Župni listić 687

godište XIII, broj 11(687) − 18. ožujka 2018. godine

►►►ŽUPNI-LISTIĆ-687.PDF

V. KORIZMENA NEDJELJA – GLUHA (Iv 12,20-33)

U ono vrijeme: Među onima koji su se došli klanjati na blagdan bijahu i neki Grci. Oni pristupe Filipu iz Betsaide galilejske pa ga zamole: “Gospodine, htjeli bismo vidjeti Isusa.” Filip ode i kaže to Andriji pa Andrija i Filip odu i kažu Isusu. Isus im odgovori: “Došao je čas da se proslavi Sin Čovječji. Zaista, zaista, kažem vam: ako pšenično zrno, pavši na zemlju, ne umre, ostaje samo; ako li umre, donosi obilat rod. Tko ljubi svoj život, izgubit će ga. A tko mrzi svoj život na ovome svijetu, sačuvat će ga za život vječni. Ako mi tko hoće služiti, neka ide za mnom. I gdje sam ja, ondje će biti i moj služitelj. Ako mi tko hoće služiti, počastit će ga moj Otac. Duša mi je sada potresena i što da kažem? Oče, izbavi me iz ovoga časa? No, zato dođoh u ovaj čas! Oče, proslavi ime svoje!” Uto dođe glas s neba: “Proslavio sam i opet ću proslaviti!” Mnoštvo koje je ondje stajalo i slušalo govoraše: “Zagrmjelo je!” Drugi govorahu: “Anđeo mu je zborio.” Isus na to reče: “Ovaj glas nije bio poradi mene, nego poradi vas. Sada je sud ovomu svijetu, sada će knez ovoga svijeta biti izbačen. A ja kad budem uzdignut sa zemlje, sve ću privući k sebi.” To reče da označi kakvom će smrću umrijeti.

Isus Andrija i Grci

Komentar:

Pozvani smo na život s Isusom po istoj logici sebedarja. Sebičnošću nije moguće služiti životu. Dok smo puni sebičnog straha i zabrinutosti za sebe, nismo sposobni biti u službi ljubavi i životu. Zatvoreni u svoje interese, brinemo se da ne izgubimo štogod od svoga novca, od svoga odmora, od svojih talenata, od svoga ništa…


SVAKIDAŠNJE JADIKOVKE

Poučna duhovna priča za sve koji su često neraspoloženi…

Bio neki siromašan i jednostavan čovjek. Uvečer, nakon zamornog rada, vraćao se kući slomljen i neraspoložen. Zavidno je promatrao ljude koji su se vozikali u automobilima ili sjedili u baru pijući pivo. „Njima je dobro“, gunđao je čovjek u tramvaju stisnut bez daha. „Oni ne znaju što znači trpjeti. Kad bi imali moj križ da ga moraju nositi!“

Bog je s mnogo razumijevanja i strpljenja slušao svakodnevne jadikovke siromašnog čovjeka.

I jedne večeri dočeka ga pri povratku kući.

– O to si ti, Gospodine! – reče čovjek iznenađen. – Nemoj me prekoravati. I sam znaš kako je težak križ koji si mi navalio na leđa.

Gospodin se blago nasmiješi:

– Dođi sa mnom. Dat ću ti mogućnost da izabereš drugi križ.

Čovjek se nenadano nađe u velikoj plavoj špilji. Arhitektura je odavala božanski izgled. Unutra je bilo naslagano mnogo križeva: malenih, velikih, obloženih biserjem, glatkih, hrapavih, teških, lakih…

– To su križevi koje ljudi nose. Odaberi slobodno koji želiš.

Čovjek radosno skine svoj križ i počne prebirati križeve.

Najprije je iskušao lagani križ, ali je bio poveći, neudoban za nošenje. Uze križ koji nosi biskup, ali je bio neobično opterećen odgovornošću i žrtvom. Pokuša staviti glatki križ, ali osjeti da ga silno žulja. Opazi i srebrni križ, ali osjeti samoću i napuštenost kad ga stavi na sebe. I tako ih iskuša sve, ali na svaki je imao prigovor.

Napokon, u zapećku pronađe jedan križ, prilično istrošen od duge uporabe. Učini mu se kao stvoren za njega. Stavi ga na leđa i klikne:

– Uzimam baš ovaj križ. Dobro mi pristaje!

A Gospodin mu uputi blagi pogled i toga časa čovjek prepozna križ: bio je to njegov vlastiti križ, koji je bio odložio ulazeći u špilju i koji je nosio čitava života.

Moderni čovjek ne voli riječ ”križ” ili ”odricanje”. Zvuči mu kao uspomena na srednji vijek. A zaboravlja da je odricanje, koje simbolizira križ o kojem govori evanđelje, zapravo tegobna, ali izvrsna terapija za ljude i našeg vremena. Ono čovjeka dematerijalizira, čini ga psihički zdravim i uravnoteženim. Kad se dragovoljno uzdržava, čovjek se čisti, postaje trijezan, uči kušati prave radosti života. Kad više ne bude posjedovao ništa, moći će sve uživati, kao što kaže sv. Augustin: ”Ljubi i radi što hoćeš!”

 Lj. A. Maračić


DAROVI ZA CRKVU

  1. MATEJA ŠTURLIĆ Đ. Popovića 7, Šimunčevec 200 Kn
  2. MARIJA BARIČEVIĆ Šenoe 89, Vugrovec 500 Kn

Svim darovateljima iskreno hvala! 


Ovih dana napustili su nas:

 IVAN PAVLOVIĆ iz Goranca u 91. godini.

 MARICA GRLJAK r. Židak iz G. Vugrovca u 72. godini.

 ANĐELKO JELICA iz Vurnovca u 57. godini.

 ANTON RADMAN iz Prekvršja u 67. godini.

 Dobri Bože uvedi ih u svoje vječne stanove!


SKRIVENI SMISAO KRIŽA

Prije ili kasnije udarit ćeš glavom u odvratnu poprečnu gredu koja će tvoj život učiniti križem.

Razboliš se. Stradaš. Drag čovjek umire. Tvoje napredovanje u zvanju bude prekriženo. Prevaren si, ostavljen na cjedilu od vlastitoga muža, od vlastite žene. Drugi rade protiv tebe. Iscrpljen si. Ne možeš dalje. Ova poprečna greda može zauzeti sve oblike i razmjere. Ne gleda na titulu i položaj, na ime i stalež, ne gleda na debljinu tvoga novčanika ni na tvoje odnose ni na tvoj ugled kod ljudi. Sretan si, sve se odvija divno. A onda je odjednom tu, ta poprečna greda. Može ti postati toliko neizdrživa da očajan poželiš jedino smrt.

Križ je realnost u svakome ljudskom životu. Ali sve manje ljudi mu je doraslo. Više ga ne prihvaćaju i ne podnose njegov teret. Ali ti nemaš drugoga izbora. Ili ćeš nositi svoj križ ili će te tvoj križ zgnječiti. Ali moći ćeš ga nositi jedino ako naučiš shvaćati skriven smisao križa.

Križ te vraća natrag k istini o tebi, k pravoj mjeri ograničena, slaba, ranjiva, malena ljudskog djeteta. Križ te može osloboditi stvari koje te hoće zgnječiti. On te može osloboditi tvoje osrednjosti. On je kao antena preko koje možeš primiti od Boga vijest. Ona te neće osloboditi tvoga trpljenja, ali te može osloboditi od neizdržive besmislenosti trpljenja i njegove neplodnosti. Ti možeš opet biti čovjek. Ti sve vidiš drukčije i mnogo bolje očima koje su plakale.


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 19. III. – 25. III. 2018.

PON. – – – – – – Na nakane
UTO. u 18.00 sati + JOSIP Trempetić, obit. Dumić, IVAN Uroić, TOMO, SLAVKO, STJEPAN, MARICA i ŽELJKICA Fišter, IVAN Đurinec, FRANJO i MARICA Galović, DRAGICA god, STJEPAN, MARTINA i MARICA Gračak, STJEPAN Fašaić, TOMO Kereš, FRANJO, MARICA, GRGA, BARA i PAVAO Poljak, DRAGICA Kereš, IVAN Kerep i obit. Đopar, MILKA Popijač i ĐURO Milanović, JOSIP i DAVOR Sever, KATICA i JOSIP. Kovačić, obit. Novosel i Šantek, NADA god. STJEPAN i obit. Kovačić, LUKA i JOSIPA Blažinović, JOSIP Pajnić i obit., IVAN i MARICA I OBIT. Pavlović,MARIJA Berković i obit., ZLATA i obit. Radej, ANA, JOSIP i obit. Gračak, LJUDEVIT Vuger i obit., DRAGICA Pintek i obit., CVJETKO Milinković i obit., ZORA Draisinger i obit., CILA Fišter, MARKO i ANA Šimunec, i obit. JOSIP i obit Petrović, nakana
SRI. u 18.00 sati + MATE Olujić
ČET. u 18.00 sati – nakana
PET. u 18.00 sati + KAJA, MARTIN i FRANJO Joskić
SUB. – – – – – – – – – –
NED. u 10.00 sati – CVJETNICA

OBAVIJESTI:

Utorkom iza svete mise molitva za Nerođene.

Petkom u crkvi u 17.15 sati – Križni put .

Slijedeća nedjelja je CVJETNICA – dođite u narodnim nošnjama, pred crkvu s drenkom i drugim grančicama u ruci. Bit će i maslinovih grančica. Skupit ćemo se pred crkvom i procesijom ćemo svečano ući u crkvu.

U subotu 24. ožujka održat će se mirni prosvjed pod nazivom „Hrvatska protiv Istanbulske konvencije, u organizaciji braniteljskih, civilnih i katoličkih udruga“ s početkom u 11.00 sati na Trgu žrtava fašizma.