Župni listić 868

godište XVII. broj 39(868) − 10. listopada 2021. godine

PDF fileŽUPNI-LISTIĆ-868.PDF

XXVIII. NEDJELJA KROZ CRKVENU GODINU (Mk 10,17-30)

U ono vrijeme: Dok je Isus izlazio na put, dotrči netko, klekne preda nj pa ga upita: “Učitelju dobri, što mi je činiti da baštinim život vječni?” Isus mu reče: “Što me zoveš dobrim? Nitko nije dobar doli Bog jedini. Zapovijedi znadeš: Ne ubij! Ne učini preljuba! Ne ukradi! Ne svjedoči lažno! Ne otmi! Poštuj oca svoga i majku!” On mu odgovori: “Učitelju, sve sam to čuvao od svoje mladosti!” Isus ga nato pogleda, zavoli ga i rekne mu: “Jedno ti nedostaje! Idi i što imaš, prodaj i podaj siromasima pa ćeš imati blago na nebu. A onda dođi i idi za mnom!” On se na tu riječ smrkne i ode žalostan jer imaše velik imetak. Isus zaokruži pogledom pa će svojim učenicima: “Kako li će teško imućnici u kraljevstvo Božje!” Učenici ostadoše zapanjeni tim njegovim riječima. Zato im Isus ponovi: “Djeco, kako je teško u kraljevstvo Božje! Lakše je devi kroz ušice iglene nego bogatašu u kraljevstvo Božje.” Oni se još većma snebivahu te će jedan drugome: “Pa tko se onda može spasiti?” Isus upre u njih pogled i reče: “Ljudima je nemoguće, ali ne Bogu! Ta Bogu je sve moguće!”

Komentar:

Ova nedjelja ostaje izazovna i u Isusovoj rečenici: “Jedno ti nedostaje.” (Mk, 10,21) Ono što je za Isusa sve, možda nije naše sve, jer mi imamo naviku ostaviti nešto izvan svega, mali sebični komadić oslona. I zbog toga zatajenog oslona u svojem životu imamo prazninu. Nitko tko je sve ostavio, izgubio radi evanđelja, neće ostati nenagrađen – već, nagrađen stostruko! No, za to je potrebno svakodnevno umiranje, svakodnevna smrt da bi se zbilo uskrsnuće.


KAKO PRONAĆI PRAVI MIR

Poučna priča mudrog svetogorskog oca o nalaženju mira…

Neki je lovac volio odlaziti u šumu i polja loviti divljač.

Jednog dana, tragajući za plijenom, popne se na jedno strmo brdo i, umorivši se, sjede na jedan veliki kamen da se odmori. Vidjevši kako jato ptica prelijeće s jednog brežuljka na drugi, pomisli:

”Zašto Bog čovjeku nije dao krila da leti?”

U tom trenutku naiđe jedan smireni pustinjak i, saznavši za lovčeve misli, reče mu:

“Eto, ti razmišljaš o tome zašto ti Bog nije dao krila. No, i kad bi ih imao, i onda bi bio nezadovoljan i rekao bi:

‘Krila su mi slaba i ne mogu s njima odletjeti do neba, da vidim što je tamo.’

A kad bi imao tako jaka krila, da bi se mogao uznijeti do neba, i tada bi bio nezadovoljan i rekao bi:

‘Ja ne razumijem što se događa na nebu!’

A kad bi ti se dao razum, opet bi bio nezadovoljan i rekao bi:

‘Zašto nisam anđeo?’

Kad bi postao anđeo, i onda bi bio nezadovoljan i rekao bi:

‘Zašto mi Bog ne da da upravljam nebom?’

A kad bi ti dao da upravljaš nebom, ni time se ne bi zadovoljio i zahtijevao bi još više.

Zato uvijek smirivaj sebe i budi zadovoljan onim što ti se da, pa ćeš živjeti s Bogom.”

Priznavši da isposnik govori istinu, lovac zahvali Bogu što mu je poslao monaha, koji ga je urazumio i otkrio mu put smirenosti.

 starac Siluan Atonski


Onaj tko zna kako dobro moliti, zna dobro živjeti.

 Sv. Augustin (354. – 430.)


Svetost se ostvaruje u malim stvarima, u sitnim koracima, zaboravljajući na sebe i gledajući u vječnost.

 Sv. Vinko Paulski


DAROVI ZA CRKVU

 1. DRAGICA FLUKA Paruževinska 31, Paruževina 200 Kn
 2. ZVONKO Podbrežnjak Paruževinska 28, Paruževina 200 Kn
 3. ANICA BARIČEVIĆ Prigorska 74, Prekvršje 400 Kn
 4. KREŠIMIR ŠKRLJUG Paruževinska 69, Paruževina 500 Kn

HVALA SVIMA DAROVATELJIMA ZA POTREBE ŽUPE I ZA SANACIJU NAKON POTRESA!


Ovih dana napustila nas je:

ANICA PODBREŽNJAK r. Sever iz Prekvršja u 76. godini.

Dobri Bože uvedi ju u svoje vječne stanove!


Priča o šalici kave i najljepšem zidu koji ćete vidjeti

Sjedio sam s prijateljem u poznatome kafiću u obližnjoj nam Veneciji, gradu svjetlosti i vode. Dok smo uživali u kavi, jedan je čovjek ušao i sjeo za slobodan stol pored nas.

Pozvao je konobara i naručio: „Dvije kave, ali jedna na zid.” Slušali smo tu narudžbu sa zanimanjem i primijetili da je čovjek dobio jednu šalicu kave, ali je platio dvije. Čim je otišao, konobar je na zid zalijepio komad papira s natpisom „Šalica kave”.

Dok smo još bili tamo, dva su čovjeka ušla i naručila tri šalice kave, dvije na stol, a jednu na zidu. Popili su svatko svoju kavu, a platili tri, i zatim otišli. I toga je puta konobar učinio isto – zalijepio je na zid komad papira s natpisom „Šalica kave”.

Nama je to bilo nešto jedinstveno i neobično. Popili smo svoju kavu, platili i otišli.

Nakon nekoliko dana ponovno smo otišli u taj kafić. Dok smo uživali u svojoj kavi, ušao je jedan muškarac. Sjeo je, pogledao zid i rekao: „Molim vas šalicu kave sa zida.” Konobar je tom čovjeku poslužio kavu s uobičajenim poštovanjem i dostojanstvenošću.

Muškarac je popio svoju kavu i otišao ne plativši. U čudu smo promatrali sve to. Konobar je skinuo jedan od natpisa sa zida i bacio ga u kantu za smeće.

Više nismo bile iznenađeni, i bilo nam je sasvim jasno. Od velikoga poštovanja prema potrebitima što su ga pokazivali stanovnici toga grada oči su nam bile pune suza.

To je uistinu lijepa misao. Taj je zid vjerojatno najljepši zid koji ćete ikada igdje vidjeti!


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 11. X. – 17. X. 2021.

 • PON.
  – – –
 • UTO.
  – u 18.00 sati + ANĐA, STIPAN, MARIJA i PETAR Peša, VINKO Rade, STJEPAN Fašaić god., STJEPAN, DRAGICA, MARTINA i MARICA Gračak, ĐURO Dolenjak, MATO, IVAN i MARGARETA Vukas, MARIJAN Stojanov, RUŽA i PAVAO Samec, NIKOLA Bogdanović, MARICA Pukšec, ANICA i JOSIP Trempetić i obit. Dumić, MARICA Vuger god., NADA i FRANJO Pavlović, FRANJO Čvek god., BARICA, KATICA i ZVONKO Podgorski, DRAGICA god., DAVOR i JOSIP Sever
 • SRI.
  – u 18.00 sati – Nakana
 • ČET.
  – u 18.00 sati – Nakana
 • PET.
  – u 18.00 sati – Nakana
 • SUB.
  – u 15.00 sati – Misa u PARUŽEVINI
 • NED.
  – u 9.00 sati + RUŽA Fiolić god., GORDANA Krajinović, IVICA i ANICA Rukelj, PETAR i JELICA Trempetić
  – u 11.00 sati – Župna
  – u 16.00 sati – U GORANCU

OBAVIJESTI – 10. listopada 2021.

Subotom PRVOPRIČESNICI vjeronauk u 9, 10 i u 11.00 sati

Mali zbor – proba u 9.00 sati.

Listopad je posvećen pobožnosti Krunice, molitvi koju je Blažena Djevica toliko preporučivala tijekom svojih ukazanja. Molitva krunice spasila je mnoge živote tijekom domovinskog rata, molitva krunice oslobodila je našu domovinu. Molitva svete krunice može i danas pomoći u svladavanju životnih prepreka. Molimo rado krunicu i BDM će nas zagovarati i dalje.

Nedjeljom PRVOPRIČESNICI sveta misa u 9.00 sati, a KRIZMANICI u 11.00 sati.

Imate najnoviji broj: GLAS KONCILA, MAK, naš Listić…

Župni ured radi putem telefona 01 2044255, 098 814885 ili putem mail-a. Župni mail je ured@zupa-vugrovec.com.


Pripremio i uredio: vlč. Filip Lucić, upravitelj Župe sv. Franje Ksaverskog – Vugrovec
Broj umnoženih primjeraka: 270