Župni listić 685

godište XIII, broj 9(685) − 4. ožujka 2018. godine

►►►ŽUPNI-LISTIĆ-685.PDF

III. KORIZMENA NEDJELJA – BEZIMENA (Iv 2,13-25)

Blizu bijaše židovska Pasha. Stoga Isus uziđe u Jeruzalem. U Hramu nađe prodavače volova, ovaca i golubova i mjenjače gdje sjede. I načini bič od užeta te ih sve istjera iz Hrama zajedno s ovcama i volovima. Mjenjačima rasu novac i stolove isprevrta, a prodavačima golubova reče: “Nosite to odavde i ne činite od kuće Oca mojega kuću trgovačku.” Prisjetiše se njegovi učenici da je pisano: Izjeda me revnost za dom tvoj. Nato se umiješaju Židovi i upitaju ga: “Koje nam znamenje možeš pokazati da to smiješ činiti?” Odgovori im Isus: “Razvalite ovaj hram i ja ću ga u tri dana podići.” Rekoše mu nato Židovi: “Četrdeset i šest godina gradio se ovaj hram, a ti da ćeš ga u tri dana podići?” No on je govorio o hramu svoga tijela. Pošto uskrsnu od mrtvih, prisjetiše se njegovi učenici da je to htio reći te povjerovaše Pismu i besjedi koju Isus reče. Dok je boravio u Jeruzalemu o blagdanu Pashe, mnogi povjerovaše u njegovo ime promatrajući znamenja koja je činio. No sam se Isus njima nije povjeravao jer ih je sve dobro poznavao i nije trebalo da mu tko daje svjedočanstvo o čovjeku: ta sam je dobro znao što je u čovjeku.

Isus izgoni trgovce iz Hrama

Komentar:

Isus čisti dom molitve i zauzima se za ljepotu toga mjesta. Želi da ono bude mjesto susreta s Bogom, a ne mjesto ljudskog poslovanja i trgovine. I naše biće, naše tijelo je također po krštenju hram Duha Svetoga. Moguće je da će Isus i u njemu zateći mnogo toga što mu se ne sviđa. Mnogo toga nije čisto od sebičnih interesa i trgovine, od novca, prijevare, laži, nereda, osjećaja koji nisu dostojni svetosti Božjeg hrama. I tu treba mnogo isprevrtati, izbaciti i potjerati. Dopustimo Isusu da uzme svoj bič i očisti ono što sami nismo vidjeli ili se usudili očistiti.


TRGOVAC

Živio jednom imućni trgovac, imao je svašta, svakojaka blaga. No nije bio samo trgovac – bijaše i mudar čovjek o kojem se nadaleko znalo i pričalo. Bilo je i razloga za to.

Sjedio trgovac tako s društvom u vrtu kad utrči usplahiren sluga noseći lošu vijest da je iz dućana nestao skupocjeni dijamant. Čuvši to, a usred razgovora s prijateljima, trgovac malo zastane pa zatvori oči. Nakon nekog vremena tišine promrmlja za sebe: „Sjajno, uistinu sjajno.“

Društvo se nije razilazilo, prođe podne i poslijepodne. Predvečer isti onaj sluga dotrči gazdi, sav usplahiren, ali nekako drugačije nego prije. Objavi novu vijest, iznenađujuću: „Dijamant je pronađen!“ Mudri trgovac se opet zamisli, zažmiri i položivši glavu opet na naslonjač, utone u tišinu. Oglasi se malo kasnije: „Sjajno, to je doista sjajno.“ Kad se društvo malo sabralo, a ne mogavši zatomiti znatiželju, jedan od prijatelja reče: „Protumači mi, domaćine, kako to da si iste riječi upotrijebi i pri gubitku i pri dobitku? Nije li to neobično? U čemu je tajna takva usklika?„

„Više od svega na svijetu cijenim svoj mir i spokoj, ravnotežu i razbor uma pa i od novca i svih dijamanata. Ja sam onaj tragatelj koji cijeloga života istražuje blago duhovnih vrlina. Kad mi je jutros sluga dojavio krađu skupocjenog dijamanta, zagledao sam se u sebe da vidim hoće li se moj duh uznemiriti zbog nečega što je tako prolazno kao što je dijamant. Taj nestali dijamant, ma koliko god golem bio, nije nikako utjecao na moje trenutačno druženje s vama, na sav moj život uopće. Moj um povodom svega toga nije izgubio svoj mir i zato sam sav sretan izgovorio onu prvu rečenicu: „Sjajno, uistinu sjajno.“

A kad je sluga objavio da je dijamant pronađen, postupio sam isto, pitao se u sebi isto hoće li se sada moj um ushititi, izgubiti ravnotežu i staloženost. I otkrio sam kako je mojem umu i srcu očito važnije nešto drugo negoli je nestanak ili pronalazak jednog kamena, koliko god ljudi držali da vrijedi. I sretan, sretan zbog tog unutrašnjeg mira, pomislio sam isto: „Sjajno, to je doista sjajno.“


DAROVI ZA CRKVU 

  1. BRANKO BOŠNJAK Grahovec 18, Dobrodol 300 Kn
  2. ZLATKO KUNTIĆ Šimunčevečka 2, Šimunčevec 200 Kn

Svim darovateljima iskreno hvala! 


OVIH DANA NAPUSTILI SU NAS:

TOMO SEDINIĆ iz Prekvršja u 96. godini.

SLAVKO MARKOVIĆ iz Prekvršja u 96. godini.

IVAN BLAŽINOVIĆ iz Kučilovine u 74. godini.

Dobri Bože primi ih među svete i izabrane svoje! 


RUŽA – CVIJET PUN TRNJA

Neki čovjek je s ljubavlju uzgajao ružu.

Pažljivo je brinuo o njoj i zalijevao je.

Prije nego što je procvjetala on ju je pomno promatrao.

Vidio je da će se pupoljak uskoro otvoriti… ali je primijetio trnje na stabljici i pomislio: “Kako može predivan cvijet nastati iz biljke koja je opterećena s tako mnogo oštrog trnja?”

Ozlovoljen tom mišlju, čovjek je zanemario ružu, uskratio joj vodu i prije no što je ruža rascvjetala – uvenula je!

Tako je i s mnogim ljudima.

U duši svakog čovjeka nalazi se ruža.

Mnogi ljudi kad pogledaju u sebe vide samo trnje – vlastite nedostatke.

Očajavaju misleći da ništa vrijedno ne može proizići iz njih.

Nikad ne realiziraju svoje potencijale koje im je Bog dao.

Oni sami ne mogu vidjeti ružu u svojoj duši.

Netko im drugi mora pomoći – pronaći je.

Pomogneš li nekome naći ružu u njegovoj duši, on će pobijediti trnje.

I cvjetat će uvijek… iznova…


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 5. III – 11. III 2018.

PON. – – – – – – – – – –
UTO. u 18.00 sati + MIHAEL Pijetlović, VINKO god. STJEPAN i MARICA Petljak, IVAN god. i obit. Đurinec, obit. Fišter i Pavlović, TOMO i RUŽA i obit. Sedinić
SRI. u 18.00 sati + MARICA god. i JANKO Vuger
ČET. u 18.00 sati + SLAVKO, MARIJAN, HRVOJE i obit. Marković
PET. u 18.00 sati – IVAN Kovačić
SUB. – – – – – – – – – –
NED. u 9.15 sati

 

u 11.15 sati

u 15.00 sati

+ IVAN, SLAVICA i SLAVKO Galović

+ DARA i IVO Vuksanović

– Župna

– KRIŽNI PUT

OBAVIJESTI:

Utorkom iza svete mise molitva za Nerođene.

Četvrtkom iza svete mise klanjanje pred PRESVETIM.

Petkom u crkvi u 17.15 sati-Križni put, a nedjeljom od jedne do druge crkve u 15.00 sati.

U subotu hodočastimo u KARLOVAC sv. Josipu, polazak u 8.00 sati ispred župne crkve. Tamo ćemo imati svetu misu, ručak, a na povratku posjetiti ćemo KRAŠIĆ crkvu krštenja blaženoga Alojzija Stepinca,

U nedjelju nakon svete mise u 11.15 sati, susret sa roditeljima naših KRIZMANIKA.

Danas skupljamo za Crkvu u Bosni i Hercegovini možete javiti se pozivom na donacijski telefon 060 9010 (cijena po pozivu 6,25 kn).

Na petu nedjelju Korizme GLUŠNICU, imat ćemo akciju skupljanja za naš župni CARITAS.