Župni listić 852

godište XVII. broj 23(852) − 6. lipnja 2021. godine

PDF fileŽUPNI-LISTIĆ-852.PDF

X. NEDJELJA KROZ CRKVENU GODINU (Mk 28,20-35)

U ono vrijeme: Dođe Isus u kuću. Opet se skupi toliko mnoštvo da nisu mogli ni jesti. Čuvši to, dođoše njegovi da ga obuzdaju jer se govorilo: “Izvan sebe je!” I pismoznanci što siđoše iz Jeruzalema govorahu: “Beelzebula ima, po poglavici đavolskom izgoni đavle.” A on ih dozva pa im u prispodobama govoraše: “Kako može Sotona Sotonu izgoniti? Ako se kraljevstvo u sebi razdijeli, ono ne može opstati. Ili: ako se kuća u sebi razdijeli, ona ne može opstati. Ako je dakle Sotona sam na sebe ustao i razdijelio se, ne može opstati, nego mu je kraj. Nitko, dakako, ne može u kuću jakoga ući i oplijeniti mu pokućstvo ako prije jakoga ne sveže. Tada će mu kuću oplijeniti! Doista, kažem vam, sve će se oprostiti sinovima ljudskim, koliki god bili grijesi i hule kojima pohule. No pohuli li tko na Duha Svetoga, nema oproštenja dovijeka; krivac je grijeha vječnoga.” Jer govorahu: “Duha nečistoga ima.”

I dođu majka njegova i braća njegova. Ostanu vani, a k njemu pošalju neka ga pozovu. Oko njega je sjedjelo mnoštvo. I reknu mu: “Eno vani majke tvoje i braće tvoje, traže te!” On im odgovori: “Tko je majka moja i braća moja?” I okruži pogledom po onima što su sjedjeli oko njega u krugu i kaže: “Evo majke moje, evo braće moje! Tko god vrši volju Božju, on mi je brat i sestra i majka.”


LJUBAV SE DARUJE ILI NIJE LJUBAV

Kad se u obiteljskim odnosima pojave računi, to je jako loš znak…

Jedne večeri, dok je majka pripremala večeru, uđe u kuhinju njezin jedanaestogodišnji sinčić s papirom u ruci. Držao se ozbiljno kad joj je predao papir u ruke koji je mama, nakon što je obrisala ruke u pregaču, pažljivo pročitala:

„Za pokošenu travu ispred kuće: 50 kuna

Za pospremanje sobe: 20 kuna

Za odlazak u trgovinu: 20 kuna

Za čuvanje sestre (tri poslijepodneva): 30 kuna

Za dvije odlične ocjene u školi: 10 kuna

Za iznošenje smeća svake večeri: 7 kuna

Ukupno: 137 kuna“

Majka je nježno pogledala sina. Nasmiješila se, uzela olovku i na poleđini istog papira napisala:

„Za to što sam te 9 mjeseci nosila pod srcem: 0 kuna

Za probdjevene noći kad si bio bolestan: 0 kuna

Za brojna tješenja kad si bio tužan: 0 kuna

Za bezbroj obrisanih suza: 0 kuna

Za sve doručke, ručkove, užine, večere i sendviče: 0 kuna

Ukupno: 0 kuna“

Kad je završila, predala je papir sinčiću s osmijehom na licu. Dok ga je on čitao, u očima su mu zablistale dvije krupne suze. Okrenuo je papir i ispod svog računa napisao: „Plaćeno!“ Zatim se bacio majci u zagrljaj obasipajući je poljupcima.

Kad se u obiteljskim odnosima pojave računi, to je jako loš znak. Ljubav se daruje ili nije ljubav.

„Jednoga sparnog dana pripremio sam sladoled za svoje četvero djece, a mogli su ga kupiti zagrljajem. Odmah su stali u red od najmanjeg do najvećeg, spremni na ‘kupovinu’. Troje manjih čvrsto su me zagrlili i otišli se igrati. Kad je došao red na najstarijega, adolescenta, dva puta me zagrlio i uz smiješak rekao: „Ostatak zadrži!“

Bruno Ferrero


DAROVI ZA CRKVU

 1. ANKA DRVODELIĆ A. Šenoe 12, Vugrovec 300 Kn
 2. MARICA BLAŽINOVIĆ Prigorska 55, Prekvršje 500 Kn
 3. MARICA ŠEBEK Aleja mira 7, M. Polje 200 Kn
 4. STJEPAN PETLJAK Glavna 65, Đurđekovec 200 Kn

HVALA SVIMA DAROVATELJIMA ZA POTREBE ŽUPE I ZA SANACIJU NAKON POTRESA!


Sakramenat svetog krštenja primio je:

TIN PALATA prvo dijete Matije i Nikoline r. Božek iz Prekvršja

Roditeljima želim obilje Božjega blagoslova u odgoju djece!


Ovih dana napustila nas je:

ZORKA VUKAS r. Stipanović iz G. Vugrovca u 82. godini.

Dobri Bože primi ih među svete i izabrane svoje!


TKO JE BOG O KOJEMU TOLIKO GOVORE?

Ribica dopliva do svoje majke i reče: “Što je voda o kojoj toliko govore?” Smiješeći se majka joj odgovori: “Ti si još mala. Gledaj, voda je svuda oko tebe i u tebi, i daje ti život. Isplivaj na površinu ribnjaka i tamo ostani nekoliko trenutaka pa ćeš shvatiti što je voda.”

Lane dođe svojoj majci košuti i upita je: “Što je zrak o kojem toliko govore?” Ona mu odgovori: “Još si mlad jelen. Gledaj, zrak je svuda oko tebe, i daje ti život. Ako želiš znati što je zrak, gurni glavu u rijeku i shvatit ćeš što je život.”

Živio tada i neki mladić koji je započeo svoj duhovni put. Naišavši na prve poteškoće, upita svetog čovjeka: “Tko je Bog o kojemu toliko govore?”

“U njemu doista živimo, mičemo se i jesmo” Dj 17,28

 Božo Rustja


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 7. VI. – 13. VI. 2021.

 • PON.
  – – –
 • UTO.
  – u 18.00 sati + SLAVKO, MILE i ANĐA Krajinović, DRAGICA i IVAN Vukas i DORA Sedinić, ANĐELA Fiolić, PETAR i RUŽA Đuran, katica Petljak, KATICA Šiletić, STJEPAN god. i obit. Facković, obit. Bogunović
 • SRI.
  – u 18.00 sati + KREŠO i STJEPAN Kovačić
 • ČET.
  – u 18.00 sati + RUŽA god. i obit. Tomašek, obit. Galović, Horvatić i Pintar
 • PET.
  – u 18.00 sati – Nakana
 • SUB.
  – u 17.00 sati – IVAN i RUŽA, TOMO i NEDILJKO Židak
  – u 18.00 sati – U KUČILOVINI
 • NED.
  – u 9.00 sati – Nakana
  – u 11.00 sati – Župna
  – u 16.00 sati – U VURNOVCU

OBAVIJESTI – 6. lipnja 2021.

Jučer smo izmještali kuhinju iz župnog dvora u drvenu hižu u dvorištu. Ako dragi Bog da, sanirati ćemo kuhinju, koja je isto stradala u potresu.

Hvala Darku Židaku voditelju radova, Ivanu Fišteru, Janku Židaku, Mariju Fackoviću, Stanku Čuljku, Marku Luliću, Vladi Drožđanu koji nam je roštilj pripremio. Iskrena im hvala!

Sljedeće subote, uoči Antunova, sveta misa bit će u Kučilovini u 18.00 sati.

U nedjelju je Antunovo, proštenje u Sesvetskim Selima, p koji ste u prilici pođite na proštenje.

U nedjelju u Vurnovcu proslavit ćemo Srce Isusovo, sveta misa u 16.00 sati.

Župni ured radi putem telefona 01 2044255, 098 814885 ili putem mail-a. Župni mail je ured@zupa-vugrovec.com.


Pripremio i uredio: vlč. Filip Lucić, upravitelj Župe sv. Franje Ksaverskog – Vugrovec
Broj umnoženih primjeraka: 250