Oprosti 70x7

Župni listić 964

godište XIX. broj 35(964) − 17. rujna 2023. godine

PDF fileŽUPNI-LISTIĆ-964.PDF

XXIV. NEDJELJA KROZ CRKVENU GODINU (Mt 18,21-35)

U ono vrijeme: Petar pristupi Isusu i reče: “Gospodine, koliko puta da oprostim bratu svome ako se ogriješi o mene? Do sedam puta?” Kaže mu Isus: “Ne kažem ti do sedam puta, nego do sedamdeset puta sedam.”
“Stoga je kraljevstvo nebesko kao kad kralj odluči urediti račune sa slugama. Kad započe obračunavati, dovedoše mu jednoga koji mu dugovaše deset tisuća talenata. Kako nije imao odakle vratiti, zapovijedi gospodar da se proda on, žena mu i djeca i sve što ima te se podmiri dug. Nato sluga pade ničice preda nj govoreći: ‘Strpljenja imaj sa mnom i sve ću ti vratiti.’ Gospodar se smilova tomu sluzi, otpusti ga i dug mu oprosti.
A kad taj isti sluga izađe, naiđe na jednoga svoga druga koji mu dugovaše sto denara. Uhvati ga i stane ga daviti govoreći: ‘Vrati što si dužan!’ Drug padne preda nj i stane ga zaklinjati: ‘Strpljenja imaj sa mnom i vratit ću ti.’ Ali on ne htjede, nego ode i baci ga u tamnicu dok mu ne vrati duga. Kad njegovi drugovi vidješe što se dogodilo, silno ražalošćeni odoše i sve to dojaviše gospodaru. Tada ga gospodar dozva i reče mu: ‘Slugo opaki, sav sam ti onaj dug oprostio jer si me zamolio. Nije li trebalo da se i ti smiluješ svome drugu, kao što sam se i ja tebi smilovao?’ I gospodar ga, rasrđen, preda mučiteljima dok mu ne vrati svega duga.
Tako će i Otac moj nebeski učiniti s vama ako svatko od srca ne oprosti svome bratu.”


KAKO UPROPASTITI SVOJE DIJETE?

 1. Ispunite mu svaku želju, pa ćete ga odgojiti u uvjerenju da se sav svijet okreće oko njega!
 2. Kad izgovori neku psovku ili prostu riječ, nasmijte mu se od srca, pa će vaše dijete povjerovati da je veoma zabavno!
 3. Nemojte mu govoriti o moralu; ovo valja ovo ne valja, ovo smiješ učiniti ono ne smiješ… Ne govorite mu o dužnostima i obavezama prema prijateljima, društvu, Crkvi…
 4. Uvijek pospremite za njim i oslobodite ga svake obaveze.
 5. Svađajte se stalno pred njim pa se neće začuditi da se bilo što dogodi u obitelji.
 6. Dajte mu novac kad ga god zatraži i neka ga troši kako god hoće. Kad ste se vi patili, neka se vaše dijete ne pati!
 7. Ispunite mu svaku želju kad se radi o jelu i piću.
 8. Uvijek budite na njegovoj strani kad ga netko kritizira: nastavnik, profesor, susjed… Tada ćete ga odgojiti u uvjerenju kako nikad ne može biti krivo.
 9. Kad upadne u kakvu nepriliku, recite da ste vi krivi i tako ćete ga osloboditi svake odgovornosti.
  Ako učinite 80% od navedenog budite zadovoljni, postigli ste svoj cilj: Upropastili ste dijete!

Ako učinite 80% od navedenog budite zadovoljni, postigli ste svoj cilj: Upropastili ste dijete!

Institut za pedagogiju i odgoj London


Da umremo sebi, žrtva je koju dobri Gospodin želi od nas.

 Sv. Karlo iz Sezze (1613. – 1670.)


DAROVI ZA CRKVU

 1. BRANKO ČAKARIĆ Dobrodolska 39d, Dobrodol 100
 2. RUŽICA CAPEK Dobrodolska 23, Dobrodol 43
 3.  ANKICA MIJATOVIĆ Kostanjevec 8, Prekvršje 100

Svim darovateljima iskreno hvala!


Sakramenat svetog krštenja primili su:

LEJLA ADEMOVIĆ prvo dijete Almira i Željke r. Sokač iz Goranca

LEON ALEKSANDER DRAGONIJA sin Marija i Katarine r. Radočaj iz Podolčice

Roditeljima želim obilje Božjega blagoslova u odgoju!


Ovih dana napustila nas je:

SLAVKO POLJAK iz Prekvršja u 78. godini.

Dobri Bože primi ga među svete i izabrane svoje!


IDI DO ISUSA!

Dolazi mladić na ispovijed sa svećenikom i kaže: – Oče, ne idem više u crkvu! Svećenik je odgovorio: – ali zašto? Mladić je odgovorio: – Vidim sestru kako govori loše o drugoj sestri; brata koji ne čita dobro; zbor koji živi zapanjen; ljude koji gledaju u svoj telefon tijekom službe, između mnogih drugih loših stvari koje vidim da rade u crkvi. Kaže mu svećenik: – vrlo dobro, ali prvo želim da mi učiniš uslugu: uzmi čašu punu vode i napravi tri kruga oko crkve bez prolijevanja ni kap vode po podu. Nakon toga možete napustiti crkvu. A mladić je pomislio: vrlo lako! I on je odradio tri kruga kako ga je otac zamolio. Kad je završio rekao je: – Oče, sve je učinjeno kako ste tražili. A svećenik odgovori: – kad ste bili tu, jeste li vidjeli sestru kako priča loše o drugoj? Mladić: – Ne! Jeste li vidjeli da ljudi lažu jedni drugima? Mladić: – Ne. Jeste li vidjeli da netko gleda u svoj mobitel? Mladić: – Ne. Znate li zašto? Fokusirao si se na čašu da ne bi bacio vodu. Ista stvar je i u našem životu. Kada je naš pristup naš Gospodin Isus Krist, nećemo imati vremena vidjeti ljudske greške. Tko zbog ljudi napušta crkvu, to je zato što nikad nije došao po Isusa.


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 18. IX. – 24. IX. 2023.

 • PON.
  – – –
 • UTO.
  – u 18.00 sati + obit. Brkić, Koši, Faust, Jakopović, Lovrić i dvije nakane, JAKOV Pašalić i na nakanu, VILKO Pekčec, ĐURĐICA Vuger god. obit. Vuger i Galović , BOŽENA i JOSIP Fitz, MILAN god. Prišćan, JURAJ Zvonar, STJEPAN i TOMISLAV Macan Zvonar
 • SRI.
  – u 18.00 sati + MARIJA i MATO
 • ČET.
  – u 18.00 sati + Fišter, NEDELJKO i TOMO Židak
 • PET.
  – u 18.00 sati + MANDICA Stankijević
 • SUB.
  – u 18.00 sati – Nakana
 • NED.
  – u 10.00 sati – Župna
  – u 17.00 sati – U DOBRODOLU

OBAVIJESTI – 17. rujna 2023.

Slijedeće nedjelje, svojim dolaskom počasti će nas HTV prijenosom svete mise, zbog toga će sveta misa biti u 10.00 sati.

Pozivam i naš KUD neka dođe u narodnim nošnjama iz našega kraja, a i vi u nošnjama iz kraja odakle dolazite, pozivam i naše vatrogasce te lovce da dođu u svojim svečanim odijelima.

Zato bismo u subotu od 9.00 sati imali radnu akciju uređenja dvorišta.

U subotu u 10.00 sati je ispovijed školske djece.

Od utorka do petka od 16.30 sati pa do svete mise roditelji ovogodišnjih PRVOPRIČESNIKA, dođite u župni ured upisati djecu za sakramenat prve Pričesti.

U subotu, 30. rujna, na Mariji Bistrici slavimo 25. godišnjicu beatifikacije blaženoga Alojzija Stepinca. Svetu misu u 11.00 sati predvodit će naš Nadbiskup, kojemu će na početku svete mise bit stavljen palij, znak službe metropolita.

U nedjelju, 1. listopada, slavimo MIHOLJE. Naš KUD već od petka priprema likovne susrete i druge programe pa se uključimo radosno u te aktivnosti.

 Župni ured radi putem telefona 01 2044255, 098 814885 ili putem mail-a. Župni mail je ured@zupa-vugrovec.com.


Pripremio i uredio: vlč. Filip Lucić, upravitelj Župe sv. Franje Ksaverskog – Vugrovec
Broj umnoženih primjeraka: 200