Govor na ravni - blaženstva

Župni listić 733

godište XV. broj 7(733) − 17. veljače 2019. godine

PDF fileŽUPNI-LISTIĆ-733.PDF

VI. NEDJELJA KROZ CRKVENU GODINU (Lk 5,1-11)

U ono vrijeme: Isus siđe s dvanaestoricom i zaustavi se na ravnu. Podigne oči prema učenicima i govoraše: “Blago vama, siromasi: vaše je kraljevstvo Božje! Blago vama koji sada plačete: vi ćete se smijati! Blago vama kad vas zamrze ljudi i kad vas izopće i pogrde te izbace ime vaše kao zločinačko zbog Sina Čovječjega! Radujte se u dan onaj i poskakujte: evo, plaća vaša velika je na nebu. Ta jednako su činili prorocima oci njihovi! Ali jao vama, bogataši: imate svoju utjehu! Jao vama koji ste sada siti: gladovat ćete! Jao vama koji se sada smijete: jadikovat ćete i plakati! Jao vama kada vas svi budu hvalili! Ta tako su činili lažnim prorocima oci njihovi!

Komentar:

Isus silazi među ljude i uči ih životu blaženstava. Blaženstva su poziv svim ljudima da grade Božje kraljevstvo u dolinama svojih života.
Isus je i sam bio gladan i žedan i nije imao kamo bi glavu naslonio. Isus govori iz svoga iskustva.
Bolje je trpjeti nepravdu, doživjeti žalost, podnijeti zlo, nego nanijeti nepravdu, zadati žalost, učiniti zlo.
Naše obitelji, pritiješnjene brigama za svagdanji život, nadahni da budu hram Tvoje prisutnosti. Daj da Tvoja blaženstva znamo utkati u izgradnju Tvoga kraljevstva u svijetu u kojemu živimo.


KRALJEVNA

Bio jednom neki kralj te imao izuzetno lijepu i pametnu kćer. Kraljevna je, međutim, patila od čudnovate bolesti. Kako je odrastala, sve su joj više slabjele ruke, noge, vid i sluh.

Mnogi su je liječnici pokušavali izliječiti, ali uzalud.

Jednog je dana na kraljevski dvor došao starac za kojeg se pričalo da poznaje tajnu života.

Svi se dvorjani sjatiše oko njega moleći da pomogne bolesnoj kraljevni.

Starac dade djevojci zatvorenu košaricu od vrbova šiblja i reče: “Čuvaj ga, njeguj, pa ćeš ozdraviti.” Radosna i puna nade, kraljevna otvori košaru, no kad je vidjela što je u njoj, bolno se razočarala.

U košari je plakalo dijete, jadno i mnogo bolesnije od nje same Djevojci se ipak sažali, uze dijete u naručje i poče ga tješiti.

Prolazili su mjeseci. Djevojka je neprestano mislila na dijete.

Hranila ga, tetošila, smiješila mu se, danonoćno bdjela nad njim uz velike i mnoge žrtve.

Nakon sedam godina dogodilo se nešto nevjerojatno.

Jednog jutra dijete se počelo smijati i hodati. Kraljevna ga uze za ruku, te smijući se pjevajući, zaplesa s njim.

Bila je radosna, lijepa i sretna kao nikad dotad.

Nije ni primijetila da je ozdravila.

Bruno Ferrero


BOŽJE MILOSRĐE

Benediktincu, p. Riccardiu, došao mladić sav zbunjen. Bacio se na koljena govoreći:

– Oče, počinio sam sve grijehe.

– Sve, osim jednog – odgovori ispovjednik.

– Ja vam kažem sve, jer nema ga koji nisam učinio.

– A ja opet ponavljam: sve osim jednog.

– Kojeg?

– Nisi posumnjao u Božje milosrđe. I zato si se došao ispovjediti. Može biti da si ti i počinio sve grijehe, grijehe svake vrste. Ali, budući da nisi posumnjao u Božju dobrotu, Bog će ti ih sve oprostiti.


DAROVI ZA CRKVU

  1. STJEPAN FLUKA Fluke 3, Paruževina 300 Kn
  2. Obiteljski Dom LUCIJA Glavna 100, Đurđekovec 400 Kn
  3. Obitelj ŠOKMAN Kučilovečka 15, Kučilovina 300 Kn
  4. Obitelj KEREŠ Đ. Kuntića 28, Prekvršje 200 Kn
  5. MIRJANA HRANJ Dobrodolska 25, Dobrodol 150 Kn

Svim darovateljima iskreno hvala!


ČEKAM TE VANI…!

Vidim, odlaziš u crkvu. Ne zanima me što ćeš u njoj raditi, iako mislim da ćeš se pomoliti. Nimalo ne marim zato hoćeš li stajati ispred oltara ili tamo kod vrata, hoćeš li moliti sjedeći ili klečeći, pognute glave i zatvorenih očiju ili ćeš buljiti u sliku na oltaru, udarati se u prsa, micati usnicama, šaptati riječi molitve i prebirati među prstima zrnca svete krunice. Sve su to izvanjske i jednostavne radnje pomoću kojih nije teško prevariti čovjeka. Čekam te vani.

Kad izađeš iz crkve i vratiš se među ljude, pripremi se za susret sa mnom. Tada ću te nemilosrdno pratiti, promatrati, suditi, a možda i osuditi. Imam pravo to učiniti. Naime, želim znati: jesi li u crkvi doista razgovarao s Bogom, ili si se samo s njime poigravao? Želim se uvjeriti čini li molitva čovjeka stvarno drukčijim, boljim? Uvjerim li se da si ohol, pohlepan, sebičan, svadljiv, uvredljiv, zavidan, brbljav, površan, znat ću da ti molitva ne valja. A uvjerim li se da u obitelji, na poslu, u školi, trgovini, autobusu, ne znaš s ljudima razgovarati, znat ću sigurno da ne znaš ni s Bogom razgovarati. Ako te neprestano netko treba tješiti i hvaliti, znat ću da u crkvu nisi išao radi Boga, slaviti njega, već obožavati sebe!

Ali budu li tvoje usne izgovarale riječi mira, radosti, povjerenja i utjehe, budu li tvoje oči otvorene za nevolju bližnjega, bude li tvoja ruka podizala nemoćne, bude li tvoje srce imalo razumijevanje za druge, bude li opraštalo i ljubilo, znat ću da si u crkvi doista razgovarao s Bogom!


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 18. II. – 24. II. 2019.

PON. – – – – – – – – – –
UTO. u 18.00 sati – Na jednu nakanu, + ZVONKO Povrženić, LUKA, JALŽA i obit. Vukas, DRAGICA Bažant, obit. Brkić, Koši, Faust, Jakopović i na nakanu, za jednog svećenika, IVAN Dutković god., BRANKO Šiltić, LJUBICA Semper, NNTUN Šunić god., ŠIMUN i VESNA Križanac, SLAVKO god. i obit. Mileković, IVAN i obit. Pandek, MARIJAN Puđak VINKO god. MARICA Vrban, FRANJO i MARICA Đumlijan god., VLADIMIR Markovčić, MILAN Pavlović god. ZDENKA Hojanić
SRI. u 18.00 sati + BRANKO Miletić
ČET. u 17.00 sati + vlč PAVAO Šatrak i ++ svećenici
PET. u 18.00 sati + DRAGICA Pregorec r. Facković, DRAGICA Pregorec r. Fišter, MIHALJ Pregorec
SUB. u 17.00 sati – Vjenčanje
NED. u 9.15 sati
u 11.15 sati
u 15.00 sati
+ MATO Lucić, ANA god. i obit. Hojanić.
– Župna
– u GORANCU

OBAVIJESTI: 

Utorkom iza svete mise „TREĆE SRCE“ moli za nerođene.

U srijedu u 17.00 sati Mladi imaju susret sa vlč. Majkom.

Krizmanici u srijedu u 19.15 sati vjeronauk u Crkvi.

U srijedu u 19.00 sati susret sa Predsjednicima Mjesnih odbora, članovima Gradske četvrti i gradskim zastupnikom u 19.00 sati, priprema Mlade mise vlč. Majk Rušeca.

Četvrtkom iza svete mise kratko klanjanje pred PRESVETIM.

Petkom u 19.30 sati naš zbor ima svoje probe – uključite se!

U subotu u 12.00 sati proba Malog zbora.

U subotu u 9.00 sati radna akcija, moramo pripremiti i stazu Križnoga puta, ponijeti škare i male sjekire.

Od ove nedjelja možete u za to pripremljenu kutiju dati svoj dar za troškove Mlade mise.

Imate najnoviji broj: GLAS KONCILA, župni listić…


Pripremio i uredio: vlč. Filip Lucić, upravitelj Župe sv. Franje Ksaverskog – Vugrovec
Broj umnoženih primjeraka: 500