Iz cijeloga svijeta stižu Svetome Ocu izrazi suosjećanja i solidarnosti zbog napada pretrpljenih ovih dana radi slučajeva zlostavljanja maloljetnika od strane nekih svećenika, javio je Vatikanski radio i u svojem Hrvatskom programu u ponedjeljak 6. travnja.
Jednostavni vjernici, ljudi kulture, vjernici i nevjernici, sa svih strana svijeta očituju solidarnost sa Svetim Ocem, ali ona nema čast pojaviti se na prvim stranicama svjetskih medija kao klevetnička kampanja koja nije usmjerena protiv pedofila nego protiv pape Benedikta XVI., unatoč odlučnom zauzimanju “protiv prljavštine u Crkvi”.
Kampanja izgleda još čudnija i podlija ako se čita izvješće američke vlade o zlostavljanjima u 2008. godini. Više od 64% zlostavljanja počinili su roditelji, rodbina ili ukućani, dakle u krugu obiteljskih odnosa; u školama tek 10% maloljetnika pretrpi zlostavljanja. Što se pak tiče katoličkih svećenika, koji su počinili zlostavljanja, procjenjuje se da ih je manje od 0,03%.
Kardinal André Vingt-Trois, pariški nadbiskup, govoreći o klevetničkoj kampanji čiji je cilj zablatiti Papu, kaže: kad bi se u Francuskoj otkrilo sve slučajeve pedofilije iz polovice posljednjega stoljeća, mogao bi se učiniti katalog užasa u kojem su svećenici zaista neznatna manjina.
Prema američkome intelektualcu Georgeu Weigelu, u intervjuu za talijanski dnevnik La stampa, Papu napadaju jer tvrdi da postoji istina, dok je “moćne zapadne snage” niječu. Crkva brani istinu, a prva je pravo na život, brani obitelj utemeljenu na braku između muškarca i žene. Neki “u nedostatcima katoličkih svećenika vide prigodu za uništavanje crkvenoga učenja, isključujući Crkvu iz javne rasprave o ključnim temama; a besmisleno je govoriti o bezočnim odvjetnicima koji pokušavaju vatikanske izvore staviti na raspolaganje sudovima”. U napadu na Papu, smatra Weigel, sudjeluju i neki katolički krugovi koji nastavljaju “nedovršenu revoluciju: svršetak celibata, ređenje žena i smanjivanje biskupskoga autoriteta” – stoji u objavljenome intervjuu.
Kristofobija je u porastu – ustvrdio je nadbiskup Bruno Forte, poznati talijanski teolog. Naime, svima je poznato, ali se o tome ne piše, da su kršćani najprogonjenija vjerska zajednica u svijetu: Više od dvjesto milijuna kršćana žrtve su napada i diskriminacija. Na Zapadu se sablažnjavaju zbog brojnih stvari, malih i velikih, čak izmišljenih, ali se nitko ne sablažnjava zbog zapaljenih kršćana u Pakistanu, sedmorice razapetih u Sudanu, zbog namjernoga ubijanja kršćana u Iraku i Indiji. Tršćanski nadbiskup Giampaolo Crepaldi pak ističe kako bi želio da obavijesna sredstva spomenutim činjenicama posvete bar jedan postotak pozornosti posvećene slučajevima pederastije među klerom, što je samo jako mali postotak u pojavi koja nažalost pogađa cijelo društvo.
Nadbiskup Rino Fisichella, predsjednik Papinske akademije za život, tvrdi da nikada u povijesti nije bio niz ovako žestokih i opsežnih napada, potaknutih opiranjem Crkve prevladavajućim ideologijama koje bi željele nametnuti kulturu smrti, navodeći pri tom veoma moćne multinacionalne farmaceutske lobije u korist pobačaja i istraživanja koja su protiv ljudskoga bića.
Francuski kardinal Roger Etchegaray smatra da je napadnuta sama narav Crkve, koja iz ove oluje može i mora izići pročišćena čak i učvršćena u istini. Na istoj valnoj dužini je i venecijanski patrijarh Angelo Scola. To da Papa mora podnositi lažne i nepravedne osude, istaknuo je Scola, sastavni je dio njegova nasljedovanja Isusa, upravo to govori posljednje blaženstvo: Blago vama kad vas grde, progone i, lažući, protiv vas izmišljaju svaku vrstu zla zbog mene.
Solidarnost s Papom očitovala je jedna skupina zatvorenika. “Svetosti, Isus je razapet. S izvršenjem nepravedne osude, koja je plod bezbožne presude, u konačnici se sudi povijesti. Na Kristovoj je strani tiha istina ljubavi, s druge pak strane je laž i nasilje. Svetosti, tvoja djeca i zatvorenici u tvome su srcu i molitvi”, stoji u poruci zatvorenika.