Župni listić 681

godište XIII, broj 5(681) − 4. veljače 2018. godine

►►►ŽUPNI-LISTIĆ-681.PDF

V. NEDJELJA KROZ CRKVENU GODINU (Mk 1,29-39)

U ono vrijeme: Pošto Isus iziđe iz sinagoge, uđe s Jakovom i Ivanom u kuću Šimunovu i Andrijinu. A punica Šimunova ležala u ognjici. I odmah mu kažu za nju. On pristupi, prihvati je za ruku i podiže. I pusti je ogjnjica. I posluživaše im. Uvečer, kad sunce zađe, donošahu preda nj sve bolesne i opsjednute. I sav je grad nagrnuo k vratima. I on ozdravi bolesnike – a bijahu mnogi i razne im bolesti – i zloduhe mnoge izagna. I ne dopusti zlodusima govoriti jer su ga znali. Rano ujutro, još za mraka, ustane, iziđe i povuče se na samotno mjesto i ondje se moljaše. Potražiše ga Šimun i njegovi drugovi. Kad ga nađoše, rekoše mu: “Svi te traže.” Kaže im: “Hajdemo drugamo, u obližnja mjesta, da i ondje propovijedam. Ta zato sam došao.” I prođe svom Galilejom: propovijedao je u njihovim sinagogama i zloduhe izgonio.

Ozdravljenje Petrove punice

Komentar

Duhovna samoća je prijateljevanje s Bogom – onime koji jedini može ispuniti i odnjegovati čovjekovu dušu. Čovjeka koji ne moli – život će slomiti – sa svojim izazovima i nesrećama. Tako: njegujemo samoću da ne budemo osamljeni. Njegujemo li ovakvu samoću s Bogom – neće nas moći slomiti jadi svijeta. Isus se povlači u samoću, a nakon molitve u osami počinje djelovati, obilaziti mjesta i propovijedati. I mi ćemo u povučenosti na samotnom mjestu nalaziti hrabrost slijediti Božju volju umjesto svoje, i vršiti Božja djela umjesto svojih. Otac koji je u meni tada će činiti svoja djela.


BLAŽENI ALOJZIJE STEPINAC – 10. VELJAČE

Mi Hrvati se borimo te činimo sve kako bi veći broj naših ljudi dospio na čast oltara. To je sigurno dobro jer smo svjedoci da je bilo i da danas ima ljudi između nas koji žive po Božjim zakonima, i to u svetosti. Pitanje nama upućeno glasi: Da li je dovoljno imati svece iz svoga naroda i njih hvaliti i njima se moliti, ili je daleko potrebnije živjeti životom onakvim kakvim su ga oni živjeli? Neka nam blaženi Alojzije Stepinac svojim zagovorom pomogne da budemo istinski Kristovi svjedoci u svijetu u kojem živimo.

10 poticajnih misli blaženog Alojzija Stepinca

Kad vam otmu sve, ostat će vam dvije ruke; sklopite ih na molitvu, pa ćete tada biti najjači!

Ne treba nam toliko učenih glava koliko poštenih.

Protuslovlje je vjerovati u Boga i biti pesimist.

Nema važnije zadaće u životu pojedinca negoli vlastita duhovna izgradnja.

Sloboda bez poštivanja Božjeg zakona i njegova vršenja u potpunosti, bila bi pusta fikcija.

Ništa me neće prisiliti da prestanem ljubiti pravdu, ništa me neće prisiliti da prestanem mrziti nepravdu, a u ljubavi prema svome narodu ne dam se ni od koga natkriliti.

Prvo pravilo, ako želimo vidjeti bolje dane u budućnosti, treba iskazivati poštovanje prema Bogu, koje mu pripada, i to u poniznosti: to je jedini put prema miru!

Gore gledaj prema nebu i ne boj se!

Pazite da ostavite sinu za baštinu vjeru! Što mu koriste milijuni ako izgubi vjeru! Naprotiv, ako mu ništa drugo ne ostavite, nego samo vjeru bit će sretan!

Ili smo katolici, ili nismo. Ako jesmo, tada se naša vjera mora očitovati na svim područjima našega života. Ne možemo biti katolici u crkvi, a na ulici živjeti po instinktu osobnog raspoloženja.


DAROVI ZA CRKVU

  1. MIRKO ĐAPIĆ Dobrodolska 34, Dobrodol 400 Kn
  2. TONKA ŠILTIĆ Zlatarska 63, M. Polje 200 Kn
  3. Obitelj KOČIĆ Gaj 1, M. Polje 100 Kn
  4. STJEPAN FLUKA Fluke 3, Paruževina 200 Kn
  5. DOM „LUCIJA“ Glavna 100, Đrđekovec 300 Kn
  6. Obitelj FIŠTER Slatinska 1, Vugrovec 200 Kn
  7. N. N. Đurđekovec 1000 Kn
  8. KRISTIJAN ŠIMIČIĆ Šimunčevečka 52, Dobrodol  100 Kn
  9. LUCIJA ŠIMIČIĆ Šimunčevečka 52, Dobrodol 100 Kn
  10. SILVANA TKALČEVIĆ Đ. Kuntića 42, Prekvršje 100 Kn

Svim darovateljima iskreno hvala!


Ovih dana napustio nas je:

PETAR LEŠKOVIĆ iz Đurđekovca u 79. godini.

Pokoj vječni daruj mu Gospodine!


GOSPA LURDSKA – DAN BOLESNIKA – 11. VELJAČE

U iduću nedjelju blagdan je Gospe Lurdske, dan kada se Blažena Djevica Marija prvi put ukazala sv. Bernardici u Lurdu.

Na taj dan se posebno slavi i Svjetski dan bolesnika. Dobro bi bilo taj dan pokazati malo više pažnje i ljubavi prema onima koji su bolesni, bilo fizički, bilo psihički.

Nigdje ne piše da mi moramo biti zdravi.

Treba zahvaliti Bogu za zdravlje, a u bolesti moliti za strpljenje i ozdravljenje.

Svjetski dan bolesnika obilježava se svake godine 11. veljače. Ustanovio ga je papa Ivan Pavao II. 1992. godine, ne bi li potaknuo sve ljude različitih vjeroispovijesti da promisle o svojim mogućnostima u brizi i njezi oboljelih. Namjera je i zahvaliti svima koji skrbe o bolesnicima – zdravstvenim, socijalnim, vjerskim i mnogim drugim djelatnicima i volonterima koji su u središte svoga djelovanja stavili bolesnika i njegove potrebe.


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 5. II. – 11. II. 2018.

PON. – – – – – – – – – –
UTO. u 18.00 sati + PETAR Lešković sprovodna, MIHAEL Pijetlović,DRAGICA Ogurek,RUŽICA god. FRANJO st. i FRANJO ml. Gračak, PETAR, AMALIJA i GORAN Horžić, IGNAC Đurinec, ANTUN Blažinović god., ELIZABETA god. i FRANJO Gerić, ANA god., i MATO Žunac, STJEPAN od. KATA i LUKA Facković, MATO i JAGICA Čvek, IVAN i FRANCEK Vuger, STJEPAN i MARIJA Ferenčić, VINKO, MARICA i KATICA Prusec, EMIL i MARIJA Brajer, STJEPAN, FRANJO, IVAN i STJEPAN Letec
SRI. u 18.00 sati + STJEPAN Vrban i za blagoslov obitelji, IGNAC i MANDA Prusec
ČET. u 18.00 sati + MIRKO Mostovljanec
PET. u 18.00 sati – Nakana
SUB. u 18.00 sati – Vjenčanje
NED. u 9.15 sati

u 11.15 sati

u 15.00 sati

+ FRANJO Kranjčec

– Župna

– u GORANCU

OBAVIJESTI:

Utorkom iza svete mise „TREĆE SRCE“ moli za nerođene.

U subotu je STEPINČEVO u Katedrali je sveta misa u 19.00 sati.

U subotu 3. ožujka hodočastit ćemo u Karlovac sv. Josipu. Tamo ćemo imati svetu misu, ručak, a na povratku posjetiti ćemo KRAŠIĆ – crkvu krštenja blaženog Alojzija Stepinca

Vjeronauk za PRVOPRIČESNIKE i KRIZMANIKE po rasporedu.

KRIZMANICI i službeno KRIZMA će biti u nedjelju 29. travnja.

U subotu u 12.00 sati proba Malog zbora.

Imate najnoviji broj: GLAS KONCILA, MAK, župni listić…