Župni listić 830

godište XVII. broj 1(830) − 3. siječnja 2021. godine

PDF fileŽUPNI-LISTIĆ-830.PDF

DRUGA NEDJELJA PO BOŽIĆU (Iv 1,1-5,9-14)

U početku bijaše Riječ i Riječ bijaše u Boga i Riječ bijaše Bog. Ona bijaše u početku u Boga.
Sve postade po njoj i bez nje ne postade ništa. Svemu što postade, u njoj bijaše život i život bijaše ljudima svjetlo; i svjetlo u tami svijetli i tama ga ne obuze.
Bi čovjek poslan od Boga, ime mu Ivan. On dođe kao svjedok da posvjedoči za Svjetlo da svi vjeruju po njemu. Ne bijaše on Svjetlo, nego – da posvjedoči za Svjetlo. Svjetlo istinsko koje prosvjetljuje svakog čovjeka dođe na svijet; bijaše na svijetu i svijet po njemu posta i svijet ga ne upozna.
K svojima dođe i njegovi ga ne primiše. A onima koji ga primiše podade moć da postanu djeca Božja: onima koji vjeruju u njegovo ime, koji su rođeni ne od krvi, ni od volje tjelesne, ni od volje muževlje, nego – od Boga.
I Riječ tijelom postade i nastani se među nama i vidjesmo slavu njegovu – slavu koju ima kao Jedinorođenac od Oca – pun milosti i istine.
Ivan svjedoči za njega. Viče: »To je onaj o kojem rekoh: koji za mnom dolazi, preda mnom je jer bijaše prije mene!« Doista, od punine njegove svi mi primismo, i to milost na milost. Uistinu, Zakon bijaše dan po Mojsiju, a milost i istina nasta po Isusu Kristu. Boga nitko nikada ne vidje: Jedinorođenac – Bog – koji je u krilu Očevu, on ga obznani.


ŽUPNA STATISTIKA 1. I. – 31. XII. 2020. god.

Godina2020.2019.2018.2017.2016.
KRŠTENI4645474648
SPROVODA7560554350
VJENČANI412131715
KRIZMANIKA5949515656
PPRIČESNIKA4057555652
PRIČESTI9.00016.50016.50016.00015.500

IZ ŽIVOTA ŽUPE

Nova 2020 god. započelo je uobičajeno. U nju smo ušli molitvom i blagoslovom sa PRESVETIM.

Početkom siječnja provaljeno je u crkvu sv. Mihalja. Na silu je otvorena jedna grobnica, budući da je crkva doživjela još 80-tih godina traumu, u nju je bilo provaljeno i otuđeno 26 kipova i svijećnjaka. Sada štete nije bilo osim grobne ploče. Krajem 2019 i početkom 2020 god. crkva sv. Mihalja je dobila novi pokrov i pomalo se razmišljalo početi ju i iznutra obnavljati.

A onda pojavila se nova bolest na svjetskoj razini. Iako se sve pričalo o novoj bolesti zvanoj CORONA, koja je dolazila iz Kine, došla i u Europu, naročito u Italiju, nadali smo se da će nas mimoići.

Krajem veljače i početkom ožujka ta nova bolest pomalo se i kod nas počela pojavljivati. Vlada je osnovala Civilni stožer koji je počeo davati upute o ponašanju. Lijeka nije bilo, tražilo se što manje kretanja, maske, zabranili su putovanja izvan mjesta gdje smo stanovali. Došle su i upute da se u ulazima u crkve izbaci blagoslovljena voda, Pričest da se dijeli na ruke, izbaci pružanja ruke jedni drugima. Preporuka je bila da stariji ne dolaze na svetu misu, jer su najugroženiji dio društva. Tražila se distanca od dva metra, broj vjernika se prepolovio. Djeci se preporučilo da se ne izlažu, nestali su iz crkve. Civilni stožer neprestano je pojačavao mjere, a crkvene vlasti i samo su upućivale na odluke Civilnog stožera. Nastalo je zbunjujuće vrijeme. Tražilo se od Josipova da svećenici služe svete mise bez naroda. Bio je to šok za sve. Dolazi Veliki tjedan-Uskrs, mise bez naroda. A, onda novi šok. U nedjelju 22. Ožujka u 6.24 sati pohodio nas je svojom tutnjavom razorni potres. Nedaleko nas bio je epicentar, snaga potresa bio je 5.5. Tresao je 10-tak sekundi. Katedrala ostala bez južnog tornja, sjeverni zbog sigurnosti je morao biti uklonjen. Katedrala teško oštećena, u susjednoj župi Čučerju pao je zabatni zid. U Granešini urušio se svod crkve, Teško stradala i crkva u Markuševcu, nešto bolje je prošla susjedna župa Kašina, koju su brzo sanirali i danas imaju u njoj svete mise.

Naša župna crkva izvan upotrebe, nešto manje stradala je crkva sv. Mihalja. Župni dvor doživio je isto traumu, jedan dimnjak se urušio na tavan, drugi smo morali ukloniti, krovište je isto stradalo. Četiri dana sam bio izvan župnog dvora, a onda se opet vratio. Župni dvor se trenutno obnavlja.

Corona, potres sve je to poremetilo rad župe. Imali smo sreću, jer smo uređivali podrum župnog dvora u Galeriju, a onda smo ga počeli koristiti kao liturgijski prostor. Uskoro pred podrumom smo postavili i šator 15X10 metara, tako da se naš liturgijski prostor proširio. U tom novom prostoru imali smo i Prvu Pričest 21. VI 2020 god i Krizmu 4. VII 2020 god.

Preko ljeta kao da se bolest Corona malo povukla, župljani odahnuli, a onda krajem ljeta pojavila se u punom težem obliku. Mnogi su bili pozitivni, neki su lakše ali bilo je i onih koji su je teže preboljeli. Nažalost, neki su i preminuli. Opet se strah uvukao u puk. Dolazi vrijeme Adventa, Civilni stožer traži da najviše bude 25 vjernika na misi. Počelo se sa vjeronaukom za Prvopričesnike i Krizmanike, djeca zbog izolacije su često odsutna. Unatoč svega imali smo Božićnu ispovijed, dakako osjetno manje vjernika je bilo, naročito se to vidjelo kod školske djece. Na treću nedjelju Došašća započeo sam Blagoslov obitelji. Vidi se strah kod mnogih, neki su u izolaciji. A, onda 28. XII ponovno jaki potres, ovaj puta epicentar kod Petrinje. Stradale su crkve, obiteljski domovi, a dan kasnije 29. Baš kada sam završavao blagoslov obitelji Petrinju je pohodio razorni potres, snage 6,2 . Nažalost 7 mrtvih, više desetaka povrijeđenih, mnogi obiteljski domovi razoreni, crkve teško stradale, teško, teško vrijeme. Bože ne ponovilo se. Blagoslovi nas i sačuvaj!


DAROVI ZA CRKVU

 1.  Obitelj HERCEG Sesvete 2000 Kn
 2. DUBRAVKO FLUKA Paruževinska 30, Paruževina 600 Kn
 3. MARICA JAKUŠIĆ Banov brijeg 6, Vurnovec 300 Kn
 4. BARBARA JAKUŠIĆ Vurnovečka 13, Vurnovec 300 Kn
 5. MARICA SEDINIĆ Grljakova 22, G. Vugrovec 200 Kn
 6. Ivan i Ružica Milković Šebeki 1, Goranec 200 Kn
 7. Obitelj BILIĆ Glavna 10, Goranec 200 Kn
 8. Obitelj MATIJEVIĆ Glavna 55, Goranec 100 EU
 9. Obitelj ŠALIN Glavna 6, Goranec 200 Kn
 10. STJEPAN PEKČEC Prališće 9, Goranec 400 Kn
 11. Obitelj KRIŽANAC Vugrovečka 46, G. Vugrovec 300 Kn
 12. LJUBICA i ANTE OLUJIĆ A. Šenoe 21, Vugrovec 1000 Kn

HVALA SVIMA DAROVATELJIMA ZA POTREBE ŽUPE I ZA SANACIJU NAKON POTRESA!


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 4. I. – 10. I. 2021.

 • PON.
  – – –
 • UTO.
  – u 18.00 sati + RUŽICA Prusec, IGNAC Vuger
 • SRI.
  – u 9.00 sati + MIHAEL Pijetlović, MILAN i obit. Prišćan, obit. Macan-Zvonar, IGNAC Vuger, IVAN Šebek, IVO Jakešević, ANA i STJEPAN Saraf, MARA Šalić
  – u 11.00 sati – Župna
 • ČET.
  – u 18.00 sati + ANĐELA god. VINKO i obit. Pukšec, obit. Vuger i obit. Dumić
 • PET.
  – u 18.00 sati – Nakana
 • SUB.
  – u 18.00 sati + IVAN Bićanić
 • NED.
  – u 9.00 sati + RUŽICA Vukas
  – u 11.00 sati – Župna

OBAVIJESTI – 3. siječnja 2021.

Iza nas je 2020. godina. Teška godina. Potres koji nas je pohodio, iselio nas je iz župne crkve, koja je ozbiljno oštećena. Oštećena nam je i grobna crkva sv. Mihalja i župni dvor.

Na sreću podrum župnog dvora koji je uređen u Galeriju, postao nam je Liturgijski prostor.

Živimo u vremenu bolesti COVIDA koja nas je udaljila jedne od drugih.

Otvorimo sada svoja srca više dragom Bogu da nas posjeti i donese svoj blagoslov i mir.

Iduće nedjelje blagoslovom župnog dvora završit ćemo blagoslov Obitelji. Hvala vam na toplom prijemu u vaše domove i na daru koji ste dali zanašu župu.

Na SVETA TRI KRALJA u 11.00 sati svetu misu će predslaviti dr. IVAN ŠAŠKO pomoćni zagrebački biskup, a u nedjelju Gospodinovog Krštenja u 11.00 sati svetu misu će predslaviti mons. ZLATKO KOREN kanonik Zagrebačke nadbiskupije i novi duhovnik Molitvenih vjenčića.

SRETAN VAM BOŽIĆ I NOVA 2021 godinu!

Imate najnoviji broj: GLAS KONCILA, MAK-a i naš Listić…

Župni ured radi putem telefona 01 2044255, 098 814885 ili putem mail-a Župni mail je ured@zupa-vugrovec.com.


Pripremio i uredio: vlč. Filip Lucić, upravitelj Župe sv. Franje Ksaverskog – Vugrovec
Broj umnoženih primjeraka: 300