Ni kamen na kamenu

Župni listić 770

godište XV. broj 44(770) − 17. studenoga 2019. godine

PDF fileŽUPNI-LISTIĆ-770.PDF

XXXIII. NEDJELJA KROZ CRKVENU GODINU (Lk 21, 5-19)

U ono vrijeme: Dok su neki razgovarali o Hramu kako ga resi divno kamenje i zavjetni darovi, reče Isus: “Doći će dani u kojima se od ovoga što motrite neće ostaviti ni kamen na kamenu nerazvaljen.” Upitaše ga: “Učitelju, a kada će to biti? I na koji se znak to ima dogoditi?” A on reče: “Pazite, ne dajte se zavesti. Mnogi će doista doći u moje ime i govoriti: ‘Ja sam’ i ‘Vrijeme se približilo!’ Ne idite za njima. A kada čujete za ratove i pobune, ne prestrašite se. Doista treba da se to prije dogodi, ali to još nije odmah svršetak.” Tada im kaza: “Narod će ustati protiv naroda i kraljevstvo protiv kraljevstva. I bit će velikih potresa i po raznim mjestima gladi i pošasti; bit će strahota i velikih znakova s neba. No prije svega toga podignut će na vas ruke i progoniti vas, predavati vas u sinagoge i tamnice. Vući će vas pred kraljeve i upravitelje zbog imena mojega. Zadesit će vas to radi svjedočenja. Stoga uzmite k srcu: nemojte unaprijed smišljati obranu! Ta ja ću vam dati usta i mudrost kojoj se neće moći suprotstaviti niti oduprijeti nijedan vaš protivnik. A predavat će vas čak i vaši roditelji i braća, rođaci i prijatelji. Neke će od vas i ubiti. Svi će vas zamrziti zbog imena mojega. Ali ni vlas vam s glave neće propasti. Svojom ćete se postojanošću spasiti.”

Komentar:

Pojedinac i zajednica nalaze se u čudnom međuprostoru i međustanju: već sudjeluju na životvornoj moći Uskrsnuloga, a u isto vrijeme moraju podnositi suprotnosti ovoga svijeta i potom neko neshvatljivo sustezanje Božje, tako da izgleda da sile i vlasti ovoga protubožjeg svijeta određuju njegovu povijest.

Vi se ne bojte! Vama su i vlasi na glavi sve izbrojene.


IRSKI BLAGOSLOV iz godine 1692.

Idi smireno kroz buku i užurbanost i sjeti se mira koji se može naći u tišini. Koliko je moguće, budi u dobrim odnosima sa svim ljudima. Govori svoju istinu smireno i jasno, slušaj druge, čak i glupe i neuke, i oni imaju svoju priču. Izbjegavaj bučne i agresivne osobe, one su teret duhu. Ako uspoređuješ sebe s drugima, možeš postati ogorčen ili ponosan, jer će uvijek biti većih i manjih od tebe. Raduj se svojim postignućima, kao i svojim planovima. Održi zanos za svoj vlastiti poziv, ma koliko on skroman bio, to je pravo blago u promjenljivim vremenima. Budi obazriv u svojim poslovima jer svijet je pun prijevara, ali neka te to ne ometa da vidiš vrline i koliko ih ima.

Mnogi ljudi teže za visokim idealima i svud je život pun junaštva. Budi ono što jesi (budi svoj), pogotovo nemoj glumiti ljubav i nemoj biti ciničan prema njoj jer usprkos svoj ogorčenosti i razočaranjima, ona je vječna kao i trava. Spokojno primi iskustvo godina, skladno napuštajući stvari iz mladosti. Gaji duhovnu snagu da te štiti od iznenadne nesreće. Nemoj sam sebe žalostiti izmišljanjima, mnoga strahovanja nastaju od umora i usamljenosti. Osim održavanja samodiscipline, budi blag prema sebi. Ti si dijete svemira ništa manje nego što su to drveća i zvijezde. Imaš pravo da budeš ovdje. I bilo ti to jasno ili ne, nema sumnje da se svemir razvija kao što bi i trebao. Dakle, budi u miru s Bogom, ma kako Ga zamišljaš i bez obzira kakav ti je posao i kakve aspiracije u bučnom komešanju života imaš. Zadrži mir u svojoj duši. Pored sve prljavštine i jadikovanja, ovo je divan svijet. Budi pažljiv!

Tekst je pronađen u staroj crkvi sv. Pavla u Baltimoreu iz 1692. god.


LJUBAV NADJAČAVA SMRT

Na jednoj uspomeni o smrti pročitao sam: „Zbogom svima koje sam volio, čekam one koje volim.“ Ova rečenica me podsjeća na to da ljubav neće nikada prestati, da ljubav vrijedi zauvijek i da je jača od smrti i nadvladava smrt. A gubitak voljene osobe mi je podnošljiviji, jer mogu vjerovati da ćemo se opet naći. Završit ću malo preuređenim riječima Hermana Hessea: „Hrabro, na kraju života doći ćeš kući.“


DAROVI ZA CRKVU

 1. VLADIMIR HANŽEK Aleja mira 27a, M. Polje 200 Kn
 2. A. L. G. Vugrovec 20 Eu
 3. ŽARKO CVITKOVIĆ O. Habeka 29, Prekvršje 500 Kn
 4. ANTONIO MIJATOVIĆ Kostanjevec 8, Prekvršje 600 Kn
 5. ANĐELKO MEGLAJ Vugrovečka 65, Dobrodol 200 Kn
 6. Vlado i Marija PAJURIN Glavna 41, Goranec 400 Kn
 7. MARIJA ŠITUM Vugrovečka 69, Dobrodol 200 Kn
 8. ANTONIO NIKOLIĆ Rožići 7, Goranec 300 Kn

Svim darovateljima iskreno hvala!


Sakramenat svetog krštenja primio je:

MATEO POPOVIĆ drugo dijete Saše i Vedrane r. Župančić iz Paruževine

Roditeljima želim obilje Božjega blagoslova u odgoju djece!


PRIČA O NEPRIJATELJIMA

Život je pun zagonetki, ali najzagonetnije je to kako od prijatelja nastaje neprijatelj. Jeste li ikad pomišljali zašto je lakše steći neprijatelja negoli prijatelja? Cijeli sam život želio biti okružen dobrim, vrijednim ljudima, koje svi poštuju i vole. Sreća je bila na mojoj strani, barem do sada. Ostao sam u ruševinama Vukovara, ali s ljudima uzdignuta čela. Mnoge od njih nisam ni poznavao. Mnogi od njih još jučer nisu bili ni svjesni svoje snage. Vjerujte, najljepše što vam se sada u Vukovaru može dogoditi jest da uđete u prostoriju punu ljudi i sa svima se pozdravite. Često i ne znate, ali događa se da vaši pozdravi, vaše iskrene i dobre želje, ostanu u sjeni nečije mržnje. Jedino što možete jest upitati se jeste li baš vi to zaslužili. To, doduše, neće smanjiti nastalo neprijateljstvo, ali će vam umanjiti tugu, a može se čak dogoditi da se mržnja zanese u svojoj jarosti, pa da samu sebe pretvori u prah, u ništa. A može se dogoditi da mrak zadavi svaku ružnu misao. Ali to se može dogoditi tek ako je u svijetu ostalo makar malo ljubavi. Zato, ako je u vama ima, ne štedite je. Podijelite, dajte djelić svoje ljubavi prvome do sebe i bit će manje neprijatelja. Za početak dovoljno je i to.

 Siniša Glavašević


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 18. XI. – 24. XI. 2019.

 • PON. – – –
 • UTO. u 18.00 sati + IVAN god. KATICA i obit. Hojanić, IVAN Galović, IVO Odak god., RUŽA god. i TOMO i obit. Sedinić, KATARINA i JAKOV Berišić, na jednu nakanu, zahvala, za Duše u čistilištu
 • SRI. u 18.00 sati + BRANKO Miletić
 • ČET. u 18.00 sati – Nakana
 • PET. u 18.00 sati – Obit. Majtin, Havidić i Koprić
 • SUB. u 17.00 sati – Nakana
 • NED.
  – u 9.15. sati + MARICA, IVAN i obit. Gračak, MARICA, MATO i obit. Trempetić, MARICA Gašparec, KATA i IVAN Puđak, JOSIP Briški
  – u 11.15 sati – Župna
  – u 15.00 sati – U GORANCU

OBAVIJESTI – 17. studenoga 2019.

Dragi Župljani, ovih dana uputiti sam Vam jedan dopis, s nadam da ćete se odazvati u svojim mogućnostima, kako bismo završili financijsku priču uređenja pročelja naše župne crkve.

U subotu 23. studenoga naš KUD proslavit će 50. godišnjicu svoga osnutka u staroj školi početkom u 18.00 sati. KUD-u čestitke za lijepi jubilej, a onima koji ga sada vode obilje Božjega blagoslovu u radu.

Zahvaljujem za sve dobro koje učiniše i čine.

Vjeronauk za PRVOPRIČESNIKE subotom, a mali zbor subotom ima probu u 11.00 sati.

Krizmanici – vjeronauk u srijedom na župnom dvoru.

U sakristiji možete nabaviti knjigu „OD VUGRE DO VUGROVCA“ Imate najnoviji broj: GLAS KONCILA, župni listić…


Pripremio i uredio: vlč. Filip Lucić, upravitelj Župe sv. Franje Ksaverskog – Vugrovec
Broj umnoženih primjeraka: 440