Isus poučava narod

Župni listić 784

godište XVI. broj 7(784) − 16. veljače 2020. godine

PDF fileŽUPNI-LISTIĆ-784.PDF

VI. NEDJELJA KROZ CRKVENU GODINU (Mt 5, 17-37)

U ono vrijeme: Reče Isus svojim učenicima: “Uistinu kažem vam: ne bude li pravednost vaša veća od pravednosti pismoznanaca i farizeja, ne, nećete ući u kraljevstvo nebesko. Čuli ste da je rečeno starima: Ne ubij! Tko ubije, bit će podvrgnut sudu. A ja vam kažem: Svaki koji se srdi na brata svoga, bit će podvrgnut sudu. Čuli ste da je rečeno: Ne čini preljuba. A ja vam kažem: Tko god s požudom pogleda ženu, već je s njome učinio preljub u srcu. Čuli ste još da je rečeno starima: Ne zaklinji si krivo, nego izvrši Gospodinu svoje zakletve. A ja vam kažem: Ne kunite se nikako! Vaša riječ neka bude: ‘Da, da – ne, ne!’ Što je više od toga, od Zloga je.”

Komentar:

Isus kaže za pismoznance i farizeje da ispravno naučavaju objavu, ali ih Isusovi učenici ne smiju nasljedovati “jer govore, a ne čine”.
U Isusu su ljudi suočeni s milošću i s Božjom zahtjevnošću, pa trebaju djelima činiti ono što Bog traži, a ne samo usnama priznavati.

Veća pravednost jest sadržajna poslušnost Bogu, radosno podlaganje Bogu. “Čuli ste… A ja vam kažem…” nije toliko suprotstavljanje koliko produbljivanje, ispravno razumijevanje.

Isus zabranjuje i srdžbu na bližnjega. Nije dopušten ni uvredljiv govor protiv brata i sestre. Isus traži da svatko zaviri u vlastito srce. Isus zabranjuje i zaklinjanje, jer je ono izraz nepovjerenja među braćom i sestrama.


DUĆAN ISTINE

“Neki je čovjek šetao malenim uličicama grada. Imao je vremena i zato bi zastajao pred svakim izlogom, pred svakom trgovinom, na svakom trgu. Kada je skrenuo za jedan ugao, iznenada se našao pred skromnim dućanom s tendom bez ikakva natpisa. Znatiželjan, odluči ući unutra… Unutra se vidio samo pult na kojemu je stajala tabla s rukom pisanim natpisom: Dućan istine. Čovjek je bio iznenađen. Prišao je gospođici koja je stajala za pultom i upitao je: ‘Oprostite, ovo je dućan istine?’ ‘Da, gospodine. Kakvu istinu tražite? Djelomičnu istinu, relativnu istinu, statističku istinu, potpunu istinu?’ ‘Potpunu istinu’, odgovorio je muškarac bez razmišljanja. ‘Toliko sam umoran od laži i krivotvorenja’, pomislio je. ‘Ne želim više generalizacija ni opravdanja, laži ni prijevara’. ‘Čistu istinu!’, želim. ‘Dobro, gospodine. Ali, oprostite, znate li koja je cijena?’ ‘Ne. Koja je?’ ‘Ako je kupite’, rekla mu je, ‘cijena je da više nikada nećete biti mirni!’”

“Čovjekovim su leđima prošli trnci. Nikad nije ni pomišljao da je cijena toliko velika. ‘Hvala, hvala… Oprostite, promucao je…’ Okrenuo se i izašao iz dućana. Osjećao se pomalo tužan kad je shvatio da još nije spreman za potpunu istinu, da mu treba još nekoliko laži, nekoliko mitova i idealizacija, nekoliko opravdanja kako se ne bi morao susresti sa sobom… Možda poslije, pomislio je.”

 (Anthony de Mello)

Tako završava ova priča. Kako se mi osjećamo u suočavanje s Isusovom istinom? Možemo li se barem ražalostiti zato što još uvijek nismo spremni nasljedovati Krista? Kršćani bez Krista? Kršćani koji to više nisu…

Ova priča na zgodan način ukazuje na to da iz nedjelje u nedjelju slušamo Isusov govor na gori koji nas suočava s čitavom Isusovom istinom. Rečenice koje je Matej sakupio i sastavio u obliku velikoga govora predstavljaju srž kršćanske poruke, Isusov životni program, izvornu poruku naše vjere. Sa svojim ‘a ja vam kažem’ Isus je izazvao ondašnje službene predstavnike vjerske i civilne vlasti. Cijena koju je Isus morao platiti za svoju istinu bila je velika.

Bog očekuje mnogo više od nas u životu, a ne samo da sačuvamo neuprljane bijele haljine. Cijena je uvijek ‹sveti nemir›, budna savjest, preuzimanje odgovornosti, suočavanje sa zlom.


DAROVI ZA CRKVU

 1. Vladimir i Monika Gačar Zlatarska 70, Markovo Polje 400 Kn
 2. ŽELJKO FLUKA Paruževinska 101b, Paruževina 400 Kn
 3. BRANKO BOŠNJAK Grahovec 18, Dobrodol 400 Kn

SVIM DAROVATELJIMA ISKRENO HVALA!


Sakramenat krštenja primio je:

JOSIP SPUDIĆ drugo dijete Markai Martine r.Hudek iz Prekvršja

Roditeljima želim obilje Božjega blagoslova u odgoju djece!


Ovih dana napustili su nas:

RUŽICA VUGER r. Blažinović iz Vugrovca u 100. godini.

ANA ĐURINEC r. Bezeredi iz Vugrovca u 88. godini.

SLAVKO MARTINČEVIĆ iz Kučanca u 72. godini.

Dobri Bože udijeli im mjesto u Vječnoj Domovini!


USPOREDBA O MODERNOM ŽIVOTU…

Životinje su se skupile na zborovanje i počele se tužiti kako ljudi uvijek nešto uzimaju od njih.

– “Meni uzimaju mlijeko!”, reče krava.

– “Meni uzimaju jaja!”, reče kokoš.

– “Meni uzimaju meso za slaninu!”, reče svinja.

– “Mene love zbog mojega ulja!”, reče kit.

Posljednji je progovorio puž.

– “Ja imam nešto što bi oni sigurno rado uzeli od mene kad bi mogli. Nešto što žele više od svega drugoga. Ja imam vremena.”

Imaš na raspolaganju sve vrijeme na svijetu ako ga želiš posvetiti sebi, svojoj izgradnji.

Što te zaustavlja u tome?

 A. de Mello


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 17. II. – 23. II. 2020.

 • PON. – – –
 • UTO. – u 18.00 sati + ANA god.i obit. Hojanić, RUŽA i NIKOLA Baričević, obit Vuger, NENAD Hrenović, ANA Đurinec, IVAN Dutković god., FRANJO i KATARINA Zagajski, MARIJAN i KATICA Bekina, MARIJA Grgić, MATIJA i MILKA Šimac, PAVAO i ANA Kenđel i NIKOLA Vrbaslija, VID, RUŽA, STJEPAN i TONI Pekčec, MATO i KATICA Polovanec, JASNA Petir i ANICA Vuger, RUŽICA, IVAN i obit. Vuger, FILIP Pavić god., STJEPAN i obit. Vuger, VID i MARIJA Galović
 • SRI. – u 18.00 sati –Na čast Krvi Kristove
 • ČET. – u 18.00 sati + PAVAO Šatrak i ++ svećenici
 • PET. – u 18.00 sati + DRAGICA r. Facković, DRAGICA i MIHALJ Pregorec
 • SUB. – u 18.00 sati – Vjenčanje
 • NED.
  – u 9.15 sati – Župna
  – u 11.15 sati + MATO, MARICA i obit. Trempetić, IVAN, MARICA i obit. Gračak, MARICA Gašparec, SLAVKO Fluka
  – u 15,00 sati – U GORANCU

OBAVIJESTI – 16. veljače 2020.

Najavljujem Pučke Misije od 22. do 29. ožujka. Molimo za uspjeh Misija!

U subotu imali smo radnu akciju, uređivali smo župno dvorište i stazu Križnog puta. Hvala Darku Židaku, Zvonku Jureša, Dubravku Martinčeviću, Ivici Petrašu, Mladenu Gračaku, Zdravku Adžagi, Tihomiru Stjepanoviću, Marku Mariću, Antunu Uvaliću, Antunu Kaurić, roštiljašima Stipi i Marku, na vinu našem Zvonaru, Marku Bošnjak, Žarku Ćoriću i Vladi Domenkušu.

Vjeronauk za PRVOPRIČESNIKE i KRIZMANIKE po rasporedu,

Petkom u 19.00 sati proba za pjevače, a subotom u 11.00 Mali zbor.

Imate najnoviji broj: GLAS KONCILA, MAK, župni listić…


Pripremio i uredio: vlč. Filip Lucić, upravitelj Župe sv. Franje Ksaverskog – Vugrovec
Broj umnoženih primjeraka: 450