Župni listić 699

godište XIII, broj 23(699) − 10. lipnja 2018. godine

►►►ŽUPNI-LISTIĆ-699.PDF

X. NEDJELJA KROZ CRKVENU GODINU (Mk 3,20-35)

U ono vrijeme: Dođe Isus u kuću. Opet se skupi toliko mnoštvo da nisu mogli ni jesti. Čuvši to, dođoše njegovi da ga obuzdaju jer se govorilo: “Izvan sebe je!” I pismoznanci što siđoše iz Jeruzalema govorahu: “Beelzebula ima, po poglavici đavolskom izgoni đavle.” A on ih dozva pa im u prispodobama govoraše: “Kako može Sotona Sotonu izgoniti? Ako se kraljevstvo u sebi razdijeli, ono ne može opstati. Ili: ako se kuća u sebi razdijeli, ona ne može opstati. Ako je dakle Sotona sam na sebe ustao i razdijelio se, ne može opstati, nego mu je kraj. Nitko, dakako, ne može u kuću jakoga ući i oplijeniti mu pokućstvo ako prije jakoga ne sveže. Tada će mu kuću oplijeniti! Doista, kažem vam, sve će se oprostiti sinovima ljudskim, koliki god bili grijesi i hule kojima pohule. No pohuli li tko na Duha Svetoga, nema oproštenja dovijeka; krivac je grijeha vječnoga.” Jer govorahu: “Duha nečistoga ima.”
I dođu majka njegova i braća njegova. Ostanu vani, a k njemu pošalju neka ga pozovu. Oko njega je sjedjelo mnoštvo. I reknu mu: “Eno vani majke tvoje i braće tvoje, traže te!” On im odgovori: “Tko je majka moja i braća moja?” I okruži pogledom po onima što su sjedjeli oko njega u krugu i kaže: “Evo majke moje, evo braće moje! Tko god vrši volju Božju, on mi je brat i sestra i majka.”

Isus naučava

Komentar

Za Isusa rekoše: “Izvan sebe je!” Da, on je izvan redovitoga, rađa se “izvan”, daleko od svoga grada, izvan ljudskoga boravišta, postupa izvan naših očekivanja, umire na izvanredan način, izvan grada… To njegovo “izvan” zapravo nači “izvan nas”. Doista, sve dok Isusu ne dopustimo da bude “u nama”, bit ćemo spremni optužiti ga da je “izvan sebe”. A istina je samo da je izvan nas!


PRIČA O PUTU PREMA USPJEHU

Dva kamena su pričala. Jedan se nalazio na podu crkve, a drugi kamen je isklesan u obliku veličanstvenog kipa.

Jednog dana čovjek je ušao u crkvu da bi se pomolio i čuo je kako kamen na podu kaže kamenu u obliku kipa: “Zašto je to tako, zašto svatko stane na mene i divi se tebi? Zar nismo dva kamena?” Kamen u kipu reče: “Da, naravno, zar se ne sjećaš? Na početku smo bili jedan kamen. Kipar je otišao u kamenolom i uzeo nas je kao jedan, ali mi smo bili preveliki da bi radio na nama i zato nas je podijelio. Za početak, on je odabrao tebe. Uzeo je alat da bi te počeo oblikovati, ali ti si toliko galamio, vrištao i plakao da te je on spustio i rekao: Ova stvar predstavlja gubljenje vremena i ne mogu raditi s njim. Zatim je izabrao mene. Ponovo je uzeo svoj alat i počeo raditi, a ja sam mislio: Mora da postoji neki razlog zašto je ovaj čovjek došao i uzeo me odande gdje sam živio sretno i u miru, prepolovio me i počeo lomiti. Mora postojati neki razlog za to. Ja sam šutio. Prošao sam kroz sve to, nastavio sam šutjeti i pogledaj sada mene, a vidi sebe. To je razlog zbog kojega ljudi stanu na tebe i dive se meni.”

Slično se događa kada nešto drugo želite postići. Ako želite biti na vrhu u svojoj profesiji i ako hoćete postići vrhunac u svojoj karijeri, ako želite dostići krajnji domet u duhovnom životu, da dođete do najvišeg nivoa, morate proći kroz odgovarajuću disciplinu, morate se suočiti s izvjesnim teškoćama, ali, naravno, o tome nikada ponovo nećete pričati. Ljudi koji vašu sreću vide kao gotov proizvod, nisu imali prilike da vas gledaju dok ste morali da prolazite kroz neugodna iskustva. I zato čovjek pomisli: Zašto se vi ne morate suočavati s teškoćama s kojima se ja moram nositi? Zašto je to tako lako za vas, a teško za mene?

To nije lako ni za koga. Svatko se mora uhvatiti u koštac s takvom vrstom izazova. Stvar je samo u tome da ga neki ljudi prihvaćaju i to shvaćaju kao dio razvoja, dok drugi ljudi govore: Ne, ja to ne želim, zašto se to meni događa?


DAROVI ZA CRKVU

  1. MANDA KOVAČIĆ Šenoe 71, Vugrovec 200 Kn
  2. N. N. Đurđekovec 50 EU
  3. IGNAC FULIR Vugrovečka71, G.Vugrovec 150 Kn
  4. JANJKO RAJIĆ Slatinska 39, Vugrovec 200 Kn
  5. N. N. 1000 Kn

Svim darovateljima iskreno hvala!


Ovih dana napustila nas je:

ZLATA LUZAR iz Dobrodola u 88. godini.

Dobri Bože uvedi ju u svoje vječne stanove!


LJUBAZNOST

Ljubaznost je znak pristojnosti, a ako je iskrena, onda i prijateljstva i ljubavi. Biti ljubazan se teško može naučiti na silu, ono je više karakterna osobina na koju možemo utjecati, najviše odgojem i primjerom.

Jako mi je drago susresti ljubaznu osobu, ali ne i umjetno pretjerano ljubaznu. Kako u svemu, tako se i u ljubaznosti može pretjerati pa ljubaznost postane neugodna, upravo suprotno od onoga što ona po defaultu stvara: ugodno ozračje.

Mnogi tvrde da se ljubaznošću ne čini dobro samo drugome već i samome sebi: čovjek se duhovno, psihički, čak i tjelesno obnavlja. Mnogi su je smatrali 11 Božjom zapovijedi: “Budi blag i ljubazan prema svim stvorenjima.” I stvarno, biti ljubazan, čini mi se kršćanskom vrlinom kojom se trudimo odgovoriti na zapovijed Ljubavi i prema svakome se odnositi onako kako želimo da se i drugi prema nama odnose. Biti ljubazan, znači nekoga primiti, saslušati, otvoriti mu se, iskazati mu čast, tj. reći mu da ga poštujemo i cijenimo i da se smo zato prema njemu ljubazni.

Zanimljivo mi je kako su neki ljudi (i ja nažalost) jako ljubazni prema nekima, a prema drugima hladni, jednima širom otvaraju vrata i daju im sve svoje vrijeme, a od drugih se skrivaju i izbjegavaju ih. Ako idemo Božjim putem, on nas uvijek vodi ljubaznim putem.


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 11. VI. – 17. VI. 2018.

PON. – – – – – – – – – –
UTO. u 18.00 sati + obit. Brkić, Koši, Faust, Jakopović i na nakanu, IGNAC i obit. Pavlović, obit. Pekčec, BOŽICA Barišić, ZVONKO Povrženić, na čast Gospi, TOMO god, IVAN i RUŽA Židak, IVAN i KATICA Facković, TEREZA i JOSIP Čvek, RUŽICA god. i STJEPAN Tomašek, JOSIP, MARICA i obit. Galović, AGNEZA Pongračić
SRI. – – – – – – – – – –
ČET. – – – – – – – – – –
PET. u 18.00 sati – nakana
SUB. u 18.00 sati + ANTE Drinovac, ANĐELA god. i GABRIJEL Mrkoci, LEONARD Vugrinec
NED.  u 9.15 sati

u 11.15 sati

u 17.00 sati

+ STJEPAN god. MARICA god. i obit. Pajurin, IVAN i obit. Čvek

– Župna

– U KUČILOVINI

OBAVIJESTI:

Na našoj crkvi nakon što je restaurator obrađivao okvire prozora i vrata, sada pomalo dolazi žbuka.

U srijedu slavimo sveca cijeloga svijeta, sv. ANTUNA PADOVANSKOGA. U našem susjedstvu u S. Selima glavno je proštenje. Svete mise prije podne su u 6.00 sati, 7.30, 9.00 i u 11.00 sati, a poslije podne u 16.30 i u 18.30 sati koju vodi biskup Ivica Petanjak.

Naš zbor u ponedjeljak u 19.30 nastupa uz ostale crkvene zborove našeg dekanata u S. Selima – dođimo i podržimo ih.

Utorkom iza svete mise TREĆE SRCE moli za Nerođene.

Hodočašće cijelog DEKANATA na TRSAT 22. lipnja. Prijavite se!

Imate najnoviji broj: GLAS KONCILA, župni listić…