Nosi se, sotono, jer ti nije na pameti što je Božje...

Župni listić 864

godište XVII. broj 35(864) − 12. rujna 2021. godine

PDF fileŽUPNI-LISTIĆ-864.PDF

XXIV. NEDJELJA KROZ CRKVENU GODINU (Mk 8,27-35)

U ono vrijeme: Krenu Isus i njegovi učenici u sela Cezareje Filipove. Putem on upita učenike: “Što govore ljudi, tko sam ja?” Oni mu rekoše: “Da si Ivan Krstitelj, drugi da si Ilija, treći opet da si neki od proroka.” On njih upita: “A vi, što vi kažete, tko sam ja?” A Petar prihvati i reče: “Ti si Pomazanik – Krist!” I zaprijeti im da nikomu ne kazuju o njemu. I poče ih poučavati kako Sin Čovječji treba da mnogo pretrpi, da ga starješine, glavari svećenički i pismoznanci odbace, da bude ubijen i nakon tri dana da ustane. Otvoreno im to govoraše. Petar ga uze u stranu i poče odvraćati. A on se okrenu, pogleda svoje učenike pa zaprijeti Petru: “Nosi se od mene, sotono, jer ti nije na pameti što je Božje, nego što je ljudsko!” Tada dozva narod i učenike pa im reče: “Hoće li tko za mnom, neka se odrekne samoga sebe, neka uzme svoj križ i neka ide za mnom. Tko hoće život svoj spasiti, izgubit će ga; a tko izgubi život svoj poradi mene i evanđelja, spasit će ga.”

Komentar:

Petrova vjera svjedoči njegovu sliku o Mesiji kao pobjedniku koji će, ako je potrebno i silom, uspostaviti novo zemaljsko kraljevstvo. Isus, međutim, naviješta put poniženja, trpljenja, propasti do križa. Isusova pobjeda nad zlom mora se dogoditi najprije kršćanima, kroz njihovo prihvaćanje križa.


PRIČA O MONAHU KOJI JE U OČAJNOJ SITUACIJI PRONAŠAO RAZLOG ZA SREĆU

Nitko se ne može naći u tako očajnoj situaciji da ne bi imao baš nikakva razloga za radost…

Jedan budistički monah mirno se putem vraćao u samostan, obuzet svojim pobožnim mislima. Odjednom preda nj izađe izgladnjeli medvjed.

Uplašen strašnom grdosijom, monah se dade u paničan bijeg. Bježeći, tako dođe na sami rub provalije.

Našao se tako pred neizbježnim izborom: baciti se u provaliju ili čekati smrt u medvjeđim raljama.

Medvjed se sve više približavao i već je prema njemu pružao svoje oštre kandže.

Monah se bacio u ponor.

Imao je sreću, zaustavila ga je neka grana izrasla iz same stijene tako da je visio čvrsto se držeći za tu posljednju nadu.

No kad je pogledao dolje, zaprepašten ugleda bijesnoga tigra koji je jedva čekao siguran plijen.

Jadni monah visio je na krhkoj grani između dvije sigurne smrti: gore gladni medvjed, a dolje bijesni tigar.

U taj čas iziđoše iz rupe dva miša, vjerojatno uznemirena nesvakidašnjim događajem. Počeli su gristi granu za koju se držao unesrećeni monah.

Očajna situacija.

Pogledavši još jednom uokolo, monah je spazio u grmu nadohvat ruke nekoliko sočnih šumskih jagoda. Pružio je ruku i ubrao dvije bobice. Bile su tako mirisne i slatke.

“Kakva je ovo poslastica! Ovako nešto još nisam kušao!” uzviknu oduševljen.

Nitko se ne može naći u tako očajnoj situaciji da ne bi imao baš nikakva razloga za radost. Otkriti taj razlog može onaj tko ima jak duh i smisao za humor.

Jednog ponedjeljka neki je razbojnik doveden na vješanje. Čekajući da mu stave omču, reče: “Vidi, vidi, ovaj mi tjedan dobro počinje.”


DAROVI ZA CRKVU

 1. ŽELJKO i EVA SEDLO Borovčica 2, Đurđekovec 500 Kn
 2. ZRINKA KATALINIĆ Dobrodolska 27, Dobrodol 500 Kn
 3. KREŠIMIR ŠKRNJUG Paruževinska 73, Paruževina 300 Kn
 4. N. N. G. Vugrovec 200 Kn
 5. Obitelj JOZIĆ Vareš 200 Kn

HVALA SVIMA DAROVATELJIMA ZA POTREBE ŽUPE I ZA SANACIJU NAKON POTRESA!


O ženi zloj i opakoj koju je skoro spasila glavica luka

Živjela jedna žena, zla i opaka, i umrla. Za sobom nije ostavila nijedno dobro djelo. Dograbili je vragovi i bacili u ognjeno jezero. A njezin anđeo čuvar stoji i misli: “Kad bih se bar mogao sjetiti nekog njezina dobra djela pa da kažem Bogu!”

I sjeti se on i veli Bogu: “Ona je jednom u vrtu iščupala glavicu luka i dala je nekoj prosjakinji.” A Bog mu odgovori: “Uzmi sad ti tu istu glavicu luka i dobaci je njoj u jezero, neka se uhvati za nju i drži, pa ako je izvučeš iz jezera, nek ide u raj, a ako luk pukne, nek ostane tamo gdje jest.” Otrči anđeo do žene, pruži joj luk i veli: “Na, hvataj, ženo, i drži se dobro.”

I počne je oprezno izvlačiti, i samo što je nije izvukao, ali su se drugi grešnici u jezeru, kad su vidjeli kako je on izvlači, uhvatili za nju ne bi li se i oni izvukli. A kako je žena bila zla i opaka, počela se ritati i derati: “Mene vuče, a ne vas, ovo je moj luk, a ne vaš!” Tek što je ona to izgovorila, luk pukne i prekine se. A žena opet padne u jezero i gori u njemu i dan-danas. A anđeo zaplače i ode.

 (Iz knjige „Braća Karamazovi“  F. M. Dostojevskog)


Ljubav koja želi obradovati Boga i vjera mogu učiniti mogućim i ono što je po naravi nemoguće.

 Sv. Terezija Avilska


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 13. IX. – 19. IX. 2021.

 • PON.
  – – –
 • UTO.
  – u 18.00 sati + JASNA Petir, MAGDA i STJEPAN Ožbolt, MARIJA Mihelić, obit.Mihelić, Hvalec i Juračić, TOMO, SLAVKO, ŽELJKICA, STJEPAN i MARICA Fišter, IVAN Đurinec, FRANJO i MARICA Galović, RUŽICA Prusec, nakana, ĐURĐICA god. I obit. Vuger i Galović
 • SRI.
  – u 18.00 sati + MARTIN god. I KRUNOSLAV Filipović, DRAGICA i STJEPAN Meglaj
 • ČET.
  – u 18.00 sati + JOSIP i BOŽENA Fitz
 • PET.
  – u 18.00 sati – Nakana obitelji SEDLO
 • SUB.
  – u 18.00 sati – Nakana
 • NED.
  – u 9.00 sati + MILAN i obit. Prišćan, JURAJ, STJEPAN i TOMISLAV Macan-Zvonar
  – u 11.00 sati – Župna

OBAVIJESTI – 12. rujna 2021.

Početak je nove školske godine – svim đacima neka je sretno i blagoslovljeno, na poseban način sretno našim PRVOŠKOLNICIMA!

U subotu u 9.00 sati je radna akcija na župnom dvoru. Dobro bi došle i ženske ruke za uređenje kata. DOBRO DOŠLI!

Prvopričesnici pomalo se okupljajmo na svetoj misi u 9.00 sati, a KRIZMANICI u 11.00 sati.

Imate najnoviji broj: GLAS KONCILA, MAK, naš Listić…

Župni ured radi putem telefona 01 2044255, 098 814885 ili putem mail-a. Župni mail je ured@zupa-vugrovec.com.


Pripremio i uredio: vlč. Filip Lucić, upravitelj Župe sv. Franje Ksaverskog – Vugrovec
Broj umnoženih primjeraka: 250