Ivan Krstitelj - svjedok

Župni listić 780

godište XVI. broj 3(780) − 19. siječnja 2020. godine

PDF fileŽUPNI-LISTIĆ-780.PDF

II. NEDJELJA KROZ CRKVENU GODINU (Iv 1,29-34)

U ono vrijeme: Ivan ugleda Isusa gdje dolazi k njemu pa reče.: “Evo Jaganjca Božjega koji odnosi grijeh svijeta! To je onaj o kojem rekoh: Za mnom dolazi čovjek koji je preda mnom jer bijaše prije mene! Ja ga nisam poznavao, ali baš zato dođoh i krstim vodom da se on očituje Izraelu.” I posvjedoči Ivan: “Promatrao sam Duha gdje s neba silazi kao golub i ostaje na njemu. Njega ja nisam poznavao, ali onaj koji me posla vodom krstiti reče mi: ‘Na koga vidiš da Duh silazi i ostaje na njemu, to je onaj koji krsti Duhom Svetim.’ I ja sam to vidio i svjedočim: on je Sin Božji.”

Komentar:

Dragovoljni pristanak na ulogu žrtvenog jaganjca i spremnost da prihvati odbačenost, krivnju naroda, te najzad i smrt – što će se dogoditi na koncu Isusova puta – već odzvanjaju u Ivanovim riječima na samom početku služenja.
“Evo Jaganjca Božjega koji odnosi grijeh svijeta!” (Iv 1,29) Grijeh svijeta je okrenutost svijeta od svoga Stvoritelja.
Gospodine! Pohodi nas svojom milošću da uvijek umijemo čuti Tvoju riječ i prepoznati Tvoje lice! I raspoloži nas da te u radosnom služenju vjerno slijedimo.


NAKON NOVOGODIŠNJIH ODLUKA

Prošlo je 18 dana siječnja, a već si zanemario novogodišnje odluke? Pomoći će ti ovi mudri savjeti svetaca.

Tražite savjete i prijedloge kako živjeti svoje novogodišnje odluke? Počnite s mudrošću svetaca!

„Težiš velikim stvarima? Počni s malim.“ (sv. Augustin)

 „Tijekom ove nove godine odlučujem početi novi život. Ne znam što će mi se tijekom godine dogoditi, ali tebi se u potpunosti predajem, moj Bože. Sve moje težnje i naklonosti bit će za Tebe. Osjećam se tako slabo, dragi Isuse, ali s Tvojom pomoći se nadam i odlučujem živjeti drugačiji život, život bliži Tebi.“ (sv. Gemma Galgani)

„Kad god počinješ neko dobro djelo, prvo trebaš Kristu, našem Gospodinu, uputiti neodgodivu molbu da to djelo dovede do savršenstva.“ (sv. Benedikt)

 „Imaj strpljenja u svim stvarima, ali ponajviše imaj strpljenja sa sobom. Ne gubi hrabrost u razmatranju vlastitih slabosti već ih isti tren kreni popraviti – svaki dan iznova počni taj zadatak.“ (sv. Franjo Saleški)

„Svijet će se promijeniti samo ako se promijene ljudi. Da bi se promijenili, ljudi trebaju svjetlo koje dolazi od Boga, svjetlo koje tako neočekivano [na večer Božića] ulazi u našu noć.“ (papa Benedikt XVI.)

Nikad nemoj zaboraviti da samo dvije filozofije mogu vladati tvojim životom. Prva je ona križa, koja počinje postom i završava gozbom. Druga je ona Sotone, koja počinje gozbom i završava glavoboljom.“ (sluga Božji Fulton Sheen)

„Živjeti znači mijenjati se. Biti savršen znači promijeniti se često.“ (sv. John Henry Newman)

Kada sam jedan dan odlučila vježbati određenu vrlinu, pala sam u porok suprotan toj vrlini deset puta češće nego druge dane. Navečer sam razmatrala zašto sam tako nevjerojatno posrnula i čula sam riječi: ‘Previše si računala na sebe i premalo na mene.’ Tada sam razumjela uzrok svog posrtanja.“ (sv. Faustina)

„Učini nešto lijepo za Gospodina. Učini to svojim životom. Učini to svaki dan. Učini to na svoj način, ali učini to!“ (sv. Majka Terezija)

Pitanja za razmatranje: 

Hoće li mi moje novogodišnje odluke pomoći da budem bliže Kristu?

Činim li nešto za vlastiti napredak u 2020.?

Koje ću konkretne korake poduzeti za ostvarivanje svojih ciljeva?

Kome ću odgovarati za svoje postupke?

Molitva: Neka te blagoslovi Gospodin i neka te čuva! Neka te licem svojim obasja, milostiv neka ti bude! Neka Gospodin skrene svoj pogled k tebi i neka ti podari mir! (Knjiga brojeva 6,22)

Becky Roach | Catholic link


DAROVI ZA CRKVU

 1. DARIO POPOVIĆ Šimunčevečka 33, Šimunčevec 400 Kn
 2. TOMO GLOGOVEC Vurnovečka 22, Vurnovec 200 Kn
 3. MLADEN BOROŠ Glavna 22, Đurđekovec 400 Kn
 4. ĐURĐICA FILIPOVIĆ Vugrovečka 14, Dobrodol 200 Kn
 5. DRAGANA PETRIĆ Bregovita 12, Kučanec 200 Kn
 6. Nikolina i Hrvoje Juren Veliki vrh 249,Šimunčevec 200 Kn
 7.  Obitelj TREMPETIĆ Đ. Popovića 4, Vugrovec 100 Kn
 8. Obitelj GOLUB A. Šenoe 56, Vugrovec 300 Kn
 9. Vladimir i Martina Radman Prigorska 19, Prekvršje 200 Kn
 10. STJEPAN FUĐAK Vurnovečka 34, Vurnovec 200 Kn
 11. Obitelj IGRC Kučilovečka 29, Kučilovina 200 Kn
 12. STJEPAN SAMEC Kameščica 1, Goranec 300 Kn
 13. MARICA ŽIDAK Kocil brijeg 2, Vugrovec 150 Kn
 14. Obitelj KEREŠ Prigorska 60, Prekvršje 300 Kn
 15. IVAN ĐURKAN Sesvete 200 Kn
 16. IVAN PETLJAK Ledinice 7, Đurđekovec 200 Kn
 17. IVAN LUKAČEK Breg 6, Đurđekovec 200 Kn
 18. RUŽICA Gračak-Babuš Slatinska 33, Vugrovec 200 Kn
 19.  S. C. STON CENTAR D.O.O 2000 Kn
 20. MARIJA BROZOVIĆ Podolčica 100 Kn
 21. ANTONIO MIJATOVIĆ Kostanjevec, Prekvršje 200 Kn

Svim darovateljima iskreno hvala!

RAZMIŠLJAM JA!!!

Život je hod, hod ususret Boga k čovjeku i čovjeka k Bogu. Zato nas, Ti koji dolaziš, opominješ da nam srca ne otežaju na putu kroz ovaj život. Na postajama kroz život – na prividnim uspjesima i kratkim radostima – zastanemo i pomišljamo da tu je vrijednost življenja. A ti nas opet opominješ da nam srca ne otežaju. I tjeskobe i neuspjesi znaju nas zaustaviti vješajući verige na naše noge – i ti nas opet opominješ da nam srca ne otežaju. Ti koji dolaziš, oslobodi nam srce od bremena života i daj nam radost hrliti tebi u susret. Amen.


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 20. I. – 26. I. 2020.

 • PON. —
 • UTO. – u 18.00 sati + IVAN, MARICA i obit. Gračak, MATO, MARICA i obit. Trempetić, MARICA Gašparac, LUKA god. i JALŽA Vukas, ZVONKO Povrženić, TEREZA god. i JAKOB Facković i DRAGICA Pregorec, TOMO Kereš god. GRGA, FRANJO, MARICA, BARA, PAVAO Poljak, DRAGICA Kereš, MALČA Samec, KATA i IVAN Đuran, VINKO i obit. Blažinović, IVAN Tiljak god., IVAN Capek, JASNA Petir, CEILIJA i ANA Vuger, MARICA i IVAN Gabud god., IGNAC, RUŽICA i FRANJO Sedinić
 • SRI. – u 18.00 sati + VINKO, ANĐELA i obit. Pukšec, obit. Vuger i Dumić, KRUNOSLAV Filipović, STJEPAN god.i DRAGICA Meglaj, MARTIN Filipović
 • ČET. – u 18.00 sati + ŠIMUN god. i VESNA Križanac
 • PET. – u 18.00 sati – Nakana obit. Vuger
 • SUB. – u 18.00 sati – Zahvalnica
 • NED.
  – u 9.15 sati + ANTO Banović god., IGNAC Dorčić god.
  – u 11.15 sati – Župna

OBAVIJESTI – 19. siječnja 2020.

Utorkom iza svete mise „TREĆE SRCE“ moli za nerođene.

U srijedu započinje velika devetnica na čast sv. Josipa.

U četvrtak susret Pastoralnog i Ekonomskog vijeća u 19.00 sati

Četvrtkom iza svete mise klanjanje i blagoslov PRESVETIM.

Vjeronauk za PRVOPRIČESNIKE i KRIZMANIKE po rasporedu.

U subotu u 11.00 sati proba Malog zbora.

Imate najnoviji broj: GLAS KONCILA, MAK, župni listić…


Pripremio i uredio: vlč. Filip Lucić, upravitelj Župe sv. Franje Ksaverskog – Vugrovec
Broj umnoženih primjeraka: 450