Sol zemlje i svjetlo svijeta

Župni listić 783

godište XVI. broj 6(783) − 9. veljače 2020. godine

PDF fileŽUPNI-LISTIĆ-783.PDF

V. NEDJELJA KROZ CRKVENU GODINU (Mt 5, 13-16)

U ono vrijeme: Reče Isus svojim učenicima: “Vi ste sol zemlje. Ali ako sol obljutavi, čime će se ona osoliti’ Nije više ni za što nego da se baci van i da ljudi po njoj gaze.” “Vi ste svjetlost svijeta. Ne može se sakriti grad što leži na gori. Niti se užiže svjetiljka da se stavi pod posudu, nego na svijećnjak da svjetli svima u kući. Tako neka svjetli vaša svjetlost pred ljudima da vide vaša dobra djela i slave Oca vašega koji je na nebesima.”

Komentar:

Sol je u hrani nevidljiva, a čini svaku hranu ukusnijom. Sol sama po sebi nema smisla, ona je sva u službi druge hrane kojoj dodaje svoj okus. Ako sol ne odgovara toj namjeni, onda više nije vrijedna ni da postoji. Ona se baca. Biti sol zemlje ozbiljan je poziv. Kao što je i ozbiljna Isusova opomena da sol može obljutaviti, da se može baciti i gaziti. Mi smo, kao učenici Isusovi, odgovorni hoće li ovaj svijet biti ukusniji, životniji.
“Vi ste svjetlo svijeta!” Na svjetlu je da gori, da rasvjetljuje prostor, da ljudi vide, da se snađu. Isusov će učenik promašiti cilj svoga poslanja i života ako prikrije to svjetlo što ga je primio od svoga Učitelja. To svjetlo mora biti u služenju svijetu. No, nismo uvijek spremni da nas se stavi na svijećnjak kako bismo rasvjetljavali tamu svijeta.


SEBIČNA LJUBAV

Don Bosco, talijanski svetac čiji blagdan slavimo 31. siječnja, osnovao je u Torinu sirotište i školu za djecu s ulice. Jednom je posjetio susjednu Albu.

Kad se navečer htio vratiti u Torino, vlak je već otišao, a kiša je pljuštala. Pokucao je na obližnji župni ured i predstavio se župniku da je svećenik i da je promašio i posljednji vlak. Župnik ga je upitao: – Koju službu vršite u Torinu? – Župnik sam u maloj prigradskoj župi. – Odgovori don Bosco. – Jeste li večerali? – Nisam i bio bih vam zahvalan ako biste mi nešto dali. – Žao mi je, odgovori župnik, imam samo malo kruha i sira. Don Bosco je to sa zahvalnošću primio. – A gdje ćete prenoćiti? upita dalje župnik, kod mene nema slobodnog kreveta. – Nema problema, odgovori don Bosco, dva stolca bit će potpuno OK. Dok je domaćica stavljala stolnjak na stol, župnik kao da se nečega sjetio: – Rekoste Torino? Jeste li možda čuli za nekog don Bosca? – Da, malo. Župnik nastavi: “Ja ga nisam nikad sreo a htio bih ga nešto zamoliti, naime, da primi jednog dječaka u sirotište. Što mislite, bi li mi htio pomoći? – On svakome pomogne ako može. Uvjeravam vas da će vam izići u susret. – Jeste li Vi možda njegov prijatelj? – Da, od djetinjstva, – odgovori don Bosco. – Možete li mu onda vi reći dobru riječ meni u prilog? – Smatrajte to riješenim pitanjem, u zahvalu za vašu dobrotu. – Ali… Vi… tko ste zapravo Vi?” – Ja sam don Bosco. – Don Bosco… pa zašto to niste odmah rekli? Oprostite što vas nisam primio kako treba. Molim Vas, ostavite sir i kruh, imamo mi i drugo. Župnik je odmah pozvao domaćicu i naredio joj da prostre čisti stolnjak i da donese juhu, ribu, omlet sa šunkom. Sam je otrčao po pečeno pile i bocu dobroga vina. Don Bosco se samo u sebi smijao. Potom ga je župnik uveo u lijepu sobu a sljedećeg jutra ga je otpratio na kolodvor neprestano se ispričavajući.

Pružajući mu ruku na oproštaju, don Bosco doda:

“Slušajte, oče, naučimo obojica nešto iz ovoga što se dogodilo. Kad ništa nemamo, ništa ne možemo ni dati. Kad imamo malo, malo možemo dati. Kad imamo puno, možemo dati što nam se čini da je pravo. Ali neka to uvijek bude iz ljubavi prema bližnjemu, a ne iz vlastitog interesa.


DAROVI ZA CRKVU

 1. KATICA GRLJAK Grljakova 6, G.Vugrovec 200 Kn
 2. Obit. Petljak i Vugrek Glavna 12, Đurđekovec 200 Kn
 3. Obitelj POLJAK Odv. Poljaki 2, Prekvršje 150 Kn
 4. MARIJAN KRAJNIK A. Šenoe 55, Vugrovec 150 Kn

Svim darovateljima iskreno hvala!


GOSPA LURDSKA

Na blagdan Gospe Lurdske, 11. veljače slavi se u Crkvi Katoličkoj Svjetski dan bolesnika. Taj dan je poziv općoj Crkvi da se ispita o svom služenju bolesnicima, i tjelesnim i duhovnim. Nikakvo pitanje ne izlazi iz ljudskih srdaca s tako uzvišenom molbom kao što je molba za zdravlje i vječno spasenje. Djelatna ljubav je put prema Bogu. Vjera i djelatna ljubav načelo su i cilj života: vjera je načelo, djelatna ljubav je cilj. Sve kreposti pratnja su ovima kako bi dovele čovjeka savršenstvu. Uzmimo si taj dan – a možemo to uraditi svaki dan – malo više ljubavi i strpljenja s onima koje služimo, s onima koji su potrebni naše pažnje, s onima kojima je teško i koji ne mogu sami skrbiti o sebi. Ne očekujmo da nam to netko naredi, da nam netko da to poslanje nego sami pokažimo onu ljubav koju Bog ima prema nama i izvršimo je.

Ukazanja u Lurdu spojila su nebo i zemlju, a prožeta su pozivima na molitvu, pokoru i obraćenje. Godine 1858, četrnaestgodišnjoj Bernardici Soubirous, mlinarevoj kćerki, u spilji Massabielle osamnaest puta ukazala se Blažena Djevica Marija. Prvo ukazanje dogodilo se 11. veljače 1858, kada je Bernardica vidjela Gospu u spilji nedaleko grada, skupljajući drva za ogrjev u društvu svoje sestre i prijateljice. Slična ukazanja ponovila su se te godine još 17 puta, sve do 16. srpnja 1858. U svojim obraćanjima Bernardici, Marija ju je pored ostalog potaknula da iskopa izvor s ljekovitom vodom, zaželjela dolazak mnoštva vjernika na mjesto ukazanja, preporučila molitve i pokoru za nevoljne grešnike, bolesni svijet i obraćenje nevjernika, zatražila podizanje crkve na tom mjestu i predstavila se kao Bezgrešno Začeće.


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 10. II. – 16. II. 2020.

 • PON. – – –
 • UTO. – u 18.00 sati + FRANJO Kranjčec, MARICA Franjčević, IVAN Pukšec, MIRA i IVAN Đurinec, KATICA god. i JURAJ Perešin, obit. Brkić, Koši, Faust, Jakopović, KATICA Milec dvije nakane, nakana za posao, ZORICA god. JELICA i MATO Dorčić, obit. Bošnjak i Cipetić, IVAN, ALOJZ, FRANCEK i ANICA Prusec, MARICA Fišter i obit. Kereš, JASNA Petir, ANICA Vuger, SLAVKO god. i obit. Mileković, IVAN god. i obit. Pandek, DRAGICA Bažant, VINKO i ANA Petljak, MILAN god. KATA i STJEPAN Pavlović, SLAVA god. i STANKO Pavlović, VIKICA i MARTIN Vukas, na čast Krvi Kristove, RUŽICA Vuger
 • SRI. – u 18.00 sati – Za Duše u čistilištu
 • ČET. – u 18.00 sati + PAVICA Domović
 • PET. – u 18.00 sati – Na čast Krvi Kristove
 • SUB. – u 18.00 sati + STANISLAVA Medek
 • NED.
  – u 9.15 sati + IVAN Biloš god. DARKO Fundek god.
  – u 11.15 sati – Župna
  – u 15,00 sati – U GORANCU

OBAVIJESTI – 9. veljače 2020.

Najavljujem Pučke Misije od 22. do 29 ožujka. Molimo za uspjeh Misija!

Susret Ekonomskog vijeća u četvrtak u 19.00 sati.

Vjeronauk za PRVOPRIČESNIKE i KRIZMANIKE po rasporedu.

Petkom u 19.00 sati proba za pjevače, a subotom u 11.00 Mali zbor.

U subotu u 8.30 sati radna akcija, uređivati ćemo i stazu Križnog puta, te dvorište. Škare, sjekire dobrodošle su…

Imate najnoviji broj: GLAS KONCILA, MAK, župni listić…


Pripremio i uredio: vlč. Filip Lucić, upravitelj Župe sv. Franje Ksaverskog – Vugrovec
Broj umnoženih primjeraka: 450