Marta i Marija

Župni listić 908

godište XVIII. broj 29(908) − 17. srpnja 2022. godine

PDF fileŽUPNI-LISTIĆ-908.PDF

XVI. NEDJELJA KROZ CRKVENU GODINU (Lk 10, 38-42)

U ono vrijeme: Isus uđe u jedno selo. Žena neka, imenom Marta, primi ga u kuću. Imala je sestru koja se zvala Marija. Ona sjede do nogu Gospodinovih i slušaše riječ njegovu. A Marta bijaše sva zauzeta posluživanjem pa pristupi i reče: “Gospodine, zar ne mariš što me sestra samu ostavila posluživati? Reci joj dakle da mi pomogne.” Odgovori joj Gospodin: “Marta, Marta! Brineš se i uznemiruješ za mnogo, a jedno je potrebno. Marija je uistinu izabrala bolji dio, koji joj se neće oduzeti.”

Komentar:

Isus ne kori Martu jer radi, niti brani Mariju jer ne radi. Naglasak je drugdje: Isus kori Martu jer zabrinuto radi, uznemireno, jer u svojoj zabrinutosti zanemaruje ono što je bitnije. U silnoj želji da pogosti Isusa sposobna je i posvađati se sa svojom sestrom. Ta joj zabrinutost također ne daje mogućnost shvatiti da u ovom času može biti i nešto važnije od njene želje da bude gostoljubiva.

Zapažamo još ovaj detalj: Marija šuti u trenutku kad je Marta na neki način napada i dok joj prigovara. Kao da sve prepušta Isusu. I zaista, Isus preuzima obranu Marijina stava. Često ljudi ne mogu na kraj s drugima. Možda bi bilo spasonosno i za nas kad bismo u mnogim slučajevima svoju obranu prepustili Isusu.


Priča o učitelju koji je jednim predivnim potezom svojem  učeniku obilježio život

Jednog je dana starac susreo mladića koji ga je upitao: “Sjećate li me se?”

Starac je odgovorio negativno. Stoga mu je mladić rekao da je nekad davno bio njegov učenik. 

Na to ga profesor upita: “Ah da? I čime se baviš sada?”

Mladić odgovori: “Učitelj sam.”

“Oh, kako lijepo. Poput mene”, odgovori starac.

“Eh da. Zapravo postao sam učitelj jer ste me upravo vi nadahnuli da budem poput vas.”

Starac je bio znatiželjan te ga zamoli da mu ispriča kako je to moguće. 

I mladić mu ispriča ovu priču:

“Jednog dana moj prijatelj je došao u školu s prelijepim novim satom i ja sam mu ga ukrao. Ubrzo je prijatelj primijetio krađu i odmah se požalio našem učitelju, a to ste bili vi. Onda ste vi rekli svima nama u razredu: “Tijekom današnjih predavanja ukraden je sat vašeg prijatelja. Onaj tko ga je ukrao, molim vas, neka ga vrati.” 

Ali ja ga nisam htio vratiti. Zatim ste vi zatvorili vrata i rekli ste nam da se ustanemo kako biste vi mogli prekontrolirati naše džepove, jedan po jedan. Međutim, prije toga, rekli ste nam da zatvorimo oči. To smo i učinili, a vi ste pretraživali džep po džep i kad ste došli do mene, pronašli ste sat i uzeli ga. Nastavili ste pretraživati po džepovima svih drugih i kad ste završili rekli ste: “Otvorite oči. Pronašao sam sat.” 

Poslije mi nikad ništa niste rekli i nikad niste spomenuli taj događaj. Nikad niste otkrili ime onoga tko je to bio. Onog dana, vi ste spasili moje dostojanstvo zauvijek. A to je bio najsramotniji dan u mom životu. Nikad mi ništa niste spomenuli o tome i iako zbog toga niste vikali na mene niti mi očitali moralnu bukvicu, ja sam jasno razumio pouku. Zahvaljujući vama shvatio sam da je to način na koji treba postupati pravi odgajatelj. Sjećate li se, profesore, tog događaja?”

A profesor odgovori: “Sjećam se te slučaja s ukradenim satom i da sam pretraživao džepove svih učenika, ali se ne sjećam da si to bio ti. I ja sam zatvorio oči dok sam to pretraživao džepove.”

Ovo je bit diskrecije. Ako imaš potrebu nekoga poniziti da bi ga popravio, onda ne znaš podučavati.

 Nepoznati autor


DAROVI ZA CRKVU

 1. JANJKO RAJIĆ Slatinska 9, Vugrovec 200 Kn
 2. ZORAN GAVRIĆ Svetomatejska 8a, Dobrodol 400 Kn
 3. MILKA KEREP A. Šenoe 106, Vugrovec 150 Kn
 4. SNJEŽANA FIŠTER A. Šenoe 26, Vugrovec 200 Kn

HVALA SVIMA DAROVATELJIMA ZA POTREBE ŽUPE I ZA SANACIJU NAKON POTRESA!


Sakramenat svetog krštenja primila je:

AURORA ŽUPAN prvo dijete Antonia i Josipe r. Kičić iz Markova Polja

Roditeljima želim obilje Božjega blagoslova u odgoju!


Zašto vičemo jedni na druge? U odgovoru na ovo pitanje krije se tajna dobrih odnosa

Učitelj je jednoga dana postavio sljedeće pitanje:

„Zašto se ljudi ljute i viču?“

„Viču zato što izgube mir“, odgovori jedan od njih.

„Ali zašto viču na čovjeka koji je tu sasvim blizu?“ ponovno je upitao učitelj.

„Pa, viču zato što žele da ih drugi slušaju“, učenik će.

„Zar se to ne može reći i mirnim glasom?“ opet će učitelj.

Učenici su se redali sa svojim odgovorima, no učitelj nije ni s jednim od njih bio zadovoljan.

Na kraju im je objasnio: „Znate li vi uopće zašto ljudi viču kada su ljuti? Kad se ljudi ljute, njihova se srca sve više udaljavaju. Da bi se prevladala udaljenost, treba vikati. Što su udaljeniji, ljudi moraju jače vikati da bi jedni druge čuli. Što se pak događa kad su ljudi zaljubljeni? Ne viču. Dapače, govore tiho. Zašto? Njihova se srca zbližavaju. Ponekad su tako blizu da ne govore glasno, nego šapuću. Često ne trebaju ni govoriti, a savršeno se razumiju. Ljubav zbližava ljude.“

Zatim je zaključio: „Kad raspravljate, ne dopustite da vam se srca udalje, ne govorite riječi koje vas udaljavaju, jer doći će dan kad će vas riječi toliko udaljiti da se nećete znati vratiti jedni drugima.“

Najbolji način da izbjegnete svađu je svađati se čvrsto zagrljeni.

 Bruno Ferrero


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 18. VII. – 24. VII. 2022.

 • PON.
  – – –
 • UTO.
  – u 18.00 sati + IGNAC Čvek god., IVAN Šebek god., VINKO Blažinović god., JAKOB i TEREZA Facković, JANKO i MARICA Vuger, MIRO Ćurić, ZVONKO god.JOSIP i DORICA Povrženić, LUKA, JALŽA i obit. Vukas, STJEPAN Popović POP god.
 • SRI.
  – – –
 • ČET.
  – – –
 • PET.
  – – –
 • SUB.
  – – –
 • NED.
  – u 9.00 sati + Župna

OBAVIJESTI – 17. srpnja 2022.

Kroz srpanj i kolovoz sveta misa nedjeljom je u 9.00 sati.

Vama koji ste na godišnjem ili se spremate na godišnji želim da odmorite i dušu i tijelo i neka vas dobri Bog blagoslovi!

Imate najnoviji broj: GLAS KONCILA, MAK, naš Listić…

Župni ured radi putem telefona 01 2044255, 098 814885 ili putem mail-a. Župni mail je ured@zupa-vugrovec.com.


Pripremio i uredio: vlč. Filip Lucić, upravitelj Župe sv. Franje Ksaverskog – Vugrovec
Broj umnoženih primjeraka: 200