Župni listić 684

godište XIII, broj 8(684) − 25. veljače 2018. godine

►►►ŽUPNI-LISTIĆ-684.PDF

II. KORIZMENA NEDJELJA – PAČISTA (Mk 9,1-9)

U ono vrijeme: Uze Isus sa sobom Petra, Jakova i Ivana i povede ih na goru visoku, u osamu, same, i preobrazi se pred njima. I haljine mu postadoše sjajne, bijele veoma – nijedan ih bjelilac na zemlji ne bi mogao tako izbijeliti. I ukaza im se Ilija s Mojsijem te razgovarahu s Isusom. A Petar prihvati i reče Isusu: “Učitelju, dobro nam je ovdje biti! Načinimo tri sjenice: tebi jednu, Mojsiju jednu i Iliji jednu.” Doista nije znao što da kaže jer bijahu prestrašeni. I pojavi se oblak i zasjeni ih, a iz oblaka se začu glas: “Ovo je Sin moj ljubljeni! Slušajte ga!” I odjednom, obazrevši se uokolo, nikoga uza se ne vidješe doli Isusa sama. Dok su silazili s gore, naloži im da nikome ne pripovijedaju što su vidjeli dok Sin Čovječji od mrtvih ne ustane. Oni održaše tu riječ, ali se među sobom pitahu što znači to njegovo “od mrtvih ustati”.

Isus, Mojsije i Ilija

Komentar:

Međutim, dok smo na ovoj zemlji – moramo stajati na tlu. Život ima svoj tijek, svoju logiku i nije moguće pobjeći od stvarnosti. Kao što su se Petar, Ivan i Jakov morali spustiti sa svete gore Tabora, tako je i nama ići u svoju svakodnevnicu. A taj svakodnevni život težak je i umara. Mnogo toga se ne zbiva onako kako bismo htjeli. Ali: najprije neka Gospodin pročisti našu nutrinu, jer je slika svijeta kojega prepoznajemo kao izvan nas, zapravo skrivena u nama samima.


POUKA MUDROG MONAHA

Mudre riječi starca Pajsija Svetogorca!

Rekoše mi neki da se sablažnjavaju jer u Crkvi vide mnogo naopakih stvari, a ja sam im rekao: “Ako upitaš muhu ‘Ima li ovdje u okolini cvijeća?’, ona će reći: ‘Ne znam: ali tamo dolje ima mnogo konzervi, smeća, prljavštine’, pa će ti nabrojati sva smetlišta koje je obišla. A ako upitaš pčelu: ‘Jesi li vidjela neku prljavštinu u okolici?’, reći će ti: ‘Prljavštinu? Ne, nisam ju vidjela nigdje; ovdje je sve puno mirisnog cvijeća’ i ispričat će ti kojeg sve cvijeća ima po vrtovima i poljima i tako dalje. Vidiš, muha zna samo gdje postoji smeće, dok pčela zna da tamo cvate ljiljan, a malo dalje zumbul…

Koliko sam shvatio, jedni ljudi sliče pčeli, a drugi muhi. Oni koji sliče muhi u svakoj situaciji traže samo ono rđavo i zaokupljeni su time. Nigdje ne vide ništa dobro. Oni koji sliče pčeli svugdje, nalaze samo ono što je dobro. Pokvaren čovjek pokvareno misli, sve prima krivo, sve vidi naopako. S druge strane, onaj tko ima dobre pomisli, što god vidi, što god mu kažeš, imat će dobru pomisao.

Jednom je jedan dječak iz drugog razreda gimnazije došao u kolibu i udario zvekirom po vratima. Imao sam čitavu vreću pisama koje sam trebao pročitati, ali sam rekao, izići ću i vidjeti što dijete hoće. “Što je bilo, dječače?”, kažem. “Je li je ovo koliba starca Pajsija?” upita me. “Htio bih razgovarati s ocem Pajsijem.” “Ovo jest njegova koliba, ali on nije ovdje. Otišao je kupiti cigarete”, kažem mu. “Vjerojatno je otišao poslušati nekoga, da mu kupi cigarete”, reče on s dobrom pomišlju. “Ma ne, otišao je kupiti cigarete za sebe”, kažem ja. “Ostao je bez cigareta, pa je poludio. Mene je ovdje ostavio samoga i uopće ne znam kada će se vratiti. Ako vidim da ga dugo nema, otići ću.” Oči mu zasuziše, ali on, opet s dobrom pomišlju, reče: “Zamaramo starca.” “A što će ti on?” upitam ponovno. “Htio bih tražiti blagoslov od njega”, reče. “Kakav blagoslov! On je varalica. Nema od njega nikakve koristi. Ja ga dobro poznajem. Nemoj bez potrebe čekati, jer i kad se vrati, bit će nervozan, možda čak i pijan, jer i pije, pored svega.” Ali dječak je neprestano imao dobru pomisao… “Dobro”, rekoh, “ja ću ga ipak pričekati još malo. Što da mu kažem?” “Imam jedno pismo za njega”, kaže on, “ali pričekat ću da primim i blagoslov”. Jeste li vidjeli? Što god sam mu govorio, prihvaćao je s dobrom pomišlju. Rekao sam mu: “Poludio je za cigaretama”, a on, jadničak, uzdahnu, oči mu se napuniše suzama. “Tko zna”, reče, “sigurno je otišao poslušati nekoga, da mu kupi cigarete”.

Drugi toliko čitaju, a on, dječak od dvanaestak godina, pa posjeduje tako dobre pomisli! Pokvariš mu pomisao, a on pronalazi bolju i izvlači još bolji zaključak. Zadivio me! Prvi put sam vidio nešto takvo!


DAROVI ZA CRKVU 

 1. Obitelj BLAŽINOVIĆ Kučilovečka 39, Kučilovina 200 Kn
 2. ĐURĐICA FILIPOVIĆ Vugrovečka 14, Dobrodol 200 Kn
 3. Obitelj BOGDANOVIĆ Prigorska 64, Prekvršje 200 Kn

Svim darovateljima iskreno hvala! 


Sakramenat svetog krštenja primio je:

DOMINIK COMBAJ drugo dijete Nevena i Irene r. Košec iz Vurnovca

Roditeljima želim obilje Božjeg blagoslova u odgoju djece! 


OVO SAM NAUČIO U ZAJEDNIŠTVU S DRUGIMA

 • Ljudi zrače – od nekih oboliš, a neki te izliječe.
 • Neke smo ljude trebali sresti ranije, a neke nismo trebali nikada.
 • Neki su tu i kad nisu, a neki nisu ni kad jesu.
 • Ako to nije podrška, nije ti ni ljubav.
 • Pravi prijatelj je netko tko ti govori lijepe stvari iza leđa.
 • Dođe vrijeme kad moraš prihvatiti činjenicu da neki ljudi mogu ostati u tvome srcu, ali ne i u tvom životu.
 • Kad neko ode, odlazi zato što netko drugi treba doći.
 • Kad ti neko kaže oprosti, to ne znači da nije bio u pravu, nego da mu je vaše zajedništvo važnije od njegovog ega.
 • Ljudi koji vaš život čine drugačijim nisu oni s najviše diploma, novca ili nagrada. To su ljudi kojima je stalo do vas.
 • Riječi su udaljile više ljudi nego svi kilometri.
 • Prijatelj je netko tko vidi bol u tvojim očima, dok svi drugi vjeruju osmijehu na tvom licu.
 • Samo par ljudi brine o vama, ostali su radoznali.
 • Svatko treba nekoga tko će mu dati osjećaj da je sutra više od jednog običnog dana.
 • Uvijek sam se bojao izgubiti osobe koje volim.

Imaš li toliko otvorenosti prema Bogu da jednom tjedno o Njemu nešto kratko pročitaš?


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 26. II. – 4. III. 2018.

PON. – – – – – – – – – –
UTO. u 18.00 sati + GABRIJEL i SLAVA Šebek, VINKO, RUŽA i JOSIP Židak, LJILJANA Pregorec Kuntić, TOMO i MARICA Pregorec, BISERKA Horvatić, ANĐELA i IVAN, , JALŽA i STJEPAN i obit. Pukšec, IVAN i KATICA Marković i za Duše u čistilištu, RUŽA i IVAN Sedinić, obit. Pelkofer, za Duše u čistilištu i na nakanu
SRI. u 18.00 sati – nakana
ČET. u 17.00 sati + IVAN, FRANJO, STJEPAN, ALOJZ i BARA Facković, IVAN i ELIZABETA Ciković i VID Hrenović
PET. u 17.00 sati – Nakana Molitvenih vjenčića
SUB. u 17.00 sati + STJEPAN Puđak god.
NED. u 9.15 sati

u 11.15 sati

u 15.00 sati

+ ALOJZ, ANA, IVAN i obit. Đurinec, RUŽICA, VID, STJEPAN i obit. Šimunjak i LJUBICA Kovačić

– Župna

– KRIŽNI PUT

OBAVIJESTI: 

Utorkom iza svete mise molitva za Nerođene.

Četvrtkom iza svete mise klanjanje pred PRESVETIM.

Petkom u crkvi prije u 16.15 sati – Križni put, a nedjeljom od jedne do druge crkve u 15.00 sati.

Tjedan solidarnosti i zajedništva s Crkvom i ljudima u Bosni i Hercegovini 26.II.–4.III. 2018. pozivom na donacijski telefon
060 9010 (cijena po pozivu 6,25 kn, PDV uključen).

U nedjelju ćemo skupljati na tu nakanu.

U subotu 10. ožujka hodočastit ćemo u Karlovac sv. Josipu. Tamo ćemo imati svetu misu, ručak, a na povratku posjetiti ćemo KRAŠIĆ crkvu krštenja Blaženoga Alojzija Stepinca.