Zakej na drvetu

Župni listić 768

godište XV. broj 42(768) − 3. studenoga 2019. godine

PDF fileŽUPNI-LISTIĆ-768.PDF

XXXI. NEDJELJA KROZ CRKVENU GODINU (Lk 19,1-9)

U ono vrijeme: Isus uđe u Jerihon i pođe kroz grad. Najedanput se pojavi čovjek imenom Zakej; bijaše on carinički starješina i bogataš. Nastojao je da vidi tko je Isus. Ali nije mogao od mnoštva naroda, jer je bio malog rasta. Zato potrča naprijed, uspe se na divlju smokvu da ga vidi, jer je tuda morao proći. Kad Isus dođe na to mjesto, pogleda gore te mu reče. “Zakeju, siđi brzo, treba da se danas zadržim u tvojoj kući.” On siđe brzo te ga s veseljem primi u goste. Svi koji to vidješe počeše mrmljati i govoriti: “Svratio se u kuću jednog grešnika!” Zakej stade te reče Gospodinu: “Evo, polovicu svog imanja, Gospodine, dat ću siromasima. I ako sam koga u čemu prevario, vratit ću četverostruko.” Reče mu nato Isus: “Danas je došlo spasenje ovoj kući, jer je i on Abrahamov sin. Da, Sin Čovječji došao je da traži i spasi što je izgubljeno.”

Komentar:

Isus otkriva da i Zakej u srcu nosi čežnju za dobrotom. Zakeja je duboko pritiskao teret vlastitih muka, kompromisa, stranputica. Gospodine! I meni kažeš danas: “Danas mi je boraviti u tvojoj kući!” A Ti znaš tko sam, znaš da nisam dostojan da uđeš pod krov moj. I meni kažeš danas: “Siđi brzo! Do tebe mi je stalo!”Možda bih ipak radije ostao na smokvi, neprimijećen. Možda se i bojim da dođeš k meni, jer nisam siguran da imam dovoljno hrabrosti za odluke koje od mene želiš čuti.


PRIČA O BOGATAŠU
koji je posjedovao sve osim jedne stvari…

Bio jednom neki veoma bogat čovjek. Bio je vlasnik mnogih trgovina, tvornica i banaka, tako da su mu svakog tjedna automobilima dovozili novac u palaču. Nije više znao kamo bi ga stavio i kako potrošio. Kupovao je sve što je želio: avione, lađe, vlakove, zgrade, spomenike itd. Neprestano je istraživao što bi kupio.

Došao je tako dan kada je imao sve, nije bilo stvari koju nije posjedovao. Sve je bilo njegovo. Ipak, nešto nikako nije mogao imati. Koliko god je kupovao, jednu stvar nije mogao naći, a to je bila radost. Nije našao ni jednu trgovinu gdje bi prodavali radost.

Trudio se da je po svaku cijenu kupi, jer je to bila jedina stvar koju nije imao. Obišao je pola svijeta da je pronađe, ali bez uspjeha. Jednoga dana nađe se u nekom malom selu i sazna da bi mu mogao pomoći neki mudri starac koji je živio na vrhu brda u siromašnoj kolibici. Uputi se k njemu, nađe ga i reče: “Meni su rekli da bi mi ti mogao pomoći pronaći radost.”

Starac ga pogleda smiješeći se i odgovori:

“Već si je susreo, prijatelju, ja imam puno radosti.”

“Ti?” upita začuđeno bogataš. “Kako, kad imaš samo malo više od siromašne kolibe?”

“Naravno, i baš zato imam radost, jer ja sve što imam dajem onima koji trebaju”, ustvrdi starac.

“Zar se tako stječe radost?” upita bogataš.

“Tako sam je ja pronašao”, odgovori starac.

Bogataš se vrati zabrinut. Malo zatim odluči razdijeliti sve što mu nije potrebno onima kojima je trebalo. Na svoje veliko iznenađenje, počeo je osjećati radost. Uvjerio se daje više radosti u davanju i usrećivanju drugih, nego u posjedovanju i primanju mnogih stvari koje se čuvaju za sebe.

 Bruno Ferrero


Ništa nas neće obogatiti na ovome svijetu kao davanje milostinje.

 Sv. Franjo Saleški (1567. – 1622.)


DAROVI ZA CRKVU

 1. Obitelj MARIĆ Vugrovečka 119 Dobrodol 600 Kn
 2. JURE ŠITUM I. Puđaka 7 Dobrodol 400 Kn
 3. ZORICA ĐURINEC A. Šenoe 85 Vugrovec 100 Kn

Svim darovateljima iskreno hvala!


Ovih dana napustila nas je:

MARICA ĐURAN r. Fiolić iz Šimunčevca u 80. godini.

Dobri BOŽE uvedi ju među svete svoje u vječnoj Domovini!


SVETI ČOVJEK

Bio jednom jedan čovjek koji je bio izuzetno svet i dobar u svemu što je činio. Samo što on sam o tome nije pojma imao.

Bio je toliko svet da su se i anđeli silno radovali kad bi ga gledali. Jednom tako dođe do njega anđeo o kaže mu: “Bog me je k tebi poslao. Poželi što god hoćeš i Bog će ti dati! Bi li htio moć izlječenja, da sve bolesti možeš izliječiti polaganjem svojih ruku?”

Čovjek odgovori: “Ne. Milije mi je da to sâm Bog čini.”

Anđeo nastavi: “Bi li htio imati dar, da svojom riječju grešnike na pravi put privodiš?” Čovjek odgovori: “Ne, ne bih ja htio doticati ljudska srca. To je posao anđela.” Anđeo je bio uporan: “Želiš li postati takav uzor svetosti, da to svi vide i nasljeduju te?”

Čovjek reče: “Ne, jer bi tada ljudi svraćali pozornost na mene, a ne na Boga.” Konačno anđeo reče: “Što bi onda htio?” Čovjek jednostavno odgovori: “Božju milost. Dok nju imam, sve imam.”

Anđeo je još jednom bio uporan: “Ipak za tebe treba jedno čudo!”

Čovjek na koncu odgovori: “Dobro. Neka Bog tako djeluje kroz mene da ja to i ne primijetim.”

I bilo je tako: Kuda bi god sveti čovjek prolazio, sjena bi padala iza njega i liječila ljude, a on to nije ni vidio. Štoviše, svi su svraćali pozornost na sjenu, a ne na njega, tako da je njegova želja bila uslišana.


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 4. XI. – 10. XI. 2019.

 • PON. – – –
 • UTO. u 18.00 sati + STJEPAN god. i obit. Hrenović, LOVRO, BARA i obit. Vuger, JANA Vuger ml. I za duše u čistilištu, DARKO, CILIKA i IVAN Fundek, DRAGICA i DRAGUTIN Kos, MIRA Đurinec, FLORIJAN god. i STJEPAN Petric, MIHAEL Pijetlović, nakana, MARICA Đuran, obit. Đuran , Fiolić, Samec i Popović, MIRKO, RUŽA, CILA, FRANJO, MARTIN st. i MARTIN ml. Obit. Trempetić, DRAGO, RUŽA, MILKICA, MARICA, STJEPAN MATIJA i KATA Meglaj
 • SRI. u 18.00 sati + IVAN i IVKA Stunjek
 • ČET. u 18.00 sati + STJEPAN i MARICA Đurković
 • PET. u 18.00 sati + DARINKA KOVAČIĆ i obit.
 • SUB. u 17.00 sati + JOSIP, IGNAC i RUŽA Letec, obit. Bagarić
 • NED.
  – u 9.15. sati + ANA god. LJUDEVIT, JOSIP i obit. Vuger
  – u 11.15 sati – Župna

OBAVIJESTI – 3. studenoga 2019.

Vjeronauk za PRVOPRIČESNIKE subotom.

Mali zbor subotom u 11.00 sati.

Prošle nedjelje naš Mali (dječji) zbor nastupao je u Sesvetama i ostavio lijep dojam. Hvala im!

Krizmanici vjeronauk srijedom na župnom dvoru.

Slijedeće nedjelje naš Zbor nastupa u Sesvetskim Selima na svetoj misi u 18.30 sati. Kako je proglašena u župi Sesvetska Sela godina sv. Antuna, uz ispovijed i molitvu za Svetoga Oca može se dobiti potpuni oprost.

U sakristiji možete nabaviti knjigu „OD VUGRE DO VUGROVCA“.

Imate najnoviji broj: GLAS KONCILA, župni listić…


Pripremio i uredio: vlč. Filip Lucić, upravitelj Župe sv. Franje Ksaverskog – Vugrovec
Broj umnoženih primjeraka: 440