Isus naučava: nesudite!

Župni listić 735

godište XV. broj 9(735) − 3. ožujka 2019. godine

PDF fileŽUPNI-LISTIĆ-735.PDF

VIII. NEDJELJA KROZ CRKVENU GODINU (Lk 6,39-45)

U ono vrijeme: Kaza Isus učenicima prispodobu: “Može li slijepac slijepca voditi? Neće li obojica u jamu upasti? Nije učenik nad učiteljem. Pa i tko je posve doučen, bit će samo kao njegov učitelj. Što gledaš trun u oku brata svojega, a brvna u oku svom ne opažaš? Kako možeš kazati bratu svomu: ‘Brate, de da izvadim trun koji ti je u oku’, a sam u svom oku brvna ne vidiš? Licemjere! Izvadi najprije brvno iz oka svoga pa ćeš onda dobro vidjeti izvaditi trun što je u oku bratovu. Nema dobrog stabla koje bi rađalo nevaljalim plodom niti stabla nevaljala koje bi rađalo dobrim plodom. Ta svako se stablo po svom plodu poznaje. S trnja se ne beru smokve niti se s gloga grožđe trga. Dobar čovjek iz dobra blaga srca svojega iznosi dobro, a zao iz zla iznosi zlo. Ta iz obilja srca usta mu govore.”

Komentar:

Prva je prispodoba o tome da slijepac ne može slijepca voditi. Inače će obojica pasti u jamu. Vjerojatno Isus ima pred sobom farizeje. Želio je da progledaju, da potom mogu biti na blagoslov drugima.
Druga prispodoba je o brvnu u vlastitom oku i o trunu u oku bližnjega. Pogreška kod drugih često nam je isprika, prikriva naše vlastite slabosti. Upozoravanje na grijehe drugih kao da odvraća pogled od naših grijeha. Isus nas poziva da izvadimo brvno iz svoga oka, jer ćemo samo tako jasno vidjeti što treba poduzeti kod drugoga.


NE ZABORAVI, SINE, SVE SE VRAĆA!

“Bila jesu, pa prošla, pa opet došla neka teška vremena, sinko moj!” započe starac svoju priču, s namjerom da prenese svoje životno iskustvo i barem nekoga nauči važnoj životnoj lekciji. “Otkad znam za sebe uvijek se teško živjelo, ali prije je bilo lakše živjeti. Nije se Bog zna što imalo, ali je srce bilo zadovoljno s onim što imaš. Srce je bilo puno ljubavi iz koje se rađalo poštovanje ljudi. Otac je bio otac, majka – majka a dijete – dijete. A danas? Ne treba previše govoriti, sve se zna. Sve se više ljudi umiva svojim vlastitim suzama, jer sreća je za neke samo pojam ili bajka. Ako mene pitaš, sine, ja dugo, dugo nisam osjetio mrvicu neke radosti i spokoja. Dugo se nisam, sine, nasmijao od srca. Znaš ono “iz duše”. Ma svakako sam je zvao, ali nisam znao da je trebam zvati samo “živote moj”. Ali sada znam.

A pitaš me za djecu? Dobri su mi, neka su živi i zdravi! Svi imaju svoju djecu i svoje živote. Dođu mi i posjete me koliko mogu, pruže koliko mogu. Sjedim ovdje kraj prozora i gledam satima negdje, a da me pitaš gdje, ne znam ni sam! Ali gledam i čekam i kada ugledam mila lica svoje djece kao da me sunce obasja. Mada, rijetko me obasja. Kažu mi da imaju i previše svojih obaveza i stalno su u nekoj žurbi. Zapamti, sine moj, Bog daje, a ljudi koriste. Ipak, nešto dobro nam je dao i ostavio, a to je da smo svi djeca i da ćemo biti i roditelji. Da smo danas mladi – sutra stari. Da smo danas jaki – sutra slabi. Da smo danas zdravi, a sutra tko zna? I da, ako ima pravde, eto baš tu se nalazi! I ja sam nekada bio mlad i jak. I ja sam bio i sretan i poletan. I mene su majka i otac čekali kao što čekam i ja sada. Zato, ne zaboravi, sine, sve se vraća!”


PEPELNICA ili ČISTA SRIJEDA

Počinje vrijeme korizme. Ovo vrijeme je u crkvenoj godini posebno važno. Vrijeme korizme je vrijeme čišćenja svojih duša i priprava za veliki događaj Isusova Uskrsnuća koji je predznak našega spasenja i našega uskrsnuća. Korizma je idealno vrijeme u kojemu možemo započeti svoju osobnu obnovu i temeljitu promjenu života. Zato Korizma i započinje blagdanom Pepelnice tj. simboličkim posipanjem pepela po glavi kao znak unutarnjeg čišćenja. Istina, ovo pepeljenje može biti simbolika ali može potaknuti čovjeka na promjene. Isto tako, može biti samo jedan u nizu obreda koje smo prošli i da se ništa ne dogodi. Doista, bilo bi lijepo da pokažemo ozbiljni zaokret u svojim životima jer vrijeme u kojem živimo to doista zahtjeva od nas.


DAROVI ZA CRKVU

  1. DAMIR GAŠPARAC Vugrovečka 74, Dobrodol 200 Kn

 Svim darovateljima iskreno hvala!


Sakramenat krštenja primili su:

LEIA KONTREC prvo dijete Martina i Martine r. Fišter iz Vugrovca

JOSIP KUNJKO prvo dijete Marka i Suzane r. Brandibur iz Kučilovine

Roditeljima želim obilje Božjega blagoslova u odgoju djece!


Ovih dana napustila nas je: 

MARA LETEC r. Ričko iz G. Vugrovca u 94. godini.

Dobri Bože uvedi ju u svoje vječne stanove!


DESET PRSTIJU – JEDANAEST SAVJETA

Da ne bi izgovarao previše ludosti, Bog je čovjeku dao deset prstiju i na svakome od njih po jedan mudar savjet:

Prvi: tvoja riječ neka dube DOBRA.

Drugi: tvoja riječ neka bude ISTINITA.

Treći: tvoja riječ neka bute PRAVEDNA.

Četvrti: tvoja riječ neka bude VELIKODUŠNA.

Peti: tvoja riječ neka bude HRABRA.

Šesti: tvoja riječ neka bude NJEŽNA.

Sedmi: tvoja riječ neka bude UTJEŠNA.

Osmi: tvoja riječ neka bude ULJUDNA.

Deveti: tvoja riječ neka bude PUNA POŠTOVANJA.

Deseti: tvoja riječ neka bude MUDRA.

I ONDA – ZAŠUTI!


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 4. III. – 10. III. 2019.

PON. – – – – – – – – – –
UTO. u 18.00 sati + VINKO Petljak god., RUŽA, LUKA i obit. Fišter, MARTIN i KATICA Trempetić, IVAN i MARICA Đurinec, VID-DADO Polovanec i obit. Sajković, MARA Letec, IVA Thieme,
SRI. u 18.00 sati + DANICA i MIRO Vuger
ČET. u 17.00 sati + MARICA god. i ANKA Vuger
PET. u 18.00 sati – Nakana za Duše u čistilištu
SUB. u 18.00 sati + IVAN i MARIA Đurinec
NED. u 9.15 sati
u 11.15 sati
u 15.00 sati
+ IVAN i obit. Galović
– Župna
– Križni Put od Crkve do sv. Mihalja

OBAVIJESTI:

Utorkom iza svete mise „TREĆE SRCE“ moli za nerođene.

Na PEPELNICU ili Čistu srijedu obavezan je post i nemrs. Zakon nemrsa (ne jesti meso) obvezuje one koji su navršili 14 godina života, a zakon posta (samo jednom dnevno jesti do sitosti) obvezuje sve one koji su navršili 18 godina života pa do započete 60. godine života. No, zgodno je i preporučljivo i djecu odgajati i poučavati o smislu pokore. Starije iznad 60 godina ne treba sprječavati ako žele postiti. Isto tako, svaki petak u korizmi je za vjernike obavezan nemrs.

Srijedom nastavljamo Velikom Devetnicom u čast sv. Josipa.

U srijedu u 19.00 sati susret Župnoga pastoralnog i Ekonomskog vijeća.

Četvrtkom iza svete mise kratko Klanjanje pred Presvetim.

Petkom u 17.15 sati Križni put.

Nedjeljom u 15.00 sati Križni put od jedne do druge Crkve. Krizmanici će prve dvije nedjelje predvoditi Put Križa, a uz Krizmanike obavezno i Prvopričesnici trebaju sa svojim roditeljima doći.

I ove nedjelja možete za to pripremljenu kutiju dati svoj dar za troškove Mlade mise.

Imate najnoviji broj: GLAS KONCILA, župni listić…


Pripremio i uredio: vlč. Filip Lucić, upravitelj Župe sv. Franje Ksaverskog – Vugrovec
Broj umnoženih primjeraka: 500