Naš detaljniji prikaz kako se moli krunica nalazi se ovdje: https://www.zupa-vugrovec.com/gospina-krunica/
SVETA KRUNICA
Krunica je jednostavna molitva satkana od temeljnih molitava naše vjere: Vjerovanje apostolsko, Oče naš, Zdravo Marijo. U taj niz utkana je molitva kojom slavimo Presveto Trojstvo u ime cijelog svemira: Slava Ocu i Sinu i Duhu Svetomu.
U taj vijenac molitve utkana su razmišljanja o središnjem događaju Povijesti spasenja: Utjelovljenje Riječi, muka i smrt na križu našeg Spasitelja, uskrsnuće i vječna proslava Sina Božjega, dolazak Duha Svetoga. To je djelo ljubavi Božje.
Krunica uvodi čovjeka u taj misterij nedokučivog milosrđa Božjega prema čovjeku grešniku; poziva na pokajanje; potiče na nadu i otkriva konačni smisao čovjeka u ljubavi i radosti Presvetog Trojstva.
Kroz sva ta velika otajstva vjere vodi nas Blažena Djevica Marija Puna milosti. Nju je Duh Sveti uvodio u svu istinu Otkupljenja. Ona je svim srcem vjerovala u taj misterij i uključila se u njega od Navještenja sve do Golgote. Božjom odlukom bila je suradnica Božja za naše spasenje. Ona vodi svojom sigurnom majčinskom rukom Isusu Kristu one koji s njom razmišljaju o toj Ljubavi.
Krunica je molitva poniznih duša i otvara srce svjetlu Božje riječi. Tom molitvom možemo obuhvatiti cijeli svijet moleći za dolazak Kraljevstva Božjega.
Krunica je jednostavno razmatranje Evanđelja s Marijom. Održava sabranost čovjeka u dnevnim dužnostima i svakodnevnim poteškoćama života.
Zajednička molitva krunice u obitelji produbljuje i usavršuje zajedništvo obitelji u međusobnom poštovanju i ljubavi; učvršćuje vjeru i vjernost; umnaža velikodušnost u prihvaćanju života.
Konačno, molitva krunice nas povezuje trajno i srdačno s Isusom i s njegovom Djevičanskom Majkom. U tom se društvu sigurno putuje u vječni život.
Kardinal Franjo Kuharić
Na početku 25. godine svog pontifikata, 16. listopada 2002., Ivan Pavao II. proglasio je godinu krunice i obdario nas tom prigodom novim otajstvima svjetla, potičući da molitvom krunice razmatramo otajstva Kristova života u kojima je Marija, Majka Crkve na jedinstven način sudjelovala.
KAKO SE MOLI SVETA KRUNICA
Držeći križić krunice u ruci, prekrižimo se i molimo Apostolsko vjerovanje. Nakon Apostolskog vjerovanja moli se Oče naš, tri Zdravo Marijo i Slava Ocu, a zatim Oče naš, deset puta Zdravo Marijo i Slava Ocu. Iza riječi Isus kod svake Zdravo Marijo dodaju se odgovarajući zazivi vjere, ufanja i ljubavi te pojedinih otajstava.
Na tri zrna
1. Koji neka nam umnoži vjeru.
2. Koji neka nam učvrsti ufanje.
3. Koji neka nam usavrši ljubav.
Radosna otajstva
– mole se ponedjeljkom i subotom
1. Koga si, Djevice, po Duhu Svetom začela.
2. Koga si, Djevice, Elizabeti u pohode nosila.
3. Koga si, Djevice, rodila.
4. Koga si, Djevice, u hramu prikazala.
5. Koga si, Djevice, u hramu našla.
Žalosna otajstva
– mole se utorkom i petkom
1. Koji se za nas krvavim znojem znojio.
2. Koji je za nas bičevan bio.
3. Koji je za nas trnjem okrunjen bio.
4. Koji je za nas teški križ nosio.
5. Koji je za nas raspet bio.
Slavna otajstva
– mole se srijedom i nedjeljom
1. Koji je od mrtvih uskrsnuo.
2. Koji je na nebo uzašao.
3. Koji je Duha Svetoga poslao.
4. Koji je Tebe, Djevice, na nebo uzeo.
5. Koji je Tebe, Djevice, na nebu okrunio.
Otajstva svjetla
– mole se četvrtkom
1. Koji je na rijeci Jordanu kršten bio.
2. Koji nam se na svadbi u Kani objavio.
3. Koji nam je Kraljevstvo Božje navijestio i na obraćenje pozvao.
4. Koji se na gori preobrazio i svoju nam slavu objavio.
5. Koji nam se u otajstvu euharistije darovao.
Napomena: Na početku i na kraju sv. krunice može se dodati ovaj zaziv:
O, Isuse, to je Tebi za ljubav, za obraćenje grešnika i kao naknada za uvrede, koje se nanose Bezgrešnom Srcu Marijinu.
Poslije svake desetke može se dodati:
O, moj Isuse, oprosti nam naše grijehe, očuvaj nas od paklenoga ognja i dovedi u raj sve duše, osobito one kojima je najpotrebnije Tvoje milosrđe.