Vulgata, Venecija 1498.

Nedjelja Božje riječi

Na III. nedjelju kroz godinu, odnosno 21. siječnja 2024., slavimo Nedjelju Božje riječi. Papa Franjo ovom inicijativom je želio vjernicima iznova staviti Božju riječ kao orijentir i normativ u životu, jer riječ je Božja uvijek nova i uvijek živa, obraća se upravo sada baš meni, pa se ne smijemo na nju naviknuti da nam postane obična.

Papa Franjo je na blagdan sv. Jeronima, 30. rujna 2019., na početku 1600. obljetnice smrti toga glasovitog prevoditelja Biblije na latinski jezik, koji je govorio: „Nepoznavanje Pisama jest nepoznavanje Krista“, objavio dokument u obliku motu proprija „Aperuit illis“, te je odredio da se III. nedjelja kroz godinu posveti spomenu, razmišljanju i širenju riječi Božje. Naslov ovog dokumenta je uzet iz riječi Lukina Evanđelja u kojemu Evanđelist opisuje događaje nakon Isusova uskrsnuća i kaže: Tada im otvori pamet da razumiju Pisma (Lk 24,45).