Vugrovec Uskrs 2020.

Župni listić 792

godište XVI. broj 15(792) − 12. travnja 2020. godine

PDF fileŽUPNI-LISTIĆ-792.PDF

Prijenos uskrsne župne mise započinje u 10.00 sati i moguće ga je pratiti preko YouTube kanala: KUD Dragutin Domjanić Vugrovec na ovoj adresi: https://www.youtube.com/channel/UC1q-2z61w-y_-FQNZ2hRaVQ (kliknite na link: Prijenosi).


USKRS 2020.

Draga braćo i sestre, dragi župljani!

Učenici koji u uskrsno jutro dolaze na grob, vide znak. Umjesto položenoga tijela pronaći će povoje gdje leže. S Isusovim su tijelom u grob položeni svi naši strahovi pred smrću i svaki ljudski trud da se pobijedi smrt. Samo je Bog pobjednik smrti. Isusova smrt otvorila je i nama put u život koji nadživljuje smrt. Uskrsnuće nije povratak u život nego novost života, a vjera je življenje te Novosti. U ovim teškim vremenima kada smo i mi u strahu od opake pandemije, potresa i neizvjesnosti, možda poput preplašenih učenika zatvaramo vrata svojega doma. Uskrs nam poručuje: Ne bojte se! Ja sam s vama! Mir Vam ostavljam! Mir Vam svoj dajem! Ove godine neka Isus bude onaj koji nam daje sigurnost da u svom domu i mi osjetimo radost koju su apostoli doživjeli u susretu s Uskrslim Gospodinom. Tu novost želim svima Vama, zato dragi moji župljani

RADOSTAN I BLAGOSLOVLJEN USKRS!

želi Vam vlč. Filip


SVJEDOČITI USKRSLOGA

Uskrsli je pobijedio! Novi život je nastupio! Jesmo li prevareni ili smo od nekoga zavedeni? Je li uskrsnuće stvarnost ili izmišljenost?
Imaju li opravdanja naša vjera i molitva, ovo naše uskrsno slavlje?
-Protivnici Isusovi su mislili da će sve završiti kada prikuju Isusove ruke na križ. Danas preko dvije milijarde ruku po cijelom svijetu donose tu radosnu vijest spasenja i čine dobro u ime Kristovo.
-Protivnici su mislili da će nestati Isusa iz povijesti kad pribiju njegove noge. Nakon 20 stoljeća preko 2 milijarde ljudi hodaju svijetom i raznose radost Isusove pobjede nad smrću.

Protivnici su mislili da će zašutjeti Isusova riječ s umiranjem na križu, a Isusova riječ tek počinje odjekivati punom snagom poslije Kalvarije.
-Iznenađeni su bili i apostoli kad su čuli i susreli uskrslog Učitelja, čije je tijelo bilo pokopano: Jer još ne bijahu razumjeli Pisma, da je trebalo da Isus uskrsne od mrtvih.

Iznenađenost učenika je vidljiva jer nisu mogli ni sanjati da takvog nešto može biti. I smrt je pobijeđena! Raspeti je živ. Učinila je to ljubav i žrtva Sina Božjega, Isusa Krista.

Nijedna civilizacija nije uspjela nadvladati tajnu smrti niti je odgonetnuti. Bilo je mnoštvo mudrih i pametnih ljudi u povijesti: Konfucije, Buda, grčki i rimski filozofi, Muhamed, Ruđer Bošković ili Einstein, ali sve su to samo ljudi. A ljudska se mudrost zaustavi kod groba. Jedino je Kristovo uskrsnuće otvorilo grob, pobijedilo smrt i donijelo novi život. Bio je raspet ali je živ. Raspeti je živ. To je novost čovječanstva.

Uskrsno jutro bilo je puno pitanja, nesigurnosti, uznemirenosti, traženja. No to je put vjere svakoga od nas. Uskrs je pun dinamike jer se tiče života i želi nas pokrenuti na život. Živjeti iz uskrsnuća ne znači nemati više nikakva trpljenja, nego sve vidjeti preobraženo, prožeto smislom. Otvorimo se životu, onakvom kakav jest, darujmo radost koju smo primili i ne bojmo se biti svjedoci uskrsnuća

Ne osuđuj čak ni očima, jer su one često prevarene.

 Sv. Ivan Klimaks (†649.)


DAROVI ZA CRKVU

 1. ANTONIO MIJATOVIĆ 500 Kn

 SVIM DAROVATELJIMA ISKRENO HVALA!


Napustila nas je:

RUŽICA TURČIĆ r. Šiletić iz Šiletića u 92. godini.

Dobri Bog podaj joj mjesto u vječnoj Domovini!


VJERUJ MI, BIT ĆE DOBRO

Na nasipu se sretosmo, slikar Mirko i ja. Bio je potišten. Pokušah ga podići na razinu duha. Rekoh mu: “Vjeruj mi, bit će dobro”. Sad se pitam, jesam li mu to smio reći, je li me razumio?

Potekoh iz ruke Očeve i naći ću se na kraju u rukama istog Boga. Njemu sam milje, on me sa simpatijom, ozarenih obraza i blistavih očiju gleda, čezne da mu kažem da je dobro što me uputio u svijet i ljudsku povijest. Sva zagonetka života je samo u ovome: da se nađemo – on Stvoritelj, ja stvorenje, on Otac, ja njegovo dijete, on Svemoćan, ja nemoćan i potreban njega, on Otkupitelj, ja otkupljen.

“Bolno je biti čovjek”, reče mi Mirko. “Straše te ponori zla, noći su mračne i sablasne, smrt vreba iza svake minute, čežnje su neispunjene, želje nedohvatne, a krivice neuklonjive”. Odgovorih mu: “Ali Očevo svjetlo obasjava noći, Veliki petak otklanja krivice, Uskrsnuće ubija smrt, dobro pobjeđuje nad zlom, a čežnje idu ususret ispunjenju i želje se okreću dohvatljivostima.

Zemlja je most, put do doma, trenutak kušnje i potreba zastanka, da odgonetneš tko si, čiji si, odakle si pošao i kamo ideš.

Lijepo je stoga biti čovjek. Vjeruj mi, sve će biti dobro! Među nas je došao Sin Božji u liku Isusa iz Nazareta. Sačuvaj život i dušu kao ratni plijen iz zemaljskih životnih bitaka. Jednog dana ćemo se sresti u nebu, kod kuće. Tad ću ti se zagledati u oči i upitati: jesam li imao pravo? Vjeruj mi, bit će dobro”.

Mirko se zagleda u mene i laganim koracima krenu kući. Slutio sam da je dobro i da će noćas stvoriti brojne akvarele. On je povjerovao i samo je to važno: bit će dobro. Jer, postoji Bog i to je sudbonosno za svakog čovjeka.

 Tomislav Ivančić


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 13. IV. – 19. IV. 2020.

 • PON.
  – u 10.00 sati – Župna
 • UTO.
  – u 18.00 sati –
 • SRI.
  – u 18.00 sati –
 • ČET.
  – u 18.00 sati –
 • PET.
  – u 18.00 sati –
 • SUB.
  – u 18.00 sati –
 • NED.
  – u 10.00 sati – Župna

OBAVIJESTI – 12. travnja 2020.

Kako ste već upoznati, sveta misa bit će svaki dan bez prisustva vjernika, tako da bude u skladu sa odredbom i Civilne zaštite i Hrvatske Biskupske Konferencije.

Kako naša župna crkva sv. Franje Ksaversko trenutno je izvan uporabe, sveta misa se održava u podrumu – u Galeriji župnog dvora.

Župni ured radi samo putem telefona:
01 2044255, 098 814885

ili putem mail-a. Župni mail je:
ured@zupa-vugrovec.com

U ovim trenucima neshvaćanja, što nam se događa, molimo dobroga Boga za poniznost i poslušnost, da ostanemo vjerni i dragom Bogu i Crkvi i svom narodu.


Pripremio i uredio: vlč. Filip Lucić, upravitelj Župe sv. Franje Ksaverskog – Vugrovec
Broj umnoženih primjeraka: 150