Isus naučava na ravni

Župni listić 734

godište XV. broj 8(734) − 24. veljače 2019. godine

PDF fileŽUPNI-LISTIĆ-734.PDF

VII. NEDJELJA KROZ CRKVENU GODINU (Lk 6,27-38)

U ono vrijeme: Reče Isus svojim učenicima: “Vama koji slušate velim: ljubite svoje neprijatelje, dobro činite svojim mrziteljima, blagoslivljajte one koji vas proklinju, molite za one koji vas zlostavljaju. Onome tko te udari po jednom obrazu pruži i drugi, i onomu tko ti otima gornju haljinu ne krati ni donje. Svakome tko od tebe ište daji, a od onoga tko tvoje otima ne potražuj. I kako želite da ljudi vama čine, tako činite i vi njima. Ako ljubite one koji vas ljube, kakvo li vam uzdarje? Ta i grešnici ljube ljubitelje svoje. Jednako tako, ako dobro činite svojim dobročiniteljima, kakvo li vam uzdarje? I grešnici to isto čine. Ako pozajmljujete samo onima od kojih se nadate dobiti, kakvo li vam uzdarje? I grešnici grešnicima pozajmljuju da im se jednako vrati. Nego, ljubite neprijatelje svoje. Činite dobro i pozajmljujte ne nadajući se odatle ničemu. I bit će vam plaća velika, i bit ćete sinovi Svevišnjega jer je on dobrostiv i prema nezahvalnicima i prema opakima. Budite milosrdni kao što je Otac vaš milosrdan. Ne sudite i nećete biti suđeni. Ne osuđujte i nećete biti osuđeni. Praštajte i oprostit će vam se. Dajite i dat će vam se: mjera dobra, nabijena, natresena, preobilna dat će se u krilo vaše jer mjerom kojom mjerite vama će se zauzvrat mjeriti.

Komentar:

U svijetu ne samo da doživljavamo zlo, nego i sudjelujemo u zlu. Kad se nama čini zlo i mi smo skloni uzvratiti istim oružjem zla. Zlo želi otrovati svaki suživot. Poteškoću osjećamo u tome što smo pozvani da Isusove zahtjeve živimo ovdje, u ovome svijetu, tj. u starome svijetu. Ljubav prema neprijatelju dovodi do neobranjivosti ako tu ljubav u isto vrijeme ne prihvate sve strane.


MISLI SU MOĆNE, SVE NA NJIH REAGIRA, BAŠ SVE!

Cleve Backster bio je stručnjak za otkrivanje laži. Rano ujutro 2.2.1966., nakon što je proveo cijelu noć u svom uredu, taman je bio nalio sebi malo vruće kave, kadli je primijetio sobnu biljku u kutu prostorije. Nedavno ju je kupila njegova tajnica da malo oplemeni prostor. Odmah mu je pala na pamet ideja da spoji jedan list biljke na detektor laži.

Kod ljudi, poligraf bilježi tri stvari: puls, ritam disanja i galvansku reakciju kože ili znojenje. Ako ste zabrinuti ili lažete, vaši indikatori će to jasno otkriti stroju. Backster je razmišljao da isprovocira sličnu tjeskobu kod biljke i vidi hoće li uređaj što zabilježiti. Stoga je pomislio da bi bila dobra ideja uzeti šibicu i zapaliti list! Ali prije nego li je uopće i posegnuo za šibicom, poligraf je pokazao burnu reakciju biljke! Za Backstera ovo je bilo ogromno iznenađenje. Biljka ne samo da je pokazivala strah, nego je mogla čitati i njegove misli! “Volim te” je misao. “Hvala” je također misao. Kad bi mogli nekim uređajem izmjeriti kako svijet reagira na njih, bili bi iznenađeni, zapanjeni, a možda i šokirani. Gle, zar nije bolje reći “Volim te”, nego “crkni”? Reći “Hvala ti” nego “mrzim te, ti si kriv”?

Naša svijest, kao i tijelo, vrhunski su poligrafi i s njima možemo izmjeriti reakcije – čega drugog nego opet svijesti oko nas – jer jednaki je to medij! Primjerice, ako promatramo svoju reakciju na šefovu ljutnju, odmah dobivamo rezultat, to jest svjedočanstvo. Primijetit ćemo da smo na šefove otrovne strelice reagirali s topovskom salvom po njemu i njegovoj firmi. Možete misliti što je to? Pa to je totalni kaos negativne energije i olujna bura što sve ruši! Preuzimanje odgovornosti za svoj život znači učiniti preokret: preusmjeriti ljutnju i bijes u “Volim te”. Zanimljivo je da se Backster nije prvo sjetio spojiti biljku na uređaj i govoriti joj “Hvala ti”! Nego je odmah krenuo s agresijom. Zašto je krenuo? Pa čovjek je stručnjak za otkrivanje laži, znači da je ostvario karijeru u okruženju izrazito negativnih ljudi sa zastrašujućim mislima! I nama su često prve reakcije u negaciji: neće, ne valja, nije, ne može, loše, užas, ajme – jer je i naš život proveden u takvom okruženju. Nije ni čudo da nam planet ovako izgleda! Ako želimo promijeniti dotičnog šefa, odnosno taj posao, onda mora i naš svjesni um promijeniti karijeru od “psovača natrag” u “Volim te”. Stoga moramo biti nepokolebljivi, jer topovska salva mržnje je vrlo odlučna da se ispali, stalno je nabijena, a fitilj je vječno spreman! Dok prakticiramo Ho’oponopono mi ustvari hladimo topovnjaču i sadimo cvijeće. To radimo cijelo vrijeme, čak i kad nema panike, nitko nas ne napada. Misli su moćne, sve na njih reagira, baš sve! Razmislimo što to znači za nas, za naše tijelo i vodu u njemu, energiju i kako se to u svetosti odražava. Dakle, „Volim te“ je vrlo moćna stvar. Izmjeri pa vidi!


DAROVI ZA CRKVU

  1. IVAN DUMIĆ Vugrovečka 17, G. Vugrovec 200 Kn
  2. Obitelj POPOVIĆ Vugrovečka 111, Dobrodol 500 Kn
  3. MATE PLANINIĆ Zagreb 200 Kn

Svim darovateljima iskreno hvala!


Ovih dana napustili su nas:

MARICA ĐURINEC r. Fišter iz Vugrovca u 80. godini.

JOSIP KAKUK iz Dobrodola u 63. godini.

Dobri Bože uvedi ih u svoje vječne stanove!


ISTINA ILI LAŽ – ŠTO VIŠE VOLIM?

Legenda kaže da su se jednog dana Istina i Laž srele na putu. – Dobar dan, reče Istina. – Divan dan, reče Laž. Istina zastade da vidi je li to točno i bi točno. – Divan dan, odgovori Istina. – Još ljepše je jezero, reče Laž. Istina ponovo provjeri je li to točno i bi točno. Laž dotrča do vode i reče: Voda je najljepša. Hajdemo plivati. Istina dotakne vodu prstima i vidje da je zaista divna te se složi sa Laži. Skinule su odjeću i ušle u vodu. Poslije nekog vremena, Laž izađe iz vode, obuče odijelo Istine i ode. Istina nikako nije mogla obući odijelo Laži, te počne hodati gola, a svi se počnu zgražavati kad je vide. I od tada ljudi više vole vidjeti Laž obučenu u odijelo Istine, nego golu Istinu.


POVUCITE SE U SVETU RANU ISUSOVA BOKA

Sjedinite se s Isusom Kristom, najsvetijim od svetih, u svetišu njegova Srca, te ondje promatrajte moć i slavu Božju.

Povucite se u svetu ranu Isusova boka kao u jednu nepristupačnu tvrđavu; ona nek bude vaš oratorij, gdje ćete svoje molitve izlijevati, prostorija u kojoj ćete se duhovno odmarati.

Ondje ćete naći sve što vam treba: prosvjetljenje u razmatranjima, žar u ljubavi, snagu u odlukama.

Molite Gospodina da vam otvori vrata svog srca i pusti vas unutra i jer ste tu kraj rane na Isusovu boku, kod krštenja, postale Božja djeca, molite za milosrđe da se ponovno preporodite te iz tog Božanskog vrela novi život crpite.

 Sv. Angela Merici


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 25. II. – 3. III. 2019.

PON. – – – – – – – – – –
UTO. u 18.00 sati – Na jednu nakanu, + GABRIJEL i SLAVA Šebek, RUŽA i obit. Židak, IVKA god. IVAN Sekulić, JOSIP i NEVENKA Pupek, ANA Vuger, IGNAC Dorčić, JOSIP i DRAGICA Dumić, FRANJO i MATILDA Sivec, STJEPAN i obit. Vuger, VID i MARIJA Galović, LJILJANA Pregorec Kuntić, TOMO i MARICA Pregorec i BISERKA Horvatić, TOMO god. RUŽA i obit. Sedinić
SRI. u 18.00 sati + ĐURO, IRENA vlč. JOAKIM i vlč. TOMISLAV Dudaš
ČET. u 18.00 sati + MARICA i ANDRIJA Fišter
PET. u 18.00 sati – Nakana Molitvenih vjenčića, IVAN Blažinović
SUB. u 18.00 sati + Vlč. SREĆKO Draksler
NED. u 9.15 sati
u 11.15 sati
u 15.00 sati
+ JOSIP Gajšak, ++ obit. Ladan, Bogić i Ćosić.
– Župna
– u GORANCU

OBAVIJESTI: 

Utorkom iza svete mise „TREĆE SRCE“ moli za nerođene.

Srijedom nastavljamo Velikom Devetnicom u čast sv. Josipa.

Četvrtkom iza svete mise kratko Klanjanje pred Presvetim.

U Petak ispovijed prije svete mise, iza Klanjanje pred Presvetim.

I ove subote bila je radna akcija: „Čišćenje staze našega Korizmenog Križnog puta“. U 9.00 sati dođoše Žarko Cvitković, Željko Habulan, Zdravko Adžaga, voditelj Darko Židak, Zlatko Kovačić čovjek koji sa Stipom tako dobar roštilj pripremi, Zvonko Juroš, Marko Lulić, Mijo Lažeta Tunja Kaurić s Ivanom Kemfeljum voćke stadoše orezivati, priključiše se Vilko, Diša, Franjo stolar, lijepi posao napraviše – iskreno im HVALA!

I ove nedjelja možete u za to pripremljenu kutiju dati svoj dar za troškove Mlade mise.

Imate najnoviji broj: GLAS KONCILA, župni listić…


Pripremio i uredio: vlč. Filip Lucić, upravitelj Župe sv. Franje Ksaverskog – Vugrovec
Broj umnoženih primjeraka: 500