Katolički kalendar 2023.

Siječanj | Veljača | Ožujak | Travanj | Svibanj | Lipanj | Srpanj | Kolovoz | Rujan | Listopad | Studeni | Prosinac

Podsjetnik | Naši sveci i blaženici | Državni blagdani | Mjesečeve mijene

Siječanj 2023.

NE 1 NOVA GODINA; MARIJA BOGORODICA
PO 2 Bazilije Veliki; Grgur Nazijanski; Izidor
UT 3 Ime Isusova; Genoveva; Cvijeta; Mladenka
SR 4 Emanuel; Anđela Folinjska; Kristijana; Borislav
ČE 5 Emilijana; Didak iz Cadiza; Eduard; Miljenko; Radoslav
PE 6 BOGOJAVLJENJE – SV. TRI KRALJA (vodokršće)
SU 7 Rajmund Penjafortski; Lucijan; Karlo Secijski; Rajko
NE 8 KRŠTENJE GOSPODINOVO; Gospa od brze pomoći; Teofil; Severin
PO 9 Jadranko; Živko; Julijan; Miodrag; Julijana
UT 10 Agaton; Grgur X.; Dobroslav; Aldo
SR 11 Teodozije; Paulin; Toma iz Core; Honorat; Higin; Neven
ČE 12 Arkadije; Martin; Bernard Corleone; Ernest; Tatiana
PE 13 Hilarije; Ermil i Stratonik; Veronika
SU 14 Firmin; Eufrazije; Fulgencije; Feliks; Srećko; Rajko
NE 15 2. KROZ GODINU; Pavao pustinjak; Mavro; Anastazija; Stošija; Ita
PO 16 Berard i drugovi; Marcel; Oton; Mislav
UT 17 Antun pustinjak; Vojmil; Lavoslav
SR 18 Margareta; Izabela; Priska; Deikol
ČE 19 Mario i drugovi; Eustohija Calafato; Kanut; Ljiljana
PE 20 Fabijan i Sebastijan; Henrik
SU 21 Agneza; Janja; Neža
NE 22 3. KROZ GODINU; Nedjelja Božje riječi; Vinko đakon i mučenik; Gaudencije; Vinka
PO 23 Emerencijana; Milka; Vjera
UT 24 Franjo Saleški; Bogoslav
SR 25 Obraćenje sv. Pavla; Ananija; Henrik
ČE 26 Timotej i Tit; Bogoljub; Tješimir
PE 27 Angela Merici; Julijan mučenik; Pribislav
SU 28 Toma Akvinski; Tomislav
NE 29 4. KROZ GODINU; Valerije; Konstancije; Papija i Mavro mučenici; Zdeslav
PO 30 Hijacinta; Martina; Gordana
UT 31 Ivan Bosco; Marcela; Vanja

Veljača 2023.

SR 1 Brigita; Rajmund; Henrik; Miroslav; Sever
ČE 2 PRIKAZANJE GOSPODINOVO – SVIJEĆNICA; Marijan; Marina
PE 3 Blaž; Vlaho; Oskar; Tripun
SU 4 Josip Leoniški; Andrija Corsini; Eutihije; Veronika Jeruzalemska
NE 5 5. KROZ GODINU; Agata; Dobrila; Modest
PO 6 Pavao Miki i drugovi; Doroteja; Dora
UT 7 Koleta Korbejska; Egidije; Pio IX. papa; Rikard; Držislav
SR 8 Jeronim Emiliani; Jozefina Bakhita
ČE 9 Skolastika; Apotonija; Sunčana
PE 10 Stepinčevo; Alojzije Stepinac
SU 11 GOSPA LURDSKA; Dan bolesnih
NE 12 6. KROZ GODINU; Damjan; Eulalija; Melecije; Zvonimir
PO 13 Katarina Ricci; Božidara
UT 14 Valentinovo; Valentin; Zdravko
SR 15 Klaudije Colombiere; Vltomlr; Onezim
ČE 16 Julijana; Miljenko
PE 17 Sedam utemeljitelja Reda Slugu BDM; Darko
SU 18 Šimun; Gizela; Bernardica
NE 19 7. KROZ GODINU; Konrad; Mansuet; Rajko; Ratko; Blago
PO 20 Leon Čudotvorac; Jacinta i Franjo; Eleuterije
UT 21 Petar Damiani; Damir
SR 22 Čista srijeda – pepelnica ; Katedra sv. Petra
ČE 23 Polikarp; Grozdan
PE 24 Montan; Goran; Modest
SU 25 Viktorin; Hrvoje; Berislav
NE 26 1. KORIZMENA „Čista”; Aleksandar; Sandra; Alka
PO 27 Donat Zadarski; Gabrijel od Gospe Žalosne
UT 28 Roman; Teofil; Bogoljub; Vikica

Ožujak 2023.

SR 1 Albin; David; Jadranko; Zoran; kvatre
ČE 2 Lucije; Čedomil; Iskra; Ines
PE 3 Kunigunda; Liberat Weiss; Marin; Kamilo; Anzelmo; kvatre
SU 4 Kazimir Poljski; Eugen; Natko; kvatre
NE 5 2. KORIZMENA „Pačista”; Euzebije; Teofil; Vedran; Lucije papa
PO 6 Marcijan; Agneta; Zvjezdana
UT 7 Perpetua i Felicita; Eugen
SR 8 Ivan od Boga; Apolonije i Filemon; Ivša; Boško
ČE 9 Franciska Rimska; Franjka
PE 10 Emil; Makarije; Kajo; Simplicije
SU 11 Firmin; Tvrtko; Kandid
NE 12 3. KORIZMENA „Bezimena”; Teofan; Bernard; Maksimilijan
PO 13 Patricija; Sabina; Ratka
UT 14 Matilda; Milijana; Borka
SR 15 Longin; Veljko; Vjekoslava
ČE 16 Hilarije i Ticijan; Smiljan
PE 17 Patrik; Domagoj; Hrvatin
SU 18 Ćiril Jeruzalemski; Salvator
NE 19 4. KORIZMENA „Sredoposna”; JOSIP zaručnik BDM
PO 20 Nicet; Klaudija; Vladislav
UT 21 Serapion; Vesna; Vlasta
SR 22 Lea Rimska; Oktavijan
ČE 23 Turibije; Oton; Rebeka
PE 24 Latin; Javorka; Katarina Švedska
SU 25 BLAGOVIJEST – NAVJEŠTENJE GOSPODINOVO; Marijana; Marijan; Maja
NE 26 5. KORIZMENA „Gluha”; Montan i Maksima; Emanuel
PO 27 Rupert; Lada; Peregrin
UT 28 Priska; Sonja; Polion
SR 29 Jona; Bertold; Eustazije
ČE 30 Kvirin; Bogoljub; Leonard
PE 31 Benjamin; Amos; Ljubomir; Natalija

Travanj 2023.

SU 1 Hugo; Teodora; Anastazije
NE 2 CVJETNICA; Franjo Paolski; Dragoljub
PO 3 Siksto; Krest; Svevlad
UT 4 Izidor Seviljski; Žiga; Strahimir
SR 5 Vinko Ferrerski; Berislav
ČE 6 VELIKI ČETVRTAK; Vilim; Celzo; Rajko
PE 7 VELIKI PETAK; Ivan de la Salle; Herman
SU 8 VELIKA SUBOTA; Dionlzije; Diogen; Klement
NE 9 USKRS; Marija Kleofina; Demetrije
PO 10 Uskrsni ponedjeljak; Ezekijel; Apolonije; Sunčica
UT 11 Stanislav; Stana; Radmila
SR 12 Julije; Viktor; Saba; Davorka; Bazilije
ČE 13 Martin I. papa; Ida; Justin
PE 14 Valerijan; Maksim; Zdravko; Lambert
SU 15 Krescencije; Bosiljka; Rastislav; Petar Barbarić
NE 16 2. USKRSNA; Josip Benedikt Labre; Bernardica
PO 17 Rudolf; Robert; Šimun; Anicet
UT 18 Euzebije; Anastazije
SR 19 Konrad; Ema; Rastislav; Marta
ČE 20 Marcijan; Teotim; Vilim
PE 21 Anzelmo; Goran
SU 22 Soter i Kajo; Teodor
NE 23 3. USKRSNA; Juraj; Đuro; Đurđica; Adalbert
PO 24 Fidel Sigmaringen; Vjera
UT 25 Marko evanđelist; Maroje; Markica
SR 26 Kleto i Marcelin; Višnja
ČE 27 Ozana Kotorska; Euzebije
PE 28 Petar Chanel; Euzebije
SU 29 Katarina Sienska; Katica
NE 30 4. USKRSNA; Pio V. papa; Josip Cottolengo

Svibanj 2023.

PO 1 Josip radnik; Jeremija
UT 2 Atanazije; Antonin; Boleslav
SR 3 Filip i Jakov apostoli; Mladen
ČE 4 Florijan; Cvjetko; Cvijeta
PE 5 Peregrin; Maksim; Anđelko
SU 6 Irenej Srijemski; Dominik Savio
NE 7 5. USKRSNA; Dujam; Duje; Flavije; Gizela
PO 8 Marija Posrednica milosti; Bratoljub
UT 9 Pahomije; Mirna
SR 10 Gospa Trsatska; Ivan Merz
ČE 11 Mamerto; Franjo
PE 12 Leopold Mandić; Pankracije; Svevlad
SU 13 GOSPA FATIMSKA; Servancije
NE 14 6. USKRSNA; Matija apostol; Matko; Mate
PO 15 Izidor; Sofija; Sonja
UT 16 Ivan Nepomuk; Andrija B.
SR 17 Paškal; Paško; Gizela
ČE 18 UZAŠAŠĆE GOSPODINOVO – SPASOVO; Ivan I. papa; Venancije
PE 19 Celestin; Rajko; Ivan; Teofil
SU 20 Bernardin Sijenski
NE 21 7. USKRSNA; Kristofor Magallanes i drugovi
PO 22 Rita; Jagoda; Renata
UT 23 Deziderije; Željko; Željana
SR 24 Marija Pomoćnica; Vinko
ČE 25 Beda časni; Grgur VII.
PE 26 Filip Neri; Zdenko
SU 27 Augustin Kenterberijski
NE 28 PEDESETNICA – DUHOVI; German; Vilim; Velimir
PO 29 Marija Majka Crkve; Maksim; Ervin
UT 30 Ivana Arška; Ferdinand; Srećko
SR 31 Pohod BDM; M.B. od Kamenitih vrata; Krunoslava; Vladimir; kvatre

Lipanj 2023.

ČE 1 Justin; Mladen; Teofil; Slobodan
PE 2 Marcelin i Petar; Eugen; kvatre
SU 3 Karlo Lwanga i drugovi; Olivija; kvatre
NE 4 PRESVETO TROJSTVO; Kvirin Sisački; Predrag
PO 5 Bonifaclje; Dorotej; Valerija
UT 6 Norbert; Artemije; Berto; Paulina
SR 7 Koloman; Robert; Radoslav
ČE 8 TIJELOVO; Medardo; Žarko; Vilim
PE 9 Efrem; Ranko
SU 10 Bogumil; Dijana; Greta
NE 11 10. KROZ GODINU; Barnaba apostol; Borna
PO 12 Ivan Fakundo; Bosiljko
UT 13 Antun Padovanski; Ante; Antonija
SR 14 Rufin; Elizej; Dinga
ČE 15 Vid; Modest; Krescencije; Čedomil
PE 16 PRESVETO SRCE ISUSOVO; Franjo Regis; Gvido
SU 17 Bezgrešno Srce Marijino; Diogen; Inocent; Adolf
NE 18 11. KROZ GODINU; Marcelijan; Ozana; Ljubomir
PO 19 Romuald; Rajka; Bogdan
UT 20 Naum Ohridski; Silverije
SR 21 Alojzije Gonzaga; Vjekoslav
ČE 22 Ivan Fisher; Toma More
PE 23 Josip Cafasso; Sidonija; Zdenka
SU 24 ROĐENJE IVANA KRSTITELJA
NE 25 12. KROZ GODINU; Adalbert; Vilim; Doroteja
PO 26 Ivan i Pavao; Vigilije; Zoran
UT 27 Ćiril Aleksandijski
SR 28 Irenej; Mirko
ČE 29 PETAR i PAVAO; Krešo
PE 30 Rimski prvomučenici; Kajo; Emilijana

Srpanj 2023.

SU 1 Aron; Šimun; Zvjezdana
NE 2 13. KROZ GODINU; Oton; Martinijan; Višnja
PO 3 Toma apostol; Tomislav
UT 4 Elizabeta Portugalska; Elza
SR 5 ĆIRIL i METOD; Antun M. Zaccaria
ČE 6 Marija Goretti; Bogomila
PE 7 Klaudije; Vilibald; Vilko
SU 8 Akvila i Priscila; Hadrijan
NE 9 14. KROZ GODINU; Marija Petković; Leticija; Nikola Pik i drugovi
PO 10 Amalija; Ljubica; Rufina
UT 11 Benedikt opat; Benko; Olga
SR 12 Mohor; Ivan Gualberti; Mislav
ČE 13 MAJKA BOŽJA BISTRIČKA
PE 14 Kamilo de Lellis; Angelina; Gašpar
SU 15 Presveti Otkupitelj; Dobriša
NE 16 15. KROZ GODINU; Gospa Karmelska; Karmela
PO 17 Aleksije; Branko; Marcelina
UT 18 Friderik; Simforoza; Ljuba
SR 19 Aurelija; Zora; Zlatka; Makrina
ČE 20 Ilija prorok; Margareta; Ilijana
PE 21 Lovro Brindiški; Danijel; Dane; Danica
SU 22 Marija Magdalena; Manda
NE 23 16. KROZ GODINU; Brigita; Apolinar; Valerijan
PO 24 Kristina; Mirjana; Kunigunda
UT 25 Jakov apostol; Kristofor
SR 26 Joakim i Ana roditelji BDM
ČE 27 Klement Ohridski; Klemo
PE 28 Prohor; Nikanor; Viktor I.; Nazarije
SU 29 Marta; Flora; Blaženka
NE 30 17. KROZ GODINU; Petar Krizolog; Rufin; Anđa
PO 31 Ignacije Lojolski; Vatroslav

Kolovoz 2023.

UT 1 Alfons Liguori; Vjera; Nada
SR 2 Gospa od Anđela; Euzebije V.
ČE 3 Augustin Kažotić; Lidija
PE 4 Ivan Marija Vianney; Justin
SU 5 Gospa Snježna; Nives; Snježana
NE 6 18. KROZ GODINU; PREOBRAŽENJE GOSPODINOVO
PO 7 Siksto papa; Kajetan; Donat
UT 8 Dominik; Nedjeljko; Dinko
SR 9 Edita Stein; Roman; Firmin; Tvrtko
ČE 10 Lovro đakon; Lovorka
PE 11 Klara Asiška; Jasna; Suzana
SU 12 Anicet; Hilarija; Veselka
NE 13 19. KROZ GODINU; Poncijan i Hipolit; Filomena
PO 14 Maksimilijan Kolbe
UT 15 VELIKA GOSPA
SR 16 Stjepan Ugarski; Rok
ČE 17 Hijacint; Liberat; Miron
PE 18 Jelena Križarica
SU 19 Ivan Eudes; Ljudevit; Tekla
NE 20 20. KROZ GODINU; Bernard iz Clarvauxa; Samuel
PO 21 Pio X. papa; Hermogen
UT 22 BDM Kraljica; Vladislava
SR 23 Ruža Limska; Filip Benicije
ČE 24 Bartol apostol; Miroslav Bulešić; Bariša
PE 25 Ljudevit kralj; Patricije
SU 26 Rufin; Zefirin
NE 27 21. KROZ GODINU; Monika; Honorat; Časlav
PO 28 Augustin; Tin; Gustav
UT 29 Mučeništvo Ivana Krstitelja
SR 30 Feliks i Adaukt; Gaudencija
ČE 31 Rajmund; Rajko; Optat

Rujan 2023.

PE 1 Jošua; Siksto; Terencije; Verena; Viktor
SU 2 Kalista; Severina; Divna; Veljka
NE 3 22. KROZ GODINU; Grgur Veliki; Grga; Gordana
PO 4 Ruža Viterbska; Marcel; Dunja
UT 5 Majka Terezija; Lovro Jus.
SR 6 Zakarija; Eleuterij; Boris; Davor
ČE 7 Marko Križevčanin; Regina
PE 8 MALA GOSPA – ROĐENJE MARIJINO
SU 9 Petar Klaver; Strahimir
NE 10 23. KROZ GODINU; Nikola Tolentinski; Pulherija
PO 11 Proto i Hijacint; Helga
UT 12 Ime Marijino; Dubravko
SR 13 Ivan Zlatousti; Zlatko; Ljubo
ČE 14 Uzvišenje sv. Križa
PE 15 BDM žalosna; Dolores
SU 16 Kornelije i Ciprijan; Eufemija
NE 17 24. KROZ GODINU; Rane sv. Franje; Robert Belarmin
PO 18 Josip Kupertinski; Sonja
UT 19 Januarije; Teodor; Željko
SR 20 Andrija Kim; Svjetlana; kvatre
ČE 21 Matej apostol i evanđelist; Matko
PE 22 Toma Vilan.; Ivan Mendez; kvatre
SU 23 Otac Pio; Lino; Tekla; Sofija; kvatre
NE 24 25. KROZ GODINU; Gospa od Otkupljenja; Rupert
PO 25 Aurelija; Zlata; Rikarda
UT 26 Kuzma i Damjan; Damir
SR 27 Vinko Paulski; Vicencija
ČE 28 Vjenceslav; Veteslav
PE 29 Mihael*, Gabriel i Rafael arkanđeli
SU 30 Jeronim; Honorij; Jerko

Listopad 2023.

NE 1 26. KROZ GODINU; Terezija od Djeteta Isusa; Remigije
PO 2 Anđeli čuvari; Anđelko
UT 3 Kandid; Gerhard; Svjetlana
SR 4 Franjo Asiški; Franka; Kajo
ČE 5 Faustina Kowalska; Flavijan
PE 6 Bruno; Fides; Verica
SU 7 BDM od Krunice (Ružarija)
NE 8 27. KROZ GODINU; Demetrije i drugovi; Hugo; Šimun
PO 9 Dionizije Areopagit; Ivan Leonard
UT 10 Franjo Borgia; Daniel i drugovi
SR 11 Ivan XXIII. papa; Prob
ČE 12 Serafin; Maksimilijan
PE 13 Eduard; Edo; Hugolin
SU 14 Kalist papa; Ljeposlav; Divna
NE 15 28. KROZ GODINU; Terezija Avilska; Rezika; Valter
PO 16 Hedviga; Margareta Marija Alacoque
UT 17 Ignacije Antiohijski; Vatroslav
SR 18 Luka evanđelist; Lukša
ČE 19 Pavao od Križa; lvan Breb
PE 20 Vendelin; Irena; Miroslava
SU 21 Uršula; Zvjezdan; Hilarija
NE 22 29. KROZ GODINU; Ivan Pavao II. papa
PO 23 Ivan Kapistran; Ivanko
UT 24 Antun M. Claret; Jaroslav
SR 25 Krizant i Darija; Katarina Kotromanić
ČE 26 Demetrije; Dmitar; Zvanimir
PE 27 Sabina; Kontardo; Gordana
SU 28 Šimun i Juda Tadej apostoli
NE 29 30. KROZ GODINU; Mihovil Rua; Narcis; Darko
PO 30 Marcijan; Marsela; German
UT 31 Alfons Rodriguez; Volfgang

Studeni 2023.

SR 1 SVI SVETI; Svetislav; Sveto
ČE 2 Dušni dan; Duško; Duška
PE 3 Martin Porres; Hubert
SU 4 Karlo Boromejski; Dragutin
NE 5 31. KROZ GODINU; Srijemski mučenici; Mirko
PO 6 Leonard; Vedran; Sever
UT 7 Engelbert; Anđelko
SR 8 Gracija Kotorski; Milostislav
ČE 9 Posveta Lateranske bazilike; Ivan Lateranski
PE 10 Leon Veliki; Lavoslav; Lav
SU 11 Martin Tourski; Davorin
NE 12 32. KROZ GODINU; Jozafat; Milenko
PO 13 Stanislav Kostka; Stanko
UT 14 Nikola Tavelić; Ivan Trogirski
SR 15 Albert Veliki; Berto; Leopold
ČE 16 Margareta; Gertruda
PE 17 Elizabeta Ugarska; lgor
SU 18 Posveta bazilika sv. Petra i Pavla
NE 19 33. KROZ GODINU; Krispin; Elizabeta; Salomeja
PO 20 Feliks Valois; Srećko; Edmund
UT 21 Prikazanje BDM; Gospa od Zdravlja
SR 22 Cecilija; Dobrila; Slavujka
ČE 23 Klement; Milivaj; Blagoje
PE 24 Krizogon; Krševan
SU 25 Katarina Aleksandrijska
NE 26 KRIST KRALJ; Konrad; Leonard; Dubravko
PO 27 Virgilije; Oda; Gustav
UT 28 Jakov Markijski; Držislav
SR 29 Saturnin; Iluminata; Vlasta; Svjetlana
ČE 30 Andrija apostol; Hrvoslav

Prosinac 2023.

PE 1 Charles de Foucauld; Eligije; Natalija; Božena
SU 2 Bibijana; Živka; Blanka
NE 3 1. DOŠAŠĆA; Franjo Ksaverski**; Klaudije
PO 4 Ivan Damaščanski; Barbara
UT 5 Saba; Krispina; Dalmatin
SR 6 Nikola biskup; Nikša
ČE 7 Ambrozije; Agaton
PE 8 BEZGREŠNO ZAČEĆE BDM; Marija
SU 9 Abel; Valerija; Zdravka
NE 10 2. DOŠAŠĆA; Gospa Loretska; Julija
PO 11 Damaz; Damir; Sabin
UT 12 Gospa Guadalupska
SR 13 Lucija; Jasna; Svjetlana; kvatre
ČE 14 Ivan od Križa; Špiro
PE 15 Drinske mučenice; Irenej; Kristina; Darija; kvatre
SU 16 Adela; Albina; Zorka; kvatre
NE 17 3. DOŠAŠĆA; Lazar; Izak; Jolanda
PO 18 Rufo; Gracijan; Bosiljko
UT 19 Urban; Tea; Vladimir
SR 20 Amon; Eugen i Makarije
ČE 21 Petar Kanizije; Snježana
PE 22 Honorat; Časlav; Zenon
SU 23 Ivan Kentijski; Viktorija; Vilka
NE 24 4. DOŠAŠĆA; Badnjak; Adam i Eva
PO 25 BOŽIĆ – ROĐENJE GOSPODINOVO
UT 26 Stjepan Prvomučenik; Kruno
SR 27 Ivan apostol i evanđelist; Janko
ČE 28 Nevina dječica; Mladen
PE 29 Toma Becket; David; Davor
SU 30 Sabin; Liberije; Trpimir
NE 31 SV. OBITELJ; Silvestar papa; Silvije; zahvala


PODSJETNIK

  • 30.04.2023. Nedjelja Dobrog pastira – svjetski dan molitve za duhovna zvanja (4. uskrsna nedjelja)
  • 14.05.2023. Majčin dan (2. nedjelja u svibnju)
  • 29.09.2023. *Sv. Mihael, arkanđeo, naslovnik crkve na groblju – Vugrovečko Miholje
  • 22.10.2023. Svjetski misijski dan (pretposljednja nedjelja u listopadu)
  • 03.12.2023. **Sv. Franjo Ksaverski, zaštitnik Župe – svetkovina; 1. nedjelja došašća ima prednost


NAŠI SVECI I BLAŽENICI

  • Sv. Nikola Tavelić (+14.11.1391. Jeruzalem)
  • Sv. Leopold Bogdan Mandić (+30.07.1942. Padova)
  • Sv. Marko Križevčanin (+07.09.1619. Košice)
  • Bl. Alojzije Stepinac (+10.02.1960. Krašić)
  • Bl. Augustin Kažotić (+03.08.1323. Lucera)
  • Bl. Julijan iz Bala (+01.05.1349. Bale)
  • Bl. Jakov Zadranin (+ 27.04.1490. Bitetto)
  • Bl. Gracija iz Mua (ili Mula) Kotorski (+09.11.1508. Venecija)
  • Bl. Ozana Kotorska (+27.04.1565. Kotor)
  • Bl. Ivan Merz (+10.05.1928. Zagreb)
  • Bl. Marija od Propetog Isusa Petković (+09.07.1966. Rim)
  • Bl. Miroslav Bulešić (+24.08.1947. Lanišće)
  • Bl. Drinske mučenice: Jula Ivanišević, Berchmana Leidenix [+23.12.], Krizina Bojanc, Antonija Fabjan, Bernadeta Banja (+15.12.1941. Goražde)

NAŠI RANOKRŠĆANSKI SVECI

  • Donat iz Zadra
  • Eleuterije Porečki
  • Soter i Kajo Solinski
  • Vincenca iz Blata (Korčula)
  • Dujam Solinski
  • Gaudencije Osorski
  • Euzebije i Polion Vinkovački
  • Kvirin Sisački
  • Silvan Dubrovački
  • Anselmo Ninski
  • Marin iz Raba
  • Jeronim
  • Ivan Trogirski
  • Mavro (Mauro) Porečki


DRŽAVNI BLAGDANI i neradni dani u Republici Hrvatskoj 2023.

  • 01.01.2023. Nova godina, nedjelja
  • 06.01.2023. Sveta tri kralja (Bogojavljenje), petak
  • 09.04.2023. Uskrs, nedjelja
  • 10.04.2023. Uskrsni ponedjeljak, ponedjeljak
  • 01.05.2023. Praznik rada, ponedjeljak
  • 30.05.2023. Dan državnosti, utorak
  • 08.06.2023. Tijelovo (Brašančevo), četvrtak
  • 22.06.2023. Dan antifašističke borbe, četvrtak
  • 05.08.2023. Dan pobjede i domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja, subota
  • 15.08.2023. Velika Gospa, utorak
  • 01.11.2023. Dan svih svetih, srijeda
  • 18.11.2023. Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje, subota
  • 25.12.2023. Božić, ponedjeljak
  • 26.12.2023. Sveti Stjepan, utorak


MJESEČEVE MIJENE

Donosimo datume mjesečevih mijena iznad Hrvatske u 2023. godini.

Četiri mjesečeve mijene su:

  • Mlađak – mladi Mjesec ili mlađak (nije osvijetljen, crni);
  • Prva četvrt – prva četvrt (bijeli srp kao slovo D),
  • Uštap – puni Mjesec ili uštap (potpuno osvijetljen, bijeli),
  • Zadnja četvrt – zadnja četvrt (bijeli srp kao slovo C).

Mjesec / Datumi /

  • siječanj / Uštap 07. / Zadnja četvrt 15. /  Mlađak 21. / Prva četvrt 28. /
  • veljača / Uštap 05. / Zadnja četvrt 13. /  Mlađak 20. / Prva četvrt 27. /
  • ožujak / Uštap 07. / Zadnja četvrt 15. /  Mlađak 21. / Prva četvrt 29. /
  • travanj / Uštap 06. / Zadnja četvrt 13. /  Mlađak 20. / Prva četvrt 27. /
  • svibanj / Uštap 05. / Zadnja četvrt 12. /  Mlađak 19. / Prva četvrt 27. /
  • lipanj / Uštap 04. / Zadnja četvrt 10. /  Mlađak 18. / Prva četvrt 26. /
  • srpanj / Uštap 03. / Zadnja četvrt 10. /  Mlađak 17. / Prva četvrt 26. /
  • kolovoz / Uštap 01. / Zadnja četvrt 08. /  Mlađak 16. / Prva četvrt 24. / Uštap 31. /
  • rujan / Zadnja četvrt 07. / Mlađak 15. / Prva četvrt 22. / Uštap 29. /
  • listopad / Zadnja četvrt 06. / Mlađak 14. / Prva četvrt 22. / Uštap 28. /
  • studeni / Zadnja četvrt 05. / Mlađak 13. / Prva četvrt 20. / Uštap 27. /
  • prosinac / Zadnja četvrt 05. / Mlađak 13. / Prva četvrt 19. / Uštap 27. /
[Podaci su brižljivo pregledavani, ali pogreške i propusti su ipak neizbježni pa se odričemo svake odgovornosti za njih.]