Isus - svjetlo svijeta

Župni listić 756

godište XV. broj 30(756) − 11. kolovoza 2019. godine

PDF fileŽUPNI-LISTIĆ-756.PDF

XIX. NEDJELJA KROZ CRKVENU GODINU (Lk 12,32-48)

U ono vrijeme: Reče Isus svojim učenicima: “Neka vam bokovi budu opasani i svjetiljke upaljene, a vi slični ljudima što čekaju gospodara kad se vraća sa svadbe da mu odmah otvore čim stigne i pokuca. Blago onim slugama koje gospodar, kada dođe, nađe budne! Zaista, kažem vam, pripasat će se, posaditi ih za stol pa će pristupiti i posluživati ih. Pa dođe li o drugoj ili o trećoj straži i nađe ih tako, blago njima! A ovo znajte: kad bi domaćin znao u koji čas kradljivac dolazi, ne bi dao prokopati kuće. I vi budite pripravni jer u čas kad i ne mislite Sin Čovječji dolazi.”

Komentar:

Gdje mi je blago, tu mi je i srce, rekao si, Isuse!
Kad bi Ti, Isuse, bio svo moje blago, onda bi i moje srce bilo zahvaćeno Tobom, boravilo bi u Tebi, Ti meni ne bi bio nestvarni Bog, bio bi mi najbliži, u neizrecivoj blizini.
Međutim, moje je srce tako često drugdje, drugim je idolima zahvaćeno, bezvrijednim stvarima.
Zahvati, Isuse, u moje srce, da ono bude kod Tebe!
Ti nisi nasilni provalnik, vrata mog srca otvaraju se samo iznutra. Želim da konačno dočekaš da Ti i ja otvorim vrata bez pridržaja, bez straha da ću time izgubiti nešto od svojega ništa.


KAKO SE ODJENUTI ZA ULAZAK U CRKVU?

Dolaskom toplih dana nastaju i problemi s odijevanjem, odnosno s razodijevanjem. Svake godine se o tome piše i debatira. Problem bi se lako riješio kad bi ljudi poštivali bonton i dobar odgoj. Kad bi svatko bio svjestan kamo ide, primjereno bi se i obukao. Ali danas se ljudi pozivaju na slobodu. Većinom se radi o zloupotrebi te iste slobode, ili jednostavno o samovolji. I sloboda ima svoje granice. Slobodan smijem biti samo toliko da ne vrijeđam ili kršim slobodu drugoga, da svojim ponašanjem ne vrijeđam dostojanstvo osobe, svoje ili tuđe, dostojanstvo mjesta, norme ponašanja ili jednostavno bonton.

Na ulazima u autobus, poštu pa i crkvu, postoje znakovi i simboli koji na to opominju. Javna glasila navode kako se treba odjenuti kad se ide na sud, u razne urede, u muzeje i slično, pa bi te upute trebalo primijeniti i za ulazak u crkvu.

Neobično je da se i osobe koje redovito dolaze u crkvu toga ne sjete. Roditelji bi trebali poučavati djecu doličnom ponašanju i pokazati vlastitim primjerom. Reći će netko: Pa to su djeca. Ali i djecu treba podučavati normama doličnog ponašanja od najranije dobi.

U školama je propisano da niti „za vrijeme visokih temperatura nije dozvoljeno dolaziti u kratkim hlačicama, mini suknjama, majicama dubokih izreza ili niskim hlačama koje otkrivaju goli pupak Ukoliko učenici ipak dođu neprimjereno odjeveni, šalje ih se na razgovor sa školskim pedagogom ili psihologom ili pak kući na presvlačenje.“ Cilj ove odredbe je da učenici spoznaju važnost “dress codea” kako bi ga kao odrasli ljudi znali poštivati.

Ako to vrijedi za djecu, tim više treba vrijediti i za odrasle osobe, bilo muške ili ženske.

Molim vas da vodite računa o svetosti prostora gdje se nalazite.

I nekoliko narodnih mudrosti za kraj: “Djeca su ogledalo svojih roditelja.”; “Vanjština je slika nutrine.”; “Košulja nije odjeća, nego posjetnica.“

Duboko sam uvjeren da izvan Crkve za kršćanina nema potpune ljepote i umjetnosti.

Blaženi Ivan Merz


Darovi za crkvu

KATICA JAKŠIĆ Vugrovečka odv. 2, Dobrodol 250 Kn
MARICA FACKOVIĆ Glavna 57, Đurđekovec 50 Eu

Svim darovateljima iskrena hvala!


Sakramenat krštenja primila je:

TEA HRGETIĆ drugo dijete Maria i Slađane r. Livnjak iz Markova Polja

Roditelje neka prati Božji blagoslov u odgoju djece!


Ovih dana napustili su nas:

LJILJANA POLJAK r. Culifajiz Prekvršja u 57. godini.

ROBERT BAĆA iz Goranca u 70. godini.

RUŽA ROŽIĆ r. Galović iz Goranca u 94. godini.

Dobri Bože uvedi ih u svoje vječne stanove!


KRALJEVSTVO NEBESKO!

“Kraljevstvo je nebesko kao kad trgovac traga za lijepim biserjem: pronađe jedan dragocjeni biser, ode, rasproda sve što ima i kupi ga. (Mt 13, 45-46)” Život je Božji dar, koji nam je predan da iz njega načinimo nešto korisno. Život je poziv, nešto za što smo odgovorni. Kad na kraju naših dana budemo pozvani na posebni sud, kako kaže Sveto Pismo, Bog će nam suditi prema tome što smo s tim darom učinili. Želite li samo časak biti sretni? Osvećujte se! Želite li uvijek biti sretni? Opraštajte!

 Henri Lacordaire

Postat ćeš svetac izvršavajući točno svoje svakodnevne dužnosti.

 Sv. Marija Josipa Rossello (1811.-1880.)


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 12.VIII. – 18.VIII. 2019.

  • PON. – – –
  • UTO. u 18.00 sati + ROBERT Baća sprovodna, STJEPAN Popović, STJEPAN, god., MIJO, MARICA, VINKO, BARA i FRANJO Dutković, STJEPAN Barberić god. ANA i ĐURO Turčin, BRANKO Vojnović, IVAN Šebek, MARICA i obit. Kovačić, ZDENKA, MARIJO i ANĐA Pavić god., DRAGUTIN, STJEPAN, IVAN, BARICA i MARIJA Jakšić, DORICA god., i STJEPAN Puđak, JOSIP Čičko, MANDA i VLADO Petrušov, MATO, ANTE i KATA Petković
  • SRI. u 18.00 sati – Nakana
  • ČET. u 18.00 sati + ZVONKO Povrženić, LUKA, JALŽA i obit. Vukas, DANIJEL i ANA Pavlović
  • PET. – – –
  • SUB. – – –
  • NED. u 9.15. sati – Župna

OBAVIJESTI – 11. kolovoza 2019.

Kroz ljeto sveta misa nedjeljom samo u 9.15 sati.

Utorkom iza svete mise, molitva za NEROĐENE.

Na Veliku Gospu hodočastimo u Mariju Bistricu. Okupimo se u 7.45 kod Prve postaje Križnog puta. Pješaci krenite ranije!

U sakristiji možete nabaviti knjigu „OD VUGRE DO VUGROVCA“.

Želim vam blagoslovljene ljetne odmore, s puno Božje blizine i ljubavi.

Ne zaboravite na Onoga koji vas ljubi sve do smrti!

Imate najnoviji broj: GLAS KONCILA, župni listić…


Pripremio i uredio: vlč. Filip Lucić, upravitelj Župe sv. Franje Ksaverskog – Vugrovec
Broj umnoženih primjeraka: 350