“Miholjice” u Vugrovcu

Zagreb, (IKA) – Proštenje “Miholjice” u Vugrovcu, na istočnim obroncima zagrebačke Medvednice, proslavljeno je u nedjelju 8. svibnja, u spomen na prvo ukazanje arkanđela Mihaela sv. Lorenzu Maioranu, biskupu Siponta, davne 490. godine u jednoj špilji na brdu Gargano u jugoistočnoj Italiji. Misno slavlje u drevnoj crkvi Sv. Mihaela arkanđela, koja se nalazi na sadašnjem mjesnom groblju, predvodio je direktor Glasa Koncila Nedjeljko Pintarić u koncelebraciji sa župnikom Lucićem. U homiliji je podsjetio na tri ukazanja sv. arkanđela Mihaela: 490, 492. i 493. godine, koja su utjecala na razvoj tog drevnog svetišta na vrhu poluotoka Gargana, koje je zbog svoje starine jedno od najstarijih kršćanskih svetišta uopće. Govoreći o hodočašću kao temeljnom ljudskom religioznom iskustvu gdje se prepoznaje Božja blizina, Pintarić je podsjetio da je i hod preplašenih učenika iz Jeruzalema u Emaus, bilo hodočašće prepoznavanja njihove zadaće i misije, na koju ih je pozivao Krist. “Još su nam u mislima prekrasne slike s prošlonedjeljne rimske beatifikacije velikog hodočasnika Ivana Pavla II., koji je Katoličku Crkvu uveo u novo tisućljeće. Blaženim ga je proglasio njegov nasljednik papa Benedikt XVI. koji u lipnju hodočasti k nama u Zagreb. Prigoda je to da se svi zajedno nađemo okupljeni oko euharistijskoga stola, uz kojeg se najbolje prepoznaje uskrsli Krist”, rekao je propovjednik pozvavši nazočne da se u duhu gesla pape Benedikta XVI. “Suradnici Istine” što više odazovu na zagrebački hipodrom 5. lipnja te na taj način posvjedoče svoju kršćansku aktivnost u zauzimanju za Božju istinu u današnjem svijetu, koji sustavno relativizira vjekovne temeljne vrjednote. Sve do liturgijske reforme nakon Drugog vatikanskog sabora spomen na prvo ukazanje sv. Mihaela u zapadnoj Europi, bilo je uvršteno i u liturgijske knjige koje su se tada koristile u Zagrebačkoj nadbiskupiji. Kako je na kraju mise istaknuo vugrovečki župnik Filip Lucić, “Miholjice” su se od davnina slavile u svibnju, ali je miholjsko proštenje uz blagdan sv. Mihaela, 29. rujna, daleko poznatije i posjećenije. Uz tu staru crkvu Sv. Mihaela koja se ponosno nadvija nad šumovitim brežuljcima i vinogradima, Vugrovec ima i novu župnu crkvu iz 1759. godine posvećenu sv. Franji Ksaverskome. Kako je rekao župnik Lucić, drevna crkva Sv. Mihalja je povijesno i umjetnički veoma vrijedna, ali joj je potrebna temeljita obnova. Podsjetio je i na „traumu” koju je kapela Sv. Mihalja proživjela, a riječ je o krađi vrijednih kipova osamdesetih godina, koji su nepovratno izgubljeni te na njihovim mjestima viču “praznine”. Posljednjih se godina oživljava i križni put između tih dviju crkava, uređuju pristupne ceste i animira vjernike i institucije za revitalizaciju kapele koja danas služi i kao mrtvačnica.

09.05.2011.