Župni listić 717

godište XIV, broj 41(717) − 28. listopada 2018. godine

PDF fileŽUPNI-LISTIĆ-717.PDF

XXX. NEDJELJA KROZ CRKVENU GODINU (Mk 10,46-52)

U ono vrijeme: Kad je Isus s učenicima i sa silnim mnoštvom izlazio iz Jerihona, kraj puta je sjedio slijepi prosjak Bartimej, sin Timejev. Kad je čuo da je to Isus Nazarećanin, stade vikati: “Sine Davidov, Isuse, smiluj mi se!” Mnogi ga ušutkavahu, ali on još jače vikaše: “Sine Davidov, smiluj mi se!” Isus se zaustavi i reče: “Pozovite ga!” I pozovu slijepca sokoleći ga: “Ustani! Zove te!” On baci sa sebe ogrtač, skoči i dođe Isusu. Isus ga upita: “Što hoćeš da ti učinim?” Slijepac mu reče: “Učitelju moj, da progledam.” Isus će mu: “Idi, vjera te tvoja spasila!” I odmah progleda i uputi se za njim.

Isus ozdravlja slijepoga

Komentar:

Čovjek slijepac iz Jerihona želi nas poučiti: neka ono prvo u našim nakanama bude: doprijeti do Isusa.
Potrebno je dakle zbaciti ogrtač, potrebno je učiniti neki napor, ne dati se ušutkati u tom vapaju za životom. Trebamo pohrliti prema Isusu, ne ostati sjediti na rubu puta.
U današnjem evanđelju vidimo i hipokriziju onih koji idu za Isusom. Najprije nastoje ušutkati Bartimeja, a kasnije hineći suosjećajnost govore: “Hrabro. Zove te!” Da je Isus prošao, sigurno se ne bi potrudili dovesti ga k Isusu.
Stoga, istinski živeći svoje kršćanstvo trebamo sami, po svojoj pobudi, svima donijeti poruku nade: “Hrabro. Zove te!”


ZA ČIM UMIRUĆI ŽALE?

Još imamo vremena to izbjeći! Zapisah najčešća kajanja, koja slušah od ljudi koje sam pratio na kraju života. Te su nam misli mahom poznate. Neka nam sada posluže da pretražimo dušu! I počnemo živjeti malo drukčije!

Sve što nakon toga treba učiniti jest moliti i isprositi milost da živimo

tako da u času smrti ne požalimo ni zbog jednoga od popisanih jada.

– Zbog toga što sam davao loše primjere i ljudi su to slijedili.

– Zbog svoje ravnodušnosti na patnju bližnjega.

– Zato što nisam pohvalio i ohrabrio one koji su to zaslužili i kojima je to trebalo.

– Zato što sam uspjehe pripisivao sebi, a za promašaje krivio okolnosti.

– Zato što nisam poštovao tuđu nedužnost i što sam drugomu omeo snove.

– Zato što sam novac trošio na bespotrebne i kojima se nisam služio.

– Za pute kad mi je predugo trebalo da oprostim i kad se nisam dovoljno trudio oko toga.

– Zato što sam sebično iskorištavao one koji su me voljeli.

– Zato što nisam dobro vodio one koje sam trebao bolje odgojiti prije nego je postalo prekasno.

– Zato što nisam posjećivao ili provodio više vremena s dragim ljudima, jer mi nisu bili dovoljno zanimljivi, pametni ili korisni.

– Zato što sam potratio toliko vremena na beskorisne stvari.

– Zato što sam uživao u laskanju, čak i kad sam znao da je lažno.

– Zato što sam prigovarao češće nego sam bio zahvalan.

– Zbog grubih, prostih i nepristojnih riječi, koje sam izgovorio.

– Zato što sam sudjelovao u razgovorima kojima se izrugivalo s Bogom, Gospom, vjerom i Crkvom.

– Zato što sam puno puta bježao od križa.

– Zato što nisam mario za Isusa. Zato što nisam dovoljno ljubio.


Sve molitve koje molimo za druge najviše su nama na korist.

 Sv. Grgur Veliki (†604.)


DAROVI ZA CRKVU

  1. VESELKO CVITKOVIĆ O. Habeka 29, Prekvršje 500 Kn
  2. Obitelj SPUDIĆ Prigorska 21, Prekvršje 1500 Kn

Svim darovateljima iskreno hvala!


Sakramenat svetog krštenja primila je: 

SARA MILKOVIĆ drugo dijete Ivana i Tanje r. Hegolj iz Kučanca

Roditeljima želim obilje Božjega blagoslova u odgoju djece!


GRADITELJ MOSTOVA!

Dva brata koja su živjela na susjednim farmama su se mnogo voljela i uvijek su pomagali jedan drugom. Onda se u prvih 40 godina njihovog života, desila teška svađa zbog koje su se udaljili. Nisu komunicirali mjesecima. Jednoga dana je na vrata starijeg brata pokucao jedan čovjek. Čovjek je nosio stolarski i alat i tražio je posao. Na što mu je stariji brat odgovorio: “Vidiš onu kuću s druge strane potoka? Tamo živi moj brat, a između nas je bila i jedna livada. On je počeo nešto kopati da bi me nervirao i sad je tu potok. Posao će ti biti da napraviš ogradu visoku 2 metra da ne gledam ni njega ni njegovu kuću, razumiješ?” “Razumijem”- odgovorio je stolar. Stolar je završio posao, a stariji brat se iznenadio. Umjesto ograde, stolar je napravio most koji je spajao farme. Sa druge strane mosta se približavao mlađi brat, rekao je: “I poslije svega što sam ti uradio ti si napravio most. Svaka čast stariji brate.”

Braća su se pomirila i shvatili su besmislenost svađe. Zahvalili su se stolaru i tražili da ostane gost kod njih na nekoliko dana, a on je samo odgovorio: “Hvala na pozivu, ali moram da gradim još mostova.”


Dobar sin Božji mora biti sasvim čovječan. Ali ne toliko da upadneš u vulgarnost i neodgojenost.

 Sv. Josemaria Escriva


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 29. X. – 4. XI. 2018.

PON. – – – – – – – – – –
UTO. u 18.00 sati + STJEPAN i obit. Šebek, TOMO god. i obit. Poljak, ALOJZ god., ANA, IVAN i obit. Đurinec, STJEPAN, MARICA i obit. Šimunjak, LJUBICA, IVAN i MIRKO Kovačić, IVAN i obit. Kuhtić, obit. Kovačić i Ćaćić, nakana, TOMO Pukšec, LJILJANA Blažinović god. JAGICA i ŠIMUN Sajković, IVAN i RUŽICA Blažinović, TOMISLAV Crnjac, ŠIMUN, MARTINA i STJEPAN Grljak i obit. Domenkuš, IVAN i LJUBICA Trempetić
SRI. u 18.00 sati + DARKO i MIĆO Lipovčić, KATICA i KLARA Služinec, JOSIP Šiletić
ČET. u 10.00 sati

u 15.00 sati

– Kod sv. MIHALJA

– Na groblju MARKOVO POLJE

PET. u 10.00 sati

u 19.00 sati

– Kod sv. MIHALJA

– Nakana Molitvenih vjenčića

SUB. u 18.00 sati + DARA Vuksanović
NED. u 9.15 sati

u 11.15 sati

+ MIHAEL Pijetlović

– Župna

OBAVIJESTI:

Utorkom iza svete mise Treće srce moli za Nerođene.

Na SVI SVETE misa je u 10.00 sati kod sv. Mihalja, a sv. misu na Markovu Polju u 15.00 sati predvodi biskupski vikar za grad Zagreb preč. MARKO KOVAČ.

U subotu PRVOPRIČESNICI i KRIZMANICI vjeronauk po rasporedu.

Naša crkva zadobila je i vanjsko lice, zasvijetlila je u novom ruhu, zasada u polovici, uz Božju pomoć i Vas župljana nadam se da će i druga polovica zasvijetliti u punom sjaju.

Ovih dana obratit ću se jednim pismom kojem ću Vas zamoliti da se u Vašim mogućnostima uključite za nastavak radova.

Imate najnoviji broj: GLAS KONCILA, župni listić…


Pripremio i uredio: vlč. Filip Lucić, upravitelj Župe sv. Franje Ksaverskog – Vugrovec
Broj umnoženih primjeraka: 500