Župni listić 678

godište XIV, broj 2(678) − 14. siječnja 2018. godine

►►►ŽUPNI-LISTIĆ-678.PDF

II. NEDJELJA KROZ CRKVENU GODINU (Iv 1,35-42)

U ono vrijeme: Stajaše Ivan s dvojicom svojih učenika. Ugleda Isusa koji je onuda prolazio i reče: “Evo Jaganjca Božjega!” Te njegove riječi čula ona dva njegova učenika pa pođoše za Isusom. Isus se obazre i vidjevši da idu za njim, upita ih: “Što tražite?” Oni mu rekoše: “Rabbi” – što znači: Učitelju – “gdje stanuješ?” Reče im: “Dođite i vidjet ćete.” Pođoše dakle i vidješe gdje stanuje i ostadoše kod njega onaj dan. Bila je otprilike deseta ura. Jedan od one dvojice koji su čuvši Ivana pošli za Isusom bijaše Andrija, brat Šimuna Petra. On najprije nađe svog brata Šimuna te će mu: “Našli smo Mesiju!” – što znači “Krist – Pomazanik”. Dovedu ga Isusu, a Isus ga pogleda i reče: “Ti si Šimun, sin Ivanov! Zvat ćeš se Kefa!” – što znači ”Petar – Stijena”.

Ti si Petar stijena

Komentar

“Učitelju, gdje stanuješ?” (Iv 1,38) Bilo je to bojažljivo pitanje ljudi koji su nešto osjetili, koji su se našli zatečeni privlačnošću Isusove osobe. To je bila neka zahvaćenost na prvi pogled.
A Isus ne zatvara svoje boravište. Otvoreno je svakome. Na jednostavan je način pozvao prve učenike, koji su puni želje i znatiželje krenuli za njim. Bilo je to za učenike tako značajan susret da su zapamtili: Bila je otprilike deseta ura. Smijemo se pitati o času kada smo mi sreli Isusa. Bismo li se mogli prisjetiti točnog trenutka koji je zapisan u kronici života?


POUKE MUDROG STARCA: KAKO PRONAĆI PRAVI MIR

Poučna priča mudrog svetogorskog oca o nalaženju mira…

 Neki je lovac volio odlaziti u šumu i polja loviti divljač.

Jednog dana, tragajući za plijenom, popne se na jedno strmo brdo i, umorivši se, sjede na jedan veliki kamen da se odmori. Vidjevši kako jato ptica prelijeće s jednog brežuljka na drugi, pomisli:
”Zašto Bog čovjeku nije dao krila da leti?”

U tom trenutku naiđe jedan smireni pustinjak i, saznavši za lovčeve misli, reče mu:
“Eto, ti razmišljaš o tome zašto ti Bog nije dao krila. No, i kad bi ih imao, i onda bi bio nezadovoljan i rekao bi:‘Krila su mi slaba i ne mogu s njima odletjeti do neba, da vidim što je tamo.’

A kad bi imao tako jaka krila, da bi se mogao uznijeti do neba, i tada bi bio nezadovoljan i rekao bi:
‘Ja ne razumijem što se događa na nebu!’

A kad bi ti se dao razum, opet bi bio nezadovoljan i rekao bi:
‘Zašto nisam anđeo?’

Kad bi postao anđeo, i onda bi bio nezadovoljan i rekao bi:
‘Zašto mi Bog ne da da upravljam nebom?’

A kad bi ti dao da upravljaš nebom, ni time se ne bi zadovoljio i zahtijevao bi još više. Zato uvijek smirivaj sebe i budi zadovoljan onim što ti se da, pa ćeš živjeti s Bogom.”

Priznavši da isposnik govori istinu, lovac zahvali Bogu što mu je poslao monaha, koji ga je urazumio i otkrio mu put smirenosti.


BOJIŠ LI SE DANAŠNJICE?

“Ne, ne baš previše”, rekla sam. “Danas ću nekako prebroditi s tvojom pomoći.”

“Onda prepusti sutrašnjicu meni.”

Pomislila sam na Isusove riječi: “Ne budite dakle zabrinuti za sutra. Sutra će se samo brinuti za sebe. Dosta je svakom danu zla njegova.” Činilo se kao da mi Isus kaže kako ne bih trebala prebacivati sutrašnju brigu na današnji dan. Gledanje u budućnost uvijek mi je donosilo strah.

“Da, Gospodine, znam da sve sutrašnjice pripadaju tebi”, rekla sam. “Želim naučiti živjeti danas za danas.” To mi je bilo teško zato što sam vizionar. Još dok sam bila dijete, imala sam planove i snove za budućnost. No sada sam shvatila da, ako se ne želim mučiti budućnošću, moram naučiti živjeti u sadašnjosti. Iskoristiti ovaj dan za Božju slavu!


DAROVI ZA CRKVU

 1. IVAN DUTKOVIĆ O. Habeka 77, Prekvršje  200 Kn
 2. IVAN ĐURINEC A. Šenoe, Vugrovec   200 Kn
 3. Obitelj OBAD Vurnovečka 14, Vurnovec 200 Kn
 4. ĐURO FIŠTER Glavna 64, Đurđekovec  150 Kn
 5. BRANKO GAZIĆ Slatinska 48, Vugrovec  400 Kn
 6. IVICA ŠKES A. Šenoe 74, Vugrovec  200 EU
 7. VUGER-CARRIERO Slatinska 18, Vugrovec 500 Kn
 8. TOMO BARIČEVIĆ Dobrodolski odv. 4, Dobrodol 150 Kn
 9. ŠTEFICA SAJKOVIĆ Vugrovečka 29, G.Vugrovec200 Kn
 10. IVAN PRUSEC Slatinska 15, Vugrovec  200 Kn
 11. MARIJA BAKULA Vugrovečka 18, Dobrodol 200 Kn
 12. VADO ĐURAN Dobrodolska 12, Dobrodol 200 Kn
 13. BISERKA POPOVIĆ  100 Kn
 14. JELENA KOREN Dobrodolski odv. 2, Dobrodol 200 Kn
 15. ANA MIJATOVIĆ Kostanjevec 8, Prekvršje  250 Kn
 16. IVAN POLOVANEC Breg 38, Đurđekovec  300 Kn
 17. IVAN KRAJAČIĆ A. Šenoe 78, Vugrovec  200 Kn
 18. STJEPAN BENKOVIĆ Grahovec 6, Dobrodol  200 Kn
 19. NENAD MAĐERIĆ A. Šenoe 28, Vugrovec  100 Kn
 20. PETAR BILIĆ Šimunčevečka, Dobrodol  100 Kn
 21. BRANKO ROS A. Šenoe 42, Vugrovec  280 Kn

Svim darovateljima iskreno hvala!


Ovih dana napustio nas je:

MARTIN VUKAS iz Gornjeg Vugrovca u 75. godini.

Dobri Bože primi ga svoje vječne stanove!


GRADITE MOSTOVE, A NE ZIDOVE

(propovijed pape Franje u Domu svete Marte, 25. siječnja 2014.)

“Dijalogizirati je teško, ali gore od nastojanja da prema neprijatelju izgradim most, jest da pustim da mi u srcu prema njemu buja mržnja. Tako čineći ostajemo zatvoreni u gorčini naše ozlojeđenosti. Kršćanin mjesto toga za primjer ima Davida, koji mržnju nadvladava činom poniznosti. Sniziti se i uvijek graditi most, uvijek, to nije lako; ne, nije lako, ali Isus je tako učinio: snizio se do kraja i osvijetlio nam put”.


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 15. I. – 21. I. 2018.

PON. – – – – – – – – – –
UTO. u 18.00 sati + FRANJO i KAJA Joskić, obit. Brkić, Koši, Faust, Jakopović i na nakanu, RUŽICA, MATO i KATA Grljak, JOSIP i MARICA Filipović, IVAN, MARICA i obit. Gračak, MATO, MARICA i obit. Trempetić, MARICA Gašparec, ANA god. i VINKO Petljak, FRANJO god. i KATARINA Zagajski, nakana, IVAN Kovačić, PETAR god. i IVKICA Gračak, na jednu nakanu, MARIJA i obit. Berković, ZLATA i obit. Radej, DRAGICA i obit. Pintek, CVJETKO i obit. Milinković, IVAN, MARICA i obit. Pavlović, JOSIP i obit. Pajnić, LJUDEVIT i obit. Vuger, CILA i obit. Fišter, ANA, JOSIP i obit. Gračak
SRI. u 18.00 sati ++ obit. Jakešević
ČET. u 18.00 sati + STJEPAN god. i DRAGICA Meglaj, MARTIN Filipović
PET. u 18.00 sati + VINKO i obit. Blažinović
SUB. u 18.00 sati + IVAN Šitum
NED. u 9.15 sati

u 11.15 sati

u 15.00 sati

+ TEREZA i JAKOB Facković, DRAGICA Pregorec

– Župna

– U GORANCU

OBAVIJESTI

Utorkom iza svete mise „TREĆE SRCE“ moli za nerođene.

Četvrtkom iza svete mise klanjanje i blagoslov PRESVETIM.

Vjeronauk za PRVOPRIČESNIKE i KRIZMANIKE po rasporedu.

KRIZMANICI i službeno „KRIZMA“ će biti u nedjelju 29. travnja.

U subotu u 12.00 sati proba Malog zbora.

Imate najnoviji broj: GLAS KONCILA, MAK, župni listić…