Isus naučava

Župni listić 757

godište XV. broj 31(757) − 18. kolovoza 2019. godine

PDF fileŽUPNI-LISTIĆ-757.PDF

XX. NEDJELJA KROZ CRKVENU GODINU (Lk 12,49-53)

U ono vrijeme: Reče Isus svojim učenicima: “Došao sam baciti oganj na zemlju, pa kako bih želio da se već zapalio! Moram primiti krštenje. Kako sam tjeskoban dok se to ne izvrši.
Mislite li da sam došao donijeti na zemlju mir? Ne, kažem vam, nego razdor. Od sada će, uistinu, u jednoj kući od pet članova biti zavađeni: trojica s dvojicom, dvojica s trojicom; zavadit će se otac sa sinom, a sin s ocem, majka sa kćeri, a kći s majkom; svekrva sa snahom, a snaha sa svekrvom.”

Komentar:

Čovjek je sklon tromosti. Težimo za tim da nas ništa ne stoji previše. Čovjek bi vjerovao u Boga ali tako da ga to ne stoji previše. Isus želi od svojih učenika zauzetu vjeru, koja “brda premješta”, tj. vjeru koja može mijenjati lice zemlje.
Oganj je česta biblijska slika. Isus je došao na svijet baciti oganj kojim želi uništiti ono što ne koristi životu i što ne donosi ploda. Sve što je nedostojno čovjeka, nije za život nego da se sažeže.
Isus nam neće očuvati naš uskogrudni, sebični mir, nego nas uznemiriti da bi sve stavio na nove temelje. Obnovimo u sebi odluku opredjeljenja za Isusa.
Došao si oganj baciti s neba. I otopiti led hladnoće.


KAKO SE ODJENUTI ZA ULAZAK U CRKVU?

Dolaskom toplih dana nastaju i problemi s odijevanjem, odnosno s razodijevanjem. Svake godine se o tome piše i debatira. Problem bi se lako riješio kad bi ljudi poštivali bonton i dobar odgoj. Kad bi svatko bio svjestan kamo ide, primjereno bi se i obukao. Ali danas se ljudi pozivaju na slobodu. Većinom se radi o zloupotrebi te iste slobode, ili jednostavno o samovolji. I sloboda ima svoje granice. Slobodan smijem biti samo toliko da ne vrijeđam ili kršim slobodu drugoga, da svojim ponašanjem ne vrijeđam dostojanstvo osobe, svoje ili tuđe, dostojanstvo mjesta, norme ponašanja ili jednostavno bonton.

Na ulazima u autobus, poštu pa i crkvu, postoje znakovi i simboli koji na to opominju. Javna glasila navode kako se treba odjenuti kad se ide na sud, u razne urede, u muzeje i slično, pa bi te upute trebalo primijeniti i za ulazak u crkvu.

Neobično je da se i osobe koje redovito dolaze u crkvu toga ne sjete. Roditelji bi trebali poučavati djecu doličnom ponašanju i pokazati vlastitim primjerom. Reći će netko: Pa to su djeca. Ali i djecu treba podučavati normama doličnog ponašanja od najranije dobi.

U školama je propisano da niti „za vrijeme visokih temperatura nije dozvoljeno dolaziti u kratkim hlačicama, mini suknjama, majicama dubokih izreza ili niskim hlačama koje otkrivaju goli pupak Ukoliko učenici ipak dođu neprimjereno odjeveni, šalje ih se na razgovor sa školskim pedagogom ili psihologom ili pak kući na presvlačenje.“ Cilj ove odredbe je da učenici spoznaju važnost “dress codea” kako bi ga kao odrasli ljudi znali poštivati.

Ako to vrijedi za djecu, tim više treba vrijediti i za odrasle osobe, bilo muške ili ženske.

Molim vas da vodite računa o svetosti prostora gdje se nalazite.

I nekoliko narodnih mudrosti za kraj: “Djeca su ogledalo svojih roditelja.”; “Vanjština je slika nutrine.”; “Košulja nije odjeća, nego posjetnica.“

Duboko sam uvjeren da izvan Crkve za kršćanina nema potpune ljepote i umjetnosti.

Blaženi Ivan Merz


Darovi za crkvu

  • BOŽICA VUGER A. Šenoe 46 Vugrovec 400 Kn
  • Obitelj OLUJIĆ A. Šenoe 21 Vugrovec 500 Kn
  • Obitelj PETRUŠOV Vugrovečka 31 Dobrodol 200 Kn

Svim darovateljima iskrena hvala!


NAJLJEPŠE MISLI O LJUBAVI

Naš poziv je da u ovom ledenom svijetu upalimo oganj ljubavi Božje.

Želimo li promijeniti ljude, moramo ih ljubiti. Naš utjecaj seže samo donde dokle seže naša ljubav.

 Heinrich Pestalozzi

Najveća životna tragedija nije što ljudi umiru, nego što ne ljube.

 William Somerset Maugham

U mjeri u kojoj ljubav u tebi raste, raste i tvoja ljepota, jer ljubav je ljepota duše.

 Sv. Augustin

Što većma ljubimo i darujemo se, to većma naš život zadobiva smisao i vrijednost.

 Hermann Hesse

Ljubiti ne znači gledati se u oči, nego zajedno gledati u istom smjeru.

 Antione de Saint-Exupery

U rječniku ljubavi riječ “nemoguće” ne postoji.

 Robert Mader

Kakav krasan svršetak onoga tko u ljubavi umire!

 Francesco Petrarca


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 19. VIII. – 25. VIII. 2019.

  • PON. – – –
  • UTO. u 18.00 sati + STJEPAN Popović, SLAVKO, MARICA, LOVRO, RUŽA i obit. Puđak, obit. Sokač, Škanić, Žunec, Trupeljak i Pregorec, STJEPAN god. i JAGICA Šturman, TEREZA i JAKOB Facković i DRAGICA Pregorec, STJEPAN god., ANKA i IVAN Kovačić, IVAN, MILA, JANJA, IVA, ROZMILA, ŠIMUN i VESNA Križanac, KATICA god. i obit. Sruk, FRANJO Popović god. JOSIP Ban god., STJEPAN Motik god. FRANJO i IGNAC Đurinec ŠTEFICA god. i DARKO Stambolić, DRAGICA Ogurek god., STJEPAN Degač i obit.
  • SRI. u 18.00 sati + RUŽA Rožić
  • ČET. u 18.00 sati + DANE Olujić god.
  • PET. u 18.00 sati – Nakana
  • SUB. u 18.00 sati – Vjenčanje
  • NED. u 9.15. sati – Župna

OBAVIJESTI – 18. kolovoza 2019.

Kroz ljeto sveta misa nedjeljom samo u 9.15 sati.

Utorkom iza svete mise, molitva za NEROĐENE.

U sakristiji možete nabaviti knjigu „OD VUGRE DO VUGROVCA“.

Želim vam blagoslovljene ljetne odmore, s puno Božje blizine i ljubavi.

Ne zaboravite na Onoga koji vas ljubi sve do smrti!

Imate najnoviji broj: GLAS KONCILA, župni listić…


Pripremio i uredio: vlč. Filip Lucić, upravitelj Župe sv. Franje Ksaverskog – Vugrovec
Broj umnoženih primjeraka: 350