Saduceji i uskrsnuće

Župni listić 769

godište XV. broj 43(769) − 10. studenoga 2019. godine

PDF fileŽUPNI-LISTIĆ-769.PDF

XXXII. NEDJELJA KROZ CRKVENU GODINU (Lk 20,27-38)

U ono vrijeme: Pristupiše mu neki saduceji – oni tvrde da nema uskrsnuća – te ga upitaše: “Učitelju, Mojsije nam je propisao: ‘Ako kome umre oženjeni brat, a ne ostavi djece, neka njegov brat uzme tu ženu i podigne potomstvo svome bratu.’ Bijaše sedmero braće. Prvi se oženi i umrije bez djece. Drugi uze njegovu ženu, zatim treći i tako svih sedam. Oni pomriješe i ne ostaviše djece. Najposlije umrije i žena. Dakle, komu će od njih pripasti ta žena uskrsnuću, jer su je sva sedmorica imala za ženu?” Isus im odgovori: “Djeca se ovoga svijeta žene i udaju. Ali oni koji se nađu dostojni da budu dionici onoga svijeta i uskrsnuća od mrtvih, niti će se ženiti niti udavati. Oni neće moći više ni umrijeti, jer će biti slični anđelima. Oni su sinovi Božji, jer su sinovi uskrsnuća. A da će mrtvi uskrsnuti, to i Mojsije kaza na mjestu ‘o grmu’ u kojem naziva Gospodina ‘Bogom Abrahamovim, Izakovim i Jakovljevim’. A Bog nije Bog mrtvih, nego živih, jer za nj svi žive.

Komentar:

Sveti Augustin piše: Sve vidljivo prolazi. Propast će sva slava, užitci i znatiželje ovoga svijeta. Milosrdni je Bog htio osloboditi ljude te propasti. Uvjet je da ne budu sami sebi neprijatelji i da se ne odupiru milosrđu svoga Stvoritelja. Bog će biti svako uživanje i sitost svetog grada.
A sveti Pavao: “Ono što oko nije vidjelo, što uho nije čulo, na što ljudsko srce nije pomislilo: to je Bog pripravio onima koji ga ljube.” (1Kor 2,9)


NA ISPITU SI ŽIVOTA!

Možeš činiti dobro, a možeš i zlo, možeš čovjeku pomoći, a možeš mu i napakostiti. Danas možeš učiniti nešto dobro, a možeš slomiti sebe i ljude oko sebe. Danas možeš biti zdrav ako to hoćeš, a možeš se predati bolesti i lošim mislima. Danas se možeš pomiriti s čovjekom s kojim si u zategnutim odnosima, a možeš se i još s kim posvađati.

Danas se možeš pomoliti Bogu, a možeš i psovati.

Danas svoj brak možeš ponovno učiniti prostorom povjerenja i ljubavi, a možeš prekinuti i posljednju nit sa svojim bračnim drugom.

Danas u krilo možeš uzeti svoju djecu i nježno ih odgajati, a možeš ponovno odlaziti od kuće, ulaziti u poslove i ne imati vremena za obitelj. Danas možeš započeti novi posao, osnovati poduzeće, naučiti novi jezik, započeti čitati neku novu knjigu, rasteretiti se od grijeha, krivice i zla. Danas možeš ispraviti makar jednu pogrešku.

Da, pred tebe je postavljen život i smrt. Na tebi je da biraš.

Tebi su postavljena pitanja, na tebi je da odgovoriš.

Kako na njih odgovoriš, takav će biti uspjeh tvoga života.

Ti znaš da samo plemenitost, dobrota, ljubav, pomirenje, praštanje, blagoslivljanje drugih i dobrohotnost vode tvojoj sreći i da je to pravi odgovor na životna pitanja. Ti znaš da neprestano otvaranje vrata svjetlu, otvaranje prozora novom zraku dobrote, vjerovanje u uspjeh tvojih pothvata znači pravi odgovor i dobivanje životne diplome.

Kako si dosad odgovorio na životne upite?

Možda danas ipak možeš biti uspješan učenik života i proći na ispitu. Važno je dobro učiti i to kod učitelja života. Ljudski učitelji vide samo do zida, božanski učitelj Isus iz Nazareta vidi preko zida. Ljudi ti mogu savjetovati, ali ne i ostati uz tebe.

Isus ostaje uz tebe. Ljudi ne mogu svladati sve opasnosti života, Isus može, jer je neograničen, svemogući Bog.

Uz Njega, kao svog životnog instruktora sigurno ćeš položiti životni ispit s izvrsnom ocjenom. Neka te Bog čuva.

Postat ćeš svetac izvršavajući točno svoje svakodnevne dužnosti.

 Sv. Marija Josipa Rossello (1811. – 1880.)


DAROVI ZA CRKVU

 1. VESELKO CVITKOVIĆ O. Habeka 29, Prekvršje 500 Kn
 2. ENGELBERT CVIJAN Gradinska 32, Vugrovec 200 Kn

Svim darovateljima iskreno hvala!


Sakramenat svetog krštenja primili su:

MIA OFENBEHER treće dijete Kristijana i Marine r. Buzov iz Šimunčevca

EMA MANDIĆ treće dijete Kristijana i Željka r. Baričević iz Dobrodola

Roditeljima želim obilje Božjega blagoslova u odgoju djece!


MUDROST STARCA KOJI SE SPREMA PRED VRATA ISTINE…

Otac je pred smrt rekao svom sinu: “Ovo je sat tvog pradjeda i star je više od 200 godina. Ali prije nego ti ga predam, idi kod urara u prvom selu i reci im da ga želiš prodati, te pogledaj kolika mu je cijena.”

Sin je otišao, a potom se vratio svome ocu te rekao: “Urar daje 5$ jer je ovaj sat star.” Otac mu reče: “Idi u antikvarnicu! “

On ode, a potom se vrati, te reče svome ocu: “Nude 5.000$.”

Otac mu reče: “Idi u muzej i tamo ponudi sat na prodaju.”

On ode, a potom se vrati ocu, te reče: “Doveli su stručnjaka koji je procijenio vrijednost ovog sata. Ponudili su mi 1.000.000$ za njega.”

Tada otac reče: “Sinko moj, ovim sam te želio naučiti da samo pravo mjesto može autentično odrediti tvoju vrijednost. Zato, ne postavljaj sebe na pogrešno mjesto pa da se onda srdiš ako te ne cijene.

Jer onaj tko zna tvoju vrijednost, taj će te i poštovati, te ne ostaj u(na) mjestu koje ti ne dolikuje. ”


MOLITVA!

Molitva je razgovarati prijateljski često puta na samo, s Onim za koga znamo da nas ljubi. Neka te ništa ne zbuni, ništa ne uplaši! Sve prolazi; Bog se ne mijenja – ostaje uvijek isti. Strpljivost sve postizava. Tko posjeduje Boga, tome ništa ne nedostaje; Bog je jedini posve dostatan.

 Sveta Terezija Avilska


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 11. XI. – 17. XI. 2019.

 • PON. – – –
 • UTO. u 18.00 sati + STJEPAN Popović (Pop) i IVAN Popović, VESNA i ŠIMUN Križanac, FRANJO i obit. Šiletić MARICA Sedinić god. FRANJO, STJEPAN, MARTIN i MARICA Sedinić, MATO, BARICA, JULIJA i ĐURO Balog, IVAN st. IVAN ml. SLAVKO, RUŽA i EVA Kuntić, EBERHARD i EMI Fettin, IVAN Kinder, obit. Brkić, Koši, Faust, Jakopović i na nakanu, IVAN i obit. Kuntić, MARICA Sedinić i obit. Kovačić, MIRA Đurinec,IVAN, RUŽA i obit. Sabolić, MARTIN i KATICA Špoljar, DRAGO, MIRKO i obit. Bračić, MARTIN i obit. Golub, BARA, ANA i obit. Židak, FRANCA i BLAŽ Blažinović, MARICA i FRANJO Vuger, MARIJA Pegan
 • SRI. u 18.00 sati – Nakana
 • ČET. u 18.00 sati + MARKO, ANUKA, ANTO, IVAN god. Čarapović
 • PET. u 18.00 sati – Nakana
 • SUB. u 17.00 sati – Nakana
 • NED.
  – u 9.15. sati + ALOJZ Đurinec i LJUBICA Kovačić god.
  – u 11.15 sati – Župna
  – u 15.00 sati – U GORANCU

OBAVIJESTI – 10. studenoga 2019.

Dragi Župljani! Naša župna crkva osvanula je u novom ruhu. Prvu polovicu uređenja pročelja bili smo s gradom Zagrebom, nažalost druga polovica ostala je za sada samo na nama, pa ću vam zbog toga ovih dana uputiti jedan dopis, s nadam da ćete se odazvati, kako bismo završili financijsku priču oko uređenja pročelja naše župne crkve.

Vjeronauk za PRVOPRIČESNIKE je subotom.

Mali zbor subotom ima probu u 11.00 sati.

Krizmanici vjeronauk u srijedom na župnom dvoru.

Danas naš Zbor nastupa u Sesvetskim Selima na svetoj misi u 18.30 sati. Kako je proglašena u župi Sesvetska Sela godina sv. Antuna, uz ispovijed i molitvu za Svetoga Oca može se dobiti potpuni oprost.

U sakristiji možete nabaviti knjigu „OD VUGRE DO VUGROVCA“.

Imate najnoviji broj: GLAS KONCILA, župni listić…


Pripremio i uredio: vlč. Filip Lucić, upravitelj Župe sv. Franje Ksaverskog – Vugrovec
Broj umnoženih primjeraka: 440