Milosrdni Samarijanac

Župni listić 753

godište XV. broj 23(753) − 14. srpnja 2019. godine

PDF fileŽUPNI-LISTIĆ-753.PDF

XVI. NEDJELJA KROZ GODINU: NEDJELJNO EVANĐELJE

Čitanje svetog Evanđelja po Luki
U ono vrijeme: Neki zakonoznanac usta i, da Isusa iskuša, upita: »Učitelju, što mi je činiti da život vječni baštinim?« A on mu reče: »U Zakonu što piše? Kako čitaš?« Odgovori mu onaj: Ljubi Gospodina Boga svojega iz svega srca svoga, i svom dušom svojom, i svom snagom svojom, i svim umom svojim; i svoga bližnjega kao sebe samoga!« Reče mu na to Isus: »Pravo si odgovorio. To čini i živjet ćeš.«
Ali hoteći se opravdati, reče on Isusu: »A tko je moj bližnji?« Isus prihvati i reče:
»Čovjek neki silazio iz Jeruzalema u Jerihon. Upao među razbojnike koji ga svukoše i izraniše pa odoše ostavivši ga polumrtva. Slučajno je onim putem silazio neki svećenik, vidje ga i zaobiđe. A tako i levit: prolazeći onuda, vidje ga i zaobiđe. Neki Samarijanac putujući dođe do njega, vidje ga, sažali se pa mu pristupi i povije rane zalivši ih uljem i vinom. Zatim ga posadi na svoje živinče, odvede ga u gostinjac i pobrinu se za nj. Sutradan izvadi dva denara, dade ih gostioničaru i reče: ’Pobrini se za njega. Ako što više potrošiš, isplatit ću ti kad se budem vraćao.’«
»Što ti se čini, koji je od ove trojice bio bližnji onomu koji je upao među razbojnike?« On odgovori: »Onaj koji mu iskaza milosrđe.« Nato mu reče Isus: »Idi pa i ti čini tako!«

POTICAJI ZA RAZMATRANJE BOŽJE RIJEČI:

Isus se ne iskušava… nego, LJUBI! Ljubi Boga koji ti šalje tvoje bližnje! KROZ SVOJE BLIŽNJE – MI SE SPASAVAMO! Ljubeći Boga u bližnjima… To čini – i živjet ćeš! Idi…i čini tako!


PRIGODNO: ŠTO JE KARMELSKI ŠKAPULAR?

Škapular i moći spadaju u tzv. sakramentale, odnosno blagoslovine. To su, po definiciji Drugoga vatikanskog sabora, znakovi nalik sakramentima, kojima se označuju i na molbu Crkve postižu učinci, naročito duhovni. Škapular je zapravo dio odjeće kod raznih redovničkih zajednica koji se nosi iznad redovničkog odijela, a čine ga dvije trake koje se povezane ramenicama spuštaju niz prsa i leđa do nogu. Škapular je za obične vjernike veoma skraćen i umanjen oblik velikoga redovničkog škapulara. To su dva komadića platna povezana s dvije uske vrpce kako bi se mogli nositi preko prsa i leđa ili oko vrata. Među najpoznatije i najraširenije spada smeđi karmelski škapular. Bit i sadržaj karmelskoga škapulara posveta je Mariji, tj. određen način potpune predaje Majci Božjoj. To je povjeravanje njezinu majčinstvu, skrbi i okrilju da nas ona vodi Kristu prema načelu i iskustvu Crkve: Per Mariam ad Jesum – Po Mariji k Isusu. Tko slijedi Krista po primjeru Marijinu i pod njezinom zaštitom, osjetit će da ga Marijina ljubav i briga prate u svim životnim prigodama pa i nakon smrti. To je smisao Gospina obećanja, koje je prema predaji dala sv. Šimunu Stocku 16. srpnja 1251.: Tko u tom haljetku umre, ne će trpjeti vječnoga ognja. To je znak spasenja, obrana u pogibeljima, zalog mira i vječnoga saveza sa mnom.


U tjednu koji je iza nas :

Prag vječnosti prekoračila je naša sestra u Kristu Lucija Šimičić. Preporučimo nju i njezinu obitelj Presvetom Srcu Isusovom i zagovoru Majke Božje Karmelske


Svoje darove za Crkvu dali su:

Josip Facković iz Kućanca – 200 kn

Ana Golub iz Vugrovca – 200 kn

Gospodin nam je rekao: „Što god učiniste jednom od ove moje najmanje braće – meni učiniste!“ Neka i njihovi darovi budu nagrađeni i sada i u vječnosti!


16. 7. MAJKA BOŽJA KARMELSKA


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 15. VII. – 21. VII. 2019.

PON. u 17.00 sati – Nakana
UTO. u 18.00 sati

+Marica i Stjepan Đurković o godišnjici,+Ivan i Jagica Baričević, + Zvonko Povrženić o god.,+ Tomo, Petar i Ruža Fiolić, + Ankica Babić, + Stjepan Hojanić, Ruža i Šimun Židak,
+ Franjo Ćuk o god., + Katica Kovačić i ob. Ilijaš, +Mato, Zorica i Jelica Dorčić o god.
+ Stjepan, Tereza i Bartol Blažinović,
+ Božena Čuča + iz ob. Kljajo, +Brigita Galović i Franjo Židak, + Ivan Kuntić o god.
+Marica, Nikola i + iz ob. Kovačić, + Ivica Kovačić, + Slavko, Ana, Pavao i + iz ob. Đurinec

SRI. u 15.30 sati – sprovodna sveta misa
ČET.
PET.
SUB.
NED. u 9.15 sati – Župna sveta misa

OBAVIJESTI – 14. srpnja 2019.

Utorkom iza svete mise naša molitvena zajednica Treće srce moli za nerođene, pridružite im se u ovoj plemenitoj nakani!

U ponedjeljak i utorak pola sata prije svete mise prilika je za svetu ispovijed! Iskoristite priliku za susret s Milosrdnim Bogom, pogotovo u utorak na svetkovinu Majke Božje Karmelske oni koji su u škapularskoj bratovštini!

Mnogi su pitali za dvd sa video zapisom mlade mise, molimo zainteresirane da se jave u sakristiju kako bismo naručili broj potrebnih dvd-a.

 Preporučamo na čitanje najnoviji broj GLASA KONCILA, MAK i naš župni listić.

„Kad se približiš Presvetom Sakramentu, pomisli, da On na tebe čeka dvadeset stoljeća!“

Sv. Jesemaria Escriva


Pripremio i uredio: vlč. Majk Rušec, mladomisnik Župe sv. Franje Ksaverskog – Vugrovec
Broj umnoženih primjeraka: 550