Župni listić 890

godište XVII. broj 11(890) − 13. ožujka 2022. godine

PDF fileŽUPNI-LISTIĆ-890.PDF

II. KORIZMENA NEDJELJA (pačista) Lk 9, 28-36

U ono vrijeme: Povede Isus sa sobom Petra, Ivana i Jakova te uziđe na goru da se pomoli. I dok se molio, izgled mu se lica izmijeni, a odjeća sjajem zablista. I gle, dva čovjeka razgovarahu s njime. Bijahu to Mojsije i Ilija. Ukazali se u slavi i razgovarali s njime o njegovu Izlasku, što se doskora imao ispuniti u Jeruzalemu. No Petra i njegove drugove bijaše svladao san. Kad se probudiše, ugledaše njegovu slavu i dva čovjeka koji stajahu uza nj. I dok su oni odlazili od njega, reče Petar Isusu: “Učitelju, dobro nam je ovdje biti. Načinimo tri sjenice: jednu tebi, jednu Mojsiju, jednu Iliji.” Nije znao što govori. Dok je on to govorio, pojavi se oblak i zasjeni ih. Ušavši u oblak, oni se prestrašiše. A glas se začu iz oblaka: “Ovo je Sin moj, Izabranik! Njega slušajte!” I upravo kad se začu glas, osta Isus sam. Oni su šutjeli i nikomu onih dana nisu kazivali što su vidjeli.

Komentar:

Poput Petra, Ivana i Jakova i mi bismo voljeli reći: “Lijepo nam je ovdje biti.”
Svakodnevni život umara. Mnogo toga se ne zbiva onako kako bismo htjeli.
Oboje nam je potrebno: uzlaženje – da bismo svoj život promatrali odozgor, ali i povratak u poniznost svakodnevnice.


PUSTINJAK KOJI JE MOLIO ZA PATNJU

Neki se pustinjak, dobar i tih čovjek, povukao duboko u pustinju odrekavši se lagodna života koji su mu njegovi preci predali u baštinu.

Trapio se i živio u krajnjoj oskudici, nastojeći svesrdno što potpunije prići Bogu.

I kad je njegovo srce već sve do dna bilo jednostavno i predano, on se, u ustrajnosti svoje nakane, nije prepoznavao u punini Bogom preobražen.

”Gospodine”, molio je, ”optereti me mukama i nevoljama da se pročistim.” I Bog mu usliša molbu.

Dođoše k pustinjaku nepoznati ljudi i predadoše mu silno bogatstvo. ”Ovo je tvoj dio naslijeđa”, rekoše mu.

Pustinjak se ne zbuni te, uzevši sa sobom sve to bogatstvo, pođe među gladne i gole, među siromašne što su živjeli po predgrađima bogatih gradova i sve im razdijeli govoreći: ”Ovo su darovi Gospodnji.”

Vrativši se u pustinju, nastavi moliti svoju molitvu. Ne prođe mnogo vremena kad ponovno dođoše neki nepoznati ljudi te mu javiše da je njegov rod izumro pa da njemu pripada palača njegove obitelji.

Pustinjak se ne zbuni. Pođe k palači što mu je pripala, rasproda sve što je u njoj smatrao suvišnim pa je preuredi u bolnicu koju otvori svima jadnima i napuštenima. Novac koji je dobio od prodaje imetka svoje obitelji preda onima kojima je povjerio upravljanje bolnicom.

Potom se vrati u pustinju. I opet ne prođe mnogo vremena, kad mu glasnici javiše da ga je narod izabrao za kralja. Pustinjak, pokorivši se volji naroda, pođe u prijestolnicu gdje ga narod okruni. Vladao je mnoge godine mudro i zauzeto za dobrobit naroda. Sam je pak živio u tihoj skromnosti čineći svakome dobro. Glas o njemu proširi se cijelim svijetom i ljubljahu ga svi narodi.

Jedne večeri reče u svojoj molitvi: ”Sve ove i mnoge godine svojega života molim te za muku i nevolje, a ti mi ih uskraćuješ. Usliši me bar sada, u ove stare dane.”

Gospodin mu reče: ”Kušao sam te mnogim i teškim mukama i nevoljama. No, budući da si čitav u meni, nisi ih osjetio niti prepoznao.”

 Stjepan Lice


DAROVI ZA CRKVU

 1. VILIM ŠTURMAN Domjanićeva 6, Vugrovec 200 Kn

HVALA SVIMA DAROVATELJIMA ZA POTREBE ŽUPE I ZA SANACIJU NAKON POTRESA!


Sakramenat svetog krštenja primila je:

EMILI VIDOVIĆ treće dijete Mate i Petre r. Tudek iz Goranca

Roditeljima želim obilje Božjega blagoslova u odgoju svoje djece!


Ovih dana napustili su nas:

ANKA BALOG r. Baričevićiz Vurnovca u 90. godini.
ĐURO BEZEREDI iz Goranca u 70. godini.

Dobri Bože primi ih među svete i izabrane svoje!


MALO OPUŠTANJA

Hodao čovjek plažom i odjednom ugleda lampu. Protrlja je da je očisti od pijeska, kad se pojavi duh i reče: – Oslobodio si me iz lampe i znaš kako već ide dalje. Ali ovo je već treći put ovaj mjesec i već ste mi dosadili pa možeš tražiti samo jednu želju. *Čovjek se duboko zamisli i reče: – Evo već dvadeset godina živim u Americi i volio bih posjetiti svoj zavičaj. Ali aviona se užasno bojim, a na brodu imam morsku bolest. Možeš li mi izgraditi most preko oceana. *Duh se nasmija: – To je nemoguće. Zamisli samo koliko ljudi treba da se most izgradi. I kako uopće da stupovi dosegnu dno Atlantika! Reci neku drugu želju. *Čovjek se opet duboko zamisli i reče: – Četiri puta sam se ženio i razvodio. Žene su mi uvijek govorile da ne marim za njih i da sam bezosjećajan. Volio bih da mogu razumjeti žene… da znam što one osjećaju, što misle kad iznenada zašute… da znam zašto plaču… da znam što one zbilja žele kad kažu “ma ništa”… da znam kako ih usrećiti. *Duh će na to:Hoćeš li most s dvije ili četiri trake?


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 14. III. – 20. III. 2022.

 • PON.
  – – –
 • UTO.
  – u 18.00 sati + obit. Koši, Brkić, Faust,Jakopović, Lovrić i dvije nakane, KRUNOSLAV Kašić, VLADO god. MARICA i PETAR Grljak, IVAN god. i obit. Fulir, obit. Rožić i NIKOLA Bogdanović, ANA Čvek god. RUŽICA, MILAM, ANICA i obit. Pavlović, SLAVA Rajić
 • SRI.
  – u 18.00 sati + JOSIP i KATICA, PAVO i MARICA Šiletić
 • ČET.
  – u 18.00 sati + JOSIP Vuksanović
 • PET.
  – u 18.00 sati + JASNA, ZLATKO, NIKOLA Petir, IVAN Capek, MIJO, CECILIJA, FRANJO, IVAN, STJEPAN, ANA i IGNAC Vuger
 • SUB.
  – u 18.00 sati + Zajednička
 • NED.
  – u 9.00 sati + STJEPAN god. Blažinović, obit. Kljajo i Vesna Jurić, MIRA god. i obit. Čvorak, IVAN i JALŽA Pukšec, IVAN i obit. Prusec, KATICA Vuger
  – u 11.00 sati – Župna
  – u 15.00 sati – Križni put od jedne do druge crkve

OBAVIJESTI – 13. ožujka 2022.

U subotu slavimo sv. JOSIPA, zaštitnika Crkve Domovine i obitelji.

U četvrtak iza mise kratko klanjanje pred PRESVETIM.

Petkom križni put u 17.20 sati, nedjeljom od jedne do druge crkve.

Vjeronauk za KRIZMANIKE ovaj tjedan po rasporedu i po dogovoru s vjeroučiteljem.

U subotu vjeronauk za PRVOPRIČESNIKE u 9.00 i u 10.00 sati.

Mali ZBOR – proba pjevanja je u subotu u 9.00 sati.

U subotu je velika radna akcija pa tko ima sjekiru, motorku, traktor s prikolicom…, a svakako ponesite rukavice i dobro došli!

Imate najnoviji broj: GLAS KONCILA, naš Listić, Glasnik sv. Josipa.

Župni ured radi putem telefona 01 2044255, 098 814885 ili putem mail-a. Župni mail je ured@zupa-vugrovec.com.


Pripremio i uredio: vlč. Filip Lucić, upravitelj Župe sv. Franje Ksaverskog – Vugrovec
Broj umnoženih primjeraka: 300