Isus i Jairova kći

Župni listić 855

godište XVII. broj 26(855) − 27. lipnja 2021. godine

PDF fileŽUPNI-LISTIĆ-855.PDF

XIII. NEDJELJA KROZ CRKVENU GODINU (Mk 5,21-43)

U ono vrijeme: Kad se Isus lađom ponovno prebacio prijeko, zgrnu se k njemu silan svijet. Stajao je uz more. I dođe, gle, jedan od nadstojnika sinagoge, imenom Jair. Ugledavši ga, padne mu pred noge pa ga usrdno moljaše: “Kćerkica mi je na umoru! Dođi, stavi ruke na nju da ozdravi i ostane u životu!” I pođe s njima. A za njim je išao silan svijet i pritiskao ga.
Dok je Isus još govorio, eto nadstojnikovih s porukom: “Kći ti je umrla. Čemu dalje mučiti učitelja?” Isus je čuo taj razgovor, pa će nadstojniku: “Ne boj se! Samo vjeruj!” I ne dopusti da ga itko drugi prati osim Petra i Jakova i Ivana, brata Jakovljeva. I dođu u kuću nadstojnikovu. Ugleda buku i one koji plakahu i naricahu u sav glas. Uđe i kaže im: “Što bučite i plačete? Dijete nije umrlo, nego spava.” A oni mu se podsmjehivahu.
No on ih sve izbaci, uzme sa sobom djetetova oca i majku i svoje pratioce pa uđe onamo gdje bijaše dijete. Primi dijete za ruku govoreći: “Talita, kum!”, što znači: “Djevojko! Zapovijedam ti, ustani!” I djevojka odmah usta i poče hodati. Bijaše joj dvanaest godina. I u tren ostadoše zapanjeni, u čudu veliku. On im dobro poprijeti neka toga nitko ne dozna; i reče da djevojci dadnu jesti.

Komentar:

Boga uglavnom ne tražimo kad nam je dobro. Svijest o Bogu, onda kad nam je dobro, možda bi nam uzbunila savjest i izbacila nas iz sigurne kolotečine, mnoge bismo stvari tada morali drugačije promatrati i onda se i drugačije ponašati. Zato ga ne tražimo kad nam je dobro. Sreću, zadovoljstvo i uspjeh smatramo vlastitom zaslugom. Često je očaj upravo blagoslovljen zato jer dovede do Boga. Jair i bolesna djevojka tako se kriju u nama, svim ljudima.


PREKRASNA PORUKA

Bogati čovjek pogleda kroz svoj prozor i ugleda siromaha kako nešto uzima iz kante za smeće …

Reče: Hvala Bogu da nisam siromašan!?

Siromašni čovjek se osvrnuo oko sebe i ugledao golog čovjeka kako se loše ponaša na ulici…

Rekao je: Hvala Bogu da nisam toliko lud…..

Ludi čovjek pogleda naprijed i ugleda hitnu pomoć koja prevozi pacijenta…

Rekao je: Hvala Bogu da nisam bolestan…

Tada je bolesna osoba u bolnici vidjela … kolica koja odvoze mrtvo tijelo u mrtvačnicu…

Rekao je: Hvala Bogu da nisam mrtav: *Samo mrtva osoba ne može zahvaliti Bogu!*

Zašto se danas ne zahvalite BOGU za sve vaše blagoslove i za dar života … za još jedan lijepi dan.


ŠTO JE ŽIVOT?

Da biste bolje razumjeli život, morate posjetiti 3 lokacije:

1. Bolnica, 2. Zatvor, 3. Groblje.

U Bolnici ćete shvatiti da ništa nije ljepše od ZDRAVLJA.

U zatvoru ćete vidjeti kako je SLOBODA najdragocjenija stvar.

Na groblju ćete shvatiti da život ne vrijedi ništa. 

Tlo po kojem danas šetamo sutra će biti naš krov.

Tužna istina.

Svi dolazimo s Ništa i otići ćemo s Ništa…

Ostanimo i ponizni i budni i zahvalni Bogu u svakom trenutku na svemu.


DAROVI ZA CRKVU

 1. Obitelj ČULJAK Veliki Vrh 460, Šimunčevec 200 Kn
 2. N. N. 100 Eu
 3. ZORICA ĐURINEC A. Šenoe 85, Vugrovec 100 Kn
 4. IVKA JAKEŠEVIĆ Jakopići 5, Đurđekovec 50 Eu

HVALA SVIMA DAROVATELJIMA ZA POTREBE ŽUPE I ZA SANACIJU NAKON POTRESA!


Ovih dana napustila nas je:

MARICA HOJANIĆ r. Đurinec iz Vugrovca u 81. godini.

Dobri Bože primi je među svete i izabrane svoje!


RAZLIKA IZMEĐU MAME I TATE!

Mama i tata su gledali TV u trenutku kada je mama rekla: “Umorna sam, kasno je, idem spavati !” Otišla je do kuhinje napraviti sendviče za sutrašnji ručak. Napunila je zdjelu s kokicama, ispekla meso, provjerila kakvo je stanje s kornfleksom, stavila žličice, šećer i šalice za kavu za naredno jutro. Zatim je još malo spremala po kuhinji, vratila bežični telefon na njegovo mjesto i imenik u ladicu u kojoj stoji. Zalila je biljke, ispraznila kantu za smeće i okačila veš da se suši. Malo se istezala, pa je zatim krenula ka spavaćoj sobi. Zaustavila se pored stola, napisala poruku učiteljici, ostavila nešto novca za izlet i podigla knjigu koja je zapala iza stola. Napisala je rođendansku čestitku prijatelju, upakirala je u kovertu i na nju napisala poruku za cvjećara koji će nositi tu čestitku. Zatim je stavila pored torbe. Mama je potom oprala lice, stavila razne kozmetičke preparate, oprala zube i nalakirala nokte… Tata joj se obratio: “Učinilo mi se da sam čuo da ideš u krevet?” “Krenula sam.” Zatim je nasula vodu u zdjelu za psa, istjerala mačku napolje, uvjerila se da su sva vrata zaključana i da su svjetla pogašena. Ušuškala je djecu, odnijela njihov prljav veš do mašine i popričala malo s njima. Konačno je ušla u svoju sobu, uključila alarm za buđenje, izvadila odjeću koju će obući sutra. Dodala je još 3 obaveze na listu od 6 najbitnijih obaveza za sutrašnji dan. Pomolila se, postavila ciljeve za sutrašnji dan. Tata je za to vrijeme ugasio televizor i u sebi izgovorio “idem u krevet!” I bez razmišljanja je otišao u krevet..

Da li primjećujete nešto neobično ovdje? Pitate se zašto žene žive duže..? Žive duže zato što uvijek imaju još obaveza koje treba završiti!


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 28. VI. – 4. VII. 2021.

 • PON.
  – – –
 • UTO.
  – u 18.00 sati + PETAR Kemfelja god., STJEPAN Štimac, PAVO, PEJO, STIPO i LUCIJA Čabraja, STJEPAN, VID i MARTINA Letec, ANKICA Babić i DRAGA Lovreković, PETAR i JULIJA Komerički i STJEPAN Jaklenec, DRAGICA, KLARA i PETAR Trempetić, VINKO i MALČA Hrenović, BARICA i STJEPAN Petljak, ANKICA i IVAN Dutković, ĐURO i obit. Židak, RUŽICA i obit. Gračak
 • SRI.
  – u 18.00 sati – Nakana
 • ČET.
  – u 18.00 sati + ALOJZ god. i obit. Fitz
 • PET.
  – u 17.00 sati – Nakana Molitvenih vjenčića
 • SUB.
  – u 17.00 sati – Na čast sv. Franje Ksaverskog
 • NED.
  – u 9.00 sati – Župna

OBAVIJESTI – 27. lipnja 2021.

Kroz srpanj i kolovoz sveta misa nedjeljom u 9.00 sati.

Jučer Darko Židak i Zdravko Adžaga postaviše ogradu na ulazu drvene hiže, naše zamjenske kuhinje. Iskrena im hvala!

Četvrtkom iza svete mise klanjanje pred Presvetim.

Na Prvi petak mogućnost ispovijedi sat vremena prije svete mise, a poslije mise klanjanje pred PRESVETIM.

Vama koji ste na godišnjem ili se spremate na godišnji želim da odmorite i dušu i tijelo i neka vas dobri Bog blagoslovi.

Župni ured radi putem telefona 01 2044255, 098 814885 ili putem mail-a. Župni mail je ured@zupa-vugrovec.com.


Pripremio i uredio: vlč. Filip Lucić, upravitelj Župe sv. Franje Ksaverskog – Vugrovec
Broj umnoženih primjeraka: 250