Ode, umije se pa se vrati gledajući.

Župni listić 941

godište XIX. broj 12(941) − 19. ožujka 2023. godine

PDF fileŽUPNI-LISTIĆ-941.PDF

IV. NEDJELJA KORIZME – SREDOPOSNA (Iv 9,1-41)

U ono vrijeme: Isus prolazeći ugleda čovjeka slijepa od rođenja. I pljune na zemlju te od pljuvačke načini kal pa mu kalom premaza oči. I reče mu: “Idi, operi se u kupalištu Siloamu!” – što znači “Poslanik”. Onaj ode, umije se pa se vrati gledajući. Susjedi i oni koji su ga prije viđali kao prosjaka govorili su: “Nije li to onaj koji je sjedio i prosio?” Jedni su govorili: “On je.” Drugi opet: “Nije, nego mu je sličan.” On je sam tvrdio: “Da, ja sam!” Tada odvedoše toga slijepca farizejima. A toga dana kad Isus načini kal i otvori njegove oči, bijaše subota. Farizeji ga počeše iznova ispitivati kako je progledao. On im reče: “Stavio mi kal na oči i ja se oprah – i evo vidim.”

Nato neki između farizeja rekoše: “Nije taj čovjek od Boga: ne pazi na subotu.” Drugi su pak govorili: “A kako bi jedan grešnik mogao činiti takva znamenja?” I nastade među njima podvojenost. Zatim ponovno upitaju slijepca: “A što ti kažeš o njemu? Otvorio ti je oči!” On odgovori: “Prorok je!” Odgovore mu: “Sav si se u grijesima rodio, i to nas da učiš?” I izbaciše ga.

Dočuo Isus da su onoga izbacili pa ga nađe i reče mu: “Ti vjeruješ u Sina Čovječjega?” A on odgovori: “A tko je taj, Gospodine, da vjerujem u njega?” Reče mu Isus: “Vido si ga! To je onaj koji govori s tobom!” A on reče: “Vjerujem, Gospodine!” I baci se ničice preda nj.


DVA ANĐELA!

Dva putujuća anđela zaustavila su se kod bogate obitelji, da prenoće. Obitelj nije bila ljubazna i nije udovoljila njihovoj želji da prespavaju u sobi za goste. Umjesto u sobu za goste, smjestili su ih u malu sobu u hladnom podrumu. Kada su pripremili krevete za spavanje, stariji je anđeo primijetio rupu u zidu i popravio je. Tada ga je mladi anđeo upitao zašto je popravio rupu. Stariji anđeo je odgovorio: “stvari nisu uvijek takvima kakvima se čine”. Slijedeće noći anđeli su došli u vrlo siromašnu kuću. Ljubazan domaćin i njegova žena su s njima podijelili svoju večeru i dozvolili im da prespavaju u njihovom krevetu, da bi se dobro naspavali i odmorili. Kada se Sunce probudilo sljedećeg jutra, anđeli su zatekli domaćina i njegovu ženu u suzama. Njihova jedina krava, čije je mlijeko bilo njihov jedini izvor prihoda, ležala je mrtva na njivi. Mlađi je anđeo bio istinski bijesan i pitao starijeg anđela kako je mogao to dozvoliti: “Prvi je domaćin imao sve, a ti si mu ipak pomogao. Drugi domaćin ima vrlo malo i usprkos tomu nas je ljubazno primio, nahranio i čak dozvolio da prespavamo u njegovom krevetu, a ti si dozvolio da njegova jedina krava ugine”. Drugi anđeo je opet odgovorio: “stvari nisu uvijek takvima kakvim se čine. Kada smo bili u hladnom podrumu, primijetio sam da je u onoj rupi u zidu bilo zlato. Pošto je domaćin bio vrlo pohlepan i nije bio voljan dijeliti svoje bogatstvo, popravio sam rupu zato da više ne može naći to zlato. Prošle noći, kada smo spavali u domaćinovom krevetu, anđeo smrti je došao po njegovu ženu. Dao sam mu kravu umjesto nje. Stvari nisu uvijek takve kakvim se čine”. Ponekad se desi točno to, kada se stvari ne odvijaju tako, kao što bi morale. Jedino je potrebno vjerovati u to, da je svaki takav događaj tvoja prednost.

S vremenom ćeš saznati. Neki ljudi brzo dođu u naš život i brzo odu iz njega. Neki nam ljudi postanu prijatelji i dugo ostanu u našem životu. Ostave lijepe tragove u našim srcima. I nikad više nismo isti kao što smo prije bili, jer smo upoznali dobrog prijatelja!!! Jučer je povijest. Sutra je zagonetka! Danas je poklon. Život je nešto posebno. Živi i uživaj u svakom trenutku!!! Uzmi tog malog anđela i čuvaj ga, on je tvoj anđeo čuvar koji te pazi! To je poseban anđeo čuvar.


DAROVI ZA CRKVU

 1. Obitelj HOJANIĆ A. Šenoe 15, Vugrovec 50 €
 2. MIRJANA ŠIŠAK Sveti Matej 10 €
 3. N. N. 50 €

HVALA SVIMA DAROVATELJIMA ZA POTREBE ŽUPE I ZA SANACIJU NAKON POTRESA!


Sakramenat svetog krštenja primio je:

 MATEJ ČULJAK treće dijete Karla i Martine r. Kopčinović iz Vugrovca

Roditeljima želim obilje Božjega blagoslova u odgoju djece!


DVA HODOČASNIKA

Dvojica hodočasnika penjala su se neprohodnim putem šibani hladnim vjetrom. Spremala se snježna oluja. Udari vjetra s ledenih grebena fijukali su kroz pukotine stijena. Njih dvojica mučno su se probijala; znali su da će se izgubiti u snježnim nanosima ako ne stignu na vrijeme do skloništa. Dok su, s dušom u grlu, zabrinuti i zaslijepljeni susnježicom odmicali uz rub ponora, začuju… jauk. Neki jadnik pao je u provaliju, ostao nepokretan i sada traži pomoć. Jedan od njih reče: ”To je njegova sudbina, suđeno mu je da tako umre. Požurimo se ili ćemo završiti kao i on.” I žurno pođe naprijed probijajući se kroz vjetar. Drugi se ipak sažali, siđe liticom, nađe stradalnika, stavi ga na leđa i ponovo se uspne do kozje staze. Smrkavalo se. Puteljak je bio sve mračniji. Hodočasnik koji je na leđima nosio ranjenika bijaše znojan i iznemogao kad ugleda svjetlo svratišta. Hrabrio je stradalnika da izdrži. Odjednom se spotaknu o nešto ispruženo preko staze. Pogleda i ne mogaše suzdržati užas koji ga je spopao, pod nogama mu je ležao mrtav njegov drug s putovanja – smrznuo se. On je izbjegao istu sudbinu samo zato jer je na leđima nosio jadnika kojega je spasio iz provalije. Njegovo tijelo i napor od nošenja prikupili su dovoljno topline da samome sebi spasi život.

 Bruno Ferrero


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 20. III. – 26. III. 2023.

 • PON.
  – – –
 • UTO.
  – u 18.00 sati + NEDO Peša i IVICA Voloder, VESNA, JANJA i ROZIMILA Križanac, KATICA Vuger, SLAVKO Dumić, DRAGICA god. STJEPAN, MARTINA i MARICA Gračak, STJEPAN Fašaić, MATI, IVAN i MATGARETA Vukas, obit. Dolenjak, MLADEN god. Ratko, MIRA i IVAN Mileković, ANĐELA i FRANJO Ratko, SLAVKO i obit. Đurinec, ANA god. Čvek, STJEPAN god. Blažinović i obit. Kljajo, MATO god. Olujić i na nakanu, TOMISLAV Mandir
 • SRI.
  – u 18.00 sati + MARIJA Vinković
 • ČET.
  – u 18.00 sati – Nakana
 • PET.
  – u 18.00 sati – Nakana
 • SUB.
  – u 17.00 sati + KAJA, MARTIN i FRANJO Joskić, ĐURĐA i IVAN Mikuš
 • NED.
  – u 9.00 sati + TOMO Blažinović god.
  – u 11.00 sati – Župna

OBAVIJESTI – 19. ožujka 2023.

I ove subote nastavili smo radovima na našoj stazi. Uz Darka Židak našli su se i Željko Ćubela, Zvonko Juraš, Marko Marić, Goran Jedličko, Viktor Nikešić, Cmiljko Krtić, Dubravko. Voćke orezaše i stazu križnoga puta urediše Marko Lulić, Miroslav Petrić, Ivo Joskić. Carsko meso pekao nam je Stipa, a domaćice su nam bile tete Dragica i Marica.
Devedeset posto staze je gotovo. Svima hvala!

Iduće nedjelje je naš veliki Križni put kroz dio župe. Krećemo u 13.30 sati, Krenut ćemo ispred nove naše crkve, šatora, prema sv. Mihalju, nastaviti prema Gorancu, gdje ćemo kod Kapele imati 20 minuta stanke, iz Goranca prema Benediki, nastaviti prema Repetitoru i spustiti se Bregovitom do šatora. Svakako ponesite batine (štapove) u ruci.

Ovaj tjedan započinjem ispovijedati starije i bolesne.

U korizmi petkom u crkvi, a nedjeljom od jedne crkve do druge je Križni put.

Četvrtkom iza svete mise kratko klanjanje pred PRESVETIM.

Vjeronauk za PRVOPRIČESNIKE i KRIZMANIKE je po dogovoru.

Imate najnoviji broj: GLAS KONCILA, MAK, naš Listić…

Župni ured radi putem telefona 01 2044255, 098 814885 ili putem mail-a. Župni mail je ured@zupa-vugrovec.com.


Pripremio i uredio: vlč. Filip Lucić, upravitelj Župe sv. Franje Ksaverskog – Vugrovec
Broj umnoženih primjeraka: 250