Cvjetnica 2019.

Župni listić 741

godište XV. broj 15(741) − 14. travnja 2019. godine

PDF fileŽUPNI-LISTIĆ-741.PDF

CVJETNICA – NEDJELJA MUKE GOSPODNJE

Komentar:

Svi naši kalendari nazivaju ovu nedjelju “Cvjetnicom” ali joj je službeni latinski naziv “Nedjelja palmi o muci Gospodnjoj”. Nazvana je po procesiji s grančicama za vrijeme koje se naviješta evanđelje o Isusovu mesijanskom ulasku u Jeruzalem. Ove godine imamo Lukin izvještaj o tom događaju, prema kojemu su prisutni klicali. “Blagoslovljen Kralj, onaj koji dolazi u ime Gospodnje! Na nebu mir! Slava na visinama!”. Gotovo istu pjesmu pjevali su anđeli u noći Isusova rođenja. Kao što je bio o rođenju najavljen neznatnim pastirima, tako mu pred smrt klikću neznatni hodočasnici, a umrijet će razapet među razbojnicima. Ovom se procesijom pridružujemo mnoštvu koje prati Isusa spremnog na smrt te ulazimo u najsvečaniji liturgijski tjedan Crkve. Sa Šimunom Cirencem uzimamo svoj križ te ga nosimo za Isusom. Tako ćemo “Hosana” ove nedjelje pretvoriti u “Aleluja” uskrsnoga jutra.

U jednom mjestu živio jedan vrlo sposoban čovjek; mještani ga veličali zbog sposobnosti njegova uma i vještine govora; toliko je bio vješt na riječima da je svojom vještinom mogao zavaditi i dva najbolja prijatelja. Žalosno je bilo da su mu se njegovi sumještani zbog toga divili. Nažalost, on vjerojatno nije imao na umu kako svojom vještinom pomiriti dva najžešća neprijatelja. E upravo nam to želi poručiti blagdan Cvjetnice.

Isus, naš Spasitelj, došao je među nas ljude sa željom da nas otkupi i pomiri s Bogom, našim Stvoriteljem. Nije on to činio nikakvom vještinom, nego je to učinio žrtvom vlastitog života, svojom smrću na križu, on je uništio smrt i nama otvorio put prema vječnosti, prema vječnom životu. Toga u ovom trenutku moramo biti svjesni i tako se i ponašati. 


RASPORED SVETOG TRODNEVLJA

VAZMENO TRODNEVLJE

VELIKI ČETVRTAK
– Misa Večere Gospodnje
– spomen na Isusovu Posljednju Večeru sa svojim učenicima
Misa Večere Gospodnje biti će u 18.00 sati.

VELIKI PETAK
– Obredi Velikog Petka:
– služba riječi
– klanjanje križu
– sveta Pričest
Skupljena milostinja ide za Kristov grob, tj. za potrebe “Svete zemlje”.
Obredi Velikog Petka biti će u 18.00 sati.

VELIKA SUBOTA
– Vazmeno bdijenje
– služba svjetla
– služba riječi
– krsna služba
– euharistija
Obredi Vazmenog bdijenja biti će u 20.00 sati.


DAROVI ZA CRKVU

  1. ŽARKO CVITKOVIĆ Habeka 29, Prekvršje 500 Kn
  2. VLADIMIR FIOLIĆ Grahovec 32, Dobrodol 300 Kn
  3. Obitelj VRNOVIĆ Prigorska 83d, Prekvršje 400 Kn
  4. STJEPAN SAMEC odv. 4, Dobrodol 400 Kn

Svim darovateljima iskreno hvala!


PROPOVIJED ZA RAZBOJNIKE

Dok je prelazio granicu, nekog je svećenika presrela razbojnička družba. Razbojnici ga okruže, a njihov vođa reče:
– Sad ćeš održati propovijed, ali takvu da bude nama po volji!
Svećenik shvati svoj položaj. Ne održim li propovijed sa mnom je gotovo, pomisli.
U sebi se pomoli svetom Bartolomeju, zaštitniku svih nevoljnika, te se popne na panj kao da je propovjedaonica. Razbojnici su skinuli kape i napeto čekali da progovori.
– Vaš život sliči Isusovu životu – otpočne svećenik.
– Kako to? – pitaju razbojnici.
– Pa tako – odvrati svećenik – što je Isus rođen kao siromah, a i vas nije zapalo bogatstvo. On je u mladim godinama pomagao svetom Josipu pri tesarenju. I vi ste morali raditi, inače bi vas otac istukao. Kad je Isus odrastao, lutao je zemljom. Poput Njega, i vi ste malo ovdje, malo ondje. Isusa su uhitili, a i vi niste bili lišeni toga. Njega su razapeli na križ, dok vas čekaju vješala. Isus je sišao nad pakao, kamo ćete i vi dospjeti.
No, kako vas se svidjela moja propovijed?
– Dobra je bila – odgovore razbojnici, a njihov vođa tutne mu u ruke kesicu zlata.
Kad se dovoljno udaljio, svećenik se okrene i vikne:
– Jedno sam vam zaboravio reći: ISUS JE UZAŠAO NA NEBO, ALI VI NEĆETE!

 Poljska narodna priča


“Budite lukavi kao zmije a bezazleni kao golubovi.” (Sv. pismo)


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 15. IV. – 21. IV. 2019.

PON. – – – – – – – – – –
UTO. u 18.00 sati ++ obit. Brkić, Koši, Faus, Jakopović, Lovrić i na nakanu, RUŽA god. IVAN, TOMO i NEDJELJKO Židak, IVAN Trempetić god. i STJEPAN Fišter, JASNA Petir, IVAN Capek i obit. Vuger, ZLATKO i DRAGICA Sokač, obit. Puđak, Pregorec, Škanić, Trupelak i Žunec, MAX i REGINA Igrc, IVAN Kletuš, BARA, SLAVKO i IGNAC Hrenović, FRANJO i RUŽA Fluka, ZDESLAV Pervan, STJEPAN i MAARICA Plepelić, STJEPAN Hodak i obit. Milković, KATICA god. i obit. Tomurad IVAN i STJEPAN Tomić, TOMO Pukšec, LJILJANA Blažinović, JAGICA i ŠIMUN Sajković RUŽICA i IVO Blažinović, ITALO i ELSA Carriero, TOMO Blažinović
SRI. u 18.00 sati + NEDELJKO Raić god.
ČET. u 18.00 sati – MISA VEČERE GOSPODNJE
PET. u 18.00 sati – OBREDI VELIKOG PETKA
SUB. u 20.00 sati – USKRSNO BDIJENJE
NED. u 7.00 sati
u 9.15 sati
u 11.15 sati
– Po upisanim nakanama
– Po upisanim nakanama
– župna

OBAVIJESTI – 14. travnja 2019.

Danas je otvorenje Uskrsne izložbe – EVO, SVE ČINIM NOVO u Galeriji FAROF – župni dvor iza svete mise.

U srijedu iza svete mise susret sa roditeljima naših KRIZMANIKA.

Pred nama je VELIKI SVETI TJEDAN.

Na VELIKI ČETVRTAK slavimo ustanovljenje svete EUHARISTIJE, poslije mise klanjanje pred PRESVETIM.

Na VELIKI PETAK zapovijedani post i nemrs.

Na Veliki Petak započinjemo DEVETNICU MILOSRDNOM ISUSU.

Na Veliki Petak darovi idu za Kristov grob u Svetoj Zemlji.

Na Veliku Subotu ponesite svoje svijeće, možete ih nabaviti i u sakristiji.

Na Veliku Subotu blagoslov jela u crkvi u 15.30 sati.

Blagoslov jela bit će i na Uskrs iza svetih misa.

Na Uskrsni ponedjeljak hodočastiti ćemo Petrinju, Hrastovicu…

Imate najnoviji broj: GLAS KONCILA, župni listić…


Pripremio i uredio: vlč. Filip Lucić, upravitelj Župe sv. Franje Ksaverskog – Vugrovec
Broj umnoženih primjeraka: 500