Župni listić 696

godište XIII, broj 20(696) − 20. svibnja 2018. godine

►►►ŽUPNI-LISTIĆ-696.PDF

DUHOVI (Iv 15,26-27;16,12-15)

U ono vrijeme: Reče Isus svojim učenicima: »Kada dođe Branitelj koga ću vam poslati od Oca – Duh Istine koji od Oca izlazi – on će svjedočiti za mene. I vi ćete svjedočiti jer ste od početka sa mnom.
Još vam mnogo imam kazati, ali sada ne možete nositi. No kada dođe on – Duh Istine -upućivat će vas u svu istinu; jer neće govoriti sam od sebe, nego će govoriti što čuje i navješćivat će vam ono što dolazi. On će mene proslavljati jer će od mojega uzimati i navješćivati vama. Sve što ima Otac, moje je. Zbog toga vam rekoh: od mojega uzima i – navješćivat će vama.”

Duhovi 2018.

Komentar

U Rijeci, na blagdan Duhova, blaženi Ivan Pavao II je citirao Ezekijela: “Od sva četiri vjetra dođi, Duše, i dahni u ova trupla da ožive!” (Ez 37,9)
Duhovi – rođendan Crkve! Nije rođena zalaganjem ljudi; Crkva je dar Uskrsloga Krista. Apostoli osjećaju silnu povezanost. “Bez Božanstva Tvojega čovjek je bez ičega!”
Nekoć je u jeruzalemskom hramu Isus uskliknuo: “Ako je tko žedan neka dođe k meni i neka pije: i iz njegove će utrobe poteći potoci žive vode!” (Iv 7,37-38) Čovjek – stvoren na sliku Božju, Bogu sličan – prožet Duhom može radosno služiti, ustrajati u požrtvovnosti, iskreno praštati, strpljivo prihvaćati brige svijeta. Čovjek i čovječanstvo potrebiti su Duha.


NAŠI OVOGODIŠNJI PRVOPRIČESNICI

1. VERONIKA BARIČEVIĆ
2. VILIM BARIČEVIĆ
3. LANA BLAŽINOVIĆ
4. NENSI BOGIĆ
5. TONI BRTAN
6. LAURA ČVEK
7. INES DRČA
8. MARIO DRČA
9. MISLAV DRINOVAC
10. MIHAEL DUMIĆ
11. IVA FACKOVIĆ
12. LAURA GRAŠIĆ
13. DORA HAJDINOVIĆ
14. ZVONIMIR HANŽEK
15. MATEA IVANKO
16. EMANUEL JELUŠIĆ
17. DORA KOVAČIĆ
18. VALERIJA KRAJINOVIĆ
19. KRISTINA KURETIĆ
20. VITA LESNIČAR
21. ANDREJ LUKAČEVIĆ
22. KATARINA MARKOTIĆ
23. SEBASTIJAN MATIĆ
24. JOSIP MATKOVIĆ
25. LUKA OFENBAHER
26. SARA PAJURIN
27. PAOLO PALADA
28. JURAJ PALIKUĆA
29. LUCIJA PANTLIK PALJUG
30. LUKA PAVLOV
31. KARLO POLOVANEC
32. MATEJ POLOVANEC
33. MIHAEL POPOVIĆ
34. PATRIK POPOVIĆ
35. LAURA POPOVIĆ
36. ANTE RAMLJAK
37. MARTIN RAZUM
38. TIN REZO
39. FILIP RUSTAN
40. MIHAEL RUSTAN
41. NINA SABOL
42. ANA MARIJA SAMEC
43. TEO SEDINIĆ
44. KATARINA STARIĆ
45. LARA ŠEBEK
46. VERONIKA ŠEBEK
47. DORIJAN ŠKES
48. MARIJA TOKIĆ
49. JOSIP TOLIĆ
50. FRAN TREMPETIĆ
51. PAOLA VRBAN
52. DORA VUGER
53. MATEJ ZADRO
54. MARTA ZLATIĆ
55. ANA MARIJA ZUBANOVIĆ

DRAGI PRVOPRIČESNICI!
Vama od srca čestitam na velikoj ljubavi koju ste pokazali za Isusa. Ponesite ga u vaše obitelji, u školu, na igru, u radost života. Isus ljubi sve one koje i vi ljubiti sve ono što vas čini sretnima. On treba vaše oči da se divi ljepoti prirode u proljeće, treba vaše noge da može trčati po travi, treba vaša usta da se može smijati, treba vaše srce da može ljubiti.
NEMOJTE GA RAZOČARATI!


DAROVI ZA CRKVU

  1. MARIJA BARIČEVIĆ Šenoe 89 Vugrovec 500 Kn
  2. N. N. Prekvršje 600 Kn
  3. Obitelj HORVATIĆ Feštinec 75 Paruževina 500 Kn
  4. VLADIMIR POPOVIĆ Šimunčevečka 9 Šimunčevec 200 Kn
  5. N. N. Prekvršje 100 EUR

Svim darovateljima iskreno hvala!


Sakramenat svetog krštenja primili su:

VITO RATKO prvo dijete Matije i Ive r. Krnjić iz Dobrodola

NIKO KOŠČEVIĆ treće dijete Daniela i Anje r. Reininger iz Dobrodola

Roditeljima želim obilje Božjega blagoslova u odgoju djece


Ovih dana napustili su nas:

RUŽICA GALOVIĆ r. Popović iz Šimunčevca u 80. godini.

RUŽA POPOVIĆ r. Meglaj iz Šimunčevca u 98. godini.

KATICA KUNTIĆ r. Sedinić iz Prekvršja u 96. godini.

Dobri Bože uvedi ih u svoje vječne stanove!


DUH SVETI

Bog je Trojstven. Treća osoba jednoga Boga je Duh Sveti. On je snaga Božja i on nas ljude povezuje s Bogom.

Isus Krist je Bog koji nam je došao blizu, no njega možemo primiti jedino po Duhu Svetom. Sve što o Bogu znam i vjerujem, koliko je ispravno, dolazi po njemu. Vjerujem i da je Duh Sveti stalno u nama i s njime je moguće postići sigurnost vjere i osjećati Božju ljubav, čuti njegov glas. Teologija nas uči da postoji 7 darova Duha Svetoga -(mudrost, razum, savjet, jakost, znanje, pobožnost, strah Božji) i 12 plodova Duha Svetoga – (ljubav, radost, strpljivost, velikodušnost, blagost, uslužnost, mir, dobrota, krotkost, vjernost, suzdržljivost, čistoća). Svako dobro u svijetu podržava upravo Duh Sveti. Ono što osjećam kao važno za njega je da je neukrotiv i iznad svakog poimanja. On poput vjetra puše gdje hoće i kako hoće.

O njemu se ne usudimo mnogo reći jer ne možemo mnogo znati.

Sažetu istinu vjere o njemu nalazimo u Vjerovanju Crkve: Vjerujem u Duha Svetoga, Gospodina i životvorca; koji izlazi od Oca i Sina. Koji se s Ocem i Sinom skupa časti i zajedno slavi; koji je govorio po prorocima.


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 21. V. – 27. V. 2018.

PON. – – – – – – – – – –
UTO. u 18.00 sati + BARICA i IVAN Škes, NENAD i obit. Hrenović, obit. Đurinec, ZVONKO Povrženić, god, LUKA, JALŽA i obit Vukas, RUŽICA i obit. Vuger, MARIJA i VID Galović, FRANJO Šimunjak, RUŽICA Galović, FRANJO god. i obit. Sedinić, obit. Đurinec, Galović, RUŽA Popović,
SRI. u 18.00 sati + ĐORĐE Jerilović
ČET. u 18.00 sati – nakana
PET. u 18.00 sati – nakana
SUB. u 18.00 sati – nakana
NED.  u 9.15 sati
u 11.15 sati
u 17.00 sati
+ IVO i DARA Vuksanović
– Župna
– U ŠIMUNČEVCU

OBAVIJESTI:

Utorkom iza svete mise TREĆE SRCE moli za nerođene.

Četvrtkom iza svete mise kratko Klanjanje pred PRESVETIM.

Vjeronauk prema rasporedu. Krizmanici u subotu u 13.00 sati dođite po svoje uspomene s krizme.

U subotu u 9.00 sati, radna akcija na župnom dvoru – spremanje drva. ponesite uz rukavice i jednu do dvije motorke.

SVIBANJ mjesec posvećen je BLAŽENOJ DJEVICI MARIJI. Nju na poseban način slavimo molitvom svete Krunice. Svaki dan SVIBANJSKA POBOŽNOST započinje u 17.20 sati, a po našim selima u kapelicama ili kod Raspela skupimo se na molitvu.

Imate najnoviji broj: GLAS KONCILA, župni listić…