Župni listić 709

godište XIV, broj 33(709) − 2. rujna 2018. godine

PDF fileŽUPNI-LISTIĆ-709.PDF

XXII. NEDJELJA KROZ CRKVENU GODINU (Mk 7,8,14-15,21-23)

U ono vrijeme: Skupe se oko Isusa farizeji i neki od pismoznanaca koji dođoše iz Jeruzalema. I opaze da neki njegovi učenici jedu kruh nečistih, to jest neopranih ruku. A farizeji i svi Židovi ne jedu ako prije temeljito ne operu ruke; drže se predaje starih. Niti s trga što jedu ako prije ne operu. Mnogo toga još ima što zbog predaje drže: pranje čaša, vrčeva i lonaca. Zato farizeji i pismoznanci upitaju Isusa: “Zašto tvoji učenici ne postupaju po predaji starih, nego nečistih ruku blaguju?”

A on im reče: “Dobro prorokova Izaija o vama, licemjeri, kad napisa: ‘Ovaj me narod usnama časti, a srce mu je daleko od mene. Uzalud me štuju naučavajući nauke – uredbe ljudske’. Napustili ste zapovijed Božju, a držite se predaje ljudske.” Tada ponovno dozove mnoštvo i stane govoriti: “Poslušajte me svi i razumijte! Ništa što izvana ulazi u čovjeka ne može ga onečistiti, nego što iz čovjeka izlazi – to ga onečišćuje. Ta iznutra, iz srca čovječjega, izlaze zle namisli, bludništva, krađe, ubojstva, preljubi, lakomstva, opakosti, prijevara, razuzdanost, zlo oko, psovka, uznositost, bezumlje. Sva ta zla iznutra izlaze i onečišćuju čovjeka.”

Pranje ruku

Komentar

Što se događa kad se ljudske odredbe proglase Božjima i kad se ljudske zamisli proglase Božjom voljom? Događa se zlo. A k tome, tu je i zamka u zabludi da se izvršenjem izvanjskih odredaba o čistoći, postiže nutarnja čistoća i pravednost pred Bogom, neovisno o moralnosti i istinitosti življenja. Isus nedvosmisleno osuđuje takvu predaju i takvu vjerničku zauzetost za “čistoću”. Sljedbenike takvog nauka drži licemjerima koji na lice stavljaju masku pravednosti i pobožnosti, prikrivajući svoju nutarnju nesposobnost iskrenog štovanja Boga. Govoru o čistoći ruku, Isus suprotstavlja čistoću srca.


MUDRAC I LOPOV

Neki je mudrac živio sam u svojoj kućici na osami. Jedne je noći čitao knjigu kad, usred tišine, u kuću provali lopov s nožem u ruci…

Grubim je glasom zapovjedio starcu da se ne miče i počeo kopati po ladicama tražeći novac.

Starac je nastavio s čitanjem, a onda zastao i rekao: “Molim vas, nemojte praviti nered, kutija s novcem je u najdonjoj ladici, uzmite koliko vam treba.”

Lopov je pokupio novac i udaljavajući se od stola spazio skupocjenu vazu.

“Ta mi je vaza jako draga, ali ako se i tebi svidjela, poklanjam ti je.”

Vidjevši da u sobi nema ništa više što bi bilo vrijedno uzeti, lopov pođe prema izlazu.

Mudrac ga pozove i reče mu: “Zaboravili ste važnu stvar; niste mi rekli hvala.”

Noćni posjetilac, iznenađen tolikom ljubaznošću, zahvali i nestane u tami.

Nekoliko dana kasnije, carske su straže pokucale na mudračeva vrata. Vodile su svezanoga lopova.

“Ovoga smo lopova uhvatili i on nam je priznao da je ukrao vašu skupocjenu vazu. Ako je to istina, odmah ćemo ga pogubiti, kako nam nalaže zakon.”

“Naravno, vaza mi je dobro poznata, ali ovaj čovjek je nije ukrao. Bio je kod mene prije nekoliko dana i dobro se sjećam da sam mu uz nešto novaca poklonio i tu skupocjenu vazu. Na kraju mi je uljudno zahvalio.”

Stražari su bili zbunjeni, ali čovjeka su ipak oslobodili.

On je starcu od srca zahvalio i rekao da nikada neće zaboraviti malu riječ “hvala” koja mu je spasila život.

Pokušaj danas reći hvala svima koji ti učine neko dobro. Vidjet ćeš mnoštvo čudesnih osmijeha.

Bruno Ferrero

Duša koja ljubi Boga nježna je, ponizna i strpljiva.

Sv. Ivan od Križa (1542.–1591.)


DAROVI ZA CRKVU

  1. JOSIP FACKOVIĆ M. Gupca 9, Kučanec 200 Kn

Svim darovateljima iskreno hvala!


Sakramenat svetog krštenja primila je:

 DUNJA ČIKOR drugo dijete Tomislava i Ide r. Grljak iz Dobrodola

Roditeljima želim obilje Božjega blagoslova u odgoju djece!


PRIČA O DVIJE CIGLE

U svojoj zabrinutosti oko dvije pogrešno postavljene cigle, propustio je vidjeti 998 savršeno postavljenih.

Za izgradnju samostana u Australiji redovnici nisu, zbog visoke cijene, mogli angažirati stručnjake nego su se sami prihvatili posla.

Jedan od njih, s krajnjom se predanošću posvetio zidanju. Bio je zadovoljan svojim radom sve dok nije ugledao dvije cigle koje su narušavale ravninu jednog zida. Užasnuo se jer je bilo prekasno za popravak. Zatražio je od poglavara da sruši cijeli zid kako bi ga izgradio ponovno. Ovaj nije htio ni čuti o rušenju jer je po njegovu mišljenju zid bio sasvim u redu takav kakav je. I redovnik je nastavio raditi s još većom predanošću i uskoro je samostan bio završen.

Bilo mu je neugodno zbog zida s dvije krivo postavljene cigle. S posjetiteljima je zaobilazio taj zid u širokom luku. Jednom je jedan od gostiju samostana, prolazeći pored zida rekao: “Lijep zid. Zanimljiv.“ Redovnik se začudio primjedbi i upitao: “Zar ne vidite ove dvije krivo postavljene cigle?“

„Naravno, a vidim i drugih tisuću savršeno uzidanih“, odgovorio je posjetitelj.

Ovaj je odgovor upalio lampicu u redovnikovoj glavi. Uvidio je svoju usmjerenost na dvije cigle i nemogućnost da zid vidi u cjelini, da vidi koliko je toga dobro napravio.

U svojoj zabrinutosti oko dvije pogrešno postavljene cigle, propustio je vidjeti 998 savršeno postavljenih.

Pouka:

Fokusiramo li se isključivo na ono što ne smatramo savršenim ili dovoljno dobrim, nećemo vidjeti dobre i pozitivne stvari niti biti u stanju uživati u njima. Nepoznati autor


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 3. IX. – 9. IX. 2018.

PON. – – – – – – – – – –
UTO. u 18.00 sati + IVAN Šimunjak god., MARA Pajurin, nakana za ozdravljenje jedne osobe, RUŽA i obit. Sedinić, RUŽA i obit. Židak, NEDJELJKO i obit. Židak, obit. Facković
SRI. u 18.00 sati – Nakana
ČET. u 18.00 sati + MIHAEL Pijetlović
PET. u 19.00 sati – Nakana Molitvenih vjenčića
SUB. u 18.00 sati ++ obit. MARKA Bošnjaka i obit MIŠKA Kopilaša
NED. u 9.15 sati

u 11.15 sati

+ ŽELJKO, MATO i MANDA Damjanović, MARKO i RUŽA Baotić i na nakanu

– Župna

OBAVIJESTI:

Utorkom iza svete mise TREĆE SRCE moli za nerođene.

Na Prvi Petak mogućnost ispovijedi prije svete mise, a poslije svete mise Klanjanje pred PRESVETIM.

Četvrtkom iza svete mise kratko Klanjanje pred PRESVETIM za Duhovna zvanja.

U SUBOTU I NEDJELJU ZAVJETNO Zagrebačko hodočašće na Mariju Bistricu-uključite se pogotovo mladi.

Imate najnoviji broj: GLAS KONCILA, župni listić…


Pripremio i uredio: vlč. Filip Lucić, upravitelj Župe sv. Franje Ksaverskog – Vugrovec
Broj umnoženih primjeraka: 400