Župni listić 831

godište XVII. broj 2(831) − 10. siječnja 2021. godine

PDF fileŽUPNI-LISTIĆ-831.PDF

KRŠENJE GOSPODINOVO (Mk 1,7-11)

U ono vrijeme: Propovijedao je Ivan: “Nakon mene dolazi jači od mene. Ja nisam dostojan sagnuti se i odriješiti mu remenje na obući. Ja vas krstim vodom, a on će vas krstiti Duhom Svetim.” Onih dana dođe Isus iz Nazareta galilejskoga i primi u Jordanu krštenje od Ivana. I odmah, čim izađe iz vode, ugleda otvorena nebesa i Duha poput goluba gdje silazi na nj, a glas se zaori s nebesa: “Ti si Sin moj, ljubljeni! U tebi mi sva milina!”

Komentar:

Isus dolazi na Jordan, rijeku koja dijeli pustinju od Obećane zemlje, ondje gdje je oslobođeni narod uveden u zemlju obećanja.
Pri svakom krštenju djeteta ponavlja se isti prizor i čuje isti glas – za tjelesna osjetila na nevidljiv način – koji je govorio Isusu pri njegovom krštenju: “Ti si sin moj, Ljubljeni! U tebi mi sva milina!” To bi se još moglo izreći kao: “Ti si moj ponos, ti si moja radost!” Na svakom našem krštenju, koje – možda – premalo ozbiljno shvaćamo, Bog je i nama rekao: “Ti si moje ljubljeno dijete, ti si moja radost, moja ljubav!”
To je rečeno i meni. Ja sam dijete Božje ljubljeno, subaštinik neba.
Neka me te riječi uvjeravaju da je ova zemlja ljepša jer ja postojim, da je nebo ljepše jer sam za nebo određen. I daj da, po čudesnom obraćenju moga srca, ja doprinosim svijetu pravde i ljubavi.


ŠTO JE KRŠTENJE UČINILO OD FELIKSA?

Za Feliksa se čulo da je postao katolik takoreći preko noći. Povjerovao, krstio se i počeo dolaziti u crkvu i to u prvu klupu. Nekima je to smetalo. Jedni su samo vrtjeli glavom, drugi sum­njali, a treći su opet govorili da se pretvara.

– Kakav si ti katolik kad si do jučer živio kao zadnji poganin u Africi? – prigovarala je sakristanova žena.

– Neka rekne Vjerovanje. Nije znao.

– Ne zna on ni Deset zapovijedi. Priznao je da ne zna.

– Znaš li barem Anđeo Gospodnji izmoliti – upitao je susjed.

– Ne znam! – rekao je čovjek mirno.

– Evo da ni Očenaš, Zdravomariju ni Slavaocu ne bi znao izmoliti bez grješke – primijetio je netko.

– Pa po čemu se onda može znati da si katolik? – doviknuli su oni koje je strpljenje izdalo.

Onda je uzeo riječ Feliks: “Po tome što više ne živim starim živ­otom, postao sam novi čovjek, više se ne opijam, moja žena i djeca se mene više ne boje, ne bježe preda mnom već me lijepo dočekuju kad se vraćam s posla. Oni mene vole i ja njih.

Nema više svađa, vike i noćivanja kod susjeda. Nijedna velika psovka odavno nije prešla preko mojih usta. Eto, to je učinilo od mene krštenje ili Isus, ako baš hoćete.

Ja ne znam puno vjeronauka, ali znam jedno: Isus je potpuno izmijenio moj život, meni je to najveće znanje – katekizam života.

Krštenje je prvi sakrament, sakrament vjere, vrata na koja ulazi­mo u svijet Božjega milosnog djelovanja te postajemo slični Kristu. Živeći za druge kao što je on živio, otimamo se grijehu da bismo s Kristom bili pobjednici smrti i baštinici slavnoga uskrsnuća.

Krštenjem Bog sije u naše duše sjeme svoga božanskoga života te ono raste, cvjeta i donosi plodove spasenja.

Krštenjem postajemo novi ljudi, djeca Božja, sinovi i kćeri nad­naravnoga života i Božje ljubavi.

Krštenjem nam se oprašta istočni grijeh. Obred to izražava poli­jevanjem vodom koja je inače simbol pranja i čistoće.

Prigodom krštenja Otac izriče važne riječi: “Ti si sin moj ljubljeni!”

Živeći u Božjoj ljubavi možemo nadvladavati poteškoće i ustrajati u dobru.


DAROVI ZA CRKVU

  1. DRAŽENKA OBAD Vugrovečka 15, G. Vugrovec 400 Kn
  2. MLADEN BOROŠ Glavna 22, Đurđekovec 300 Kn
  3. Obitelj IVANČIĆ Glavna 51, Đurđekovec 400 Kn
  4. MARICA HRENOVIĆ Zlatarska 17, M. Polje 200 Kn
  5. MARIJA BAKULA Vugrovečka 18a, Dobrodol 200 Kn
  6. Obitelj BAN Klanjec 3, Đurđekovec 400 Kn
  7. Obitelj BARIĆ Đurkovići 14, Đurđekovec 50 EU
  8. JOSIP PAVLOVIĆ Đ. Popovića 14, Vugrovec 400 Kn
  9. NADA PAVLOVIĆ Đ. Popovića 1, Vugrovec 200 Kn
  10. VLADIMIR ĐURINEC A. Šenoe 77, Vugrovec 200 Kn
  11. LEO GALOVIĆ A. Šenoe 79, Vugrovec 200 Kn
  12. MLADEN PRUGOVEČKI I. Puđaka 3, Dobrodol 300 Kn
  13. IVAN JAMBREŠIĆ D. Domjanićeva 18, Vugrovec 200 Kn
  14. Obitelj Korolija-Marković A. Šenoe 47, Vugrovec 300 Kn
  15. Obitelj KURJAK A. Šenoe 41, Vugrovec 300 Kn
  16. Obitelj REŽIĆ Prigorska 57, Prekvršje 200 Kn
  17.  B. K Đurkovići, Đurđekovec 200 Kn
  18. VLADO KOVAČIĆ Kuntaš 4, Đurđekovec 200 Kn
  19. CORNELIA VUGER Slatinska 39, Vugrovec 400 Kn
  20. VIŠNJA DOMENKUŠ Vukasova 7, G. Vugrovec 500 Kn
  21. MARICA ROŽANKOVIĆ Slatinska 11a, Vugrovec 100 Kn
  22. BOŽICA VUGER A. Šenoe 46, Vugrovec 300 Kn
  23. RUŽICA POSAVEC Šimunčevečka 65, Šimunčevec 100 Kn
  24. NIKO ĆOSIĆ Grahovečka 11, M. Polje 300 Kn
  25. VLADIMIR VUGER Đ. Popovića 5, Vugrovec 500 Kn
  26. MILKA KUNTIĆ Domjanićeva 16, Vugrovec 200 Kn
  27. SLAVICA BURIĆ Remetinec 200 Kn
  28. Obitelj ŽIDAK Aleja mira 5, M. Polje 600 Kn
  29. STJEPAN FIOLIĆ Šimunčevečka 65, Šimunčevec 50 EU
  30.  IVO JOSKIĆ Vugrovečka 36, G. Vugrovec 500 Kn
  31. Obitelj KRIŽANAC A. Šenoe 78, Vugrovec 400 Kn

HVALA SVIMA DAROVATELJIMA ZA POTREBE ŽUPE I ZA SANACIJU NAKON POTRESA


Ovih dana napustili su nas:

MARIJA BIRAČ r. Zvonar iz Paruževine u 70. godini.

DRAGA LOVREKOVIĆ r. Macenić iz Vurnovca u 92. godini.

Dobri Bože uvedi ih među svete i izabrane svoje!


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 11. I. – 17. I. 2021.

  • PON.
    – – –
  • UTO.
    – u 18.00 sati + Brkić, Koši, Faust, Jakopović, Lovrić i dvije nakane, STJEPAN i obit. Trempetić, obit. Bolčević, nakana i Duše čistilištu, JURAJ i obit. Marinčić, nakana za duševno i tjelesno zdravlje, DRAGA Lovreković
  • SRI.
    – u 18.00 sati + MARKO Mihaljević god.
  • ČET.
    – u 18.00 sati + RUŽICA Prusec
  • PET.
    – u 18.00 sati – ZAHVALA
  • SUB.
    – u 18.00 sati – NAKANA
  • NED.
    – u 9.00 sati + MARIO i obit. Šitum
    – u 11.00 sati – Župna

OBAVIJESTI – 10. siječnja 2021.

Iza nas je 2020. godina. Teška godina. Potres koji nas je pohodio, iselio nas je iz župne crkve, koja je ozbiljno oštećena. Oštećena nam je i grobna crkva sv. Mihalja i župni dvor.

Na sreću, podrum župnog dvora koji je uređen u Galeriju, postao nam je Liturgijski prostor.

Živimo u vremenu bolesti COVIDA koja nas je udaljila jedne od drugih.

Otvorimo sada svoja srca više dragom Bogu da nas posjeti i donese svoj blagoslov i mir.

Danas blagoslovom župnog dvora završit ćemo blagoslov Obitelji, hvala vam na toplom prijemu u vaše domove i na daru koji ste dali zanašu župu.

Imate najnoviji broj: GLAS KONCILA, naš Listić…

Župni ured radi putem telefona 01 2044255, 098 814885 ili putem mail-a. Župni mail je ured@zupa-vugrovec.com.


Pripremio i uredio: vlč. Filip Lucić, upravitelj Župe sv. Franje Ksaverskog – Vugrovec
Broj umnoženih primjeraka: 300

Božićno vrijeme 2020./2021.

OBAVIJESTI – 10. siječnja 2021.

Iza nas je 2020. godina. Teška godina. Potres koji nas je pohodio, iselio nas je iz župne crkve, koja je ozbiljno oštećena. Oštećena nam je i grobna crkva sv. Mihalja i župni dvor.

Na sreću, podrum župnog dvora koji je uređen u Galeriju, postao nam je Liturgijski prostor.

Živimo u vremenu bolesti COVIDA koja nas je udaljila jedne od drugih.

Otvorimo sada svoja srca više dragom Bogu da nas posjeti i donese svoj blagoslov i mir.

Danas blagoslovom župnog dvora završit ćemo blagoslov Obitelji, hvala vam na toplom prijemu u vaše domove i na daru koji ste dali zanašu župu.

Imate najnoviji broj: GLAS KONCILA, naš Listić…

Župni ured radi putem telefona 01 2044255, 098 814885 ili putem mail-a. Župni mail je ured@zupa-vugrovec.com.


OBAVIJESTI – 3. siječnja 2021.

Iza nas je 2020. godina. Teška godina. Potres koji nas je pohodio, iselio nas je iz župne crkve, koja je ozbiljno oštećena. Oštećena nam je i grobna crkva sv. Mihalja i župni dvor.

Na sreću podrum župnog dvora koji je uređen u Galeriju, postao nam je Liturgijski prostor.

Živimo u vremenu bolesti COVIDA koja nas je udaljila jedne od drugih.

Otvorimo sada svoja srca više dragom Bogu da nas posjeti i donese svoj blagoslov i mir.

Iduće nedjelje blagoslovom župnog dvora završit ćemo blagoslov Obitelji. Hvala vam na toplom prijemu u vaše domove i na daru koji ste dali zanašu župu.

Na SVETA TRI KRALJA u 11.00 sati svetu misu će predslaviti dr. IVAN ŠAŠKO pomoćni zagrebački biskup, a u nedjelju Gospodinovog Krštenja u 11.00 sati svetu misu će predslaviti mons. ZLATKO KOREN kanonik Zagrebačke nadbiskupije i novi duhovnik Molitvenih vjenčića.

SRETAN VAM BOŽIĆ I NOVA 2021 godinu!

Imate najnoviji broj: GLAS KONCILA, MAK-a i naš Listić…

Župni ured radi putem telefona 01 2044255, 098 814885 ili putem mail-a Župni mail je ured@zupa-vugrovec.com.


OBAVIJESTI – 27. prosinca 2020.

Pomalo završavamo blagoslov obitelji. Ove godine blagoslov se odvija u malo drugačijim uvjetima. S jedne strane Corona koja se uvukla i u našu župu, raniji početak, sve nas je ove godine malo zbunilo. Molimo našega zaštitnika sv. Franju Ksaverskog da kod Nebeskog Oca isprosi blagoslov za naše obitelji, župu, a ta nova bolest da se ukloni iz župe i iz naše Domovine

Raspored blagoslova imate u Listiću.

Doručak i ručak bit će na župnom dvoru.

U Petak koji je prvi u mjesecu, mogućnost svete Ispovijedi sat vremena prije početka svete mise, a iza mise s našim molitvenim vjenčićima klanjanje je pred PRESVETIM

Nalazimo se u osmini našega NAJRADOSNIJEG BLAGDANA BOŽIĆA. Novorođeni Kralj Mira ISUS neka u Vaše domove unese obilje Božjega blagoslova!

SRETAN VAM BOŽIĆ I NOVA 2021. godinu!

Imate najnoviji broj: GLAS KONCILA i naš Listić…

Župni ured radi putem telefona 01 2044255, 098 814885 ili putem mail-a. Župni mail je ured@zupa-vugrovec.com.

Župni listić 830

godište XVII. broj 1(830) − 3. siječnja 2021. godine

PDF fileŽUPNI-LISTIĆ-830.PDF

DRUGA NEDJELJA PO BOŽIĆU (Iv 1,1-5,9-14)

U početku bijaše Riječ i Riječ bijaše u Boga i Riječ bijaše Bog. Ona bijaše u početku u Boga.
Sve postade po njoj i bez nje ne postade ništa. Svemu što postade, u njoj bijaše život i život bijaše ljudima svjetlo; i svjetlo u tami svijetli i tama ga ne obuze.
Bi čovjek poslan od Boga, ime mu Ivan. On dođe kao svjedok da posvjedoči za Svjetlo da svi vjeruju po njemu. Ne bijaše on Svjetlo, nego – da posvjedoči za Svjetlo. Svjetlo istinsko koje prosvjetljuje svakog čovjeka dođe na svijet; bijaše na svijetu i svijet po njemu posta i svijet ga ne upozna.
K svojima dođe i njegovi ga ne primiše. A onima koji ga primiše podade moć da postanu djeca Božja: onima koji vjeruju u njegovo ime, koji su rođeni ne od krvi, ni od volje tjelesne, ni od volje muževlje, nego – od Boga.
I Riječ tijelom postade i nastani se među nama i vidjesmo slavu njegovu – slavu koju ima kao Jedinorođenac od Oca – pun milosti i istine.
Ivan svjedoči za njega. Viče: »To je onaj o kojem rekoh: koji za mnom dolazi, preda mnom je jer bijaše prije mene!« Doista, od punine njegove svi mi primismo, i to milost na milost. Uistinu, Zakon bijaše dan po Mojsiju, a milost i istina nasta po Isusu Kristu. Boga nitko nikada ne vidje: Jedinorođenac – Bog – koji je u krilu Očevu, on ga obznani.


ŽUPNA STATISTIKA 1. I. – 31. XII. 2020. god.

Godina2020.2019.2018.2017.2016.
KRŠTENI4645474648
SPROVODA7560554350
VJENČANI412131715
KRIZMANIKA5949515656
PPRIČESNIKA4057555652
PRIČESTI9.00016.50016.50016.00015.500

IZ ŽIVOTA ŽUPE

Nova 2020 god. započelo je uobičajeno. U nju smo ušli molitvom i blagoslovom sa PRESVETIM.

Početkom siječnja provaljeno je u crkvu sv. Mihalja. Na silu je otvorena jedna grobnica, budući da je crkva doživjela još 80-tih godina traumu, u nju je bilo provaljeno i otuđeno 26 kipova i svijećnjaka. Sada štete nije bilo osim grobne ploče. Krajem 2019 i početkom 2020 god. crkva sv. Mihalja je dobila novi pokrov i pomalo se razmišljalo početi ju i iznutra obnavljati.

A onda pojavila se nova bolest na svjetskoj razini. Iako se sve pričalo o novoj bolesti zvanoj CORONA, koja je dolazila iz Kine, došla i u Europu, naročito u Italiju, nadali smo se da će nas mimoići.

Krajem veljače i početkom ožujka ta nova bolest pomalo se i kod nas počela pojavljivati. Vlada je osnovala Civilni stožer koji je počeo davati upute o ponašanju. Lijeka nije bilo, tražilo se što manje kretanja, maske, zabranili su putovanja izvan mjesta gdje smo stanovali. Došle su i upute da se u ulazima u crkve izbaci blagoslovljena voda, Pričest da se dijeli na ruke, izbaci pružanja ruke jedni drugima. Preporuka je bila da stariji ne dolaze na svetu misu, jer su najugroženiji dio društva. Tražila se distanca od dva metra, broj vjernika se prepolovio. Djeci se preporučilo da se ne izlažu, nestali su iz crkve. Civilni stožer neprestano je pojačavao mjere, a crkvene vlasti i samo su upućivale na odluke Civilnog stožera. Nastalo je zbunjujuće vrijeme. Tražilo se od Josipova da svećenici služe svete mise bez naroda. Bio je to šok za sve. Dolazi Veliki tjedan-Uskrs, mise bez naroda. A, onda novi šok. U nedjelju 22. Ožujka u 6.24 sati pohodio nas je svojom tutnjavom razorni potres. Nedaleko nas bio je epicentar, snaga potresa bio je 5.5. Tresao je 10-tak sekundi. Katedrala ostala bez južnog tornja, sjeverni zbog sigurnosti je morao biti uklonjen. Katedrala teško oštećena, u susjednoj župi Čučerju pao je zabatni zid. U Granešini urušio se svod crkve, Teško stradala i crkva u Markuševcu, nešto bolje je prošla susjedna župa Kašina, koju su brzo sanirali i danas imaju u njoj svete mise.

Naša župna crkva izvan upotrebe, nešto manje stradala je crkva sv. Mihalja. Župni dvor doživio je isto traumu, jedan dimnjak se urušio na tavan, drugi smo morali ukloniti, krovište je isto stradalo. Četiri dana sam bio izvan župnog dvora, a onda se opet vratio. Župni dvor se trenutno obnavlja.

Corona, potres sve je to poremetilo rad župe. Imali smo sreću, jer smo uređivali podrum župnog dvora u Galeriju, a onda smo ga počeli koristiti kao liturgijski prostor. Uskoro pred podrumom smo postavili i šator 15X10 metara, tako da se naš liturgijski prostor proširio. U tom novom prostoru imali smo i Prvu Pričest 21. VI 2020 god i Krizmu 4. VII 2020 god.

Preko ljeta kao da se bolest Corona malo povukla, župljani odahnuli, a onda krajem ljeta pojavila se u punom težem obliku. Mnogi su bili pozitivni, neki su lakše ali bilo je i onih koji su je teže preboljeli. Nažalost, neki su i preminuli. Opet se strah uvukao u puk. Dolazi vrijeme Adventa, Civilni stožer traži da najviše bude 25 vjernika na misi. Počelo se sa vjeronaukom za Prvopričesnike i Krizmanike, djeca zbog izolacije su često odsutna. Unatoč svega imali smo Božićnu ispovijed, dakako osjetno manje vjernika je bilo, naročito se to vidjelo kod školske djece. Na treću nedjelju Došašća započeo sam Blagoslov obitelji. Vidi se strah kod mnogih, neki su u izolaciji. A, onda 28. XII ponovno jaki potres, ovaj puta epicentar kod Petrinje. Stradale su crkve, obiteljski domovi, a dan kasnije 29. Baš kada sam završavao blagoslov obitelji Petrinju je pohodio razorni potres, snage 6,2 . Nažalost 7 mrtvih, više desetaka povrijeđenih, mnogi obiteljski domovi razoreni, crkve teško stradale, teško, teško vrijeme. Bože ne ponovilo se. Blagoslovi nas i sačuvaj!


DAROVI ZA CRKVU

  1.  Obitelj HERCEG Sesvete 2000 Kn
  2. DUBRAVKO FLUKA Paruževinska 30, Paruževina 600 Kn
  3. MARICA JAKUŠIĆ Banov brijeg 6, Vurnovec 300 Kn
  4. BARBARA JAKUŠIĆ Vurnovečka 13, Vurnovec 300 Kn
  5. MARICA SEDINIĆ Grljakova 22, G. Vugrovec 200 Kn
  6. Ivan i Ružica Milković Šebeki 1, Goranec 200 Kn
  7. Obitelj BILIĆ Glavna 10, Goranec 200 Kn
  8. Obitelj MATIJEVIĆ Glavna 55, Goranec 100 EU
  9. Obitelj ŠALIN Glavna 6, Goranec 200 Kn
  10. STJEPAN PEKČEC Prališće 9, Goranec 400 Kn
  11. Obitelj KRIŽANAC Vugrovečka 46, G. Vugrovec 300 Kn
  12. LJUBICA i ANTE OLUJIĆ A. Šenoe 21, Vugrovec 1000 Kn

HVALA SVIMA DAROVATELJIMA ZA POTREBE ŽUPE I ZA SANACIJU NAKON POTRESA!


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 4. I. – 10. I. 2021.

  • PON.
    – – –
  • UTO.
    – u 18.00 sati + RUŽICA Prusec, IGNAC Vuger
  • SRI.
    – u 9.00 sati + MIHAEL Pijetlović, MILAN i obit. Prišćan, obit. Macan-Zvonar, IGNAC Vuger, IVAN Šebek, IVO Jakešević, ANA i STJEPAN Saraf, MARA Šalić
    – u 11.00 sati – Župna
  • ČET.
    – u 18.00 sati + ANĐELA god. VINKO i obit. Pukšec, obit. Vuger i obit. Dumić
  • PET.
    – u 18.00 sati – Nakana
  • SUB.
    – u 18.00 sati + IVAN Bićanić
  • NED.
    – u 9.00 sati + RUŽICA Vukas
    – u 11.00 sati – Župna

OBAVIJESTI – 3. siječnja 2021.

Iza nas je 2020. godina. Teška godina. Potres koji nas je pohodio, iselio nas je iz župne crkve, koja je ozbiljno oštećena. Oštećena nam je i grobna crkva sv. Mihalja i župni dvor.

Na sreću podrum župnog dvora koji je uređen u Galeriju, postao nam je Liturgijski prostor.

Živimo u vremenu bolesti COVIDA koja nas je udaljila jedne od drugih.

Otvorimo sada svoja srca više dragom Bogu da nas posjeti i donese svoj blagoslov i mir.

Iduće nedjelje blagoslovom župnog dvora završit ćemo blagoslov Obitelji. Hvala vam na toplom prijemu u vaše domove i na daru koji ste dali zanašu župu.

Na SVETA TRI KRALJA u 11.00 sati svetu misu će predslaviti dr. IVAN ŠAŠKO pomoćni zagrebački biskup, a u nedjelju Gospodinovog Krštenja u 11.00 sati svetu misu će predslaviti mons. ZLATKO KOREN kanonik Zagrebačke nadbiskupije i novi duhovnik Molitvenih vjenčića.

SRETAN VAM BOŽIĆ I NOVA 2021 godinu!

Imate najnoviji broj: GLAS KONCILA, MAK-a i naš Listić…

Župni ured radi putem telefona 01 2044255, 098 814885 ili putem mail-a Župni mail je ured@zupa-vugrovec.com.


Pripremio i uredio: vlč. Filip Lucić, upravitelj Župe sv. Franje Ksaverskog – Vugrovec
Broj umnoženih primjeraka: 300