson, objavljivao komentare uvodničara, koji su „bili nezamislivi prije tjedan dana“. Kada se nekoga opiše kao neko čudovište (ili grubim pohotnim starcem u mantiji, kao što je učinio Richard Dawkins), a on se očituje kao jednostavan akademski lik, očevidno zbunjen političkom nadutošću državničkog posjeta, onda komentatori shvate da bi njihovi čitatelji željeli blaži ton – ustvrdio je Lawson. Mislim da je upravo apolitičko obilježje pape Benedikta XVI. privuklo narod, čak i one koji nisu članovi Katoličke crkve, koji se ne osjećaju primoranima da slijede njegove neuklonjive doktrinarne izričaje. Novinar zaključuje članak: „Možda je najteža vrlina poniznost; najumišljeniji laicistički kritičari mogli bi učiti od Pape“.

Nije to bio jedini komentar. Dan poslije posjeta, stoji u izvješću „Catholic Voices“ Katoličkog glasa, očevidna je umjerenost engleskog tiska bez obzira na ideološku usmjerenost, isto kao što je jednoglasno priznavanje uspjeha posjeta, protiv gotovo svih predviđanja. Pišući o pet glavnih engleskih dnevnika od 20. rujna, izvješće opisuje praćenje beatifikacije kardinala Newmana u Cofton Parku.

Ljevičarski je The Guardian dvije stranice posvetio reportaži o beatifikaciji, koju je potpisao vjerski dopisnik Stephen Bates. Dugi dopisnik, Riazat Butt, pak tvrdi: Istinski uspjeh ovoga povijesnog posjeta nije bio Benedikt XVI., nego njegovo stado, koje se sučelilo s izazovom očekivanja i negativne propagande da Papi izrazi dobrodošlicu u Veliku Britaniju. U dijelu dnevnika posvećenom komentarima, jedan od urednika podsjeća čitatelje zašto je The Guardian podržao posjet „unatoč nepopustljivom i katkada okrutnom konzervatizmu Benedikta XVI.“, jer je riječ o ozbiljnom diplomatskom pitanju“. Uvodničar ne vjeruje da je Papa „izgladio vjersko-laičku podjelu“, ali rabi kritičke riječi protiv prosvjednika, koji „možda ne vide nikakvu vezu između sebe i nekadašnjih protivnika Pape, ali je propao pokušaj da se vjeri očituje iskreno poštovanje koje ona zaslužuje.

U rubrici namijenjenoj čitateljima, brojni čitatelji su se okomili na „instinktivno neprijateljstvo prema religiji“, premda se podsjeća na pomno praćenje Papina posjeta, iako je dnevnik prije posjeta bio glasnogovornik najzagriženijeg laicizma. U uvodniku od ponedjeljka, dnevnik priznaje da je posjet „prošao bolje, mnogo bolje no što se očekivalo, zahvaljujući ponajviše tome „što je Papa rekao i kako je to rekao“, očitujući više svoju toplu i humanu stranu, manje ukočenu negoli se čini izvana. Što se pak tiče njegova govora o opasnosti za snošljivost ako se religiju gurne na rubove društva, možda je s otvorenijom pameću ostavio Veliku Britaniju nego ju je našao – stoji u zaključku uvodnika.

Što se pak tiče desničarskih dnevnika, „Daily Mail“ je objavio komentar u kojem novinar Stephen Glover tvrdi da je posjet „bio uspješniji i znatno nadmašio optimistična očekivanja i same katoličke hijerarhije. Papa je govorio duši naše države, potvrdivši vječne moralne istine o kojima naši politički i vjerski vođe nerado govore. Kao neočekivani uspjeh Glover ističe „mlado lice“ Katoličke crkve u Velikoj Britaniji, kritizirajući radikalne ateiste koji su se protivili posjetu a nisu kadri ponuditi ni mladima ni dugima nadu u bolju budućnost.

The Times je objavio reportažu Richarda Owena, dopisnika iz Rima, iznenađenog Papinim govorom o „zdravome pluralizmu“ i o „raznim vjerskim tradicijama“ britanskog društva, pa misli da to nije čovjek koji je prije pet godina izabran za papu. Daily Telegraph je pak na prvoj stranici objavio sliku nasmijanog Pape i ustvrdio da je Papa više želio uspostaviti dijalog između Crkve i civilnoga društva negoli obraćati, istodobno kritizirajući „laicistička pretjerivanja“. (kta/rv)