Ti si Petar, stijena!

Župni listić 811

godište XVI. broj 34(811) − 23. kolovoza 2020. godine

PDF fileŽUPNI-LISTIĆ-811.PDF

XXI. NEDJELJA KROZ CRKVENU GODINU (Mt 16, 13-20)

U ono vrijeme: Dođe Isus u krajeve Cezareje Filipove i upita učenike: “Što govore ljudi, tko je Sin Čovječji?” Oni rekoše: “Jedni da je Ivan Krstitelj; drugi da je Ilija; treći opet da je Jeremija ili koji od proroka.” Kaže im: “A vi, što vi kažete, tko sam je?” Šimun Petar prihvati i reče: “Ti si Krist-Pomazanik, Sin Boga živoga.”Nato Isus reče njemu: “Blago tebi, Šimune, sine Jonin, jer ti to ne objavi tijelo i krv, nego Otac moj, koji je na nebesima. A ja tebi kažem: Ti si Petar-Stijena i na toj stijeni sagradit ću Crkvu svoju i vrata paklena neće je nadvladati. Tebi ću dati ključeve kraljevstva nebeskoga, pa što god svežeš na zemlji, bit će svezano na nebesima; a što god odriješiš na zemlji, bit će odriješeno na nebesima.” Tada zaprijeti učenicima neka nikomu ne reknu da je on Krist.

Komentar:

Što mi vjernici, koji svake nedjelje idemo na misu, držimo o njemu? Što ti, kao kršćanin, držiš o Isusu? Na nama je da u dubinama svoje savjesti odgovorimo na to pitanje, a potom smo pozvani da kao Isusovi svjedoci to isto svjedočimo i svijetu.
Isusov program vezan je uz križ, odricanje. Svoje učenike poziva da ga u tome slijede, prepoznaju i prihvate. To će biti najteže za Isusove učenike, nekad i danas. Druge logike Isus ne poznaje: spašavati svoj život znači gubiti; darovati svoj život, kao što je to Isus učinio, to znači otkriti pravi smisao života.


STEPINČEVA MOLITVA GOSPI ZA HRVATSKU

Zdravo, presveta Djevice i Majko Božja Marijo,
moćna zaštitnice naše domovine Hrvatske!

Premda nevrijedni da ti služimo, ipak uzdajući se u ljubav i divnu blagost Tvoju
izabiremo Te danas pred cijelim dvorom nebeskim
za Gospodaricu, odvjetnicu i majku svoju i cijelog našeg naroda
te čvrsto odlučujemo da ćemo Ti drage volje i vjerno služiti.

Molimo te usrdno da nam svima uz prijestolje Božanskoga Sina
isprosiš milost i milosrđe, spasenje i blagoslov,
pomoć i zaštitu u svim pogibeljima i nevoljama.

Ti si kraljica i majka milosrđa, pomoćnica kršćana i tješiteljica žalosnih.

Zato ti iskazujemo svoje djetinje pouzdanje
kako Ti je naš narod vazda kroz vjekove iskazivao.

Tvojoj majčinskoj zaštiti preporučujemo svoje duhovne i svjetovne poglavare,
cijelu našu domovinu i cijeli naš narod u ovim teškim vremenima kušnja.

Izmoli nam svima vjernost u katoličkoj vjeri, da u krilu svete Crkve
provodimo dane u miru i bez straha, u blagostanju i poštenju
i tako zavrijedimo doći jednom do vječnog života
da slavimo ondje Trojedinog Boga uvijeke. Amen

 kardinal Alojzije Stepinac


DAROVI ZA CRKVU

1. N. N. G. Vugrovec 200 Kn

2. ĐURĐICA CVETNIĆ Banov brijeg 39, Vurnovec 300 Kn

3. BOŽICA VUGER A. Šenoe 46, Vugrovec 200 Kn

4. ANTONIO MIJATOVIĆ Kostanjevec 8, Prekvršje 200 Kn

HVALA SVIMA DAROVATELJIMA ZA POTREBE ŽUPE I ZA SANACIJU NAKON POTRESA!


Sakramenat svetog krštenja primila je:

JULIJA ĐURAN drugo dijete Petra i Julije r. Matijević iz Dobrodola

Roditeljima želim obilje Božjega blagoslova u odgoju djece!


Ovih dana napustili su nas:

ANICA HRENOVIĆ r. Škes iz Kučanca u 80. godini.

IGNACIJ KUKEC iz Paruževine u 81. godini.

Dobri Bože uvedi ih u svoje Nebeske dvore!


DOBRO ISPLANIRANA MIROVINA!

Ispred engleskog zoološkog vrta u Bristolu, u Engleskoj se nalazi parking za 150 automobila i 8 autobusa. 25 godina je parking naplaćivao jedan ljubazan čovjek. Parking za automobile je koštao 3€ a za autobus 9€. Jednog dana se čovjek poslije 25 godina rada nije pojavio na posao! Uprava zoološkog vrta je poslala zahtjev gradskoj upravi da zaposli novog čovjeka. Gradska uprava je odgovorila da nije nadležna za parking. Zoološki vrt je objasnio gradskoj upravi da je to njihova obaveza. Gradska uprava je ponovila da oni sa tim nemaju ništa. U međuvremenu sjedi ispred svoje vile negdje u Španjolskoj čovjek koji je za svoje vlastite potrebe instalirao parking aparat pred Zoološkim vrtom. Dnevno je mogao zaraditi oko 900€. Ako uzmemo da je radio 7 dana u tjednu, to iznosi oko 8 miliona funti za 25 godina. Nitko ne zna njegovo ime!!!


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 24. VIII. – 30. VIII. 2020.

 • PON.
  – – –
 • UTO.
  – u 18.00 sati – RUŽICA god., VID, STJEPAN i MARICA Šimunjak, ALOJZ, ANA i obit. Đurinec, LJUBICA i obit. Kovačić, STJEPAN god. Vuger, ANKA i IVAN Kovačić, MIRKO god. RUŽA i obit. Popović, DRAGO, RUŽA i obit. Trempetić, FRANJO, STJEPAN, JAGICA i JALŽA Kletuš, TOMO i KATICA Rukljač, SLAVKO i obit. Đurinec, MARIJA, NIKOLA i obit. Kovačić, IVAN, JANJA, MILA, IVA, ROZIMILA, ŠIMUN, VESNA i JAKOV Križanac
 • SRI.
  – u 18.00 sati + IGNACIJE Kukec sprovodna
 • ČET.
  – u 18.00 sati – Nakana
 • PET.
  – u 18.00 sati – Nakana
 • SUB.
  – u 18.00 sati – Nakana
 • NED.
  – u 10.00 sati – Župna

OBAVIJESTI – 23. kolovoza 2020.

Svima onima koji se nalaze na godišnji odmor želim lijepo i ugodno vrijeme i da se dobro odmore i napune baterije za nove radne pobjede, a onima koji za sada ostaju neka Gospodin daruje strpljenja do njihovog godišnjeg odmora.

KROZ SRPANJ i KOLOVOZ SVETA MISA je SAMO U 10.00 SATI!

Župni ured radi putem telefona 01 2044255, 098 814885 ili putem mail-a. Župni mail je ured@zupa-vugrovec.com.


Pripremio i uredio: vlč. Filip Lucić, upravitelj Župe sv. Franje Ksaverskog – Vugrovec
Broj umnoženih primjeraka: 250