Svadba u Kani Galilejskoj

Župni listić 882

godište XVIII. broj 3(882) − 16. siječnja 2022. godine

PDF fileŽUPNI-LISTIĆ-882.PDF

II. NEDJELJA KROZ CRKVENU GODINU (Lk 2, 1-12)

U ono vrijeme: Bijaše svadba u Kani Galilejskoj. Bila ondje Isusova majka. Na svadbu bijaše pozvan Isus i njegovi učenici. Kad ponesta vina, Isusu će njegova majka: “Vina nemaju.” Kaže joj Isus: “Ženo, što ja imam s tobom? Još nije došao moj čas!” Nato će njegova mati poslužiteljima: “Što god vam rekne, učinite!”A bijaše ondje Židovima za čišćenje šest kamenih posuda od po dvije do tri mjere. Kaže Isus poslužiteljima: “Napunite posude vodom!” I napune do vrha. Tada im reče: “Zagrabite sada i nosite ravnatelju stola.” Oni odnesu. Kad okusi vodu što posta vinom, a nije znao odakle je – znale su sluge koje zagrabiše vodu – ravnatelj stola pozove zaručnika i kaže mu: “Svaki čovjek stavlja na stol najprije dobro vino, a kad se ponapiju, gore. Ti si čuvao dobro vino sve do sada.”Tako, u Kani Galilejskoj, učini Isus prvo znamenje i objavi svoju slavu te povjerovaše u njega njegovi učenici. Nakon toga siđe sa svojom majkom, s braćom i sa svojim učenicima u Kafarnaum. Ondje ostadoše nekoliko dana.

Komentar:

“Vina nemaju!” Marija na svoj način ubrzava Isusov čas, trenutak Mesijanskog pojavka. Njezina vjera sažima se u jednoj jedinoj rečenici koju upućuje slugama: “Što god vam rekne učinite!”
I danas postoji Kana u mnogostrukim oblicima. Kana su svi oni koji su na kraju svojih snaga, kojima je iscrpljena sva svježina života i vjere.
Ta nam je zgoda ohrabrenje. Ono što mi možemo učiniti jest da naše prazne posude ispunimo onime što imamo – možda svojim suzama – i da vjerujemo da će nam biti poklonjena punina slavlja, samo ako vjerujemo u promjenu koju će Isus učiniti.


Priča o bogatašu koji je posjedovao sve osim jedne stvari…

Bio jednom neki veoma bogat čovjek. Bio je vlasnik mnogih trgovina, tvornica i banaka, tako da su mu svakog tjedna automobilima dovozili novac u palaču. Nije više znao kamo bi ga stavio i kako potrošio. Kupovao je sve što je želio: avione, lađe, vlakove, zgrade, spomenike itd. Neprestano je istraživao što bi kupio.

Došao je tako dan kada je imao sve, nije bilo stvari koju nije posjedovao. Sve je bilo njegovo. Ipak, nešto nikako nije mogao imati. Koliko god je kupovao, jednu stvar nije mogao naći, a to je bila radost. Nije našao ni jednu trgovinu gdje bi prodavali radost.

Trudio se da je po svaku cijenu kupi, jer je to bila jedina stvar koju nije imao.

Obišao je pola svijeta da je pronađe, ali bez uspjeha. Jednoga dana nađe se u nekom malom selu i sazna da bi mu mogao pomoći neki mudri starac koji je živio na vrhu brda u siromašnoj kolibici. Uputi se k njemu, nađe ga i reče: “Meni su rekli da bi mi ti mogao pomoći pronaći radost.”

Starac ga pogleda smiješeći se i odgovori:

“Već si je susreo, prijatelju, ja imam puno radosti.”

“Ti?” – upita začuđeno bogataš. “Kako, kad imaš samo malo više od siromašne kolibe?”

“Naravno, i baš zato imam radost, jer ja sve što imam dajem onima koji trebaju”, ustvrdi starac.

“Zar se tako stječe radost?” upita bogataš.

“Tako sam je ja pronašao”, odgovori starac.

Bogataš se vrati zabrinut. Malo zatim odluči razdijeliti sve što mu nije potrebno onima kojima je trebalo. Na svoje veliko iznenađenje, počeo je osjećati radost. Uvjerio se da je više radosti u davanju i usrećivanju drugih, nego u posjedovanju i primanju mnogih stvari koje se čuvaju za sebe.

Bruno Ferrero


DAROVI ZA CRKVU

 1. DRAŽEN BLAŽINOVIĆ Kučilovečka 39, Kučilovina 400 Kn
 2. ŽELJKO TREMPETIĆ Slatinska 3, Vugrovec 300 Kn
 3. Obitelj GRUBOR Domjanićeva 2, Vugrovec 700 Kn
 4. ŽELJKA MIHALJEVIĆ Rožići 11, Goranec 200 Kn

HVALA SVIMA DAROVATELJIMA ZA POTREBE ŽUPE I ZA SANACIJU NAKON POTRESA!


Ovih dana napustili su nas:

BOŽICA VUGER r. Kovašić iz Vugrovca u 58. godini.

DRAGICA PAVLOVIĆ r. Čvek iz G. Vugrovca u 89. godini.

BORIS JOŠIĆ iz Vugrovca u 45. godini.

Dobri Bože uvedi ih u svoje vječne stanove!


ŠKRTAC I ZLATO

Jedan škrtac sakrio je svoje zlato u podnožju drveta u svom vrtu. Svake nedjelje vadio ga je iz zemlje i satima ga s uživanjem gledao. Netko je doznao za to i ukrao mu zlato.

Kad ga je škrtac došao gledati, zatekao je samo praznu rupu u zemlji i počeo tako urlikati i jaukati da su svi susjedi došli vidjeti što se događa.

Jedan ga je pitao: ”Jesi li ikad upotrijebio to zlato?”

“Ne”, odgovorio je škrtac. “Samo sam ga vadio jednom tjedno i gledao.”

“Onda je sve u redu”, rekao mu je susjed. “Zašto tuguješ? Po onome što si imao od tog zlata neće se ništa bitno promijeniti ako i dalje budeš dolazio i gledao u rupu.”

Nije novac koji posjedujemo, već naša sposobnost da ga upotrijebimo ono što nas čini bogatim ili siromašnim. Namučiti se da bi se obogatili, a onda ne znati uživati u tome, isto je kao i biti ćelav, a skupljati četke za kosu.

Antony de Mello


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 17. I. – 23. I. 2022.

 • PON.
  – – –
 • UTO.
  – u 18.00 sati ++ obit. Koši, Brkić, Faust, Jakopović, Lovrić, za jednog svećenika i dvije nakane, TOMO god. i DRAGICA Kereš, GRGA, MARICA, BARA, PAVAO i FRANJO Poljak, DRAGICA god. i obit. Krtak, IVAN Blažinović, FILIP Ilić, DRAGICA Pavlović
 • SRI.
  – u 18.00 sati + STJEPAN god., DRAGICA Meglaj, KRUNOSLAV i MARTIN Filipović
 • ČET.
  – u 15.30 sati + BORIS Jošić sprovodna
  – u 18.00 sati – ZAHVALA
 • PET.
  – u 18.00 sati – IGNAC, MARICA i obit. Fiolić
 • SUB.
  – u 18.00 sati + PAVO Rožić, RUŽA Bezeredi, IVAN i STJEPAN Pavlović
 • NED.
  – u 9.00 sati + ŠIMUN, VESNA i JAKOV Križanac, TEREZA i JAKOB Facković, DRAGICA Pregorec, KATICA i ĐURO Beštak
  – u 11.00 sati – Župna

OBAVIJESTI – 16. siječnja 2022.

U četvrtak iza svete mise kratko klanjanje pred PRESVETIM.

Vjeronauk za KRIZMANIKE ovaj tjedan po rasporedu i po dogovoru sa vjeroučiteljem.

U subotu vjeronauk za PRVOPRIČESNIKE u 9.00 i u 10.00 sati.

Mali ZBOR – proba pjevanja u subotu u 9.00 sati.

Sveta PRVA PRIČEST bit će 8. svibnja 2022. u 11.00 sati.

Imate najnoviji broj: GLAS KONCILA, naš Listić, Glasnik sv. Josipa

Župni ured radi putem telefona 01 2044255, 098 814885 ili putem mail-a. Župni mail je ured@zupa-vugrovec.com.


Pripremio i uredio: vlč. Filip Lucić, upravitelj Župe sv. Franje Ksaverskog – Vugrovec
Broj umnoženih primjeraka: 250