Župni listić 650

godište XIII, broj 26(650) − 25. lipnja 2017. godine

►►►ŽUPNI-LISTIĆ-650.PDF

XII. NEDJELJA KROZ CRKVENU GODINU (Mt 10,26-33)

U ono vrijeme: Reče Isus svojim učenicima: “Dakle, nemojte ih se bojati! Ništa nema skriveno što neće trebati da se otkrije, ni tajno što neće trebati da se dozna. Što vam kažem u tami, recite na svjetlu, što čujete u skrovitosti, propovijedajte na krovovima! Ne bojte se onih koji ubijaju tijelo, a duše ne mogu ubiti! Bojte se radije onog koji može i dušu i tijelo uništiti u paklu.
Zar se ne prodaju dva vrapca za jedan novčić? Pa ipak ni jedan od njih ne pada na zemlju bez dopuštenja Oca vašega. A vama su i vlasi na glavi izbrojene. Dakle: ne bojte se! Vrjedniji ste od mnogo vrabaca.” “Tko god mene prizna pred ljudima, priznat ću i ja njega pred svojim Ocem nebeskim. Tko se mene odriče pred ljudima, i ja ću se njega odreći pred svojim Ocem nebeskim.”

Dva vrapčića

Komentar

Kako su Isusa progonili tako će biti i s njegovim učenicima. Učenik u tom pogledu neće ništa bolje proći od svog Učitelja. Neprijatelj čovjeku od početka, otac laži i ubojica ljudi – đavao, stalno je prisutan. Stoga nam se valja bojati onih koji žele uništiti istinski život i uvući u prokletstvo grijeha i zla. Za sve drugo: “Ne bojte se!” Riječ koja se tri puta ponavlja u današnjem evanđelju je: “Ne bojte se!” Da se je Isus bojao ne bi ništa učinio. Prema Isusu, progonitelji vjere nemaju zadnju riječ, pa ni onda kada zadaju tjelesnu smrt. U Božjim je rukama prijelaz iz smrti u život i uskrsnuće. Božjem planu može poslužiti i progonstvo. Povjerenjem u Boga imamo dar ustrajnosti, čime svjedočimo za Boga. Sveti Ivan Zlatousti piše: “Boj se Boga, a ne čovjeka! Ako se budeš bojao čovjeka, i on sam će te ismijati. A ako se budeš bojao Boga, i ljudi će te poštivati!”