Župni listić 808

godište XVI. broj 31(808) − 2. kolovoza 2020. godine

PDF fileŽUPNI-LISTIĆ-808.PDF

XVIII. NEDJELJA KROZ CRKVENU GODINU (Mt 14, 13-21)

U ono vrijeme: Kad je Isus čuo za smrt Ivana Krstitelja, povuče se odande lađom na samotno mjesto, u osamu. Dočuo to narod pa pohrli pješice za njim iz gradova. Kad on iziđe, vidje silan svijet, sažali mu se nad njim, te izliječi njegove bolesnike. Uvečer mu pristupe učenici pa mu reknu: “Pust je ovo kraj i već je kasno. Otpusti dakle svijet: neka odu po selima kupiti hrane.” A Isus im reče: “Ne treba da idu, dajte im vi jesti.” Oni mu kažu: “Nemamo ovdje ništa osim pet kruhova i dvije ribe.” A on će im: “Donesite mi ih ovamo.” I zapovijedi da mnoštvo posjeda po travi. On uze pet kruhova i dvije ribe, pogleda na nebo, izreče blagoslov pa razlomi i dade kruhove učenicima, a učenici mnoštvu. I jeli su svi i nasitili se. Od preostalih ulomaka nakupiše dvanaest punih košara. A blagovalo je oko pet tisuća muškaraca, osim žena i djece.

Komentar:

Današnje nam evanđelje donosi dojmljiv događaj umnažanja kruha. Isus na konkretan način pomaže onima koji su ustrajali u osluškivanju Riječi. Želimo li se prepoznati kao Isusovi učenici, onda vrijedi i za nas Isusova zapovijed koju je tada upravio apostolima: “Dajte im vi jesti!” Pet kruha i dvije ribe – naoko malo – ali kada se nesebično daruje za ljubav biva umnoženo. Pozvani smo Isusu dati ono što imamo, jer Isus može od naših sitnih darova učiniti čudesne stvari.


OPTIMISTI DANAS

U pravoj bujici svakidašnjih promjena raspoloženja, ljudi pitaju jedni druge: jesi li ti optimist ili pesimist? I obično iznalaze srednji izlaz u odgovoru: ja sam realist – čime nije ništa rečeno. I optimist i pesimist imaju pravo javnosti.

Pa ipak, optimisti su zanimljiviji i nekako privlačniji. Oni su kao neka neobična bića. Kad je zemlja puna čičaka i korova, oni uvijek otkrivaju cvijetak i travu. Kada se sve suši i pretvara u pustoš, oni su rijetke ptice selice koje osjećaju i otkrivaju blagotvornu oazu.

Zbog toga često dobivaju nadimke: zanesenjaci koji žive izvan stvarnosti, naivci koji pojma nemaju, sanjari koji se predaju utopijama.

Suvremeni duhovni pisac Phil Bosmans smatra da se pesimisti nazivaju realistima koji s obje noge stoje na tlu stvarnosti, ali da su zapravo zagazili u prljavštinu svijeta, toliko zasjenjeni da ne vide ništa od sunčane strane života, pa se pita: Zašto vjerujem u optimiste?

Zato što oni polaze na put k sunčanoj strani, k zemlji gdje se može živjeti i preživjeti. Optimisti su ljudi koji vjeruju u plodove Duha: ljubav, radost, strpljivost, vjernost, srdačnost, dobrotu. A pesimisti kao da nikad nisu okusili te plodove pa umiru prije smrti. I zaključuje taj pisac: “Samo će optimisti preživjeti!”

Ova optimistička tvrdnja o optimistima odgovara zašto unatoč svemu možemo biti optimisti. Bez opravdana razloga optimist je sigurno naivac, idealist, utopist, sanjar, izvanzemaljac. Ali optimizam nije apstraktni pojam, filozofski proizvod, potrošna roba, već je plod jednog procesa.

Čovjek koji zrači optimizmom jest čovjek koji zrači radošću, vedrinom, zadovoljstvom zbog nade koju osjeća i nosi u sebi. Tu nadu kršćani svrstavaju u red tzv. bogoslovnih kreposti, zajedno s vjerom i ljubavlju.

A ta nada ima uporište u Bogu, koji je ludo zaljubljen u čovjeka, u svoje remek-djelo. Bog ima u čovjeka beskrajno povjerenje te mu je sve predao u ruke. To je razlog optimizma u životu čovjeka.

O nadi je, dakle, riječ. Ima je sve manje, pa je i optimizma vrlo malo. Vjernik zato ni u ovim tmurnim vremenima ne zdvaja (nije neodlučan), već nošen nadom pali svijeću optimizma. Jedno svjetlo teško razbija mrak, a stotina svijeća tjera tmine. To je ujedno i poticaj da ne samo pojedinac, nego i obitelj, pa i šira zajednica, nadom rastjera oblake koji su se nisko spustili i prijete da zamrače ovaj svijet. Lakše je prekrižiti ruke i sve to mirno gledati proklinjući tamu. Teže je zavrnuti rukave i rastjerivati maglu. Zato vjerujem da će samo optimisti preživjeti, jer njima pripada budućnost.

 nepoznati autor


DAROVI ZA CRKVU

1. Obitelj TURK O. Habeka 14, Prekvršje 200 Kn
2. MILKA BEŠTAK Odv. Podbrežnjaki 7, Prekvršje 200 Kn
3. RADOVAN ŽILIĆ Gradinska 5a,Vugrovec 300 Kn
4. TOMO ŽILIĆ Gradinska 5, Vugrovec 400 Kn

HVALA SVIMA DAROVATELJIMA ZA POTREBE ŽUPE I ZA SANACIJU NAKON POTRESA!


Sakramenat krštenja primila je:

ANTEA BIĆANIĆ treće dijete Marka i Mateje r. Stojanović iz Goranca

Roditeljima želim obilje Božjega blagoslova u odgoju djece!


Ovih dana napustili su nas:

STJEPAN PETLJAK iz Prekvršja u 70. godini.
IVAN HORVAT iz Podolčice u 65. godini.
ANA DUTKOVIĆ r. Trempetić iz Prekvršja u 90. godini.

Dobri Bože dodjeli im mjesto među svetima svojim!


KAKO POTAKNUTI BOGATAŠA DA MISLI NA SIROMAHA?

Jednoć dođe bogataš k magidu iz Kosnitza. “Što ti obično jedeš?” upita ga magid. “Ja sam skroman”, reče bogataš, “kruh, sol i malo vode su mi dosta.” “Što vam pada na pamet!” korio ga je magid, “pečenje vi trebate jesti i medovinu piti kao i ostali bogati!” I ne pusti čovjeka da ode, dok mu nije obećao da će se od sada tako ponašati.

Poslije toga pitali su ga hasidi za razlog tako čudnovatog govora.

“Tek kad on bude jeo meso”, odgovori on, “znat će da siromašnom treba kruha. Dok god on jede kruh, mislit će da siromah može jesti kamenje.“


Diskrecija nije tajanstvenost ni šaputanje. Ona je jednostavno prirodnost.

Sv. Josemaria Escriva


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 3. VIII. – 9. VIII. 2020.

 • PON.
  – – –
 • UTO.
  – u 18.00 sati +STJEPAN Petljak, STJEPAN Kovačić, JOSIP i DAVOR god. Sever, STJEPAN, IVAN i obit. Popović, SLAVKO i obit. Kuntić, IVAN i obit. Kereš
 • SRI.
  – – –
 • ČET.
  – – –
 • PET.
  – u 18.00 sati – Nakana Molitvenih vjenčića
 • SUB.
  – u 18.00 sati + BRANKO i obit. Pukšec
 • NED.
  – u 10.00 sati – Župna

OBAVIJESTI – 2. kolovoza 2020.

Na Prvi petak, mogućnost ispovijedi prije svete mise.

Svima onima koji ovih dana kreću na godišnji odmor želim lijepo i ugodno vrijeme i da se dobro odmore i napune baterije za nove radne pobjede, a onima koji za sada ostaju neka Gospodin daruje strpljenja do njihovog godišnjeg odmora.

Postavili smo šator, koji će jedno vrijeme biti rješenje za nedjeljna misna okupljanja, nažalost moramo za jesen ići na bolja rješenja. Kakva?

KROZ SRPANJ i KOLOVOZ SVETA MISA je SAMO U 10.00 SATI .

Župni ured radi putem telefona 01 2044255, 098 814885 ili putem mail-a. Župni mail je ured@zupa-vugrovec.com


Pripremio i uredio: vlč. Filip Lucić, upravitelj Župe sv. Franje Ksaverskog – Vugrovec
Broj umnoženih primjeraka: 250