Uska vrata

Župni listić 758

godište XV. broj 32(758) − 26. kolovoza 2019. godine

PDF fileŽUPNI-LISTIĆ-758.PDF

XXI. NEDJELJA KROZ CRKVENU GODINU (Lk 13,22-30)

U ono vrijeme: Isus je prolazio i naučavao gradovima i selima. Reče mu tada netko: “Gospodine, je li malo onih koji se spasavaju?” A on im reče: “Borite se da uđete na uska vrata jer mnogi će, velim vam, tražiti da uđu, ali neće moći. Kada gospodar kuće ustane i zaključa vrata, a vi stojeći vani počnete kucati na vrata: ‘Gospodine, otvori nam!’, on će vam odgovoriti: ‘Ne znam vas odakle ste!’ Tada ćete početi govoriti: ‘Pa mi smo s tobom jeli i pili, po našim si trgovima naučavao!’ A on će vam reći: ‘Kažem vam: ne znam odakle ste. Odstupite od mene, svi zlotvori!’ Ondje će biti plač i škrgut zubi kad ugledate Abrahama i Izaka i Jakova i sve proroke u kraljevstvu Božjem, a sebe vani, izbačene. I doći će s istoka i zapada, sa sjevera i juga i sjesti za stol u kraljevstvu Božjem. Eto, ima posljednjih koji će biti prvi, ima i prvih koji će biti posljednji.”

Komentar:

“Je li malo onih koji se spasavaju?” Nisu mu dovoljni samo oni koji će znati govoriti: “Gospodine! Gospodine!” Nije dovoljna niti preporuka blagovanja za istim stolom.

Isus zove na djelatan život u kojem ne samo da neću učiniti ništa negativno, nego ću svim silama nastojati učiniti puno pozitivnog. Po mjerilu “krstiti se Isusovim krstom, piti iz čaše iz koje je Isus pio”. Oni koji aktivno nisu činili za dobro, riskiraju da ih on ne prepozna u onaj dan.


KAKO SE ODJENUTI ZA ULAZAK U CRKVU?

Dolaskom toplih dana nastaju i problemi s odijevanjem, odnosno s razodijevanjem. Svake godine se o tome piše i debatira. Problem bi se lako riješio kad bi ljudi poštivali bonton i dobar odgoj. Kad bi svatko bio svjestan kamo ide, primjereno bi se i obukao. Ali danas se ljudi pozivaju na slobodu. Većinom se radi o zloupotrebi te iste slobode, ili jednostavno o samovolji. I sloboda ima svoje granice. Slobodan smijem biti samo toliko da ne vrijeđam ili kršim slobodu drugoga, da svojim ponašanjem ne vrijeđam dostojanstvo osobe, svoje ili tuđe, dostojanstvo mjesta, norme ponašanja ili jednostavno bonton.

Na ulazima u autobus, poštu pa i crkvu, postoje znakovi i simboli koji na to opominju. Javna glasila navode kako se treba odjenuti kad se ide na sud, u razne urede, u muzeje i slično, pa bi te upute trebalo primijeniti i za ulazak u crkvu.

Neobično je da se i osobe koje redovito dolaze u crkvu toga ne sjete. Roditelji bi trebali poučavati djecu doličnom ponašanju i pokazati vlastitim primjerom. Reći će netko: Pa to su djeca. Ali i djecu treba podučavati normama doličnog ponašanja od najranije dobi.

U školama je propisano da niti „za vrijeme visokih temperatura nije dozvoljeno dolaziti u kratkim hlačicama, mini suknjama, majicama dubokih izreza ili niskim hlačama koje otkrivaju goli pupak Ukoliko učenici ipak dođu neprimjereno odjeveni, šalje ih se na razgovor sa školskim pedagogom ili psihologom ili pak kući na presvlačenje.“ Cilj ove odredbe je da učenici spoznaju važnost “dress codea” kako bi ga kao odrasli ljudi znali poštivati.

Ako to vrijedi za djecu, tim više treba vrijediti i za odrasle osobe, bilo muške ili ženske.

Molim vas da vodite računa o svetosti prostora gdje se nalazite.

I nekoliko narodnih mudrosti za kraj: “Djeca su ogledalo svojih roditelja.”; “Vanjština je slika nutrine.”; “Košulja nije odjeća, nego posjetnica.“

Duboko sam uvjeren da izvan Crkve za kršćanina nema potpune ljepote i umjetnosti.

Blaženi Ivan Merz


Darovi za crkvu

N. N. Đurđekovec 100 EU

STJEPAN PUĐAK Zlatarska 53, M. Polje 100 Kn

Svim darovateljima iskrena hvala!


Ovih dana napustila nas je:

MARIJA MEGLAJ r. Baričevićiz Dobrodola u 89. godini.

Dobri Bože uvedi ju u svoje vječne stanove!


PRIČA O JAGUARU…

Jednom davno, stari lav, koji više nije mogao loviti, pozvao je ostale životinje i rekao im da će umrijeti od gladi i zamolio ih da love u njegovu korist. Sve su se životinje složile, osim jaguara, koji nije prihvatio lavovu zamolbu, jer bi on u tom slučaju imao hrane napretek bez imalo truda. Unatoč tomu što su ga hranili, stari je lav bio sve slabiji. Na kraju je uginuo.

Isti jaguar koji nije htio pomoći lavu prošao je pokraj mjesta gdje je živio stari lav i vidio ga kako leži mrtav. Reče u sebi: „Ako obučem kožu starog lava, ostale životinje neće me prepoznati, mislit će da je to stari lav i imat ću hrane napretek bez imalo muke.“ Odlučio je skinuti kožu sa lava i navući ju na sebe. Ostale životinje su doista nastavile i dalje donositi ulovljeni plijen, ne znajući da se u koži starog lava krije jaguar. Nakon nekoliko dana skupina jaguara je prolazila pokraj svojeg srodnika obučena u lavlju kožu. Brzo su shvatili da se ne radi o lavu nego o jaguaru u lavljoj koži. Nasrnuli su na njega i ubili ga zbog lijenosti i pretvaranja.


Tijelo umire kad se odvoji od duše, a duša umire kad se odvoji od Boga.

 Sv. Augustin (354.-430.)


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 26. VIII. – 1. IX. 2019.

 • PON. – – –
 • UTO. u 18.00 sati + STJEPAN Popović, obit. Brkić, Koši, Faust, Jakopović i na nakanu, MIRKO god. RUŽA, CILA FRANJO, MARTIN st, MARTIN ml. Popović, DRAGO, RUŽA i obit. Trempetić, FRANJO i obit. Kletuš, RUŽICA god., VID, STJEPAN, MARICA i obit. Šimunjak, ALOJZ, ANA, IVAN i obit. Đurinec, LJUBICA i obit. Kovačić, obit. Grubor, BLAŽENKA Nikolić, obit. Hađar i Perović, ZLATA Radelj, MARIJA Meglaj, IVAN, ANKICA LOVRO, KATA, JOZO Sedlo
 • SRI. u 18.00 sati + ANKICA Babić
 • ČET. u 18.00 sati + ANTO, ANA, LUKA, ŠANDOR, ANTO, NIKOLA, ANA, MIROSLAV Mrkalj
 • PET. u 18.00 sati – Nakana
 • SUB. u 17.00 sati + JAKOV i MILKA Čabraja
 • NED.
  u 9.15. sati + MARICA i STJEPAN Tomašek;
  u 11.15 sati – Župna

OBAVIJESTI – 25. kolovoza 2019.

Utorkom iza svete mise, molitva za NEROĐENE.

U sakristiji možete podići CD-e s mlade mise.

U sakristiji možete nabaviti knjigu „OD VUGRE DO VUGROVCA“.

U subotu 31. kolovoza bit će radna akcija na župnom dvoru. Dok budemo čekali da se odojak ispeče, kosit će se trava, zato ponesite dvije do tri flakserice, uređivat će se i živica pa ponesite škare i rukavice koje će dobro doći za slaganje drva u drvarnicu.
Dođite u 8.30 sati.

Caritas traži peć na drva pa ako imate viška rado ćemo preuzeti.

Imate najnoviji broj; GLAS KONCILA, župni listić…


Pripremio i uredio: vlč. Filip Lucić, upravitelj Župe sv. Franje Ksaverskog – Vugrovec
Broj umnoženih primjeraka: 350