Župni listić 819

godište XVI. broj 42(819) − 18. listopada 2020. godine

PDF fileŽUPNI-LISTIĆ-819.PDF

XXIX. NEDJELJA KROZ CRKVENU GODINU (Mt 22, 15-21)

U ono vrijeme: Odoše farizeji i održaše vijeće kako da Isusa uhvate u riječi. Pošalju k njemu svoje učenike s herodovcima da ga upitaju: “Učitelju! Znamo da si istinit te po istini putu Božjem učiš i ne mariš tko je tko jer nisi pristran. Reci nam, dakle, što ti se čini: je li dopušteno dati porez caru ili nije?” Zanjući njihovu opakost, reče Isus: “Zašto me iskušavate, licemjeri? Pokažite mi porezni novac!” Pružiše mu denar. On ih upita: “Čija je ovo slika i natpis?” Odgovore: “Carev.”Kaže im: “Podajte dakle caru carevo, a Bogu Božje.”

Komentar:

Gospodine! Ljudsko biće nije tek podanik vlastodržaca, nego je dragocjena osoba u stvarnosti Tvojih planova. A moguće je da između jednog i drugog dolazi do napetosti. Čovjek se teško snalazi u tom prostoru napetosti i nejasnoća između ljudskih smicalica u težnji za zaradom, i zahtjevnosti novoga života u slobodi djeteta Božjeg.
Danas Te molim i za pastire Crkve i sve odgovorne u ravnanju Tvojim narodom: da uvijek jasno razlikuju što je carevo, a što Božje. Molim Te i za mene: ne dopusti da me od Tebe odijele zamamnosti ovoga svijeta. Ne dopusti da ja – dakle ono što pripada Tebi, što je Tvoje – srcem prione za drugo. Tebi povjeravam svoj život, svoje sposobnosti, u Tvoju se službu stavljam. Tvoj sam: Bogu Božje.


KINESKA LEGENDA O NEBU

U nekom starom selu u Kini živio je mudar čovjek, veoma star. Imao je najmanje devedeset godina. Svi su ga voljeli i cijenili radi njegove razboritosti. Mnogi su dolazili izdaleka pitati ga za savjet, a neki su plaćali mnogo novaca za njegove savjete. Starac je jako dobro znao da će jednog dana umrijeti kao i svi drugi ljudi. Pitao se što li je s druge strane i na što bi Nebo moglo sličiti. Sve svete knjige su mnogo o tome govorile, ali ni jedna dovoljno jasno. A njega je sve to jako zanimalo. Žurilo mu se da sazna. Jedne jesenske večeri naš mudrac u miru je preminuo okružen svim ljudima iz sela koji su ga poštivali. Zadnje su mu riječi bile: Konačno ću vidjeti Nebo o kojem sam često sanjao. Ljudi u selu su mu priredili pogreb kakav se u tom mjestu nikad nije vidio. Došlo je mnogo ljudi, dolazili su iz najudaljenijih krajeva. Naš stari mudrac, kaže legenda, konačno je stigao u Nebo. Ugledao je neka pozlaćena vrata. Lijepo ukrašena. Sav sretan prišao je i pokušao otvoriti vrata. Tada mu netko priđe i kaže: U Nebo se ne ulazi tako lako. Mudrac odmah upita: Što trebam učiniti da uđem? Čuvar odgovori: Moraš riješiti jedan problem; dođi sa mnom. Starac pođe za njim. Čuvar ga je odveo u jednu veliku dvoranu gdje je bilo ljudi što su se skupili i čekali oko ogromnog tanjura slasne riže. Pošao je na mjesto koje je bilo određeno za njega. Čuvar se obrati svima: Svi ste vidjeli tanjur s rižom. Dat ćemo vam dva duga štapića da je pojedete. Ne smijete ustajati i zato su vam štapići toliko dugi koliko ste daleko od tanjura. Ne smijete se služiti magijom ili nekom varkom da pokrenete tanjur. Želim vam dobar tek. Čuvar se povukao u stranu i promatrao. Neki su pokušavali prelomiti štapić u dva dijela, pa u tri i tako dalje pokušavajući zadržati rižu na kraju. I čak da i uspiju dobili bi jedan jedini zalogaj. Drugi su se pokušavali nahraniti okretanjem štapića, ali time su samo uspijevali ozlijediti one pored sebe. Treći su pak uspravljali svoje štapiće, zrna su im upadala u oči, padala po nosu, po licu, po čitavom tijelu a tek pokoje u usta. Mudrac je lako našao rješenje. Nije ga niti tražio – rješenje je došlo samo od sebe. On je cijelog svog dugog života s drugima dijelio pa je i sada uzeo štapiće i nahranio onoga do kojega je mogao dosegnuti. Čuvar ga je zato pozvao u Nebo gdje ga je nježno svjetlo blago obasjalo.


DAROVI ZA CRKVU

 1. ĐURĐICA CVETNIĆ Banov brijeg 39, Vurnovec 300 Kn
 2. KRISTINA MEŠTROVIĆ I. Puđaka 14, Dobrodol 400 Kn
 3. NEVENKA KUS Kusova 11, Vurnovec 200 Kn
 4. BOŽICA MAJCAN Đurkovići 10, Đurđekovec 200 Kn
 5. ZORAN GAVRIĆ Svetomatejska 8a, Dobrodol 200 Kn
 6. MARICA ŠEBEK Aleja mira 7, M. Polje 200 Kn
 7. MILKA PAVLOVIĆ Đ. Popovića 1, Vugrovec 100 Kn

HVALA SVIMA DAROVATELJIMA ZA POTREBE ŽUPE I ZA SANACIJU NAKON POTRESA!


Sakramenat svetog krštenja primili su:

GABRIEL DUMIĆ drugo dijete Maria i Martine r. Virt iz Gornjeg Vugrovca

LIAM HRANJEC treće dijete Nikole i Ivane r. Perković iz Vugrovca

Dragim roditeljima želim obilje Božjega blagoslova u odgoju djeteta!


Ovih dana napustili su nas:

MARINA PUKŠEC r. Horvatić iz Goranca u 52. godini.

ESTERA KAPELJ r. Delić iz Šimunčevca u 98. godini.

Dobri Bože uvedi ih među svete i izabrane svoje!


MUHE – PČELE

Neki su ljudi poput muhe, a neki poput pčele – provjeri gdje ti pripadaš!

Kada ti netko dođe i počne optuživati druge, navedi mu ovaj primjer. Kaži mu: odluči kojoj kategoriji želiš pripadati. Ljudi su podijeljeni u dvije kategorije. Oni koji sliče muhi u svakoj situaciji traže samo ono hrđavo i zaokupljeni su time. Nigdje ne vide ništa dobro. Oni koji sliče pčeli, svugdje nalaze samo ono što je dobro.

Pokvaren čovjek pokvareno misli, sve prima krivo, sve vidi naopako. S druge strane, onaj tko ima dobre misli, što god vidi, što god mu kažeš, imat će dobru misao.


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 19. X. – 25. X. 2020.

 • PON.
  – – –
 • UTO.
  – u 18.00 sati + JOSIP, JAGICA i BARA Pavlović, ANA Gračak TEREZA i HINKO Hajnal, JANICA Hojanić, IVAN i MARICA Papaš, IVAN, STJEPAN i MARICA Kurjak i obit. Prusec, DRAGICA i IVAN Ros, SLAVKO, TOMO, STJEPAN, MARICA i ŽELJKICA Fišter, STJEPAN, ANA i JULČA Pajurin, RUŽICA i IVAN Pavlović, IVKA Jugec, ŽELJKA Kuntić, IVANA Trempetić, IGNAC Đurinec
 • SRI.
  – u 18.00 sati – Nakana
 • ČET.
  – u 18.00 sati – Nakana
 • PET.
  – u 18.00 sati – Nakana
 • SUB.
  – u 18.00 sati – Nakana
 • NED.
  – u 9.00 sati + ALOJZ god. i obit. Đurinec, LJUBICA i obit. Kovačić, obit. Šimunjak, VESNA i ŠIMUN Križanac, JANKO god. MARICA, BLAŽ i JULČA Vuger
  – u 11.00 sati – Župna

OBAVIJESTI – 18. listopada 2020.

PRVOPRIČESNICI – župni vjeronauk u subotu u 9.00, 10.00 i 11.00 sati.

KRIZMANICI – ovog tjedna neće biti župnog vjeronauka.

U subotu smo prepokrili župnu nadarbinu. Hvala svima: MARKU Mariću, Darku Židaku, Ivanu Vugeru, Stanku Čuljku, Željku Uvalić, Dubravku Martinčeviću, Zvonku i sinu Juroš, Deanu i sinovima Leu i Karlu Kranjčec, Željku Ćubeli, Ivici Fišteru, Stipanu Crnjak, Miroslavu Petrić, Miji Lažeti, Goranu Andrić Tunji Kauriću, Mariji Galić i Stipi.

Župni ured radi putem telefona 01 2044255, 098 814885, ili putem mail-a. Župni mail je ured@zupa-vugrovec.com.


Pripremio i uredio: vlč. Filip Lucić, upravitelj Župe sv. Franje Ksaverskog – Vugrovec
Broj umnoženih primjeraka: 280