Župni listić 702

godište XIV, broj 26(702) − 1. srpnja 2018. godine

PDF fileŽUPNI-LISTIĆ-702.PDF

XIII. NEDJELJA KROZ CRKVENU GODINU (Mk 5,21-43)

U ono vrijeme: Kad se Isus lađom ponovno prebacio prijeko, zgrnu se k njemu silan svijet. Stajao je uz more. I dođe, gle, jedan od nadstojnika sinagoge, imenom Jair. Ugledavši ga, padne mu pred noge pa ga usrdno moljaše: “Kćerkica mi je na umoru! Dođi, stavi ruke na nju da ozdravi i ostane u životu!” I pođe s njima. A za njim je išao silan svijet i pritiskao ga.

A neka je žena dvanaest godina bolovala od krvarenja, mnogo pretrpjela od pustih liječnika, razdala sve svoje i ništa nije koristilo; štoviše, bivalo joj je sve gore. Čuvši za Isusa, priđe mu među mnoštvom odostraga i dotaknu se njegove haljine. Mislila je: “Dotaknem li se samo njegovih haljina, bit ću spašena.” I odmah prestane njezino krvarenje te osjeti u tijelu da je ozdravila od zla. Isus odmah u sebi osjeti da je iz njega izišla sila pa se okrenu usred mnoštva i reče: “Tko se to dotaknu mojih haljina?” A učenici mu rekoše: “Ta vidiš kako te mnoštvo odasvud pritišće i još pitaš: ‘Tko me se to dotaknu?’” A on zaokruži pogledom da vidi onu koja to učini. Žena, sva u strahu i trepetu, svjesna onoga što joj se dogodilo, pristupi i baci se preda nj pa mu kaza sve po istini. On joj reče: “Kćeri, vjera te tvoja spasila! Pođi u miru i budi zdrava od svojega zla!”

Jairova kći

Dok je Isus još govorio, eto nadstojnikovih s porukom: “Kći ti je umrla. Čemu dalje mučiti učitelja?” Isus je čuo taj razgovor pa će nadstojniku: “Ne boj se! Samo vjeruj!” I ne dopusti da ga itko drugi prati osim Petra i Jakova i Ivana, brata Jakovljeva. I dođu u kuću nadstojnikovu. Ugleda buku i one koji plakahu i naricahu u sav glas. Uđe i kaže im: “Što bučite i plačete? Dijete nije umrlo, nego spava.” A oni mu se podsmjehivahu. No on ih sve izbaci, uzme sa sobom djetetova oca i majku i svoje pratioce pa uđe onamo gdje bijaše dijete. Primi dijete za ruku govoreći: “Talita, kum!” Što znači: “Djevojko! Zapovijedam ti, ustani!” I djevojka odmah usta i poče hodati. Bijaše joj dvanaest godina. I u tren ostadoše zapanjeni, u čudu veliku. On im dobro poprijeti neka toga nitko ne dozna; i reče da djevojci dadnu jesti.


ODIJEVANJE U CRKVI!

Kako nam se bliži lijepo vrijeme tako možemo vidjeti sve više ljudi u kratkim hlačama, majicama i suknjama. Vruće je i mnogi sežu za što kraćom odjećom ne bi li im bilo lakše ići kroz dan. Međutim, pravila odijevanja postoje kako zimi tako i ljeti. U mnoge javne ustanove ne smijete ući neprikladno odjeveni – japankama, kratkim hlačama i majicama tamo nije mjesto. Fakulteti, sudovi, radna mjesta, sve su to mjesta na kojima postoje pravila odijevanja i svaka osoba će to poštivati, ali kada je u pitanju crkva i Sveta Misa tada se mnogi krenu buniti, napeti su i samo čekaju kada će moći nešto prigovoriti.

Danas je puno toga moderno i reći ćete kako je to normalno, ali zapitajte se što je to Misa? Je li to svakodnevni običan događaj na kojem se možete pojaviti kao da ste upravo završili sa čišćenjem svoje kuće? Prema Misi se treba odnositi s poštovanjem. Sve je to zato što Misa nije običan, već poseban događaj. Misa je susret s Bogom i Bog želi da mu svi prilaze, stoga to trebamo činiti na dostojan način, pun poštovanja. Neće vas Bog manje voljeti ili gledati što ste obukli, već je stvar u tome kako vi doživljavate susret s Bogom. Primijetite da se radi o „slavljenju Mise“, a ne samo sjedenju na Misi. Obična odjeća ne pristaje takvom slavlju.

Izgled vjernika u crkvi govori što on misli o prostoru u kojem se nalazi, što misli o braći i sestrama, o Svetoj Misi, o Bogu; iako ponekad toga nije svjestan. Crkva je, omeđena i posvećena građevina u kojoj vjernički narod slavi otajstva. No najprije to je kuća Božja. Unutar naše crkve, prije, tijekom i poslije slavljenja otajstava, prebiva Sveti Bog.

Razmišljaju li vjernici jesu li dostojno odjeveni za ulazak u Božju kuću? Prekratke suknje, otvoreni gornji dijelovi tijela, preuske, razderane hlače, trenirke, najnoviji modne marke s raznim petokrakama i mrtvačkim glavama,…, ne bi smjeli biti vjernički odabir!

Narušavanje svetosti crkvenog prostora posebno dolazi do izražaja na ženidbama i Svetoj Potvrdi, često i Svetoj Misi. Jesi li svjesna odnosno svjestan da tako odjeven u crkvi, a posebice za primanje sakramenata, nanosiš uvredu svom Spasitelju? Kada se urešavamo, kitimo raznom odjećom i obućom bilo bi važno upitati odraz u ogledalu: Da Bog sada stoji nasuprot mene, želim li Ga dočekati baš ovako? Želim li Mu tako izaći u susret?

I o odijevanju je Gospodin izrekao prispodobu. Ne bi li ti se obraz zacrvenio da i tebe Gospodin pita: „Prijatelju, kako si ovamo ušao bez svadbenoga ruha?“ (Mt 22,12). Stoga ne dozvolimo da nam drugi kroje i određuju svadbeno ruho jer ono podilazi svijetu, a svojom nedostojnošću nas udaljava od Boga!

(Sa stranica župe svete Anastazije i Svih Svetih)


DAROVI ZA CRKVU

  1. MILKA GABRIĆ Aleja mira 8, M. Polje 200 Kn
  2. ZDENKA ŠTABARKOVIĆ Zlatarska 95a, M. Polje 1000 Kn

Svim darovateljima iskreno hvala!


Sakramenat svetog krštenja primili su:

MARTA ROS drugo dijete Marija i Renate r. Bičak iz Vugrovca

SOFIJA STIPIĆ drugo dijete Darka i Andreje r. Blažok iz Dobrodola

Roditeljima želim obilje Božjega blagoslova u odgoju djece!


Ovih dana napustili su nas:

ZLATKO ŠTABARKOVIĆ iz Markova Polja u 59. godini.

IVAN BLAŽINOVIĆ iz Kučilovine u 74. godini.

Dobri Bože uvedi ih u svoje vječne stanove!


ADUT

Oni koji su naučili igrati karte, znaju da u većini igara poput bele, briškule i trešeta postoji pravilo aduta koji diktira igra.

Tako se može dogoditi da protivnik ima jače karte, ali ako nema karata u adutu, uzalud mu je pokušaj i ne može dobiti partije.

Jer i jedna niska karta u adutu jača je od jakih karata u drugim bojama. Pravila poput ovog kartaškoga vrijede i u duhovnome životu jer nam i Isus svjedoči da je bolje biti ubrojen među Božje malene i neznatne, nego među moćne i velike ovoga svijeta koji ne mare ni za Boga ni za Božje.

U istom će duhu i sveti Pavao posvjedočiti kad bude propovijedao o Kristu raspetome, koji je bio Židovima sablazan, a poganima ludost, no vjernima ja bio Božja snaga i mudrost: Jer ludo Božje mudrije je od ljudi i slabo Božje jače je od ljudi.

Utjelovljeni Božji Sin je doista bio Božji adut pobjede nad grijehom, zlom i svijetom.


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 2. VII. – 8. VII. 2018.

PON. – – – – – – – – – –
UTO. u 18.00 sati + ZLATKO Štabarković, MARTIN god., i KATICA Trempetić, MIRICA, IVAN i MIRO Škes, STJEPAN god., MARTINA i VID Letec, obit. Bešlić i Bošnjak, LOVRO i MARA Plepelić, FRANJO, TEREZIJA i MARICA Plepelić, ZDESLAV Pervan, DARKO god., NIKOLA i RUŽA Poljak, obit. Lilek i LUKA Sedinić, IVAN i FRANCA Mikšić, ALOJZ Vrban god., IVAN Blažinović, MARIJAN Puđak
SRI. u 18.00 sati + MIHAEL Pijetlović
ČET. u 18.00 sati + TOMO, MIJO i BARA Galović, MARICA i MIJO Škes, ANICA,JOZO i BERISLAV Bilanović
PET. u 19.00 sati – Nakana MOLITVENIH VJENČIĆA
SUB. – – – – – – – – – –
NED. u 9.15 sati
u 17.00 sati
– Župna
– u PREKVRŠJU

OBAVIJESTI:

Kroz SRPANJ i KOLOVOZ svete mise nedjeljom su samo u 9.15 sati.

U utorak 3. srpnja u 19.00 sati otvorenje izložbe „misno ruho Župe sv. Franjo Ksaverski u Vugrovcu“, Domitrovićeva kula – Katedrala.

U nedjelju 8. srpnja proslavit ćemo sv. Benedikta u Prekvršju. Sveta misa je u 17.00 sati.

Na našoj crkvi nakon što je restaurator obrađivao okvire prozora i vrata, sada se pomalo žbuka.

Utorkom poslije svete mise TREĆE SRCE moli za Nerođene.

Imate najnoviji broj: GLAS KONCILA, župni listić…