Duhovi - Pedesetnica 2019.

Župni listić 749

godište XV. broj 23(749) − 9. lipnja 2019. godine

PDF fileŽUPNI-LISTIĆ-749.PDF

DUHOVI – PEDESETNICA (Iv 14,15-16. 23-26)

U ono vrijeme: Reče Isus svojim učenicima: “Ako me ljubite, zapovijedi ćete moje čuvati. I ja ću moliti Oca i on će vam dati drugoga Branitelja da bude s vama zauvijek. Ako me tko ljubi, čuvat će moju riječ pa će i Otac moj ljubiti njega i k njemu ćemo doći i kod njega se nastaniti.
Tko mene ne ljubi, riječi mojih ne čuva. A riječ koju slušate nije moja, nego Oca koji me posla. To sam vam govorio dok sam boravio s vama. Branitelj – Duh Sveti, koga će Otac poslati u moje ime, poučavat će vas o svemu i dozivati vam u pamet sve što vam ja rekoh.”

Komentar:

Duhovi – rođendan Crkve! Nije rođena zalaganjem ljudi; Crkva je dar Uskrsloga Krista. Apostoli osjećaju silnu povezanost. “Bez Božanstva Tvojega čovjek je bez ičega!”
Nekoć je u jeruzalemskom hramu Isus uskliknuo: “Ako je tko žedan neka dođe k meni i neka pije: i iz njegove će utrobe poteći potoci žive vode!” (Iv 7,37-38) Čovjek – stvoren na sliku Božju, Bogu sličan – prožet Duhom može radosno služiti, ustrajati u požrtvovnosti, iskreno praštati, strpljivo prihvaćati brige svijeta. Čovjek i čovječanstvo potrebiti su Duha.


BIO JEDNOM MALEN SLAVUJ KOJI SE IZGUBIO U ŠUMI…

Bio jednom malen slavuj koji se izgubio u šumi. Dugo je tražio roditelje, ali ih nije uspio pronaći. Tako je rastao usamljen bez igdje ikoga. Kad je odrastao, postade svjestan da ne zna pjevati, nitko ga ne bijaše poučio. Odlučio je naučiti pjevati po svaku cijenu. Tražio je tko bi ga mogao poučiti. Susretne tako pijetla i reče.

“Možeš li me poučiti da pjevam kao slavuj?”

Pijetao sav ponosan odgovori: “Ako budeš mene oponašao, jamčim ti da ćeš pjevati bolje od bilo kojeg slavuja.”Tako ga poče poučavati da pjeva njegov “ku-ku-ri-kuuuu”. Slavuj poče pjevati, a išlo mu je tako dobro da je pjevao bolje od pijetla. Odletio je u šumu pjevajući svoj “kukuriku”. Jednog jutra čuje ga patka pa će mu iznenađena:

“Tko te je naučio tako loše pjevati?” Slavuj odgovori: “Možeš li me ti naučiti da pjevam kao slavuj?” Patka uvaženo odgovori:

“Nemoj gubiti vrijeme učeći pjevati kao slavuj. Ja pjevam puno bolje od slavuja. Slijedi me i pjevat ćeš kao anđeo.” Tako ga poče poučavati svoj “kva, kava, kva”. Slavuj se trudio i uskoro je pjevao bolje od patke. Ode, veselo pjevajući “kva, kva, kva”.

Kad je sova s vrha nekog stabla čula slavuja kako pjeva kao patka, reče mu:

“Zar ti ne znaš pjevati kao slavuj?”

“Jedna patka mi je rekla da je ovo pjevanje ljepše.”

“Moraš pitati nekog drugog slavuja, kao što si ti, on će te naučiti kako se pjeva”, reče sova.

“Da, ali u ovoj šumi nema nikoga kao ja”, odgovori slavuj tužno.

“Onda moraš pustiti iz grla onaj glas koji imaš unutra. Udahni duboko, pusti da te srce nosi i zapjevaj prvu melodiju koja ti dođe. Samo tako ćeš znati koji je tvoj pjev”, odgovori sova.

Slavuj učini tako. Pope se na najvišu granu jednog stabla i prepustivši se srcu poče pjevati kao pravi slavuj. Njegova je pjesma odjekivala cijelom šumom, ispunjavajući je udivljenjem. Tako lijep pjev još se nije čuo.

Otad slavuj više nije trebao nikog oponašati da bi lijepo pjevao. Otkrio je da ne treba nikoga kopirati da bi bio ono što on jest. Bilo je dovoljno da se prepusti onom što je srce govorilo i pjesma koja je bila u njemu sama je izlazila.


DAROVI ZA CRKVU

  1. MILKA KUNTIĆ Domjanićeva 16, Vugrovec 100 Kn
  2. N. N. 2000 Kn 

Svim darovateljima iskreno hvala!


Sakramenat svetog krštenja primila je:

LUKA HALABUKA drugo dijete Domagoja i Marije r. Bolont iz Prekvršja

Roditeljima želim obilje Božjega blagoslova u odgoju djece!


NEKI SU LJUDI POPUT MUHE, A NEKI POPUT PČELE!

Neki su ljudi poput muhe, a neki poput pčele – provjeri gdje ti pripadaš! Kada ti netko dođe i počne optuživati druge navedi mu ovaj primjer. Kaži mu: odluči kojoj kategoriji želiš pripadati. Ljudi su podijeljeni u dvije kategorije.

Oni koji sliče muhi u svakoj situaciji traže samo ono hrđavo i zaokupljeni su time. Nigdje ne vide ništa dobro. Oni koji sliče pčeli svugdje, nalaze samo ono što je dobro. Pokvaren čovjek pokvareno misli, sve prima krivo, sve vidi naopako. S druge strane, onaj tko ima dobre misli, što god vidi, što god mu kažeš, imat će dobru misao.


Pogledajmo svoje vlastite pogreške, pustimo tuđe!

 Sv. Terezija Avilska


Bez Duha Svetim – svijet utječe na nas i mijenja nas!

S Duhom Svetoga – mi utječemo na svijet i društvo i mijenjamo ih!

Bez Duha Svetoga – svijet nas privlači više od Boga (svijet nas očara, začara, i na kraju raz-očara!)

S Duhom Svetim – Bog nas privlači više od svijeta!

Kad Duh Sveti ražari naše srce Božjom ljubavlju, svijet nam ne može ukrasti vjeru niti nas odvojiti od Boga!


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 10. VI. – 16. VI. 2019.

PON. u 17.00 sati – Nakana
UTO. u 18.00 sati + TOMO god. IVAN, RUŽA i NEDJELJKO Židak i obit. Facković, ŠIMUN i VESNA Križanac
SRI. u 18.00 sati + IGNAC, BARA i PETAR Dorčić, IVAN i DANICA Valečić
ČET. u 18.00 sati
PET. u 18.00 sati + TOMO i DRAGICA Novak, DRAGICA Novak Krnjak, ADAM i MARIJA Kloc
SUB. u 18.00 sati + ANKICA, VINKO i DARKO SEVER
NED. u 9.15 sati
u 11.15 sati u 15.00 sati
u 17.00 sati
+ SLAVKO god. SLAVICA i IVAN Galović
– Župna
– U ŠIMUNČEVCU
– U KUČILOVINI

OBAVIJESTI – 9. lipnja 2019.

U subotu 8. lipnja u Katedrali u 10.00 sati za svećenika zaređen je naš župljanin gospodin vlč. MAJK RUŠEC.

Iskreno čestitamo na odazivu Božjega poziva!

U nedjelju 23. lipnja bit će Mlada Misa vlč. Majka Rušeca iz Kučanca. Pripremimo se molitvom za taj veliki događaj!

Uključimo se i svojim darovima za organizaciju Mlade Mise.

Utorkom iza svete mise, molitva za NEROĐENE.

Na izlazu iz crkve imate kutiju za doprinos oko organizacije Mlade Mise.

Imate najnoviji broj: GLAS KONCILA, MAK, župni listić…


Pripremio i uredio: vlč. Filip Lucić, upravitelj Župe sv. Franje Ksaverskog – Vugrovec
Broj umnoženih primjeraka: 550