Župni listić 707

godište XIV, broj 31(707) − 19. kolovoza 2018. godine

PDF fileŽUPNI-LISTIĆ-707.PDF

XX. NEDJELJA KROZ CRKVENU GODINU (Iv 6,51-58)

U ono vrijeme: Reče Isus mnoštvu: “Ja sam kruh živi koji je s neba sišao. Tko bude jeo od ovoga kruha, živjet će uvijeke. Kruh koji ću ja dati tijelo je moje – za život svijeta.” Židovi se nato među sobom prepirahu: “Kako nam ovaj može dati tijelo svoje za jelo?” Reče im stoga Isus: “Zaista, zaista, kažem vam: ako ne jedete tijela Sina Čovječjega, i ne pijete krvi njegove, nemate života u sebi. Tko blaguje tijelo moje i pije krv moju, ima život vječni; i ja ću ga uskrisiti u posljednji dan. Tijelo je moje istinsko, krv je moja piće istinsko. Tko jede moje tijelo i pije moju krv, u meni ostaje i ja u njemu. Kao što je mene poslao živi Otac i ja živim po Ocu, tako i onaj koji mene blaguje živjet će po meni. Ovo je kruh koji je s neba sišao, ne kao onaj koji jedoše očevi i pomriješe. Tko jede ovaj kruh, živjet će uvijeke.”

Kruh života

Komentar

Isus nam svoju ljubav daruje onako kako je možemo primiti. Postao je čovjekom da bi mogao biti blizu na dohvatljiv način. Euharistija je sakrament što ga je Isusova ljubav darovala svijetu cijenom predanoga tijela i prolivene krvi. “Vi u meni, ja u vama!” (usp. Iv 6,56)
Naši su gradovi i naša mjesta za mnoge koji umiru od žeđi za čovjekom, za bratom, za blizinom, kao pustinje bez oaze. Naši osmjesi ne znače uvijek radost, naše pružanje ruke nije uvijek pružanje mira. Iznutra smo podijeljeni, trpimo od nepovjerenja i straha, a sigurnost i ljubav ne znamo ni sami drugima darovati. Ohrabrujuće su stoga Isusove riječi: “U meni ostaje i ja u njemu.” (usp. Iv 6,56)


PET STVARI ZBOG KOJIH UMIRUĆI NAJVIŠE ŽALE

Na smrtnoj postelji – suočeni s krajem – ljudi mogu objektivnije sagledati svoj život. Mnogi tada žale zbog načina na koji su živjeli…

Medicinska sestra iz Australije, koja je u palijativnoj skrbi radila mnogo godina, opisala je iskustvo svoga rada u knjizi “Pet stvari zbog kojih umiruću najviše žale”… Bronnie Ware kaže kako je pacijentima za koje je brinula preostalo tri do 12 tjedana života: “To je vrijeme obilježeno brojnim nevjerojatnim trenucima. Evo zbog čega se umirući najčešće kaju.

  1. Volio bih da sam imao hrabrosti živjeti vjeran sebi, a ne prema očekivanjima drugih.”

Bronnie kaže da ljudi ovo najčešće navode. Kad shvate da je njihov život pri kraju i pogledaju unazad, shvate koliko je njihovih snova ostalo neostvareno: “Oni umiru sa spoznajom da su razlog tome njihove odluke – one koje su donijeli, i one koje su propustili donijeti.”

  1. “Volio bih da sam manje radio.”

“Ovo je izjavio gotovo svaki muški pacijent. Propustili su odrastanje svoje djece i zajedničke trenutke sa suprugama. Žene su također navodile ovaj razlog…”

  1. “Volio bih da sam imao hrabrosti izraziti svoje osjećaje.”

“Mnogi su zatomili svoje osjećaje kako bi bili u miru s bližnjima. Zbog toga su živjeli osrednjim životom i nikada nisu postali ono što su mogli. Mnogi su se razboljeli jer su bili ogorčeni i nesretni.”

  1. “Volio bih da sam ostao u kontaktu s prijateljima.”

“Mnogi ne shvaćaju vrijednost svojih prijateljstava dok ne dođu do kraja života… Bili su previše zauzeti svojim životnim obvezama pa su prijatelje jednostavno zanemarili – nisu im poklanjali vrijeme i nisu se oko njih trudili. Zato mnogi duboko žale. Svima na kraju života nedostaju prijatelji.”

  1. “Volio bih da sam si dopustio biti sretniji.”

“Mnogi do kraja života ne shvate da je sreća stvar izbora. Ostali su zarobljeni unutar starih odluka i navika. Držali su se poznatog; bojali su se promjene, i zato su se pred drugima i pred samima sobom pretvarali da su zadovoljni, dok su duboko u sebi žudjeli da se ponovno mogu nasmijati od srca i biti sretni.”


DAROVI ZA CRKVU

  1. Obitelj FIŠTER A. Šenoe 3, Vugrovec 300 Kn

Svim darovateljima iskreno hvala! 


Sakramenat svetog krštenja primio je:

ŠIMUN ĐURAN prvo dijete Petra i Julije r. Matijević iz Dobrodola

Roditeljima želim obilje Božjega blagoslova u odgoju djece!


Ovih dana naputili su nas:

STJEPAN BARBERIĆ iz Paruževine u 66. godini.

SREĆKO FILIPOVIĆ iz Goranca u 85. godini.

DORICA PUĐAK r. Meglaj iz Dobrodola u 90. godini.

Dobri Bože uvedi ih u svoje vječne stavove!


BRAK

Kada se vodila velika bitka o braku, bilo je puno nepromišljeni izjava naših sugrađana.

Koliko puta smo mogli tada čuti riječi: “Ja sam gospodar svoga tijela i mogu s njime činiti što hoću!” Drugi je pak rekao slijedeće: “Tijelo si nisi sam dao i nemaš pravo činiti s njime što hoćeš. Tijelo ti je darovano na upravljanje i dužan si pitati se kako se najbolje upravlja njim.”

Bog je stvorio čovjeka za život pun smisla i zato mu je dao stvaralačku moć koju ne posjeduju životinje ni ikoji drugi stvor. Čovjek se treba pronaći kako bi se kao stvaralac ostvario i bio sretan. Zato svaki čovjek ima neke sposobnosti, prirodne darove ili talente. Oni mu omogućuju otkriti Božji plan i mjesto u tom planu. Dakle.
Sve na ovome svijetu ima nekakvu svrhu, sve je nečemu ili nekome posvećeno. Da li smo svjesni te svoje situacije da mi ljudi nismo bez razloga poslani na ovaj svijet nego da svaki od nas ima svoju zadaću koju bi trebao izvršiti. Da li smo spremni na takvo nešto. Bog otvara vrata svoga stana svakom čovjeku, na meni je da ponuđeno mjesto prihvatim.


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 20. VIII. – 26. VIII. 2018.

PON. – – – – – – – – – –
UTO. u 18.00 sati + ANA god. i obit. Poljak, DANE Olujić god., FRANJO Fiolić, KATICA i obit. Sruk, SLAVKO, MARICA, LOVRO, RUŽA i obit. Puđak, obit. Sokač, Škanić, Trupeljak, i Žunec, STJEPAN god. i JAGICA Šturman, TEREZA i JAKOB Facković, DRAGICA Pregorec, STJEPAN Vuger god., IVAN i ANKA Kovačić, IVAN, MILA, JANJA i časna sestra ROZMILA Križanac, KATICA god. i MARTIN Trempetić, MIRICA, IVAN i MIRO Škes i obit. Fišter
SRI. – – – – – – – – – –
ČET. – – – – – – – – – –
PET. u 18.00 sati – Vjenčanje
SUB. u 18.00 sati + ŠTEFICA Pajnić
NED. u 9.15 sati – Župna

OBAVIJESTI:

Utorkom iza svete mise TREĆE SRCE moli za nerođene.

Kroz SRPANJ i KOLOVOZ svete mise nedjeljom u 9.15 sati.

Želim vam blagoslovljene ljetne odmore, s puno Božje blizine i ljubavi. Ne zaboravite na Onoga koji vas ljubi sve do smrti!

U utorak 3. Srpnja u 19.00 sati pomoćni biskup Zagrebačke nadbiskupije dr. IVAN ŠAŠKO otvorio je izložbu „Misno ruho Župe sv. Franjo Ksaverski u Vugrovcu“, Domitrovićeva kula – Katedrala. Izložba će biti otvorena do devetog mjeseca, kad god ste kod Katedrale navratite.

Imate najnoviji broj: GLAS KONCILA, župni listić…


Pripremio i uredio: vlč. Filip Lucić, upravitelj Župe sv. Franje Ksaverskog – Vugrovec
Broj umnoženih primjeraka: 370